Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. 25-03-15 21:50 #1
    Προεπιλογή Απορία σχετικά με πρόγραμμα προπόνησης
    Γεια σας παιδιά!!Μπράβο για το site. Έχω βοηθηθεί πολύ αφού γυμνάζομαι μόνος σπίτι.

    Συνηθίζω σε κάθε προπόνηση να συνεχίζω να κάνω κάμψεις και μετά την αστοχία. Δηλαδή αν π.χ. αντέχω 70, κάνω 75. Στόχος μου είναι οι 100 συνεχόμενες.

    Όσον αφορά το σώμα μου πλέον είμαι 66 και κάτι κιλά(ήμουν 59).Στόχος να γίνω λίγο παραπάνω από 67. Δε θέλω παραπάνω. Είμαι 23 χρόνων 1.75 εκτομορφικός.

    Κάνω προπόνηση στο σπίτι. Σε έναν μήνα από σήμερα θα συμπληρώσω 1 χρόνο προπονήσεων. Γυμνάζω όλο το σώμα με 2 αλτήρες και το βάρος του σώματός μου. Κάνω προπόνηση που έχει διάρκεια το πολύ 1 ώρα κάθε 3 μέρες ή κάθε 4. Ανάλογα το χρόνο που έχω. Προπονούμαι με αρκετή ένταση και μειώνω όσο μπορώ το χρόνο ανάμεσα στα σετ. Δε θα αναφερθώ στις ασκήσεις γιατί δεν έχω κάποια απορία πάνω σ αυτές.

    Απορίες:

    1)Αν κάνω κάθε 5 μέρες προπόνηση(όταν δεν έχω χρόνο) υπάρχει κίνδυνος να τραυματιστώ αν πηγαίνω μετά την αστοχία στις κάμψεις;Λόγω των αρκετών ημερών που αφήνω ανάμεσα.

    2)Το να κάνει κάποιος 100 συνεχόμενες κάμψεις είναι κάτι αξιοσημείωτο από άποψη φυσικής κατάστασης ή το καταφέρνουν πολλοί και δε σημαίνει κάτι; Για μένα είναι κυρίως ένα στοίχημα που έχω βάλει με τον εαυτό μου

    Αυτά. Αν θυμηθώ τίποτα άλλο θα ποστάρω αργότερα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 25-03-15 22:31 #2
    Προεπιλογή
    Λογικο ειναι , οταν κανεις προπονηση μετα απο καποιο διαστημα που εχει αποτελεσμα να μην εισαι στην καλυτερη σου κατασταση ,να μην προσπαθεις να φτανεις σε αστοχια ασκησης! Βεβαιως κ υπαρχει κινδυνος τραυματισμου με το να κανεις μια προπονηση την εβδομαδα κ να τα ''δινεις ολα''!
    Οσο πιο συχνα προπονεισαι ,τοσο θα εισαι ετοιμος για ενα μεγαλυτερο βημα καθε φορα.
    Οι 70-75 καμψεις που κανεις ,βεβαιως κ ειναι ενα πολυ καλο νουμερο! Σε αυτο παιζει ρολο βεβαια που εισαι κ λιγα κιλα που παιζει ρολο στις ασκησεις που σηκωνουμε το βαρος μας.
    Πχ σε μια ασκηση αρσης θα μπορουσες να εχεις αναλογικα τα ιδια νουμερα;
    Κ εγω μικρος 65-70 κιλα θυμαμαι εκανα μονοζυγο 10 μπροστα 10 πισω συνεχομενες. Μετα που πηρα κιλα κ δυναμωσα κ αλλο ,μπορουσα να κανω το ιδιο στο μονοζυγο; Οχι βεβαια!
    Εσυ που θελεις να παρεις λιγα μυικα κιλα ακομη (εκτος της διατροφης βεβαια που ειναι το συμαντικοτερο) προσπαθησε με καποιο τροπο να αυξησεις την αντισταση κ οχι τις επαναληψεις μονο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-03-15 23:01 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΧΡΗΣΤΟΣ1961 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικο ειναι , οταν κανεις προπονηση μετα απο καποιο διαστημα που εχει αποτελεσμα να μην εισαι στην καλυτερη σου κατασταση ,να μην προσπαθεις να φτανεις σε αστοχια ασκησης! Βεβαιως κ υπαρχει κινδυνος τραυματισμου με το να κανεις μια προπονηση την εβδομαδα κ να τα ''δινεις ολα''!
    Οσο πιο συχνα προπονεισαι ,τοσο θα εισαι ετοιμος για ενα μεγαλυτερο βημα καθε φορα.
    Οι 70-75 καμψεις που κανεις ,βεβαιως κ ειναι ενα πολυ καλο νουμερο! Σε αυτο παιζει ρολο βεβαια που εισαι κ λιγα κιλα που παιζει ρολο στις ασκησεις που σηκωνουμε το βαρος μας.
    Πχ σε μια ασκηση αρσης θα μπορουσες να εχεις αναλογικα τα ιδια νουμερα;
    Κ εγω μικρος 65-70 κιλα θυμαμαι εκανα μονοζυγο 10 μπροστα 10 πισω συνεχομενες. Μετα που πηρα κιλα κ δυναμωσα κ αλλο ,μπορουσα να κανω το ιδιο στο μονοζυγο; Οχι βεβαια!
    Εσυ που θελεις να παρεις λιγα μυικα κιλα ακομη (εκτος της διατροφης βεβαια που ειναι το συμαντικοτερο) προσπαθησε με καποιο τροπο να αυξησεις την αντισταση κ οχι τις επαναληψεις μονο.
    Ευχαριστώ!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 22-08-15 14:30 #4
    Προεπιλογή Απορίες σχετικά με κάμψεις
    Παιδιά έχω να σας κάνω 3 ερωτήσεις:

    1)Οι κάμψεις με γροθιές κι όχι παλάμες είναι επικίνδυνες για τις αρθρώσεις των δακτύλων;

    2)Όταν κάνω κάμψεις με λαβές (εδώ και λίγο καιρό), μετά από λίγες κάμψεις αισθάνομαι ένα μούδιασμα στο κάτω μέρος της παλάμης κι αμέσως παίρνω το χέρι από τη λαβή. Τι παίζει; Να σταματήσω; Να μην ξανακάνω; Να περιμένω αρκετό καρό και να ξαναδοκιμάσω;

    3)Τα γάντια προπόνησης με περικάρπιο είναι καλύτερα από τα κανονικά όσον αφορά τις κάμψεις που κινείται συνέχεια ο καρπός;


    Ευχαριστώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 22-08-15 18:46 #5
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    αρχικα ποιος ο λογος να κανεις καμψεις με γροθιες?
    το μουδιασμα αυτο μπορει κ να μην ειναι τπτ, απλη κοπωση απο την εκτλελεση της ασκησης, μπορει ομως κ να ειναι κατι, κ αυτο σε περιπτωση που η ασκηση δεν γινεται σωστα..οι καμψεις με λαβες, καμια φορα δεν εκτελουνται σωστα γιατι μπορει να "σπας" τον καρπο πανω στο ζορι κ να μην το καταλαβαινεις, οποτε να τον καταπονεις.
    τα γαντια προπονησης δεν σου ειναι απαραιτητα, εκτος αν εσυ νομιζεις οτι σου ειναι, αλλα αν τα θες για αυτο τον λογο που ρωτας απο πανω, καλο ειναι να εχουν κ περικαρπια..αλλιως μπορεις να παρεις σκετα περικαρπια κ θα εισαι οκ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 22-08-15 19:04 #6
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Ο λόγος που θέλω να κάνω με γροθιές είναι για να μην καταπονώ συνέχεια τον καρπό.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 22-08-15 19:18 #7
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    αν τις κανεις σωστα, ο καρπος δεν καταπονειται..
    δοκιμασε διαφορες θεσεις για την παλαμη να δεις ποια σε βολευει καλυτερα, κ αν τις κανεις με λαβες, τα περικαρπια θα σε βοηθησουν καπως.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 22-08-15 19:58 #8
    Απάντηση με παράθεση