Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 67 από 67
  1. 08-12-19 14:00 #61
    Προεπιλογή
    Καλησπερα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με τα καθισματα.Θα ηθελα να μαθω ποια ειναι η διαφορα μεταξυ sumo squat και και narow squat.Εγω νιωθω οτι οσο πιο κλειστα εχω τα ποδια μου τοσο πιο πολυ δουλευω γλουτους και ανοιχτα τα τερρακεφαλους .Σε διαφορα σαιτ διαβαζω οτι ισχυει το αντιθετο.Μπορει καποιος να μου πει τι ισχυει?Ευχαριστω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2.  

  3. 27-05-20 10:41 #63
    Προεπιλογή
    Καλησπερα γνωριζει κανενας ασκησεις για serratus anterior επειδη εχω λιγο πτερυγοειδής ωμοπλάτη?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 22-11-20 01:14 #64
    Προεπιλογή
    Τέλειοοο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 28-11-20 23:28 #65
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.796
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Palaimaxos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με τα καθισματα.Θα ηθελα να μαθω ποια ειναι η διαφορα μεταξυ sumo squat και και narow squat.Εγω νιωθω οτι οσο πιο κλειστα εχω τα ποδια μου τοσο πιο πολυ δουλευω γλουτους και ανοιχτα τα τερρακεφαλους .Σε διαφορα σαιτ διαβαζω οτι ισχυει το αντιθετο.Μπορει καποιος να μου πει τι ισχυει?Ευχαριστω.
    Nα μήν ξεχνάμε πως δεν υπάρχουν μόνο άκρες αλλα και η μέση , δηλαδη αντι να λέμε για τερμα ανοιχτα πόδια (Σούμο σκουώτ) η κλειστα παράλληλα , υπάρχει και το ενδιάμεσο λίγο πιο ανοιχτα απο το άνοιγα των ώμων
    Από κεί και πέρα η διαφορα ερμηνεύεται πανεύκολα , στα Σούμο σκουώτ λόγω του μεγάλου ανοίγματος ενεργοποιούνται και οι εσωτερικοί μύς των μηρών όπως προσαγωγοί και ραπτικός ακόμη και λαγονοψωίτης κτλ
    Απο κεί και πέρα σε ενα βαθύ κάθισμα οι γλουτοί πάντα ενεργοποιούνται , είναι θέμα γεωμετρίας του σκελετού , την διαφορα την κάνει και ο σωματότυπος του κάθε αθλούμενου , άλλος πχ σκαλοπάτια ανεβαίνει και οι γλουτοί γυμνάζονται και άλλος παιδεύεται με βαθιά καθίσματα και προβολές και να μην φτάνει στο επίπεδο του άλλου που έχει τις προδιαγραφές , γι αυτό και ένας σωστός προπονητής λαμβάνει υπόψιν τα χαρακτηριστικα κάθε αθλούμενου ώστε να τροποποιήσει ανάλογα το ασκησιολόγιο

    Αυτό με τούς γλουτούς μπορούν εύκολα να το διαπιστώσουν και οι φυσιολάτρεις αυτής της γυναικείας περιοχής , όπου βλέπουμε άλλες με τους γλουτούς στον Ύψιστο , με απλές βασικές ασκήσεις και άλλες απλά να ακολουθούν τούς νόμους της βαρύτητας η να ευθυγραμμίζονται με την σπονδυλική στήλη
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 29-11-20 21:38 #66
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη sobral

    Εγγραφή
    26-01-2011
    Περ.
    Chania, Crete
    Μηνύματα
    3.615
    Προεπιλογή
    Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σου Ηλία! Μου δίνεις κάθετη μπαλιά δεκαριού παλαιάς κοπής τώρα Ετοιμάζω ένα μεγάλο σε έκταση άρθρο για το φόρουμ μας που αφορά όλη την βιομηχανική των squats. Αναμείνετε το άρθρο μες στη βδομάδα!
    Visit my website here ➡ https://iqfitness.gr/
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 30-11-20 01:51 #67
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.796
    Προεπιλογή
    Χαίρομαι για την πάσα και αναμένουμε με ενδιαφέρον το άρθρο σου που είμαι σίγουρος θα δώσει απαντήσεις στούς φίλους του φόρουμ που θα τούς λύσει απορίες σχετικα με αυτη τη βασική άσκηση
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Tags for this Thread