Σελίδα 5 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 75 από 123
  1. 29-03-10 04:39 #61
    Προεπιλογή Κολύμπι και διατροφή
    Καλησπέρα.. Παραθέτω το εξής απο το εισαγωγικό μου πόστ.

    Έδώ και ενάμιση μήνα έχω αρχίσει συστηματικό κολύμπι 3-4 φορές την εβδομάδα. Πριν 10 χρόνια κολυμπούσα ενταντικά σε ομάδα οπότε θυμηθηκα έυκολα την τεχνική - συγχρονισμό αναπνοών κλπ με αποτέλεσμα να καταφέρνω να κάνώ τώρα 1800m - 2000m έντονης προπόνησης. Όταν λέω έντονή εννοώ σωστό ζέσταμα, 200αρια sprint ή 200αρια με μεμονωμένες ασκήσεις πόδια-χέρια, και 400m διαλλειματικής άσκησης (25m 25m). Μετά την άσκηση εκτός απο κούραση και ευεξία νιώθω ότι έχουν δουλέψει αρκετά οι εμπλεκόμενοι μυς. Πάντα μου άρεσε το κολύμπι οπότε το κάνω πολύ ευχάριστα, παρόλου που λένε οτι δε βοηθάει στο κάψιμο λίπους όσο το τρέξιμο.
    Η ερώτηση είναι η εξής.. Με το σκεπτικό ότι η κολύμβηση και οι ασκήσεις που περιέχει είναι ένας συνδυασμός αεροβικής και αναερόβιας άσκησης πως συνδυάζεται διατροφικά για κάψιμό λίπους αλλα και γενική ενδυνάμωση? Δηλαδή, σίγουρα δε μπορείς να πας με τελείως άδειο στομάχι (πχ πριν το πρωινό) για να έχεις καλύτερη καύση λίπους ούτε μπορείς να φάς όπως σε μια προπόνηση με βάρη, αφού πρεπει να περάσουν 2-3 ώρες πριν βουτήξεις. Αλλά κάποιες μυικές ομάδες γυμνάζονται και αναλόγως τις ασκήσεις μπορεί να γίνει καλή δουλειά.

    Είναι καλό να εκμεταλλεύτείς το διάστημα μετα την προπόνηση για να φάς έναν υδατάνθρακά υψηλού Γλυκαιμικού φορτίου και πρωτείνη για μυική ενδυνάμωση ή απλά δε τρως τίποτα και εκμεταλλεύεσαι την επιπλέον εισροή οξυγόνου και καύσιμο θερμίδων ? Και πως διαφέρει αυτό για κάποιον που είναι γενικά αγύμναστος, δηλαδή δεν προέρχεται απο περίοδο που πήγαινε συστηματικά σε γυμναστήριο ?

    Επίσης θα βοηθούσε κάποιο λιποδιαλυτικό ? Έχω βρει πχ ένα σκεύασμα με CLA και σησαμέλαιο.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων..
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 02-04-10 16:03 #62
    Banned
    Εγγραφή
    07-11-2007
    Περ.
    Natural World
    Μηνύματα
    776
    Προεπιλογή
    ελπιζω να μην υπαρχει καποιος αδαης που πιστευει οτι αυτα τρωει ο φελπς!
    Και ο ελληνας δρυμωνακος που δεν τον ηξερα ουτε η μανα του και σε ενα χρονο πειρε το ευρωπαικο αυτα ελεγε στις συνεντευξεις οτι τρωει..μετα απο λιγες μηνες βγηκε ο κοουτς του κ ελεγε οτι το 60% της διατροφης του ηταν συμπληρωματα..και μετα του βρηκαν και το αφθονο φαρμακακι!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 03-04-10 16:05 #63
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Μπορεί κάποιος να αυξήσει την αντοχή του στο κολύμπι τρέχοντας;
    Ακούγεται αστείο αλλά ακόμη η θάλασσα δεν είναι για πολλά μπάνια, κι ακόμη κι αν κάνω δε θα είναι πολλή ώρα. Και ερωτώμαι, αν ανεβάσω την ένταση στην αερόβια μου, θα ανέβει και η αντοχή μου στο κολύμπι; Για 2-3 βδομάδες ακόμη αυτό, μέχρι να ζεστάνει λίγο η θάλασσα.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 03-04-10 19:38 #64

    Εγγραφή
    18-07-2009
    Μηνύματα
    3.435
    Προεπιλογή
    δε νομιζω στελιο.ειναι εντελως διαφορετικη η προσεγγιση στο κολυμπι.εκει κουραζονται οι μυες,οχι η καρδια.δεν ξερω αν με καταλαβαινεις.πρεπει να'χεις τρομερη αντοχη στη δυναμη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 03-09-10 13:48 #65
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα σε όλους,

    Είμαι 29 ετών και ξεκίνησα πριν μια εβδομαδα κολυμβητήριο. Κολυμπάω σερί μία ώρα και διανύω περίπου 1500 μέτρα. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν αυτή η προπόνηση θα με βοηθήσει να αδυνατίσω και να χάσω λίπος (θα πηγαίνω 3 φορές την εβδομαδα). Επίσης αν αρκεί για σύσφιξη των ποδιών ή αν πρέπει να κάνω και βάρη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 03-09-10 15:02 #66

    Εγγραφή
    24-11-2009
    Περ.
    attiki
    Μηνύματα
    1.748
    Προεπιλογή
    Οντως ιδρωνεις στην κολυμβηση αλλα οχι οσο στην αεροβικη,γιαυτο και τα ποσοστα λιπους των αθλητων στο στιβο ειναι χαμηλωτερα απο των κολυμβητων
    to soma einai ypalilos toy myaloy
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 26-02-11 11:35 #67

    Εγγραφή
    22-01-2011
    Περ.
    Peiraias
    Μηνύματα
    61
    Προεπιλογή Κολυμβηση
    καλημερα θα θελα να ρωτισο ειμαι γραμενος γυμναστιριο αμα γραφτο και κολυμβητηριο αυτο θα επιταχινη τν προσπαθια μου για γραμμοση ???
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 26-02-11 12:42 #68
    Το avatar του χρήστη eri_87

    Εγγραφή
    23-02-2010
    Περ.
    Άρτα/Καλλιθ
    Μηνύματα
    1.624
    Προεπιλογή
    Η κολύμβηση είναι από τα καλύτερα αερόβια...μη πω το καλύτερο! Οπότε αν θέλεις γράψου και κάνε κολύμβηση αντί άλλης αερόβιας (ποδήλατο, διάδρομο κτλ) αρκετές φορές την εβδομάδα. Σε συνδυασμό με διατροφή κ προπόνηση μια χαρά θα πας...

    Α! Και κάνε και καμιά αναζήτηση πριν ανοίξεις θέμα.... http://www.bodybuilding.gr/forum/sho...B7%CF%83%CE%B7
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eri_87 : 26-02-11 στις 12:45
    It is a shame to grow old without ever seeing the STRENGTH and BEAUTY body is capable...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 01-05-11 13:02 #69
    Προεπιλογή
    Παιδια ειμαι κολυμβητης 12 χρονια με διακρισεις...το σωμα υδρωνει υπερβολικα...και αν θελετε να το καταλαβατε..δηλαδη να κανετε μικρο πειραματακι...Φορεστε σκουφακι στην προπονηση σας..Αν κουραστειτε πολυ και ειναι καλοκαιρι ,κοιταξτε πως στο σωμα σας θα νιωθετε σαν να σας τσιμπανε παντου με μια βελονα ...Κανω 13-14 km,την ημερα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 09-05-11 00:45 #70
    Το avatar του χρήστη kwstasgr90

    Εγγραφή
    04-05-2011
    Περ.
    Γερμανια
    Μηνύματα
    134
    Προεπιλογή
    περισσοτερη καυση λιπους εχουμε με την κολυμβηση η με καπια αλλη αεροβια ασκηση ? π.χ τρεξιματακι ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 12-09-11 22:38 #71

    Εγγραφή
    12-09-2011
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    1
    Προεπιλογή Κολύμβηση
    Καταρχήν γεια σε όλους μιας και είμαι νέο μέλος και είναι το πρώτο μου post, θα ήθελα να ρωτήσω κάποιες πληροφορίες για το κολύμπι μιας και το έχω βάλει στο μυαλό μου τον τελευταίο καιρό. Έχω όμως 6-7 κιλά περίσσευμα και δεν ξέρω αν πρέπει να αρχίσω τώρα κολύμπι ή μιας και είμαι σε δίαιτα και τρέξιμο να περιμένω να χάσω μερικά και μετά.... 2ον το κύριο πρόβλημά μου είναι η γράμμωση(θέλω να κάνω δλδ) και δεν ξέρω αν θα με βοηθήσει και κατά πόσο και σε πόσο καιρό θα έχω αποτέλεσμα. Να πω ότι δεν είμαι πρωτάρης στην γυμναστική μιας και έκανα χρόνια ποδόσφαιρο οπότε έχω μια υποδομή.... Άρα μου το προτείνεται για γράμμωση και τώρα ή πρώτα να χάσω και μετά.... Ευχαριστώ πολύ
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 23-09-11 22:50 #72
    Cool
    Τρέξιμο φίλε.Απλά ο βασιλιάς...Πολύ καλύτερο από κολύμβηση και γυμνάζει σαφώς τις αρθρώσεις.όσο για τη γράμμωση θα κάνεις 3 πράγματα:
    α)Σωστή διατροφή
    β)Σωστή διατροφή
    γ)Σωστή διατροφή
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 23-09-11 22:56 #73
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 23-09-11 23:04 #74
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kwstasgr90 Εμφάνιση μηνυμάτων
    περισσοτερη καυση λιπους εχουμε με την κολυμβηση η με καπια αλλη αεροβια ασκηση ? π.χ τρεξιματακι ?
    με το τρεξιμο
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 24-09-11 11:05 #75
    Το avatar του χρήστη Babis Stinson

    Εγγραφή
    17-08-2011
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    134
    Προεπιλογή
    Τρέξιμο εννοείται. Βάλε αθλητικά και ξεκίνα! Η κολύμβηση είναι πολύ καλή άσκηση αλλά όχι για να χάσεις κιλά.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 5 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία