Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. 14-03-15 18:33 #1
    Lightbulb Βοήθεια με την διατροφή μου
    Λοιπόν , θέλω βοήθεια να φτιάξω την διατροφή μου. Ύστερα από αρκετό διάβασμα αποφάσισα να κάνω 4-5 γεύματα την ημέρα ( αναλόγως τις υποχρεώσεις ).

    Πρωινό : Α) Μέσα στο μπλέντερ : 300 γρ. γάλα 1% + 6κ.σ. βρώμη + 1κ.σ. ταχίνι + 1 scoop whey , Β) 2 βραστά αυγά (το 1 ολόκληρο).

    Προ-προπονητικό : Α) 1 τοστ ολικής με 2 φέτες γαλοπούλα και 1 τυρί και 1 αυγό + 1 μήλο + Β) 1 χούφτα δημητριακά ολικής .

    Μετά-προπονητικό : Α) Κοτόπουλο στήθος ή Φιλέτο Μοσχάρι + Καστανό ρύζι ή μακαρόνια ολικής ή πατάτα βραστή , Β) 1 scoop whey σε νερό + 1 μπανάνα + 1 κ.γ. μέλι .

    Απόγευματινό : Α) Το ίδιο με το μετά-προπονητικό , Β) Σαλάτα εποχής

    Βραδινό : Α) 1 cottage ή 300γρ. αριάνι , Β) 15-20 αμύγδαλα ή καρύδια

    Κάποιες μέρες που δεν θα προλαβαίνω μπορεί να πηγαίνω gym 2 ώρες μετά το πρωινό , οπότε δεν θα τρώω το προ-προπονητικό . Το ξέρω ότι καλό θα ήταν αν τρώω στο προ-προπονητικό κανονικό γεύμα , όμως αδυνατώ λόγω χρόνου . Έχετε να μου προτείνετε κάποιες διορθώσεις ;
    Εάν κάποιες μέρες έχω χρόνο θα αντικαθιστώ το προ-προπονητικό με το απογευματινό .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bbvangelisathens : 14-03-15 στις 18:39
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 16-03-15 12:09 #2
    Προεπιλογή
    Ζητας βοηθεια με την διατροφη σου αλλα δεν λες τι στοχο εχεις
    Επισης, πρεπει να καταλαβεις οτι στο τελος της ημερας το μονο που μετραει ειναι το ποσες θερμιδες καις και ποσες καταναλωνεις.

    Αν θελεις να χασεις βαρος/ λιπος, παιρνει αρκετη πρωτεινη αλλα τρωγε λιγοτερες θερμιδες. Ζυγισου 1 φορα στις 2 βδομαδες και αν δεις οτι δεν χανεις κιλα, τρωγε λιγοτερο.
    Αν θελεις να βαλεις βαρος/ ογκο, απλα τρωγε , ζυγισου 1 φορα στις 2 βδομαδες και αν βλεπεις οτι δεν εχεις παρει, τρωγε παραπανω

    Αυτα σε γενικες γραμμες, για πιο συγκεκριμενα πρεπει να μας πεις τα τωρινα stats σου, και τι στοχο εχεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 16-03-15 14:49 #3
    Προεπιλογή
    Για εμένα πρέπει να πάρεις τις εξής επιλογές:

    Πρωινό: Α) Μέσα στο μπλέντερ : 300 γρ. γάλα 1% + 6κ.σ. βρώμη + 1κ.σ. ταχίνι + 1 scoop whey

    Προ-προπονητικό : Α) (1 τοστ ολικής με 2 φέτες γαλοπούλα και 1 τυρί και 1 αυγό)*2 + 1 μήλο

    Μετά-προπονητικό : Β) 1 scoop whey σε νερό + 1 μπανάνα + 1 κ.γ. μέλι .

    Απόγευματινό : Α) Κοτόπουλο στήθος ή Φιλέτο Μοσχάρι + Καστανό ρύζι ή μακαρόνια ολικής ή πατάτα βραστή

    Βραδινό : Α) 1 cottage ή 300γρ. αριάνι , Β) 15-20 αμύγδαλα ή καρύδια (Εδώ είσαι κομπλέ, αν και εγώ θα προτιμούσα την πρώτη επιλογή)

    Καλό θα ήταν να μας πεις τους στόχους σου. Πες μας κιλά και ύψος και τι θες να κάνεις. Όγκο ή γράμμωση;
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 16-03-15 14:50 #4
    Προεπιλογή
    Ναι έχεις δίκιο , έπρεπε να το αναφέρω.
    Είμαι 1.83 και 75 κιλά με φυσιολογικό λίπος πάνω μου (αριθμό δεν ξέρω) , ως στόχο έχω να πάρω όγκο/βάρος 82-83 κιλά χωρίς όμως να ανέβω πάρα πολύ σε ποσοστό λίπους έτσι ώστε να μπορέσω να το συμμαζέψω μετά με τρέξιμο .
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 16-03-15 15:00 #5
    Προεπιλογή
    Μια χαρά είσαι φίλε. Σου προτείνω να ακολουθήσεις αυτή την διατροφή και μετα από 1-2 εβδομάδες, ανάλογα τα αποτελέσματα, να αυξήσεις τις θερμίδες σου. Γενικά όταν μένεις στάσιμος, καλό είναι να αυξάνεις ανα 100 θερμίδες κάθε φορά.

    Επίσης αυτό που λες ότι μπορείς να βάλεις να είναι το ίδιο το προπονητικό γεύμα με το απογευματινό είναι πολύ καλή επιλογή. Τώρα άμα δεν μπορείς λόγω περιορισμένου χρόνου, καλύτερα να ακολουθήσεις την πρώτη επιλογή αλλά με 2 τοστ γιατί το ένα μου φαίνεται λίγο.
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 16-03-15 15:18 #6
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ ρ μάγκα , να 'σαι καλά...
    Ξεκίνησα ήδη , θα δείξουν τα αποτελέσματα
    Απάντηση με παράθεση