Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 55
  1. 23-05-15 16:56 #1
    Banned
    Εγγραφή
    01-04-2015
    Μηνύματα
    168
    Προεπιλογή Κατηγορία βερμούδας (Physique)
    H κατηγορία physique θα μπορούσε να λεγόταν και "skip leg day"

    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες  
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-05-15 17:39 #2
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.916
    Προεπιλογή
    Κώστα καταρχάς ευχαριστούμε για το αναλυτικό ρεπορτάζ.

    Η τελευταία φώτο που έβαλες με τον Μάρεκ και το Γιώργο, όλα τα λεφτά. Μαθητής και δάσκαλος στην ίδια σκηνή σε φοβερή φόρμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Valentino Rossi Εμφάνιση μηνυμάτων
    H κατηγορία physique θα μπορούσε να λεγόταν και "skip leg day"
    Rossi μου δείνεις αφορμή τώρα να γράψω για το θέμα. Η κατηγορία physique δεν έχει καμία σχέση με bodybuilding. Όταν κρίνεται η σωματική σου διάπλαση από τη μέση και πάνω, αλλά και από το λαιμό και πάνω (πολλοί συμμετέχοντες στη physique, στο εξωτερικό τουλάχιστον που παρακολουθώ, χρησιμοποιούν εκτενώς makeup και κραγιόν!) τότε προφανώς αντικρούει τις αρχές του αθλήματος της σωματικής διάπλασης.
    Σε μια συζήτηση που είχα με διεθνή κριτή της IFBB στον Καναδά, και του εξέφρασα αυτή τη γνώμη συμφώνησε και μου είπε "πρόσεξε, δεν είναι bodybuilding αθλητές, είναι κατηγορία για cover models"

    Όταν μια ζωή φτύνουμε αίμα να φτιάξουμε πόδια (το μισό σώμα!), και βλέπω άτομα που βγαίνουν στη σκηνή με βερμούδες τρελαίνομαι! Και σε όπoιον δεν αρέσει, εδώ είναι bodybuilding.gr ας πάει στο physique.gr να τους χαιδέψει τα αυτία.
    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 23-05-15 17:47 #3
    Προεπιλογή
    N αγιάσει το στομα σου Πανο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 23-05-15 19:06 #4
    Προεπιλογή
    Πάνο το σκεπτικό σου είναι σωστό. Όμως εφόσον δημουργήθηκε η κατηγορία αυτή υπεύθυνοι είναι αυτοί που τη δημιούργησαν. Οι αθλητές κάνουν την προετοιμασία τους, δίνουν τον αγώνα τους, που πιστεύω έχει εξίσου κόπο και ιδρώτα και γι'αυτό προσωπικά τους σέβομαι. Βέβαια προσωπικά και πάλι η κατηγορία αυτή με αφήνει σχεδόν αδιάφορο.
    Go heavy or go home!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 23-05-15 21:56 #5
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.916
    Προεπιλογή
    Τώρα Γιάννη με πριζώνεις να γράψω και άλλα και θα βγώ εκτός θέματος...

    1) Την κατηγορία τη δημιούργησαν καθαρά για εμπορικούς λόγους να προσεκλύσουν περισσότερο κόσμο, εισιτήρια, προιόντα κτλ.

    2) Όποιος δεν έχει διαβάσει τα επίσημα κριτήρια της κατηγορία από την IFBB ας το κάνει, καθώς η NAC επίσημα δε φαίνεται να έχει κατηγορία βερμούδας...
    Οι συμμετέχοντες βαθμολογούνται βάση αθλητικής εμφάνισης και η έντονη μυικότητα βαθμολογείται αρνητικά (οι νικητές του συγκεριμένου αγώνα σε διεθνείς αγωνες θα βαθμολογούνταν αρνητικά - το έχω δει). Ακόμη βαθμολογείται η κατάσταση του δέρματος, τα μαλλιά και τα χαρακτηριστικά προσώπου! Εκτός αυτων βαθμολογείται η αυτοπεποίθηση και πως ο αθλητής εκδηλώνει την προσωπικότητά του επι σκηνής! WTF!!! Είμαστε σοβαροί;;

    Δεν έχω τίποτα με τα πρόσωπα, αλλά είμαι αντίθετος στην ύπαρξη αυτης κατηγορίας σε αγώνες σωματικής διάπλασης και δε μπορώ ούτε να τη παρακολουθήσω. Δικαίωμά μου...

    Μόνο bodybuilding
    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 23-05-15 22:01 #6
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο goldenera Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάνο το σκεπτικό σου είναι σωστό. Όμως εφόσον δημουργήθηκε η κατηγορία αυτή υπεύθυνοι είναι αυτοί που τη δημιούργησαν. Οι αθλητές κάνουν την προετοιμασία τους, δίνουν τον αγώνα τους, που πιστεύω έχει εξίσου κόπο και ιδρώτα και γι'αυτό προσωπικά τους σέβομαι. Βέβαια προσωπικά και πάλι η κατηγορία αυτή με αφήνει σχεδόν αδιάφορο.
    +1 καθενας οπως νομιζει απο την στιγμη ομως που χρησιμοποιουν τα βαρη για να σμιλεψουν το σωμα τους με τον τροπο που απαιτει αυτη η κατηγορια και αυτοι μποντυμπιλντινγκ κανουν ειτε αρεσει σε μερικους ειτε οχι
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 23-05-15 22:13 #7
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.916
    Προεπιλογή
    Τα παραπάνω ποστ μετακινήθηκαν σε νέο θέμα.
    Όσο για το σχόλιο παραπάνω, εδώ διεθνείς κριτές της IFBB σου λένε ότι δεν είναι bodybuilding αυτη η κατηγορία, έρχεται ο vaggan να πει διαφορετικά...

    Στου κουφού τη πόρτα όσο θέλεις βρόντα.
    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 23-05-15 22:25 #8
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Muscleboss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα παραπάνω ποστ μετακινήθηκαν σε νέο θέμα.
    Όσο για το σχόλιο παραπάνω, εδώ διεθνείς κριτές της IFBB σου λένε ότι δεν είναι bodybuilding αυτη η κατηγορία, έρχεται ο vaggan να πει διαφορετικά...

    Στου κουφού τη πόρτα όσο θέλεις βρόντα.
    για εμενα bodybuilding κανει οποιος εχει σαν πρωταρχικο στοχο να χρησιμοποιησει βαρη με σκοπο να διαπλασει το σωμα του με οποιον τροπο αυτος θεωρει καλυτερα το τι λενε οι διεθνεις κριτες με αφηνει αδιαφορο και αυτοι που παιρνουν μερος σε διαγωνισμους με βερμουδες στρερουνται πεινανε και κοπιαζουν μπορω να γραφω και εγω δυο σελιδες για ΤΟΥΣ ΤΡΑΓΙΚΟΥΣ σημερινους μποντυμπιλντερς με τις κοιλιες σαν εγκυοι οκτω μηνων αυτο το θεωρεις εσυ μποντιμπιλντινγκ δηλαδη?ενα εκκατομυριο φορες πιο αισθητικοι οι βερμουδες απο τους σημερινους μποντυμπιλντερς που δεν μπορουν να σκυψουν ουτε για να δεσουν τα κορδονια τους
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 23-05-15 22:59 #9
    Banned
    Εγγραφή
    01-04-2015
    Μηνύματα
    168
    Προεπιλογή
    τώρα τι συγκρίνεις; αθλητές τύπου Coleman με ένα random τυπάκο που δουλεύει Barman σε μπιτσόμπαρο στην Πάρο και στον ελεύθερο χρόνο του πάει σε διαγωνισμούς με χαβανέζικες βερμούδες κ λες ο 2ος είναι καλύτερος, ας σοβαρευτούμε λίγο. Το ότι προσπαθεί κάποιος δε μ λέει τίποτα και εγώ μπορεί να προσπαθήσω να κάνω το 100ρι και να το βγάλω σε 15 δευτερόλεπτα τι να λέει, ας κάνουμε ένα διαγωνισμό ποιος το βγάζει πιο αργά
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Valentino Rossi : 23-05-15 στις 23:02
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 23-05-15 23:00 #10
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.916
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaggan Εμφάνιση μηνυμάτων
    για εμενα bodybuilding κανει ...
    Ποιος κάνει για σένα bodybuilding δεν έχει απολύτως καμία σημασία. Η αγωνιστική σωματική διάπλαση (βρίσκεσαι στην κατηγορία αγωνιστικό bodybuilding) για το οποίο συζητάμε έχει συγκεκριμένα κριτήρια σε όλες τις κατηγορίες του, με διαφορετική βαρύτητα ανα περίπτωση. Βαθμολογούνται όλες οι μυικές ομάδες και το σύνολο ως προς τις αναλογίες, συμμετρία, όγκο και ποιότητα (πυκνότητα, διαχωρισμό και γράμμωση) καθώς και το χρώμα του αθλητή. Οι αθλητές συμμετέχουν παίρνοντας συγκεκριμένες πόζες που αναδικνύουν την κάθε μυική ομάδα. (δες κανόνες IFBB)

    Η παραπάνω περιγραφή δεν έχει καμία σχέση με μια κατηγορία που φοράει βερμούδα, βαθμολογείται με βάση τα μαλλιά και το πρόσωπο, και σχετικά με το πως "εκδηλώνει την προσωπικότητα επί σκηνής", χωρίς να παίρνει ουσιαστικά καμία μυική πόζα.

    Όσο για τις άλλες μπούρδες περί των σημερινών bodybuiders που δε μπορουν να δέσουν κορδόνια, προφανώς γενικεύεις κάποιες εξαιρέσεις επαγγελματιών και αγνοείς το 99,9% των υπόλοιπων αθλητών σωματικής διάπλασης.
    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 23-05-15 23:03 #11
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Συν ενα στον Παναγιωτη...

    Υ.γ. στο μεταξυ ο Οικονομακης εχει φοβερα ποδια!
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 23-05-15 23:35 #12
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Muscleboss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος κάνει για σένα bodybuilding δεν έχει απολύτως καμία σημασία. Η αγωνιστική σωματική διάπλαση (βρίσκεσαι στην κατηγορία αγωνιστικό bodybuilding) για το οποίο συζητάμε έχει συγκεκριμένα κριτήρια σε όλες τις κατηγορίες του, με διαφορετική βαρύτητα ανα περίπτωση. Βαθμολογούνται όλες οι μυικές ομάδες και το σύνολο ως προς τις αναλογίες, συμμετρία, όγκο και ποιότητα (πυκνότητα, διαχωρισμό και γράμμωση) καθώς και το χρώμα του αθλητή. Οι αθλητές συμμετέχουν παίρνοντας συγκεκριμένες πόζες που αναδικνύουν την κάθε μυική ομάδα. (δες κανόνες IFBB)

    Η παραπάνω περιγραφή δεν έχει καμία σχέση με μια κατηγορία που φοράει βερμούδα, βαθμολογείται με βάση τα μαλλιά και το πρόσωπο, και σχετικά με το πως "εκδηλώνει την προσωπικότητα επί σκηνής", χωρίς να παίρνει ουσιαστικά καμία μυική πόζα.

    Όσο για τις άλλες μπούρδες περί των σημερινών bodybuiders που δε μπορουν να δέσουν κορδόνια, προφανώς γενικεύεις κάποιες εξαιρέσεις επαγγελματιών και αγνοείς το 99,9% των υπόλοιπων αθλητών σωματικής διάπλασης.
    τιποτα δεν γενικευω η ελιτ του μποντυμπιλντινκ που επιμενεις ειναι γεματη με τεραστιες αντιαισθητικες κοιλιες αυτη δεν ειναι η κορωνιδα του σημερινου μποντυμπιλντινγκ και οι τοπ εκπροσωποι?? και για να σου απαντησω στον τονο και στο στυλ που μου απαντησες μπουρδες ειναι η αποκτηση τεραστιοιυ μυικου ογκου και γραμμωσης στο βωμο του freak show με την χρηση τεραστιων ποσοτητων ουσιων οπως αντιαισθητικο εσυ βρισκεις καποιον με βερμουδα ετσι αντιαισθτικο βρισκω και εγω καποιον με παραφουσκωμενη κοιλια επισης οποιος περνει μερος σε κατηγορια βερμουδων δεν σημαινει οτι εχει και αγυμναστα ποδια εκει που εγω ομως θελω να σταθω και να τονισω ειναι και οτι και οι δυο κατηγοριες με σωματικη διαπλαση ασχολουνται η μοδα με την βερμουδα γενηθηκε γιατι πολυ απλα ο μεσος ανθρωπος ταυτιζεται καλυτερα με αυτα τα σωματα παρα με τα εξωπραγματικα μυικα βουνα επισης αν επαιζε ρολο μονο προσωπο και μαλλια δεν θα ηταν απαραιτητα η μυικη εμφανιση που τοσο κοπιαζουν για να αποκτησουν. αυτα
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 23-05-15 23:46 #13
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Valentino Rossi Εμφάνιση μηνυμάτων
    τώρα τι συγκρίνεις; αθλητές τύπου Coleman με ένα random τυπάκο που δουλεύει Barman σε μπιτσόμπαρο στην Πάρο και στον ελεύθερο χρόνο του πάει σε διαγωνισμούς με χαβανέζικες βερμούδες κ λες ο 2ος είναι καλύτερος, ας σοβαρευτούμε λίγο. Το ότι προσπαθεί κάποιος δε μ λέει τίποτα και εγώ μπορεί να προσπαθήσω να κάνω το 100ρι και να το βγάλω σε 15 δευτερόλεπτα τι να λέει, ας κάνουμε ένα διαγωνισμό ποιος το βγάζει πιο αργά
    και που ξερεις εσυ που δουλευει ο καθενας απο αυτους??και αν δουλευει μαγκια του που δουλευει..οχι θεωρω αθλητη τον και γκρην που αντε να μην πω τι κανει για κατι σαν αυτους εχει παρει το μποντυμπιλντινγκ την κατηφορα και για να απαντησω μου αρεσει το μποντυμπιλντινγκ οχι με την μορφη των τωρινων σωματικων διαπλασεων το αβαταρ μου μιλαει απο μονο του για το τι θεωρω μποντι μπιλντινγκ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vaggan : 23-05-15 στις 23:48
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 23-05-15 23:59 #14
    Προεπιλογή
    Bαγγαν ξέρεις τι λάθος κανεις?
    Το να μη σου αρέσει ο Γκριν είναι δικαίωμα σου. Ουτε εμένα μ αρεσει.
    Η βερμούδα όμως δεν είναι καν μποντιμπιλντινγκ.
    Είναι εκτός κανονισμού. Είναι άλλο πράγμα.
    Σαν τον τυπο που θα παει προπόνηση αλλά δε γουσταρει να γυμνασει πόδια. Ε αυτον τον σεβεσαι ιδιαίτερα?
    Ας κατέβουν στο μοντελινγκ, ξέρω γω.
    Ή ας το ονομάσουμε "50% bodybuilding" αφού είναι μονο το μισο σωμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 24-05-15 00:03 #15
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    το θεμα πρεπει να αλλαξει τιτλο κ να γινει κατι του στυλ "τι θεωρειτε εσεις οτι ειναι το αγωνιστικο ββ" η κατι τετοιο ,οπως εχει παει η κουβεντα.

    στο κομματι για τις βερμουδες η αληθεια ειναι πως ειναι θεμα marketing κ προσελευσης κοσμου που διαφορετικα δεν θα ειχε θεση πανω στην σκηνη ,οπως εγραψε κ ο Πανος..
    Αν τωρα εξεταζουμε την τεχνικη λεπτομερια του τομεα αυτου ,το οτι δλδ καποιοι το επετρεψαν κ το ενεκριναν κ το ενταξαν εν τελη σε μια κατηγορια αγωνων που λεγεται bodybuilding ,τοτε ειναι αυτο που εγραψα κ στην αρχη της προτασης..μια τεχνικη λεπτομερια μιας κ δεν θα μπορουσε να πλασαριστει αλλιως αυτο το κομματι οπως πχ σε ξεχωριστους αγωνες διαπλασης.
    Εμεις ομως δεν ειμαστε η ομοσπονδια κ αρα δεν μπορουμε να εχουμε αποψη επι του τεχνικου κομματιου..τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω..
    Αν δεν ειναι δικο σου το μαγαζι ,δεν ειχεις κ λογο.

    Αυτο που μπορουμε ομως να εχουμε ειναι μια αποψη ,για το πως βλεπει ο καθενας το κομματι αγωνιστικο bodybuilding κ τα παρακλαδια του οπως εξελισονται..κ φυσικα οι αποψεις διιστανται κ ειναι σεβαστες ολες πιστευω..εγω πχ δεν θελω να βλεπω εξωπραγματικα σωματα οπως αυτα που σχολιασα στο αλλο θεμα ,αλλα απο την αλλη δεν τους κρινω φυσικα ,γιατι ειναι επιλογη τους κ σε αλλους αρεσει.
    Για το κομματι με τις βερμουδες ομως ουτε κ μενα μου αρεσει σαν κατηγορια παλι..τωρα στο πρακτικο κομματι αν κανουν bodybuilding ειτε απλα γυμναζονται με βαρη χωρις να κανουν bodybulding αν παρουμε τις λεξεις κ τις αναλυσουμε ανηκουν μαλλον στην δευτερη κατηγορια ,αφου μπορει να λειπει το μισο σωμα απο πανω τους..φυσικα οχι σε ολους ,αλλα κ παλι αυτο που βλεπουμε ειναι το μισο σωμα πανω στην σκηνη.

    Αν τωρα τους ονομασουμε bodybuilders (οχι σαν αθλητες αγωνιστικους ,αλλα ονομαστικα μονο) η οχι ,επειδη κανουν προπονησεις με βαρη αλλα δεν δινουν εμφαση σε ολο το σωμα (παλι οχι ολοι) ,ειναι κατι που δεν θα πρεπει να μας απασχολει κατα την αποψη μου.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία