Σελίδα 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 789
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 121 έως 132 από 132
  1. 09-03-17 00:45 #121
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PanosDanis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακολουθω texas method που ειναι 3 φορες μεσα στην εβδομαδα και μεχρι στιγμης χωρις καθολου αεροβιο. Αν εχω συντηρησης 2100 βρισκομαι 300 κατω.
    Αυτο ειναι το θεμα δεν γνωριζω σε τετοιες προπονησεις σε τι θερμιδες πρεπει να βρισκομαι για να πετυχω τον στοχο.
    Αερόβιο αν δε βαριέσαι κάνε. επίσης καλή επιλογή προπονητικά είναι να βάλεις μια μέρα GPP όπου θα κάνεις όσες ρεπς προλαβαίνεις μέσα σε κάποιο χρόνο. θα σε βοηθήσει πολύ και μυικά.

    2100 προσωπικά μου φαίνονται ελάχιστες. αλλά εξαρτάται και από την καθημερινότητά σου.
    θα ξεκινούσα πολύ πιο ψηλά θερμιδικά και με αυστηρή διατροφή για 1-2 βδομάδες για να δω τι γίνεται. μετά θα άλλαζα θερμίδες ανάλογα.
    Πιστεύω ότι πρέπει στην αρχή να είσαι αυστηρός διατροφικά και με προτεραιότητα στην πρωτεΐνη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 09-03-17 00:49 #122
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    αν θες την αποψη μου εχεις δυο τροπους να το κανεις..
    ο ενας ειναι να αρχισεις σοβαρα υποθρμιδικη χωρις να πεινας, γιατι ετσι κ αλλιως τα 5 κιλα ειναι εφικτος στοχος...αυτο μπορεις να το κανεις κ συνδιαστικα με κυκλο στον υ/α..θα πεσεις 3-4 κιλα, κ μετα αφου σταθεροποιηθεις, θα μπορεις να παιξεις με τα νερα σου την προηγουμενη μερα, χωρις να κατεβεις αφυδατωμενος, με ο,τι συνεπαγεται αυτο για την αποδοση σου..
    αυτο μπορεις να το κανεις κ χωρις αεροβια, μονο με λιγο διατροφη.

    κ ο δευτερος τροπος ειναι να το πας οπως πας, χωρις να παρεις κατι περισοτερο σε κιλα πανω σου, κ να κανεις οπως σου βγει με αλχημειες της τελευταιας στιγμης...θεωρτικα, κ αυτο μπορει να σου δουλεψει, αλλα μπορει κ να φανει εμποδιο στην προσπαθεια σου..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 09-03-17 00:57 #123
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Τι ηλικία έχεις?
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 09-03-17 00:57 #124
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pankol Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αερόβιο αν δε βαριέσαι κάνε. επίσης καλή επιλογή προπονητικά είναι να βάλεις μια μέρα GPP όπου θα κάνεις όσες ρεπς προλαβαίνεις μέσα σε κάποιο χρόνο. θα σε βοηθήσει πολύ και μυικά.

    2100 προσωπικά μου φαίνονται ελάχιστες. αλλά εξαρτάται και από την καθημερινότητά σου.
    θα ξεκινούσα πολύ πιο ψηλά θερμιδικά και με αυστηρή διατροφή για 1-2 βδομάδες για να δω τι γίνεται. μετά θα άλλαζα θερμίδες ανάλογα.
    Πιστεύω ότι πρέπει στην αρχή να είσαι αυστηρός διατροφικά και με προτεραιότητα στην πρωτεΐνη.
    Τον ιουλιο κλεινω τα 20. Δεν ξερω καν αν παιζω στην κατηγορια teen ή junior

    Το θεμα ειναι οτι βαριεμαι. Αυτο μου την σπαει. Δηλαδη ο μονος τροπος να κανω αεροβια ειναι μετα την προπονηση. Δεν παιζει να σηκωθω απ το σπιτι και να πω παω για τρεξιμο.
    Σκεφτομαι να αλλαξω γενικοτερα προγραμμα προπονησης.. Δεν ξερω. Στο texas οπου να ναι θα κολλησω.

    Φοιτητης ειμαι. Η μονη μου δραστηριοτητα ειναι το gym. Απλα η δευτερα ειναι η volume day και εκει ειναι η πιο κουραστικη.
    Θερμιδες συντηρησης ειναι στα 2100-2200 περιπου το εχω τσεκαρει. Ζυγισμενα φαγητα κλπ.

    Τωρα ναι πρωτεινη το ξερω..
    Εντομεταξυ ποιο ειναι το θεμα.. Εγω στις 18 μαρτιου παω 4ημερη βερολινο εκδρομη με την παρεα. Οποτε πααααλι θα χαλασω διατροφη.
    Πααααλι απ την αρχη

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο [URL="https://bodybuilding.gr/forum/member.php?4451-beefmeup"
    beefmeup[/URL];883952]
    ο ενας ειναι να αρχισεις σοβαρα υποθρμιδικη χωρις να πεινας, γιατι ετσι κ αλλιως τα 5 κιλα ειναι εφικτος στοχος...αυτο μπορεις να το κανεις κ συνδιαστικα με κυκλο στον υ/α..θα πεσεις 3-4 κιλα, κ μετα αφου σταθεροποιηθεις, θα μπορεις να παιξεις με τα νερα σου την προηγουμενη μερα, χωρις να κατεβεις αφυδατωμενος, με ο,τι συνεπαγεται αυτο για την αποδοση σου..
    αυτο μπορεις να το κανεις κ χωρις αεροβια, μονο με λιγο διατροφη..
    Και μαλλον με κοβω να κανω αυτο.. Θελω να κανω κυκλους υδατανθρακα αλλα δε ξερω καθε ποτε. την δευτερα πχ θελω υδατανθρακα γιατι η προπονηση ειναι η πιο δυσκολη της εβδομαδας, και παρασκευη ειναι η μερα που προσπαθω τα βαρια κιλα. Δηλαδη τριτη με πεμπτη low και παρασκευη με κυριακη high;
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 09-03-17 14:04 #125
    Προεπιλογή
    Μετα απ ολα αυτα που εφαγα χθες, σημερα ζυγιστηκα 79.2 αφου πηγα τουαλετα (οχι τιποτα τρελο).
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 09-03-17 16:58 #126
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Αν είσαι κάτω απο 23 νομίζω παίζεις junior....ΕΚΕΙ έχεις καλές πιθανότητες αν πέσεις κατηγορία στα κιλά (-75) να σπάσεις κάποιο Πανευρωπαϊκό ρεκόρ ειδικά στα squat...Βέβαια ίσως επηρεάσει την αποδοσή σου αν το κάνεις απότομα. Στην open -75 (πάνω των 23 και μέχρι 75 κιλά) για να κερδίσεις (αναλόγως ποιοι θα παίξουν), το μεγαλύτερο squat ήταν πριν κανά χρόνο 190kg, πάγκος 145kg και άρσεις 220kg (και τα 3 απο διαφορετικό αθλητή). Στην junior δεν ξέρω τι νούμερα παίζουν....

    Κατά την γνώμη μου εφόσον στο πρόγραμμα έχεις πρόοδο και θα συνεχίσεις να έχεις αν αυξήσεις θερμίδες και δεν κόψεις κιλά καλύτερα παίξε στην -82,5. Μπορεί να μην κερδίσεις αλλά χτίζεις βάσεις για μελλοντική πρόοδο. Κατ'εμέ ο μόνο ΛΟΓΟΣ για να πέσεις κατηγορία είναι αν μπορείς να σπάσεις κάποιο ρεκόρ, αλλιώς μην θυσιάσεις κιλά στο total...Χρησιμοποίησε τον 1ο αγώνα για να πάρεις εμπειρία...η επιλογή δικιά σου.
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 09-03-17 17:14 #127
    Προεπιλογή
    Κατηγορία Νέων : Από 20 χρονών έως και συμπεριλαμβανομένου του 23ου έτους της


    ηλικίας.


    Κατηγορία εφήβων : Από 13 χρονών έως και συμπεριλαμβανομένου του 15ου έτους της


    ηλικίας.


    Από 16 χρονών έως και συμπεριλαμβανομένου του 17ου έτους της


    ηλικίας.


    Από 18 χρονών έως και συμπεριλαμβανομένου του 19ου έτους της


    ηλικίας.
    Κανω quote αυτο που βλεπω στο rule book. Εγω που κλεινω τα 20 τον ιουλιο και ο αγωνας ειναι τον μαιο ανηκω στους εφηβους ή στους νεους;

    Δεν παω για κανενα ρεκορ. Παω μονο και μονο για την εμπειρια σ αυτον τον αγωνα. Δεν θα με πειραζε ομως και καμια διακριση εφοσον εχω καποια καλα lifts για τα κιλα και την ηλικια μου. Γι αυτο θελω να πεσω στα 75. Ειμαι 4 κιλα μακρια απ την κατηγορια.

    Ισχυει αυτο που λες.. Να παιξω σε αυτον τον αγωνα ετσι για την εμπειρια στα -82.5. Ομως θελω ετσι κ αλλιως να παιζω στην κατηγορια των 75 γιατι θελω να κατεβω και σε επομενους αγωνες
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 09-03-17 17:25 #128
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Λογικά εφήβους έτσι όπως το βλέπω...Σημασία έχει ότι δεν παίζεις open....Έχεις πολύ καλές πιθανότητες και στις δύο κατηγορίες κιλών....Αν είσαι απο Αθήνα μπορούμε να κάνουμε και προπόνηση μια φορά να σου πώ τις εντολές αν δεν τις ξέρεις....Τεσπά βγαίνω λίγο off topic αλλά δες πώς να πικάρεις και με Texas για meet...έχει συγκεκριμένο μοντέλο....4 κιλά με 24 ωρη ζύγιση δεν είναι τπτ...Θα κάνεις το water cut που σου χα στείλει πριν και παραπάνω θα χάσεις μην σου πω....Δεν θα χρειαστεί λογικά να τα κάνεις όλα...απλά τις τελευταίες πέντε μέρες νομίζω θα πρέπει να ζυγίζεσαι κάθε μέρα για να σαι σίγουρος
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 09-03-17 17:45 #129
    Προεπιλογή
    Απο αθηνα ειμαι ναι. Αν γινεται καμια μερα γιατι οχι πιστευω θα με βοηθουσε περισσοτερο.

    Δηλαδη εχει μοντελο το texas για προετοιμασια σε meet? Δεν το ηξερα καν δεν ειχα ψαχτει καθολου. Γενικα δεν εχω ψαχτει αρκετα με μεθοδους/ τεχνικες κλπ. Ευτυχως που ειμαστε εδω στο forum να μαθαινουμε

    Οποτε τι; Προσπαθω απλα να προσεχω διατροφη μην παρω κιλα, συνεχιζοντας με texas και απλα μια βδομαδα πριν χρησιμοποιω water cut?
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 09-03-17 17:56 #130
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Φάε ισοθερμιδικά τις μέρες που χεις προπόνηση, προσπάθησε ο περισσότερος υδατάνθρακας πριν και μετά την προπόνηση, οποιεσδήποτε ατασταλίες μετά ακριβώς από την προπόνηση, αν έχεις κουράγιο κάνε και καμιά αερόβια 10-20' μετά τα βάρη. Τις μέρες που δεν έχεις προπό φάε σε ελαφρύ θερμιδικό έλλειμα. Στο τέλος θα κάνεις το water cut όπως λέει το link που σου πόσταρα πίσω (καλά όχι ακριβώς, το κύριο είναι το νερό και το αλάτι), πίνε και κανά τσαγάκι....Για να δουλέψει το water cut πρέπει να πίνεις νερό γενικά....2,5-3 λίτρα την μέρα σίγουρα.... Όποτε θες μου στέλνεις...θα ψάξω να σου στείλω για την Texas....

    δεν την έχω τρέξει αλλά διαβάζω γενικά. Ο billy89 και ο average θα ξέρουν παραπάνω...
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 09-03-17 18:03 #131
    Προεπιλογή
    Ενταξει νομιζω ευκολο. Τωρα αεροβιο θα κανω τις τεταρτες που εχω recovery και τις παρασκευες με το intensity. Τις μερες που δεν εχω προπο απλα θα ριχνω λιγο υδατανθρακες.

    Δεν το εχω κοιταξει ακομα το water cut, θα το τσεκαρω τωρα. Τσαι βαζεις δυσκολα τωρα αλλα αν πρεπει..

    Νερο πινω γενικα 3+ λιτρα την ημερα οποτε δε νομιζω να εχω θεμα με αυτο.

    Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια Καποια στιγμη να κανονισουμε.

    Ισως στειλω στον billy ή στον average για διευκρυνισεις/αποριες
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 23-03-17 16:45 #132
    Προεπιλογή
    Χθες γυρισα απο βερολινο. Περασα αρκετα ωραια, ειδα κατι διαφορετικο. Η διατροφη ομως κυριολεκτικα χαλια.
    Μονο fast food και τα νερα στον καθρεφτη βγαζουν ματι. Ευτυχως η ζυγαρια δεν εδειξε αρκετα παραπανω. Στρονωμαι παλι σε διατροφη απο σημερα ξανα ωστε να φτασω εκει που ημουν.

    Τωρα απο προπονησεις τις εχω χασει ολες αυτη τη βδομαδα. Δε μπορω να βγαλω texas. Οποτε λεω να παω αυριο και το σαββατο για ενα full body και την δευτερα texas ξανα.
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 789