Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 21
  1. 22-03-15 04:22 #1
    Banned
    Εγγραφή
    22-03-2015
    Μηνύματα
    11
    Προεπιλογή Διατροφή για χάσιμο λίπους
    Καλησπέρα. Είμαι 24 ετών, 184 και 70 κιλά. Είμαι αδύνατος παντού εκτός από τη κοιλιά μου την οποία κουβαλάω από 10 χρονών.
    Εχω προσπαθησει να τη χασω πολλες φορες με διαιτα, γυμναστικη κλπ αλλα μαλλον δεν το εκανα σωστα.

    Οποτε θα ηθελα σας παρακαλω να με βοηθησετε εαν μπορειτε. Ξερω οτι το λιπος δε φευγει απο ενα μερος μονο αλλα απο παντου και ξερω επισης οτι το πιο σημαντικο ειναι το τι τρως οποτε εαν μπορουσατε να μου δωσετε ενα προγραμμα διατροφης με βαση τα κιλα μου και αυτα που ανεφερα.

    Πριν μια εβδομαδα ξεκινησα και γυμναστηριο. Κανω 150-160 λεπτα διαδρομο τη βδομαδα μαζι με ασκησεις σε οργανα και λιγα βαρη, επειδη δε νομιζω οτι αεροβια απο μονη της ειναι η λυση.

    Εχω πραγματικα αγανακτησει με το λιπος στη κοιλια, ειμαι σαν εγκυος και εχω αποφασισει να το χασω οπωσδηποτε

    Ειμαι διατεθιμενος να ακολουθησω ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ καποιο προγραμμα διατροφης οποτε σας παρακαλω πολυ να με βοηθησετε


    ΠΣ. Συγνωμη εαν ειναι λαθος το φορουμ που το γραφω, τα κοιταξα ολα και μου φανηκε οτι ταιριαζει εδω

    ευχαριστω!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-03-15 20:00 #2
    Banned
    Εγγραφή
    22-03-2015
    Μηνύματα
    11
    Προεπιλογή
    ωραια, οχι προγραμμα αλλα να μου πει καποιος εστω τι φαγητα θα πρεπει να τρωω για να πετυχω αυτο που θελω?
    και θα βγαλω μονς μου προγραμμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 23-03-15 12:21 #3
    Προεπιλογή
    Καλημερα φιλε μου,

    Φαινεται να εχεις αγχωθει παρα πολυ με το ολο θεμα αλλα βλεπω οτι δεν εχεις καθολου γνωση οποτε θα ειμαι οσο πιο κατατοπιστικος γινεται.

    Αρχικα αυτο που πρεπει να καταλαβεις ειναι οτι ολα ( το να βαλεις / χασεις κιλα ) ειναι θεμα αριθμων ( θερμιδων ) , το ΠΩΣ ( αν θα χασεις πολυ λιπος και ελαχιστο μυικο ιστο για παραδειγμα ) θα τα χασεις/βαλεις αυτα τα κιλα ειναι θεμα διατροφης.

    - 1 κιλο = ~7500 θερμιδες. Αν κανεις διαδρομο καθε μερα μεχρι το μηχανημα να γραψει 500 θερμιδες, σε 15 μερες μπορεις να χασεις 1 κιλο σωματικου βαρους ( διατηροντας την διατροφη που κανεις ). Για να διατηρησεις / χτισεις μυικο ιστο καλο ειναι να καταναλωνεις 1,5-2 φορες το βαρος σου σε γραμμαρια πρωτεινης, εσυ που εισαι 70, σημαδευε για ~140 γραμ./μερα.

    - Χτιζω μυς > καιω λιπος, στην περιπτωση σου. Εισα 184 ( ?) και μολις 70 κιλα. Αν κανεις κλασσικη διατροφη γραμμωσης θα πεσεις στα 65 και θα εισαι ...μην πω σαν τι θα εισαι .
    Αν βαλεις πανω σου μαζα, αυτοματα θα μειωθει και το ποσοστο λιπους σου και θα φαινεσαι πιο γεματος και "σκληρος" γιατι οι μυς ειναι πιο συμπαγες απο το λιπος.

    Ο στοχος σου θα επρεπε να ειναι να φτασεις τα 80 κιλα σε πρωτη φαση και μετα να ρυθμισεις την διατροφη σου ωστα να παραμεινεις σε αυτα τα κιλα και να χασεις οσο περισσοτερο λιπος μπορεις.

    Σχετικα με τα φαγητα που πρεπει να τρως :
    Αυγα, κοτοπουλο, γαλοπουλα, μοσχαρισιο / χοιρινο κρεας ( πιο σπανια ), ψαρια, βρωμη, λαχανικα, ρυζι , βραστες πατατες κλπ λογικα τα εχεις ξανακουσει. Το ξαναλεω οτι δεν παιζει ρολο το τι τρως, αλλα το ποσο. Μπορει να τρως κοτοπουλο με ρυζι και λαχανικα καθε μερα , αλλα αν τρως παραπανω αποτι καις ο οργανισμος σου θα αρχισει να το αποθηκευει σαν λιπος.

    Προσπαθησε να κανεις 5-6 γευματακια κατα την διαρκεια της ημερας, πινε μπολικο νερο και προσπαθησε τα γευματα σου να ακολουθουν αυτη τη λογικη :
    Ολα τα γευματα σου θα πρεπει να εχουν πρωτεινη.
    Το γευμα πριν αλλα και το γευμα αμεσως μετα την προπονηση να ειναι πρωτεινη + υδατανθρακα.
    Τα υπολοιπα γευματα πρωτεινη + λιπαρα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 23-03-15 17:17 #4
    Banned
    Εγγραφή
    22-03-2015
    Μηνύματα
    11
    Προεπιλογή
    Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση, ειναι κατατοπιστικη. Πιστευεις δηλαδη πως στην περιπτωση μου θα ηταν καλυτερο να χτισω μυες και να χασω το λιπος αργοτερα. Αυτο δεν με προβληματιζει, στο παρελθον εχω υπαρξει πιο μυωδης (ως 82 κιλα) αλλα γενικα το σωμα μου χανει και παιρνει πολυ ευκολα.
    Τον Μαρτη μπορει να ειμαι πιο γεματος και τον Ιουλιο μπορει να σταματησω να γυμναζομαι και να ειμαι οσο αδυνατος και τωρα (1,84 - 70 κιλα)

    Εχω τρεις ερωτησεις παρολα αυτα

    - ανεφερες αριθμους, για να χτισω λοιπον μυες με βαση τα κιλα μου πρεπει να καταλωνω 140 γραμμ πρωτεινης, τι γινεται ομως με τα υπολοιπα? (υδατανθρακες λιπη κλπ) ποσα απο αυτα θα πρεπει να καταλωνω την ημερα ετσι ωστε να αρκουν για αυξηση μαζας αλλα να μην αποθηκευονται σαν λιπος? (απο τα φαγητα που ανεφερες)

    - με το διαδρομο πιστευεις οτι πρεπει να σταματησω και να κανω μονο για προθερμανση, εφοσον στοχευω πλεον αλλου?

    - εαν παρω συμπληρωμα πρωτεινης για βοηθεια (κατι που δεν εχω κανει ποτε) θα επιταχυνε/βοηθουσε την προσπαθεια μου? εχεις καποιο να προτεινεις?



    Συγνωμη αν οι ερωτησεις μου ακουγονται χαζες αλλα προφανως δεν εχω πολλες γνωσεις επι του θεματος, σε ευχαριστω ξανα για την απαντηση και αν εχεις χρονο (ή καποιος αλλος φυσικα) θα ηθελα να λαβω απαντησεις και για τα παραπανω
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 24-03-15 11:55 #5
    Προεπιλογή
    Χαιρομαι που σε βοηθησα με το προηγουμενο μου post.
    Ναι , κατα την γνωμη μου πρεπει να αυξησεις το σωματικο σου βαρος αρχικα , να φτασεις σε ενα καλο επιπεδο μυικοτητας και μετα να αρχισεις να κοβεις το περιττο λιπος/υγρα.

    Μην βιαζεσαι για αποτελεσματα, δωσε 1 χρονο + στο σωμα σου να παρει ~10 κιλα με καλη διατροφη και προπονηση. Μετα τον χρονο αυτο δες τι αποτελεσμα εχεις και πραξε αναλογα. Μπορει τα 10 αυτα κιλα να φαινονται πολυ ωραια πανω σου και να μην χρειαζεται καν να "κοψεις".

    Και εγω σαν εσενα, μπορω πολυ ευκολα να αυξομειωσω το βαρος μου, οταν ξεκινησα πριν 4 περιπου χρονια ημουν 70 κιλα και 22% λιπος ( 1,72 υψος ), τωρα ειμαι 74 κιλα ~11% λιπος. Πολλοι ανθρωποι πρεπει να χτισουν μυς και οχι να χασουν λιπος για να φανει ωραιο το σωμα τους.

    - Σχετικα με τους αριθμους, εγω δεν μετραω αριθμους για να ειμαι ειλικρινης, αλλα πλεον "ξερω το σωμα μου" οποτε παω με το ματι. Ενας καλος τροπος να τα υπολογιζεις αυτα ειναι : Υπολογισε τον μεταβολισμο σου ( http://www.bmi-calculator.net/bmr-calculator/ ), προσθεσε και 300-500 θερμιδες που καις στην προπονηση σου. Αυτες ειναι οι θερμιδες που θελεις σε καθημερινη βαση, για να αυξησεις το βαρος σου προσπαθησε να τρως καμια 300-400 θερμιδες παραπανω απο αυτο σε καθημερινη βαση.
    Στοχευε οι θερμιδες αυτες να ερχονται 40% απο πρωτεινες, 40% απο υδατανθρακα και 20% απο λιπαρα.
    Για να μπορεις να τα υπολογισεις αυτα, 1 γραμμαριο πρωτεινη η υδατανθρακα = 4 θερμιδες, ενω 1 γραμμαριο λιπος = 9 θερμιδες.

    Παραδειγμα : Αν θελεις 2000 θερμιδες την ημερα σου, θελεις οι 800 να ερχονται απο πρωτεινες, οι 800 απο υδατανθρακα και οι 400 απο λιπαρα.
    Αυτο σημαινει 800 / 4 = 200 γραμμαρια πρωτεινη
    Το ιδιο (800 / 4 ) για τον υδατανθρακα.
    Και 400 / 9 = 44-45 γραμμαρια λιπαρα.

    - Τον διαδρομο αμα θελεις κρατα τον, κανει καλο στο καρδιαναπνευστικο σου συστημα.

    - Το συμπληρωμα πρωτεινης σιγουρα θα σε βοηθησει, ειδικα αμα ειναι ολοκληρωμενη πρωτεινη με BCAA's ( απαραιτητα αμινοξεα ) θα σε βοηθησουν στην πρωτεινοσυνθεση , στην ξεκουραση, στο να μην καταβολιζεις το σωμα σου, και τελος να χτισεις μυς. Εγω αυτη που εχω επιλεξει ειναι η Gold της ON ( optimum nutrition ). Ακριβη απο την μια αλλα πολυ καλη ποιοτητα και περιεκτητοτητα απο την αλλη.

    Καθολου χαζες ερωτησεις δεν κανεις και μακαρι να τις ειχα κανει και εγω παλαιοτερα, θα ειχα γλυτωσει πολυ χαμενο χρονο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη daddids : 24-03-15 στις 12:00
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 24-03-15 18:26 #6
    Banned
    Εγγραφή
    22-03-2015
    Μηνύματα
    11
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω και παλι για την απαντηση φιλε μου

    Το μονο μερος που με εχει μπερδεψει ειναι τα γραμμ πρωτεινης ανα ημερα, στο πρωτο μηνυμα μου ανεφερες διπλασια απτο βαρος μου (140γρ ανα ημερα) και στο επομενο, με βαση τον μεταβολισμο μου (2100) βγαινει οτι πρεπει να καταλωνω 200+ γρ την ημερα. Και μαλιστα εαν προσθεσω και τις 400 θερμιδες για να αυξησω το βαρος μου, βγαινει 300+ γρ πρωτεινης ανα ημερα..
    Ποιον απο τους δυο τροπους να θεωρησω πιο εγκυρο?

    Τελος, για την πρωτεινη ειναι η Standard 100% whey gold?
    Εαν την αγορασω, ποση ποσοτητα πρεπει να παιρνω την ημερα? Και σε ποια φαση της ημερας?
    Επισης, εαν αρχισω να τη χρησιμοποιω, μειωνω γραμμ πρωτεινης απο τη διατροφη μου?

    εκτιμω πολυ τη βοηθεια σου
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 25-03-15 01:46 #7
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    πολυ σωστα τα ποστ του daddids

    για την πρωτεινη που ρωτας ,αν παρεις θα πρεπει να υπολογισεις ποση λαμβανεις απο το φαγητο σου μεσα στην μερα κ οση δεν σου βγαινει απο φαγητο συμπληρωνεις απο σκονη.
    ιδανικα η μια δοση να ειναι μετα την προπονηση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 26-03-15 17:00 #8
    Banned
    Εγγραφή
    22-03-2015
    Μηνύματα
    11
    Προεπιλογή
    Οκ, και τελικα ποση περιπου πρεπει να καταναλωνω την ημερα σε γραμμαρια?

    Επισης, εαν την παρω και μετα απο καποιο διαστημα σταματησω τη γυμναστικη για λιγο καιρο, θα υπαρχουν επιπτωσεις?
    και τελος, επειδη δεν εχω ξαναπαρει, να ξεκινησω με μια δοση την ημερα η μπορω να παιρνω 2 απο την αρχη?
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 27-03-15 13:23 #9
    Προεπιλογή
    Στοχευε στα 150+ γραμμαρια αλλα μην τρελενεσαι

    Οχι δεν θα εχει καποια επιπτωση αν σταματησεις, απλα μετα απο λιγο καιρο χωρις να σηκωνεις βαρη δεν θα εισαι τοσο "τσιτωμενος".

    Παιρνε οσο χρειαζεται, αν απο την διατροφη σου παιρνεις 140 γραμ πρωτεινη τοτε ναι 1 σκουπ ειναι αρκετο. Αν παιρνεις 70 τοτε θα θελεις 3.

    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 27-03-15 13:48 #10
    Officer
    Το avatar του χρήστη Metalhead|T|

    Εγγραφή
    26-04-2012
    Περ.
    ΤhE SeWErs
    Μηνύματα
    3.642
    Προεπιλογή
    Αν ενδιαφέρεσαι να αγοράσεις πρωτείνη,μπορείς να επισκεφτείς το ESHOP που εχουμε στο φόρουμ,(καταστημα αθλητης) Το οποιο και ανα περιόδους βάζει προσφορές για τα μέλη...ρίξε μια ματιά και αν δεν βρείς κάτι θα σου προτείνουμε εμεις....

    (μια πολύ καλη περίπτωση Είναι η DIETPRO (SCI-mx) η οποία ειναι καταλληλη και για την περίπτωση σου...

    Καλή αρχη
    Τάσος
    * Online Coaching /Personal Training Services - Ατομικά προγράμματα προπόνησης /Διατροφικά πλάνα Instagram : HardCoretrainingSupport
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 27-03-15 21:35 #11
    Banned
    Εγγραφή
    22-03-2015
    Μηνύματα
    11
    Προεπιλογή
    Σκεφτομαι να παρω τελικα.
    Η whey gold της on περιεχει κρεατινη?

    Απο οτι εψαξα, δεν περιεχει, απλα θελω να βεβαιωθω

    Επισης απο οτι ειδα η συσκευασια των 2.5 κιλων περιεχει 77 scoops Οποτε θα μου κρατα για περιπου 2.5 μηνες σωστα? (1 την ημερα)

    Τελος, εαν ξεκινησω με αυτην, πρεπει να συνεχισω με αυτη? Η δεν πειραζει εαν στην πορεια αγορασω καποια αλλη αντι αυτης?

    thankss
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 27-03-15 22:00 #12
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    οχι δεν εχει κρεατινη κ οι υπολογισμοι που εκανες ειναι σωστοι..

    φυσικα κ δεν υπαρχει προβλημα να παρεις αλλη μετα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 27-03-15 22:10 #13
    Banned
    Εγγραφή
    22-03-2015
    Μηνύματα
    11
    Προεπιλογή
    θα την παρω (αν και τσιμπημένη στην τιμη)
    καποια αλλη παρομοια σε ποιοτητα αλλα σε καλυτερη τιμη, για να παιρνω μετα απο αυτην? επειδη δε νομιζω να μπορω να την αγοραζω σε μονιμη βαση

    (δυστυχως δεν εχω χρονο για να ψαξω μονος μου στο ε-σοπ του φορουμ)
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 27-03-15 22:13 #14
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    μπορεις να δεις κ >αυτη<
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 27-03-15 22:17 #15
    Banned
    Εγγραφή
    22-03-2015
    Μηνύματα
    11
    Προεπιλογή
    φχαριστω beefmeup
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία