Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 19-05-15 16:45 #1
    Exclamation Υπερπροπονηση...Θελω βοηθεια...!
    γεια σας παιδια...ειμαι 17 ετων, 66 κιλα, υψος 1,82 και προσφατα αρχισα γυμναστηριο ( 7 μηνες περιπου)...το θεμα μου ειναι οτι την προηγουμενη βδομαδα κουρασα χωρις να το καταλαβω πολυ το σωμα μου ( 6 στις 7 μερες προπονηση)...το βραδυ της τελευταιας μερας ενιωθα την καρδια μου να χτυπα πολυ δυνατοτερα και πολυ πιο εντονα απο το κανονικο, πραγμα που εμποδισε εντελως τον υπνο μου...μετα απο αυτο αποφασισα να κοψω τη γυμναστικη για μια βδομαδα να ηρεμησω...οταν ομως αποφασισα να ξαναπαω γυμναστηριο μετα την 5η μερα ξεκουρασης, το προβλημα επανηλθε και εκεινο το βραδυ παλι δεν κοιμηθηκα καλα...τωρα εχουν περασει 3 μερες απο τοτε και μπορω να πω οτι παλι τα συμπτωματα(συνεχες αγχος, πιεση, τονωμενοι μυες και γρηγοροτερη καρδια) βελτιωνονται αλλα υπαρχουν ακομη...η ερωτηση μου ειναι: ποσες μερες ακομα πρεπει να μεινω για ξεκουραση ακομα για να γινω τελειως καλα απο την υπερπροπονηση και να συνεχισω με ησυχο το κεφαλι μου; επισης, εκανα εξετασεις καρδιας και ολα ειναι μια χαρα...οποτε ειναι σιγουρα αυτη η αιτια
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 19-05-15 16:59 #2
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    παιρνεις μηπως σκευασματα με stimulants??
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 19-05-15 17:14 #3
    Προεπιλογή
    ως τωρα επαιρνα μονο 100% whey της On, αλλα τωρα την εχω κοψει μαχαιρι για να δω πως θα παει
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 19-05-15 17:48 #4
    Officer
    Το avatar του χρήστη Metalhead|T|

    Εγγραφή
    26-04-2012
    Περ.
    ΤhE SeWErs
    Μηνύματα
    3.642
    Προεπιλογή
    1oν..αν δεν ξεκουραζεσαι επαρκώς και δεν κάνεις καλη αποθεραπεία μετα την προπονηση με οτι αυτο συνεπάγεται(γευαματα,χαλάρωση) κ.ο.κ ..θα εχεις αυτα τα συμπτώματα...καφεδες πίνεις? να ρυθμίσεις το πρόγραμμα σου ετσι ,και να μην πηγαινεις χυμαδιό 24/7 (24ωρες το 24ωρο,7ωρες τη βδομαδα)ετσι ωστε να προλαβαίνει να λειτουργήσει το σώμα σου σωστα..
    Τάσος
    * Online Coaching /Personal Training Services - Ατομικά προγράμματα προπόνησης /Διατροφικά πλάνα Instagram : HardCoretrainingSupport
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 21-05-15 14:03 #5
    Προεπιλογή
    OK, το έχω καταλάβει αυτό και θεωρώ τον εαυτό μου ηλιθιο που φέρθηκε έτσι...ποσο πρέπει να μείνω εκτός γυμναστηριου μέχρι να φύγουν τελείως αυτά τα συμπτώματα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 21-05-15 14:40 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη ελμερ

    Εγγραφή
    08-11-2010
    Περ.
    περιστερι
    Μηνύματα
    4.032
    Προεπιλογή
    Οπως ειπαν και τα παιδια πριν,βεβαιωσου οτι κοιμασαι αρκετες ωρες το βραδυ και ο υπνος σου ειναι ποιοτικος και οχι ανησυχος,αν πινεις πολλους καφεδες περιορισε τους να δεις αν φταιει αυτο...ξεκινα απ αυτο να προσεξεις την ξεκουραση σου και μετα ψαχνεις και τα αλλα...κανεις δεν μπορει να σου πει ποσες μερες πρεπει να κατσεις με ακριβεια για να φυγουν τα συμπτωματα....
    Στηριξου πανω μου να πεσουμε μαζι
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 14-09-15 19:58 #7
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Με τον όρο υπερπροπόνηση εννοούμε αύξηση στη συχνότητα των προπονήσεων, αλλά και της έντασης αυτών, ή και των δύο μαζί. Η ένταση των προπονήσεων επιτυγχάνεται είτε με υψηλά φορτία, είτε με αυξημένο όγκο προπόνησης σε ασκήσεις, σετ και επαναλήψεις, αλλά και σε ελάττωση του χρόνου ανάπαυσης μεταξύ των σετ.
    Αποτελέσματα υπερπροπόνησης:
    - διαταραχή νυχτερινού ύπνου (πτώση σεροτονίνης)
    - ελάττωση ανοσοποιητικού (πτώση λευκών αιμοσφαιρίων)
    - μυϊκός καταβολισμός (αύξηση κρεατινοκινάσης-CPK)
    - αρθραλγίες (αύξηση κυτταροκινών)
    - δυσθυμία (πτώση ενδορφίνων)
    Ενώ η άσκηση έχει θετική επίδραση στη διαδικασία της μυικής φλεγμονής,όπου τα WBC's αυξάνουν μετά το πέρας αυτής,η υπερβολική άσκηση και μυική καταπόνηση,έχει αρνητική επίδραση στον απόλυτο αριθμό των λευκών αιμοσφαιρίων.Εκεί βασίζονται και οι εποχιακές ευκαιριακές λοιμώξεις του ανώτερου αναπνευστικού,όταν υπάρχει το εργαστηριακό εύρημα της ραβδομυόλυσης με αυξημένη κρεατινοκινάση ορού (CK>1000).Αυτό σε συνάρτηση με υποθερμιδικές δίαιτες χαμηλών υδατανθράκων και ακόρεστων λιπαρών οξέων.Στην περίπτωση αυτή ο αθλητή παρουσιάζει δέκατα πυρετού.
    Ένας κοινός παθολόγος που δεν έχει γνώσεις αθλητιατρικής,ή βιοπαθολογίας,ενδέχεται να διαγνώσει λανθασμένα την αυξημένη CPK με οξύ έμφραγμα του μυοκαρδίου.Εκεί χρειάζονται και άλλες εργαστηριακές παράμετροι,όπως το κλάσμα του μυοκαρδίου CK-MB,όπως οι τρανσαμινάσες (ALT,AST) και η τροπονίνη.Δεδομένου ότι οι σκελετικοί μύες έχουν υποδοχείς των SGOT-SGPT,είναι εύλογο πως αυξημένη αρβδομυόλυση θα επηρεάσει τα ηπατικά ένζυμα.Eκεί θα πρέπει να γίνει εκτίμιση και των χολοστατικών ενζύμων γGT,ALP & LDH.
    Το πρόβλημα κατά τη ραβδομυόλυση είναι η πρωτείνη μυογλοβίνη (Hgb),που δεσμεύει το Ο2 και το μεταφέρει στους σκελετικούς-γραμμωτούς μυώνες.Αυτή η ουσία είναι τοξική για το νεφρικό σπείραμα και ενδέχεται να επηρεάζει την τιμή της κτρεατινίνης ορού.Πρέπει να λάβουμε υπόψη πως μεγαλύτερος ΔΜΣ ισοδυναμεί με αυξημένους μύες.Οι αυξημένοι μύες έχουν και περισσότερη καταστοφή μυικών ινών.Ως εκ τούτου η CPK ενός μεγαλόσωμου ατόμου θα είναι και υψηλότερη.
    Επίσης η κοκαίνη αυξάνει τη ραβδομυόλυση,όπως και η θερμοπληξία συνοδευόμενη από άσκηση χωρίς ενυδάτωση.Είναι ένα εφιαλτικό σενάριο για τον αθλητή,πέρα τους τραυματισμούς,όπου η ανάπαυση με τη χρήση αντικαταβολικών συμπληρωμάτων,ζωικής πρωτείνης,σύνθετου υδατάνθρακα και ενυδάτωσης θα οδηγήσουν σε ανάκαμψη.

    http://gtoul.com/?p=3898
    Απάντηση με παράθεση