Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 52
  1. 08-07-15 11:31 #31
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SOLID Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να παω να κανω 15 σετ των τριων γιατι ακριβως ρε vaggan??
    Μυς θελω να γυμνασω οχι τενοντες και αρθρωσεις ρε φιλε.Αν και υπαρχει ενα συγκεκριμενο προγραμμα φιλοσοφιας οσα σετ μπορεις να βγαλεις με 3-4 μαξ επαναληψεις σε καθε σετ και 15 δευτερολεπτα διαλλειμα μεχρι το επομενο σετ μεχρι αποτυχια αλλα αυτο στοχευει αλλου.

    Γενικα αυτο που λες ομως δεν υπαρχει λογος να το κανω.Η θα κανω αν θελω βαρια σετ 4-5 πχ των 6-8 με στοπ στην αρνητικη κατω η θα παιξω με αλλες τεχνικες (μεσα σε αυτες και 20αρες πχ).

    Σε εμενα σε συγκεκριμενες μυικες ομαδες μου εχει δουλεψει πολυ αποτελεσματικα.Το θεμα που δουλεψες σκληροτερα ειναι λιγο σχετικο.Βαλε παραδειγμα σε μια ασκηση παραδειγμα leg press ενα βαρος που να σου επιτρεπει να κανεις 20αρα (που απο την 14 πχ αρχιζεις να αφηνεις το πνευμα σου και μια χαρα σκληρα δουλευεις και αποτελεσμα θα βγει αν του δωσεις λιγο χρονο).
    γιατι ρε φιλε εχετε την εσφαλεμενη εντυπωση οτι και με τρεις επαναληψεις δεν θα γυμνασεις μυες και εγω συνηθως 6-10 παιζω εγω την λογικη εξηγω οσο γυμνασεις το μυικο σου συστημα με 3 σετ των 15 η 20 αλλο τοσο θα το γυμνασεις και με 15 σετ των τριων επαναληψεων μην σου πω και σκληροτερα
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 08-07-15 11:43 #32
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Κοιτα εγω δεν ειπα οτι ειναι απαγορευτικο να κανεις 3 επαναληψεις.Το εχω κανει πολλες φορες (ειδικα πιο παλια σαν μικρο παιδι και εγω που νομιζα πως μονο με βαρια κιλα φταχνεις μυες,δοξα το Θεο που υπαρχει ο πειραματισμος) αλλα δεν ειναι το ιδανικο και κατα την γνωμη μου και γενικοτερα.

    Ετσι οπως το λες εσυ με πολλα σετ των 3 μπαλωνεται με την λογικη οτι ναι μεν 3 αλλα πολλα σετ,και ανεβαζεις τον ογκο της προπονησης,το δεχομαι αλλα κατα την προσωπικη μου αποψη ενεχει κινδυνους τραυματισμων,αν κανεις αρκετο διαλλειμα για atp κτλ δεν θα πετυχεις δυνατη αιματωση και πρηξιμο (εγω το θελω αυτο),και το σημαντικοτερο φυσικα απο ενα σημειο και μετα η τεχνικη σου λογικα θα χαλαει.

    Αν πλεων εγω κανω καποια ασκηση για 3 επαναληψεις θα κανω μονο σε διζυγο βιθυσεις που θα βαλω ενα καρο σιδερα να κρεμονται απο την μεση μου,αλλα και παλι δεν θα την αφησω ετσι θα το συνεχισω σαν ντροπ το πιθανοτερο.
    Τωρα να παω να κανω αρσεις των 3επαν,η να παρω 60 κιλα αλτηρες για στηθος για 2 η 3,η να βαλω 450 κιλα πρεσσα για 3-4 απλα ετσι,εγω δεν το κανω ΚΥΡΙΩΣ για λογους ρισκου τραυματισμων.Στο διζυγο που σου ειπα ισως το κανω επειδη ειμαι φοβερα εξοικειωμενος με την κινηση και ας πουμε οτι εχω εναν στοχο απο θεμα δυναμης στην συγκεκριμενη κινηση απλα.Οχι οτι πιστευω στην αυξηση μυικης μαζας ομως οταν θα επιλεξω να την κανω για 3-4 μονο.Γι'αυτο μετα συνεχιζω με ντροπ εξαλλου.

    Στην συντριπτικη αν οχι ολη πλεων φιλοσοφια μου,ακομα και για βαρια πολυ οταν θα παω θα παω πολυ βαρια ΑΛΛΑ δεν θα πεσω κατω απο 6.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 08-07-15 12:22 #33
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    μιας κ αναφερθηκε καπου η μετατροπη ινων βρηκα αυτο το κειμενο που παρουσιαζει αρκετο ενδιφερον..
    ειναι μεγαλο κ στα αγγλικα κ ειναι δυσκολο να μεταφραστει μεσα σε ενα ποστ, οποτε το παραθετω αυτουσιο για οποιον ενδιφερεται να του ριξει μια ματια..
    ενα ενδιαφερον σημειο ειναι οτι ακομα κ με αποχη απο την ασκηση για μεγαλες περιοδους μπορει να εχει ως αποτελεσμα μια τετοια μετατροπη μυικων ινων..

    "What happens when exercise stops? Do the additional 2a fibers then convert back to 2x? The answer is yes, but not in the precise manner that might be expected. To study this issue, we took muscle samples (biopsies) from the vastus lateralis muscle of nine young, sedentary Danish men. We then had the subjects conduct heavy resistance training, aimed mainly at their quadriceps muscle, for three months, ending with another muscle biopsy. Then the subjects abruptly stopped the resistance training and returned and their sedentary lifestyle, before being biopsied for a third and final time after a three-month period of inactivity (corresponding to their behavior prior to entering the training).


    As expected, the relative amount of the fast myosin 2x isoform in their vastus lateralis muscle was reduced from an average of 9 percent to about 2 percent in the resistance-training period. We then expected that the relative amount of the 2x isoform would simply return to the pretraining level of 9 percent during the period of inactivity. Much to our surprise, the relative amount of myosin 2x reached an average value of 18 percent three months into the detraining. We did not continue the biopsies after the three-month period, but we strongly suspect that the myosin 2x did eventually return to its initial value of about 9 percent some months later.

    We do not yet have a good explanation for the overshoot phenomenon of the expression of the fast myosin 2x isoform. Nevertheless, we can draw some conclusions that can have useful applications. For instance, if sprinters want to boost the relative amount of the fastest fibers in their muscles, the best strategy would be to start by removing those that they already have and then slow down the training and wait for the fastest fibers to return twofold! Thus, sprinters would be well advised to provide in their schedule for a period of reduced training, or tapering, leading up to a major competition. In fact, many sprinters have settled on such a regimen simply through experience, without understanding the underlying physiology.

    Conversion between the two fast fiber types, 2a and 2x, is a natural consequence of training and detraining. But what about conversion between the slow and fast fibers types 1 and 2? Here the results have been somewhat murkier. Many experiments performed over the past couple of decades found no evidence that slow fibers can be converted to fast, and vice versa. But in the early 1990s we did get an indication that a rigorous exercise regimen could convert slow fibers to fast 2a fibers.

    Our subjects were very elite sprinters, whom we studied during a three-month period in which they combined heavy resistance training with short-interval running (these are the foundation exercises in a sprinters yearly training cycle). At around the same time, Mona Esbornsson and her CO-workers at the Karolinska Institute in Stockholm reported similar findings in a study involving a dozen subjects who were not elite athletes. These results suggest that a program of vigorous weight training supplemented with other forms of anaerobic exercise converts not only type 2x fibers to 2a but also type 1 fibers to 2a.

    If a certain type of exertion can convert some type 1 fibers to 2a, we might naturally wonder if some other kind could convert 2a to 1. It may be possible, but so far no lengthy human training study has unambiguously demonstrated such a shift. True, star endurance athletes such as long-distance runners and swimmers, cyclists and cross-country skiers generally have remarkably high proportions-up to 95 percent, as mentioned earlier-of the slow type 1 fibers in their major muscle groups, such as the legs. Yet at present we do not know whether these athletes were born with such a high percentage of type 1 fibers and gravitated toward sports that take advantage of their unusual inborn trait or whether they very gradually increased the proportion of type 1 fibers in their muscles as they trained over a period of many months or years. WE do know that if fast type 2a fibers can be converted to type 1, the time required for the conversion is quite long in comparison with the time for the shift from 2x to 2a.

    It may be that great marathon runners are literally born different from other people. Sprinters, too, might be congenitally unusual: in contrast with long-distance runners, they of course would benefit from a relatively small percentage of type 1 fibers. Still, a would-be sprinter with too many type 1 fibers need not give up. Researchers have found that hypertrophy from resistance training enlarges type 2 fibers twice as much as it does type 1 fibers. Thus, weight training can increase the cross-sectional area of the muscle covered by fast fibers without changing the relative ratio between the number of slow and fast fibers in the muscle. Moreover, it is the relative cross-sectional area of the fast and slow fibers that determines the functional characteristics of the entire muscle. The more area covered by fast fibers, the faster the overall muscle will be."

    the most important thing is type II fibers, the difference between type IIA and type IIB isn't that great... there is also a chart that shows type IIA and type IIB levels of elite sprinters... they have 80% type II and about 40/40 type IIA/type IIB.

    What really should be avoided if you want to be fast/explosive is high volume aerobic activity as it can convert type II to Type I...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 08-07-15 12:41 #34
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Τωρα με εκαψες και με τρωει το χερι μου να ποσταρω ενα λινκ που εξηγει τον μυθο της σαρκομερικης-σαρκοπλασμικης υπετροφιας που πολλοι υποστηριζουν οτι γινεται να εχεις υπερπλασια χωρις αυξητικους παραγοντες,πραγμα που διαφωνω και μαλλον δεν ισχυει κιολας,αλλα το λινκ ειναι μεγαλο και η μεταφραση θελει πολυ ωρα να γινει αλλα ειλικρινα το εχω στα σκαρια να το ποσταρω καποια στιγμη.

    Οσο για το λινκ αυτο ειναι ΠΟΛΥ ενδοιαφερων,τα περισσοτερα τα ειχα υποψην αλλα με μπερδεψε αυτο εδω,αν μπορεις ριξε λιγο φως.

    As expected, the relative amount of the fast myosin 2x isoform in their vastus lateralis muscle was reduced from an average of 9 percent to about 2 percent in the resistance-training period. We then expected that the relative amount of the 2x isoform would simply return to the pretraining level of 9 percent during the period of inactivity. Much to our surprise, the relative amount of myosin 2x reached an average value of 18 percent three months into the detraining. We did not continue the biopsies after the three-month period, but we strongly suspect that the myosin 2x did eventually return to its initial value of about 9 percent some months later.

    We do not yet have a good explanation for the overshoot phenomenon of the expression of the fast myosin 2x isoform. Nevertheless, we can draw some conclusions that can have useful applications. For instance, if sprinters want to boost the relative amount of the fastest fibers in their muscles, the best strategy would be to start by removing those that they already have and then slow down the training and wait for the fastest fibers to return twofold! Thus, sprinters would be well advised to provide in their schedule for a period of reduced training, or tapering, leading up to a major competition. In fact, many sprinters have settled on such a regimen simply through experience, without understanding the underlying physiology.

    Πως γινεται η μυοσινη να μειωθηκε κατα την διαρκεια του προγραμματος???Και να αυξηθηκε οταν ηταν ΕΚΤΟΣ προπονησης????

    Επισης αυτη η τεχνικη στους σπριντερς που λεει το ιδιο στην ουσια,πως γινεται??
    Δλδ προπονεισαι μειωνεις ποσοστα μετα σταματας προπονηση και ανεβαινουν??Καπως αντιστροφος αναλογο που εκανε και με μπερδεψε λιγο.Εχει να κανει με την καταστροφη των μυικων ινων μηπως??
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 08-07-15 12:56 #35
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SOLID Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα με εκαψες και με τρωει το χερι μου να ποσταρω ενα λινκ που εξηγει τον μυθο της σαρκομερικης-σαρκοπλασμικης υπετροφιας που πολλοι υποστηριζουν οτι γινεται να εχεις υπερπλασια χωρις αυξητικους παραγοντες,πραγμα που διαφωνω και μαλλον δεν ισχυει κιολας
    αυτο μαλλον δεν ισχυει οπως σωστα γραφεις..
    στα βιβλια anabolics ο Llewellyn κανει αναφορες πανω σε αυτο κ συγκεκριμενα οτι στους ενηλικες δεν ισχυει η διαδικασια αυτη της υπερπλασιας με legit τροπους οπως αναφερει..
    εχω κανει κ εγω καποια ποστ πανω στο θεμα καποια χρονια πισω...αν εχεις ενα λινκ κ εχεις ορεξη μπορεις να το μεταφρασεις κ να το ανοιξουμε αλλο θεμα στην ενοτητα αυτη..

    οσο για το αλλο που ρωτησες ,το ιδιο αναρωτιουνται κ οι τυποι της μελετης
    εικει που αναφερει μειωση των 2χ μεσα στην ασκηση ,εννοει οτι μειωθηκαν οι συγκεκριμενες αλλα αυξηθηκαν οι 2α λογω του ειδους της ασκησης που εκαναν.
    κ μετα παλι λογω αποχης,αυηξηθηκαν οι 2χ, αλλα λογικα μειωθηκαν οι 2α.

    πραγμα που δινει πως μπορει να υπαρξει μετατροπη αμφιδρομη κ στις 2 περιπτωσεις..αν δλδ για καποιο λογο καποιος αθλητης θελει να αυξησει τις εποδοσεις του σε κατι διαφορετικο απο αυτο που κανει μεχρι τωρα,ουσιαστικα δυναται να το κανει ακομα κ μεσω της αποχης του απο ασκησεις..αυτο μπορει να οδηγει με την σειρα του σε "επανεγγραφη" του ειδους των μυικων ινων..

    λιγο βιαστικα ολα αυτα που γραφω, οποτε αν καπου δεν το γραφω ακριβως οπως ειναι κ το δει καποιος αλλος καλυτερα ας με διορθωσει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 08-07-15 13:05 #36
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Πολυ ωραιο αρθρο και γενικα δινει πολυ βαθος αν μπορουσα να το πω ετσι στην προπονητικη φιλοσοφια,δινει πολυ εδαφος για μελετη και απο θεμα διαβασματος και απο θεμα πειραματος.

    Θα το ποσταρω το λινκ (εχω δυο στα σκαρια) ειναι το μονο σιγουρο αρκει να βρω λιγο την συγκεντρωση να το μεταφρασω και θα το βαλω σε καινουργια ενοτητα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7.  

  8. 08-07-15 22:20 #38
    plucky underdog
    Το avatar του χρήστη average_joe

    Εγγραφή
    21-08-2011
    Περ.
    comfort zone,out.
    Μηνύματα
    1.426
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    μιας κ αναφερθηκε καπου η μετατροπη ινων βρηκα αυτο το κειμενο που παρουσιαζει αρκετο ενδιφερον..
    για τσεκαρε και αυτην εδω

    φαινεται πως η μετατροπη ΙΙΑ σε ΙΙx υφισταται, για τις I σε II δεν υπαρχει κατι μετρησιμο.
    το pdf δεν κυκλοφορει, μια μινι αναλυση βρισκεται εδω
    παντως αναφερεται οτι ακομα και αν γινεται η αλλαγη II σε I θα απαιτει περισσοτερο χρονο απο την μετατροπη ΙΙΑ σε ΙΙx με το χρονικο διαστημα που απαιτειται για το τελευταιο να μην οριζεται στο abstract.

    @SOLID
    με ιδιο tonnage (setsxrepsxkg) προπονησης εχουμε ιδια αποτελεσματα οσον αφορα υπερτροφια. ο κινδυνος τραυματισμου σαφως και ανεβαινει στις χαμηλες επαναληψεις λογω μεγαλυτερου stress στις αρθρωσεις και οχι επειδη σπαει η τεχνικη οπως λες, η τεχνικη σπαει το ιδιο και με τις πολλες επαναληψεις.
    η συγκεκριμενη μελετη που παραθετω εχει καποιες αδυναμιες αλλα ειναι απο τις πλεον αξιοπιστες στο χωρο.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη average_joe : 08-07-15 στις 22:23
    "Pressure. It changes everything.
    Some people, you squeeze them, they focus. Others fold.
    Can you summon your talent at will?
    Can you deliver on a deadline?
    Can you sleep at night?"
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 08-07-15 22:52 #39
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Μωρε δεν διαφωνω καθολου μαλιστα σε αυτο που λες αλλα οποιοσδηποτε ριξει μια ματια στα γυμναστηρια,η συντριπτικη πλειοψηφια χαλαει και πολυ μαλιστα την τεχνικη τους στα μεγαλα κιλα.
    Στα λιγα οκ αν χαλαει κατι παει λαθος με την κατανοηση της ασκησης κτλ,συνηθως συμβαινει σε νεους,αλλα εχω πετυχει και πιο προχωρημενους.

    Θα διαβασω τα λινκς ειμαι σιγουρος οτι θα εχουν ενδοιαφερων.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 08-07-15 22:54 #40
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο average_joe Εμφάνιση μηνυμάτων
    για τσεκαρε και αυτην εδω

    φαινεται πως η μετατροπη ΙΙΑ σε ΙΙx υφισταται, για τις I σε II δεν υπαρχει κατι μετρησιμο.
    το pdf δεν κυκλοφορει, μια μινι αναλυση βρισκεται εδω
    παντως αναφερεται οτι ακομα και αν γινεται η αλλαγη II σε I θα απαιτει περισσοτερο χρονο απο την μετατροπη ΙΙΑ σε ΙΙx με το χρονικο διαστημα που απαιτειται για το τελευταιο να μην οριζεται στο abstract.

    @SOLID
    με ιδιο tonnage (setsxrepsxkg) προπονησης εχουμε ιδια αποτελεσματα οσον αφορα υπερτροφια. ο κινδυνος τραυματισμου σαφως και ανεβαινει στις χαμηλες επαναληψεις λογω μεγαλυτερου stress στις αρθρωσεις και οχι επειδη σπαει η τεχνικη οπως λες, η τεχνικη σπαει το ιδιο και με τις πολλες επαναληψεις.
    η συγκεκριμενη μελετη που παραθετω εχει καποιες αδυναμιες αλλα ειναι απο τις πλεον αξιοπιστες στο χωρο.
    +1 προσωπικα στις πολλες επαναληψεις ανα σετ με πιανει παντα μετα μια τρεμουλα καρατσεκαρισμενο γιατι εχω δουλεψει ολα τα συστηματα επαναληψεων σε ολα τα ευρη απο μονες μεχρι 25 αρες
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 08-07-15 23:30 #41
    Προεπιλογή
    Απλά να πω πως το αποτέλεσμα της μυικής προόδου/αύξησης είναι συνέργια πολλών παραγόντων (διατροφή, αποκατάσταση, ψυχολογία κλπ). Αν θα μπορούσαμε να αφήνουμε ίδιους τους παράγοντες αυτούς και να αλλάζουμε κάθε φορά έναν τότε θα μπορούσαμε να έχουμε κάποια ασφαλή κατά προσέγγιση συμπεράσματα τα οποία όμως δε θα ίσχυαν και πάλι για τον καθένα μιας και θα υπήρχε η πιθανότητα να λειτουργούν διαφορετικά.

    Πάντως από την μικρή δική μου εμπειρία έχω να πω πως τα καλύτερα αποτελέσματα σε γενικές γραμμές τα είχα όταν έκανα αυστηρή διατροφή και συνδύαζα αναερόβιο με αερόβιο πρόγραμμα. Δηλ νομίζω πως λιγότερο ρόλο 'παίζει' το εύρος των επαναλήψεων ή η συχνότητα των προπονήσεων σε ένα μέσο καλό αποτέλεσμα, ενώ πιστεύω πως το τί είναι ιδανικό για τον καθένα το ανακαλύπτει ο ίδιος ο αθλητής εφόσον έχει τη διάθεση και το χρόνο να το ερευνήσει.

    Επίσης αυτό που με σιγουριά μπορώ να πω είναι πως με το τωρινό μου πρόγραμμα (20-25ρες επαναλήψεις full-body, χωρίς διαλλείματα μέχρι αποτυχίας), έχω δει πρόοδο σε σημεία μου που δεν ήταν καλά όπως στήθος και πόδια. Επίσης το αερόβιο να το πω τύπου πρόγραμμα μου έχει ως αποτέλεσμα να διατηρούμαι σε ικανοποιητικό αριθμό κιλών και σχήματος παρόλο που η διατροφή μου όπως έχετε δει είναι μέτρια προς κακή (από άποψη κυρίως ποιότητας και όχι ποσότητας) αν τη συγκρίνουμε με αυτή που πρέπει να γίνεται.
    Go heavy or go home!
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 09-07-15 00:32 #42
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο goldenera Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά να πω πως το αποτέλεσμα της μυικής προόδου/αύξησης είναι συνέργια πολλών παραγόντων (διατροφή, αποκατάσταση, ψυχολογία κλπ). Αν θα μπορούσαμε να αφήνουμε ίδιους τους παράγοντες αυτούς και να αλλάζουμε κάθε φορά έναν τότε θα μπορούσαμε να έχουμε κάποια ασφαλή κατά προσέγγιση συμπεράσματα τα οποία όμως δε θα ίσχυαν και πάλι για τον καθένα μιας και θα υπήρχε η πιθανότητα να λειτουργούν διαφορετικά.

    Πάντως από την μικρή δική μου εμπειρία έχω να πω πως τα καλύτερα αποτελέσματα σε γενικές γραμμές τα είχα όταν έκανα αυστηρή διατροφή και συνδύαζα αναερόβιο με αερόβιο πρόγραμμα. Δηλ νομίζω πως λιγότερο ρόλο 'παίζει' το εύρος των επαναλήψεων ή η συχνότητα των προπονήσεων σε ένα μέσο καλό αποτέλεσμα, ενώ πιστεύω πως το τί είναι ιδανικό για τον καθένα το ανακαλύπτει ο ίδιος ο αθλητής εφόσον έχει τη διάθεση και το χρόνο να το ερευνήσει.

    Επίσης αυτό που με σιγουριά μπορώ να πω είναι πως με το τωρινό μου πρόγραμμα (20-25ρες επαναλήψεις full-body, χωρίς διαλλείματα μέχρι αποτυχίας), έχω δει πρόοδο σε σημεία μου που δεν ήταν καλά όπως στήθος και πόδια. Επίσης το αερόβιο να το πω τύπου πρόγραμμα μου έχει ως αποτέλεσμα να διατηρούμαι σε ικανοποιητικό αριθμό κιλών και σχήματος παρόλο που η διατροφή μου όπως έχετε δει είναι μέτρια προς κακή (από άποψη κυρίως ποιότητας και όχι ποσότητας) αν τη συγκρίνουμε με αυτή που πρέπει να γίνεται.

    Πολυ ορθα αυτα που λες goldenera για τους παραγοντες που επηρεαζουν το αποτελεσμα,ΕΙΔΙΚΑ η ψυχολογια,που πολλοι δεν την υπολογιζουν.Τρομακτικο ρολο παιζει κατα την γνωμη μου οπως στα παντα.
    Επισης καλο ειναι που αναφερεις και το προσωπικο σου παραδειγμα υψηλων επαναληψεων απο εμπειρια που εχεις δει βελτιωση,και οπως σωστα λες μεχρι αποτυχια.Γενικα ο στοχος αυτος ειναι.Οπως ειχα πει πιο πριν αλλο εχω σε μια ασκηση πχ 100 κιλα για 6 και περνω μετα 30 για 20 και βγαινουν για πλακα και αλλο βαζω 60-65 για 20 πχ και μου βγαινει η πιστη να βγουνε,γιατι εδω για αυτο λεμε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 09-07-15 01:01 #43
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    διαβαζω κάποια πράματα και πραγματικα γελάω , όχι ειρωνικά βέβαια αλλα θα πω ότι ας υποθέσουμε ότι με 6-10 χτιζεις μυς αν κάνεις 10-15 δεν ?
    ας δοκιμάσει κάποιος και ας μας πεί , εγω το ξέρω το έχω κάνει και ίσως γι αυτο δεν μεγάλωσα και όχι απλα μεγάλωσα αλλα χαβαλέ κάνω τωρα εδω και χρόνια και με το ζόρι κατεβαινω στα 118 κιλα και χθες ζυγίστηκα στα 115,5 και χάρηκα
    έχουν μείνει πλέον οι μυς και ακόμη και να χάσω λόγω κακης διατροφης η ελειπούς και χωρίς σοβαρη ββεραδικη προπόνηση μόλις κάνω 2 βδομάδες ξαναπαίρνω και ξυπνάνε οι μυς

    με απλα λόγια εκτός του ότι μετράει τι ταιριάζει στον καθένα στο ββ αν κάποιος γυμνάζετε σκληρά ακόμα και με την μέθοδο των πολλων επαναλήψεων θα χτισει μυς και όταν λέμε πολλες επαναλήψεις δεν ενοουμε μαραθώνιες προπονήσεις αλλα στοχευμένες και με σωστα όρια

    εγω έχω κάνει προπονησεις πολλων επαναλήψεων αλλα και το νορμάλ μου είναι απο 8-15 πολυ σπάνια να βγάλω 6αρες , οπότε ότι γράφω το γραφω καθαρα εμπειρικα αλλα όχι μόνο απο εμένα αλλα και άλλους αθλητες αλλα και δικούς μου

    μάλιστα ένας που ήταν πιτσιρικάς και είχε σαρώσει σαν τζούνιορ όλους τους αγωνες που κατέβαινε , δεν είχε γυμναστει ποτε με μέγιστη δύναμη , ήταν ο πρώτος που εφάρμοσα πάνω του μια τότε νεα μέθοδο προπόνησης το cybergenics the system , με ειδικη διατροφη και περίοδο μεσα στην μερα νηστείας χωρίς καθόλου φαγητο μόνο χλιαρό νερό με λίγο λεμόνι , αλλα η προπόνηση αυτη ήταν μαρτύριο , είχε επαναλήψεις πχ στο σκουώτ όσο πάει μετα κατεβασμα κιλών και συνέχεια και ξανα κατέβασμα και συνέχεια και όταν τελείωνε και αυτό μετα είχε επιτόπια άλματα και μόνο 3 τετοια σετ γινόταν
    και αυτο το παιδί στα 18 χωρίς να έχει ακουμπήσει φάρμακο είχε κερδίσει και πανελλήνιο όπου καλεσμένος ήταν ο Λη Χάνευ και είχε κάνει εγκωμιαστικα σχόλια για τον ίδιο
    και να πω ότι ήταν σαν ανθρωπάκι ψεύτικο 68 κιλά αλλα ενδεικτικα να αναφέρω είχε πάνω απο 45 εκατοστα χέρια και δεν ήταν λίγος γιατι ήταν κοντός

    ποτε δεν είχε δουλέψει μέγιστη δύναμη και κιλά με 8αρες επαναλήψεις και αν θυμάμαι καλα έφτασε να κάνει με 100 κιλα πάγκο
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 09-07-15 01:08 #44
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Η αποτυχια που αναφερθηκε πιο πανω..σε καθε σετ εννοειτε μεχρι αποτυχιας?Γιατι αν ναι,μονο κακο θα κανει
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 09-07-15 01:23 #45
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    έτσι απο περιέργεια γκούγκλαρα και βρήκα ένα βίντεο ενδεικτικό αυτών που λέω , μόνο που ο τυπος είναι λίγο χαλβάς και οι εναλλαγες κιλών γίνονται πιο γρήγορα , θέλει βοηθό
    απλα δείχνει αυτο που είπα και δεν υπάρχει περίπτωση με αυτη την μεθοδο να βγάλει κάποιος σετ με μέγιστη δύναμη , όσοι όμως το εφάρμοσαν είδαν σε 3 μηνες θεαματική διαφορα , και αν ρωτήσει κάποιος γιατι όσοι το εφάρμοσαν ? οι υπόλοιποι τι έκαναν ? απλα τα παράτησαν γιατι ήταν μεγάλο ζόρι

    και αυτο έγινε το 1989 και μετα όταν μάθαμε τα άλλα κόλπα , τότε καταλάβαμε γιατι κανείς δεν ασχολείτε με τετοια πράματα

    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία