Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 16
  1. 19-06-15 12:45 #1
    Προεπιλογή Χρειάζομαι τη γνώμη σας....
    Καλησπέρα παιδιά. Ήμουν 118 κιλά και πήρα την απόφαση να κάνω κάτι για αυτό γιατί δεν μου άρεσε όλη η εικόνα και γενικά για λόγους υγείας ήθελα να χάσω. 16 μήνες μετά είμαι περίπου στα 82κιλά (σήμερα δηλαδή). Ασχολούμαι τον τελευταίο μήνα με βάρη (6 φορές/ εβδομάδα με διάρκεια 30-40 λεπτά), ασκήσεις κοιλιακών και αρκετή καθημερινή (σχεδόν) αερόβια με το ποδήλατο (700~km/μήνα). Με τα βάρη έχω δει μια μικρή διαφορά (περισσότερο στα χέρια) αλλά όσο να'ναι μετά από τόση μεγάλη απώλεια κιλών υπάρχει χαλάρωση στη κοιλιά που φαίνεται όταν κάθομαι σε καρέκλα πχ και όχι τόσο όταν είμαι όρθιος ή ξαπλωμένος ανάσκελα.
    Η ηλικία μου είναι 24 και το ύψος μου 1.78. Σχετικά με τη διατροφή αποφεύγω τα γνωστά junk food, γλυκά, τηγανιτά. Τρώω χοιρινό, μοσχάρι, cottage, βρώμη, τοστ ολικής, γιαούρτι με 10% λιπαρά, μπανάνες και άλλα φρούτα, κοτόπουλο, ζυμαρικά ολικής, αυγά βραστά, σαλάτες κτλ. Θα έλεγα ότι είναι προσεγμένη σε σχέση με αυτή που έκανα πριν χάσω τα κιλά.
    Ανεβάζω παρακάτω μερικές φώτο και θα ήθελα την γνώμη σας για το τι πρέπει να κάνω τουλάχιστον να "μαζέψει" λίγο το δέρμα μιας και είναι το μόνο που με απασχολεί προς το παρών.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες     
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GeorgeX : 19-06-15 στις 12:54
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 19-06-15 12:51 #2
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Φίλε καλησπέρα.
    Έχεις χάσει 36 κιλά, μιλάμε για πολλά κιλά οπότε η χαλάρωση είναι αναπόφευκτη.
    Μήπως έκανες λάθος....έγραψες 700km την εβδομάδα ποδήλατο-αερόβιο΄!!!!!
    Το λίπος που βλέπεις στην κοιλιά είναι ό,τι έχει μείνει από τις λιπαποθήκες σου στην περιοχή και η στάση σου το αυξάνει οπτικά.

    Αύξησε την ένταση στην γυμναστική σου και μίκρυνε τα διαλείμματά σου. Αν κάνεις αυστηρή γυμναστική θα δεις αμέσως διαφορά.

    Από συμπληρώματα παίρνεις κάτι?
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 19-06-15 12:57 #3
    Προεπιλογή
    700km/μηνα ποδήλατο εννοούσα... Όταν λες να αυξήσω την ένταση; Εννοείς περισσότερη αερόβια, περισσότερα κιλά στα βάρη κτλ;
    Συμπληρωματα δεν παίρνω γιατί είμαι άσχετος και δεν ξέρω τι να επιλέξω από αυτά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 19-06-15 13:02 #4
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Ναι, εννοώ να αυξήσεις τα κιλά και να κάνεις τις ασκήσεις αυστηρά και με ένταση, μην τα παρατάς εύκολα μόλις κουράζεσαι.

    Ξεκίνα καμία καθαρή πρωτεϊνούλα και λίγα αμινοξέα για την διάρκεια της προπόνησής σου.

    υ.γ. Γ΄ραψε αν θες τι τρως μέσα στην ημέρα για να μπακαλουπολογίσουμε πρωτεϊνη-υδατάνθρακες και λίπη που παίρνεις.
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 19-06-15 13:59 #5
    Προεπιλογή
    Πρωινό: 250ml γάλα χαμηλών λιπαρών με 6 κουταλιές της σούπας βρώμης.
    Δεκατιανό: Τοστ ολικής με τυρί χαμηλών λιπαρών και βραστή γαλοπούλα
    Μεσημεριανό: 150γρ. βρασμένα ζυμαρικά ολικής ή 150γρ.καστανό ρύζι με 1 κουτάκι τόνο σε νερό ή στήθος κοτόπουλο ή 2 αυγά βρασμένα και σαλάτα μαρούλι με 1κσ ελαιόλαδο και αρκετό ξύδι αλλιως ότι υπάρχει σε λογική ποσότητα (πχ λαχανικά, φασολάκια, αρακάς - όχι τηγανιτά & υπερβολικά λαδερά ).
    Μετά τη προπόνηση: 1 μπανάνα.
    Απογευματινό: 2 φέτες τοστ ολικής με cottage ή σαλάτα με 2 σουβλάκια ή πατάτα βραστή .
    Βραδυνό: 200γρ. γιαούρτι χαμηλών λιπαρών με 2 κσ βρώμη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 19-06-15 14:10 #6
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Πιστευω πως τρώς πολύ λίγες θερμιδες για τα κιλά σου, αυτά που έχεις ποστάρει μπακαλίστικα τα κοβω γυρω στα 1500 θερμιδες, εάν οι θερμιδες συντηρησης σου δηλαδή (όλες οι δραστηριότητες που κάνεις την ημέρα+γυμναστηριο+αεροβιες κλπ) αντιστοιχουν σε 2000 θερμιδες που αμφιβάλλω τότε συνέχισε έτσι διαφορετικά ανεβασε λιγο το φαγητο σου.
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 21-06-15 20:55 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Feth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστευω πως τρώς πολύ λίγες θερμιδες για τα κιλά σου, αυτά που έχεις ποστάρει μπακαλίστικα τα κοβω γυρω στα 1500 θερμιδες, εάν οι θερμιδες συντηρησης σου δηλαδή (όλες οι δραστηριότητες που κάνεις την ημέρα+γυμναστηριο+αεροβιες κλπ) αντιστοιχουν σε 2000 θερμιδες που αμφιβάλλω τότε συνέχισε έτσι διαφορετικά ανεβασε λιγο το φαγητο σου.
    Για μενα κοψε παντελος τα ενδιαμεσα σνακ,και αντι για αυτα τρωγε πιο πολυ το μεσημερη και το βραδι. Αυτο που θες τωρα,και ιδι το κανεις, ειναι μυικη μαζα ωστε να μπορεσεις να αυξησεις τις καυσεις που κανεις,και να προκαλεσεις παραλληλα "συσφηξη" στο δερμα. Δυστιχος η χαλαρωση του δερματος ειναι ενα αρκετα πολυπλοκο θεμα,και θα παρει παρα πολυ καιρο να επανελθει το δερμα σε φυσιολογικα επιπεδα, αλλα με καταλληλη διατροφη και ασκηση μπορεις να τα καταφερεις!


    Βαλε στο προγραμμα σου πολυ-αρθρηκες ασκησεις, η οποιες θα σου δωσουν ενα ολοκληρομενο μυικο αποτελεσμα,και απεφηγε την παρα πολυ απομονωση - το να κανεις 100κιλιακους απομονομενους δεν προκιτε να σου σφιξει την κοιλια,αλλα αμα κανεις squat/ deadlift και αλλες τετοιες ασκησεις θα εχεις σιγουρα αποτελεσμα.

    Το Α και το Ω ειναι η διατροφη σε καθε περιπτωση - απο σαλατες προσπαθησε να τρως φιλοδοι λαχανικα , πχ μπροκολο,μαρουλι,κουνουπιδι - αυτα εχουν την ταση να μειωνουν τα ελευθερα οιστρογονα, και κατα συνεπεια να μειωνουν τις κατακρατησεις υγρων ( η χαλαρωση του δερματος προκαλειτε δυστιχος και απο την κατακρατηση νερου)

    Δεν θελει βιασινη, τον κυριο στοχο απωλοιας κιλων τον πετηχες να το θυμασε
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 29-06-15 00:17 #8
    Προεπιλογή
    Γεια σας και πάλι. Καταρχάς σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας & τις συμβουλές σας. Εδώ και μια βδομάδα έχω κόψει ήδη δεκατιανό και απογευματινό και αύξησα τα κιλά στα βάρη. αύξησα μεσημεριανό κυρίως, συμπεριλαμβάνω και ασκήσεις squat, deadlift κτλ στο πρόγραμμά μου και απ'ότι βλέπω πάει καλά το πράγμα... Μια μικρή διαφορά την είδα σε σχέση με τις φώτο του 1ου post + ότι η ζυγαριά δείχνει 1.5 κιλό λιγότερο .
    Ντάξει 2 από αυτές τις μέρες έκανα 2 "αμαρτιούλες" αλλά δεν θα επαναληφθούν (σήμερα έφαγα γύρω στα 70γρ. πατάτες τηγανιτές και μισό ποτήρι με κοκα κολα και χθες 1 πιάτο με ρύζι αλα κρεμ και κομματάκια χοιρινού). Φυσικά δεν ξεπέρασα καν τις 2500 θερμίδες/μέρα.
    Βέβαια μην ξεχάσω ότι κάνω κάθε μέρα αερόβια με το ποδήλατο 10~km ανηφόρας σε 45 λεπτά (Παλμοί 170-175) και άλλα 10~Km το βράδυ με λίγες ανηφόρες αλλά παρ'όλα αυτά οι παλμοί στους 170-175~.
    Πάντως διαφορά υπάρχει και εννοείτε πως συνεχίζω κανονικά αν και το ξέρω ότι έχω μήνες μπροστά μου... Οι συμβουλές σας σε κάθε περίπτωση είναι χρήσιμες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 14-07-15 23:27 #9
    Προεπιλογή
    20 μέρες μετά.... Νομίζω υπάρχουν διαφορές σε σχέση με τις πρώτες φώτο έτσι; Το δέρμα είναι πιο μαζεμένο σε σχέση με πριν παιδιά αλλά ακόμα έχουμε καιρό. Υπομονή . Ποτέ δεν ήμουν έτσι (σωματικά εννοώ) και είμαι πολύ χαρούμενος για αυτό και πιστεύω πως δεν είναι λίγα μείον 40 κιλά (78 πλέον ζυγίζω). Απλά σκέφτομαι να μειώσω την αερόβια ώστε να τρώω καλά (για να αποφύγω τα συμπληρώματα προς το παρών) και να βάζω λίγο κρέας επάνω μου. Ποια είναι η γνώμη σας;

    Edit: Τα πόδια είναι λογικό που είναι έτσι "φουσκωμένα"; Υποθέτω πως από το ποδήλατο έχουν αρπάξει λίγο.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες    
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GeorgeX : 14-07-15 στις 23:29
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 12-02-17 12:00 #10
    Προεπιλογή

    νομίζω κάτι κάνουμε πλέον... Έχω ακόμα αρκετό δρόμο βέβαια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 12-02-17 12:23 #11
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.611
    Προεπιλογή
    Ωραία αλλαγή φίλε, συγχαρητήρια
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 12-02-17 15:58 #12
    Προεπιλογή
    Καλα εσυ με τετοιο ρυθμο θα πας για αγωνες σε λιγο .Μπραβο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 12-02-17 19:57 #13
    Προεπιλογή
    Μπράβο φίλε συγχαρητήρια. Στην φάση που ήσουν (με χαλάρωση κτλ) είμαι τώρα, βασικά νόμιζα πως έβλεπε την δικιά μου κοιλιά!.
    Το έχω πάρει απόφαση και ελπίζω σιγά σιγά να τα καταφέρω.

    Για δώσε ενα ενδιάμεσο τι έκανες αυτό τον χρόνο.

    Πωπω με ανέβασες ψυχολογικά πραγματικά! Μπράβο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 24-02-17 10:59 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία αλλαγή φίλε, συγχαρητήρια
    Ευχαριστώ!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MrWhite Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο φίλε συγχαρητήρια. Στην φάση που ήσουν (με χαλάρωση κτλ) είμαι τώρα, βασικά νόμιζα πως έβλεπε την δικιά μου κοιλιά!.
    Το έχω πάρει απόφαση και ελπίζω σιγά σιγά να τα καταφέρω.

    Για δώσε ενα ενδιάμεσο τι έκανες αυτό τον χρόνο.

    Πωπω με ανέβασες ψυχολογικά πραγματικά! Μπράβο!
    Να είσαι καλά φίλε. Αν προσέχεις την διατροφή σου, κανείς βάρη και έχεις λίγο υπομονή είναι σίγουρο πως θα έχεις τα αποτελέσματα που θες!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΧΡΗΣΤΟΣ1961 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα εσυ με τετοιο ρυθμο θα πας για αγωνες σε λιγο .Μπραβο!
    Μακάρι να γινόταν αλλά χρειάζονται αρκετά χρόνια καλής προπόνησης και διατροφής για να γίνει κάτι τέτοιο! Ευχαριστώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 25-02-17 15:32 #15
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Τρομερή αλλαγή. Μπράβο και πάλι μπράβο
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία