Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 23
  1. 18-05-15 22:05 #1

    Εγγραφή
    10-09-2014
    Περ.
    Greece,Salonica
    Μηνύματα
    13
    Προεπιλογή στα προθυρα νεφρικης ανεπαρκειας
    εκανα εξετασεις αιματος γενικες κτλ και βρηκαν την κιναση κρεατινης ορου (καπως ετσι ) 1400 ,τρανσαμινασες ανεβασμενες , κρεατινινη και ουρικο οξυ στο ανωτατο οριο. Ειμαι 18 κανω βαρη 2 χρονια με 1 χρονο διαλλειμα αλλα σοβαρα το πηρα εδω και κανα 6-7 μηνες ( γευματα καθε 3 ωρες ξεκουραση το βραδυ σκονη πρωτεινης διατροφη ) .. Μου ειπαν οτι απο την καταπονεση των μυων αρχιζουν και κομματιαζονται και οτι εχω μαζεψει λιπος στο νεφρο και μπορει να προκαλεσει νεφρικη ανεπαρκεια . Χοληστερινη λιγο ανεβασμενη . Πιστευω οτι ειναι απο την ενταση στην προπονηση τα πολλα κιλα δηλαδη.. Εχει παθει κανεις κατι παρομοιο ? ακουω γνωμες
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 18-05-15 22:17 #2
    Προεπιλογή
    Δηλαδη με 6-7 μηνες σοβαρη προπονηση κ διατροφη κ επαθες ολα αυτα που λες 18 χρονων; Οχι φιλε μου δεν ειναι η αιτια τα βαρη γι αυτο!
    Αναζητησε τα αιτια κατα κυριο λογο στην συνολικη διατροφη που εχεις κανει μεχρι τωρα στην ζωη σου ,η σε αλλα παθολογικα αιτια.
    Ειδικευμενος γιατρος ειναι ο αρμοδιος να σου πει τι ακριβως γινεται κ τι ''δρομο'' να ακολουθησεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 18-05-15 22:23 #3

    Εγγραφή
    10-09-2014
    Περ.
    Greece,Salonica
    Μηνύματα
    13
    Προεπιλογή
    επινα πολυ γαλα που ξερω οτι δν επιτρεπεται ετρωγα 3-4 τονους την εβδομαδα και γενικα ετρωγα αρκετες φορες οταν δεν πεινουσα .. ετρωγα και σε αρκετα γευματα 4-5-6 την εβδομαδα κοκκινο κρεας. Δεν επειρεαζει αυτο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 18-05-15 22:23 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    Βασικα ειναι λιγο ακυρος ο τιτλος σου....Ο γιατρός δεν σου εξηγεισαι γιατι η CPK ηταν τόσο ανεβασμενη??? Εσυ δεν ρωτησες που μπορει να οφειλεται αυτο το νουμερο? Να ξερεις οτι αυτος ο δεικτης απογειωνεται παντα σε αθλητες και ειδικα μετα τις προπονησεις,αν πηγες για αιμα δλδ 2-3 μερες μετα απο προπόνηση ειναι φυσιολογικο να εχεις τετοιες τιμες - χωρις αυτο να σημαινει βεβαια οτι τελειωνει εκει το ζητημα.

    Δεν σου εγραψε αλλες εξετασεις ο γιατρος? Για το λιπωμα στο νεφρο δεν σου ειπε τπτ? Πολυ γενικα ειναι αυτα και σιγουρα η γυμναστικη δεν ειναι το πρόβλημα,καταλαβαινεις αλλωστε οτι με αυτο το σκεπτικο κανεις σοβαρα ασκούμενος δεν θα εφτανε ούτε μεχρι τα 30
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 18-05-15 22:26 #5

    Εγγραφή
    10-09-2014
    Περ.
    Greece,Salonica
    Μηνύματα
    13
    Προεπιλογή
    αυτο ακριβως λεω και εγω σκεφτομαι οτι αλλα ατομα το κανουν ποσο καιρο και σε πιο '΄σκληρο΄΄ επιπεδο απο εμενα ..
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 18-05-15 22:29 #6

    Εγγραφή
    10-09-2014
    Περ.
    Greece,Salonica
    Μηνύματα
    13
    Προεπιλογή
    και ναι εκανα εξετασεις στις 9 η ωρα το πρωι και την προηγουμενη μερα ειχα κανει εντονη προπονηση πλατης .. ξερω οτι το CPK οφειλετε σε αυτο αλλα το νεφρο ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 18-05-15 22:33 #7
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Καποια ειναι ανεβασμενα λογω της προπονησης κι ειδικα αφου πηγες μια μερα μετα απο πλατη,αλλα η χολιστερινη ας πουμε ειναι λογω διατροφης,που μαλλον δεν κανεις τοσο καλη οσο νομιζεις...ή εκτος αν ειναι κληρονομικη η ανεβασμενη χοληστερινη,εχουν και αλλοι στην οικογενεια?
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 18-05-15 22:34 #8

    Εγγραφή
    10-09-2014
    Περ.
    Greece,Salonica
    Μηνύματα
    13
    Προεπιλογή
    εχει η γιαγια μου..
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 18-05-15 22:53 #9
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    H cpk ειναι αυξημενη σε οσους κανουν γυμναστηριο. Αν ειχες και κανεναν προσφατο τραυματισμο εκτοξευονται. Εγω με κακωση πχκ ειχα 600κατι...
    Το επομενο βημα ποίο ειναι συμφωνα με τον γιατρο? Υπερηχος?
    Με 6 μηνες δεν παθαινεις οσα γραφεις φιλε. Οι τρανσαμινασες-κρεατινινη-ουρια ειναι μεταβολικα παραγωγα των νεφρων αλλα πώς το εξηγει ο γιατρος? Μηπως δεν μας τα λες ολα? Τοξικες ουσιες ή στερο που δεν ανεφερες?
    Σου προτεινε καποια θεραπεια ο γιατρος?
    Απο πονους στην μεση πώς εισαι?
    Αληθεια νερο πινεις?
    Υψος-κιλα δεν ανεφερες!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nive : 18-05-15 στις 22:55
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 18-05-15 23:09 #10
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    δεν στεκουν ολα αυτα που γραφονται στο πρωτο ποστ..οποτε μαλλον κατι αλλο συμβαινει κ δεν εχει νοημα να μαντευουμε εδω μεσα.
    ο φιλος ξερει καλυτερα τι κ πως τρωει κ τι κανει γενικοτερα κ αν το εξηγησει στον γιατρο του ,σιγουρα θα βγει μια ακρη.
    τα επινεφριδια οπως κ να χει περιβαλονται απο λιπωδη ιστο ,τοσο οσο ,γιατι ειναι απαραιτητος για την λειτουργια τους.
    το περισιο λιπος ομως αν υπαρχει οπως γραφει ο φιλος εχει να κανει με κακη διατροφη κ οχι με βαρη.
    οι τιμες του συκωτιου τωρα μπορει να ειναι ανεβασμενες γιατι δεν εγινε οφ απο προπονηση πριν τις εξετασεις ,αλλα αν ισχυει το λιπος στα νεφρα τοτε μαλλον μπορει να υπαρχει λιπος κ στο συκωτι ,οποτε ενας αλλος λογος για τις αυξημενες τιμες εκει.

    συν αυτα που γραφτηκαν απο πανω απο τα παιδια..

    αυτη εδω η προταση οπως ειναι δωσμενη δεν χει νοημα..

    Μου ειπαν οτι απο την καταπονεση των μυων αρχιζουν και κομματιαζονται και οτι εχω μαζεψει λιπος στο νεφρο και μπορει να προκαλεσει νεφρικη ανεπαρκεια
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 18-05-15 23:18 #11
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Σωστος beef δεν βγαινει ακρη.
    Εγω παλι ομως περιμενω υψος-βαρος και προληψη νερου.
    Αν δεν παιρνει κατι που δεν γραφει τοτε δεν χρειαζεται παθολογο αλλα ηπατολογο.

    Eδω ανθρωποι μεσα στο φαρμακο με ενα milk thistle στρωνουν!!!
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 18-05-15 23:28 #12
    Το avatar του χρήστη Billys51

    Εγγραφή
    27-03-2012
    Περ.
    MuscleBeach
    Μηνύματα
    589
    Προεπιλογή
    Κόψε για 1 εβδομάδα συμπληρώματα και προπόνηση εντελώς , Πίνε 2-3 λίτρα νερό την μέρα και φάε κανονικά χωρίς σαβούρα κ ξανακάνε εξετάσεις κ θα είναι σαν να εξετάστηκε άλλος άνθρωπος.
    The easy day was yesterday
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 19-05-15 00:35 #13
    Banned
    Εγγραφή
    18-03-2015
    Μηνύματα
    6
    Προεπιλογή
    ο ιδιος ειμαι απο αλλο account. Τα γραψα λιγο οπως να νε γιατι πανικοβληθηκα οταν μου ειπαν οτι επρεπε να ειμαι σε νοσοκομειο με ορο.. Ειμαι 85 κιλα και 1.85 πινω καθε μερα περιπου 3 λιτρα νερο. Δεν κανω καθολου αεροβικη μονο βαρη καθε μερα με διαλλειμα 2 μερες την εβδομαδα. Μεχρι την παρασκευη μου ειπαν να μην κανω προπονηση να μην πινω σκονη και να κανω μια κανονικη διατροφη και να ξανακανω εξετασεις cpk..
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 19-05-15 00:39 #14
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    κ γω ο ιδιος ειμαι με το ιδιο account.
    στον εσβησα τον 2ο να ξαναμπεις απο τον πρωτο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 19-05-15 01:03 #15

    Εγγραφή
    10-09-2014
    Περ.
    Greece,Salonica
    Μηνύματα
    13
    Προεπιλογή
    Ειμαι 85 κιλα και 1.85 πινω καθε μερα περιπου 3 λιτρα νερο. Δεν κανω καθολου αεροβικη μονο βαρη καθε μερα με διαλλειμα 2 μερες την εβδομαδα. Μεχρι την παρασκευη μου ειπαν να μην κανω προπονηση να μην πινω σκονη και να κανω μια κανονικη διατροφη και να ξανακανω εξετασεις cpk....
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία