Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. 08-07-15 00:13 #1
    Προεπιλογή Σπασμένα πόδια. Και τώρα;
    Καλησπέρα στην ομάδα.

    Ας μπω στο θέμα με τη μια μιας και τραβάω μπόλικη στεναχώρια.

    Πριν από κανα μήνα (1/6) έτσι για να μπει καλά το καλοκαίρι, είχα ένα ατύχημα με τη μηχανή. Πετάχτηκε γέρος από στοπ σε κεντρικό δρόμο και έσκασα πάνω του με μπόλικα χλμ.

    Το αποτέλεσμα ήταν ένας σπασμένος αστράγαλος στο αριστερό πόδι και κάταγμα κνημιαίου κονδύλου συνοδευόμενο από την αναμενόμενη αποκόλληση συνδέσμων και αποκόλληση και σύνθλιψη έξω μηνίσκου.

    Κατά την αποκατάσταση. Μπήκαν βίδες στο αριστερό πόδι στον αστράγαλο. Στο δεξί, μπήκε λάμα (πλατώ) με βίδες στον κόνδυλο, οι σύνδεσμοι πιάστηκαν (πάλι καλά) με τον κόνδυλο χωρίς κάποια άλλη ζημιά, και ο μηνίσκος ράφτηκε.

    Πάνω σε όλα λοιπόν του ατυχήματος, έχω και τη στεναχώρια μου όσον αφορά τις προπονήσεις. Ξέρω οτι θα πάρει καιρό μέχρι να επιστρέψω. Χρειάζονται κατά το γιατρό 3 μήνες μέχρι να πατήσω κάτω, και άλλοι 2 μήνες τουλάχιστον για να περπατήσω, μετά από φυσιοθεραπείες.

    Από κει και πέρα, θα μπορέσω να ξανασηκώσω βάρη όσο φοράω τις βίδες και τη λάμα; Θα μπορώ να κάνω προπονήσεις στα πόδια όπως πριν, προφανώς μετά το εύλογο χρονικό διάστημα που χρειάζεται;

    Σας ευχαριστώ πολύ,

    Βασίλης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 08-07-15 00:44 #2
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    οχι δεν θα μπορεσεις οσο φορας βιδες και τα συναφη αφου τα βγαλεις βλεπεις το θεμα ειναι να εχεις καλη αποκατασταση και οχι να ζοριζεις τα ποδια σου με βαρη καλη αποκατασταση ευχομαι και να γυρισεις γερος και δυνατος

    υγ οι γεροι ειναι μαστιγα στα φαναρια
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 08-07-15 04:27 #3
    Το avatar του χρήστη El Topo

    Εγγραφή
    16-04-2010
    Περ.
    desert
    Μηνύματα
    393
    Προεπιλογή
    Μην το βαζεις κατω.
    Μπορεις να γυμνασεις το συνολο του κορμου σου καθιστος και με οργανα χωρις κανενα θεμα για το ποδι σου και χωρις να υστερεις σε αποτελεσμα.

    Αν το καλοσκεφτεις, αντε κανα 2 βαριες ασκησεις για την πλατη να μη μπορεις να κανεις, ολα τα υπολοιπα γινονται και σε καθιστη θεση ή ξαπλωτη.

    Σιδερενιος λοιπον και για ολα υπαρχει λυση.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 08-07-15 09:47 #4
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Σιδερένιος αδερφέ.
    Η επέμβαση που έκανες θεωρείται επιβεβλημένη σε τέτοιες περιπτώσεις. Μην σε ανησυχεί όμως γιατί θεωρείται ρουτίνα μιας και τέτοιες τεχνικές (πλατώ-βίδες) δουλεύονται χρόνια.

    Στο διαταύτα, έκανες συρραφή μηνίσκου (καλύτερο από μηνισκεκτομή) και συν τις άλλης έχεις και εσωτερική οστεοσύνθεση. Ο γιατρός σου είπε πως τα υλικά οστεοσύνθεσης θ`αφαιρεθούν ή όχι?
    Η συνέχεια θέλει υπομονή και υπομονή. Πολλή προσοχή, ακινητοποίηση για αρκετό καιρό μέχρι να δημιουργηθεί οστικός πόρος και ν`αρχίσει η ένωση των καταγματικών χείλων και στην συνέχεια όταν το πει ο γιατρός αρχίζεις φυσικοθεραπείες για να ξαναπάρεις δύναμη-τροφικότητα και εύρος τροχιάς.

    Θεωρώ πως θα μπορείς να ξανακάνεις βάρη αρχικά με προσοχή και μετέπειτα άφοβα μιας και αν ξαναγίνει το οστό ένα τότε θα είναι όπως πριν.
    Να γνωρίζεις πως η πόρωση ενός κατάγματος μπορεί να συνεχίζει και για 8-12 μήνες μετά το κάταγμα. Τι ηλικία έχεις? Γενικά είσαι βαρής?
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 08-07-15 10:53 #5
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaggan Εμφάνιση μηνυμάτων
    υγ οι γεροι ειναι μαστιγα στα φαναρια


    Οι μηχανες να δεις ποση μαστιγα ειναι.Δυστυχως.

    Φιλαρακι περαστικα σου ευχομαι δοξα το Θεο που δεν επαθες τιποτα χειροτερο αρχικα και με υπομονη αρκετη θα εχεις την δυνατοτητα να επανελθεις,θα μπορεσεις να ξανακανεις προπονηση.Γνωριζω προσωπικα ατομο με παρομοιο τραυματισμο και σε ποδια αλλα και σε σπονδυλικη στηλη που τωρα μια χαρα προπονειται.Υπομονη και ευχομαι γρηγορη αναρρωση και οταν επανελθεις καντο ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ χωρις να πλακωθεις αμεσως.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 08-07-15 11:30 #6
    Προεπιλογή
    Αρχικά παιδιά, να σας ευχαριστήσω όλους για τις ευχές σας και τις απαντήσεις σας.

    Ναι, πάλι καλά αποφύγαμε πολύ χειρότερες καταστάσεις, μιας και δεν φορούσα ούτε κράνος, ούτε στολή, ούτε γάντια ούτε τίποτα. Βλέπεις............ Πήγαινα μέχρι το περίπτερο.......... ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ να μην φοράς την εξάρτηση όπου και αν πας. Και το ατύχημα έγινε 100 μέτρα από το σπίτι μου. Τέλος πάντων τέλος καλό (όσο καλό από το πολύ χειρότερο μπορεί να είναι), όλα καλά.

    Στο δια ταύτα, περνάω στις απαντήσεις.

    @44vaggan Είναι προφανές οτι δε θα κάνω "ταρζανιές" και δε θα ζορίσω πόδια. Αυτό που συζητάμε προς το παρόν είναι έστω να τα φέρω σε ένα σημείο γιατί τώρα έχουν ατροφήσει τελείως. Βέβαια με ανησυχείς λίγο για το πιο μετά και όσο θα φοράω την οστεοσύνθεση. :/

    @27El Topo Τον υπόλοιπο κορμό ναι, δε θα τον αφήσω, αλλά επειδή είχα πολύ δυνατά πόδια (σε σχέση με τον υπόλοιπο κορμό μου) θα ήθελα να τα φέρω σε κάποιο άλφα στάδιο και να μην είναι εντελώς ασύμμετρα με το υπόλοιπο σώμα ή ατροφικά.

    @47Nive Η οστεοσύνθεση θα πρέπει κάποια (τονίζω το κάποια) στιγμή να αφαιρεθεί, χωρίς να είναι αναγκαίο να γίνει άμεσα, σύμφωνα με το γιατρό. Ελάχιστος χρόνος πριν αφαιρεθούν που απαιτείται είναι 2 χρόνια. Μου δίνεις δύναμη να ξέρεις με τη φράση σου "Θεωρώ πως θα μπορείς να ξανακάνεις βάρη αρχικά με προσοχή και μετέπειτα άφοβα μιας και αν ξαναγίνει το οστό ένα τότε θα είναι όπως πριν." και σε ευχαριστώ. Αυτό ελπίζω και εγώ.

    Συγγνώμη για την παράλειψη, είμαι 27 ετών, ύψος 1.72-1.73 και από βάρος το χειμώνα παίζω στα 95-100 και το καλοκαίρι στα 84-86.

    @53SOLID σε ευχαριστώ φίλε μου. Εννοείται οτι μιλάμε για σιγά σιγά. Δε σκοπεύω να κάνω παραπάνω ζημιά από όση έχω ήδη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 08-07-15 11:39 #7
    Προεπιλογή
    Να κάνω και ένα update που αφορά στο στάδιο που είμαστε τώρα.

    Στο αριστερό πόδι έχει αφαιρεθεί ο γυψο-νάρθηκας (κάταγμα αστραγάλου) και με εντολή γιατρού πρέπει σταδιακά να σπάσω την αγκύλωση και να επαναφέρω πλήρως την κίνηση, χωρίς ωστόσο να το πατήσω καθόλου κάτω.

    Στο δεξί πόδι (κάταγμα γόνατο) φοράω σιδερένιο νάρθηκα και ο γιατρός μου έχει δώσει (την τελευταία φορά) κλίση 90 μοίρες. Με γωνιόμετρο όμως που μέτρησα, δεν πάω πάνω από 65-68 μοίρες. Σταδιακά λοιπόν πρέπει να το προσπαθήσω και εκεί. Επίσης δεν το φορτίζω/πατάω καθόλου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 08-07-15 12:03 #8
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Yπέροχα, τόσο θα σου`λεγα και γω 48 μήνες παραμένει περίπου η οστεοσύνθεση, έχω παράδειγμα τον πεθερό μου.
    Ο νόμος είναι απλός ακούς τον γιατρό και τον φυσικοθεραπευτή σου ευαγγέλιο και κάνεις υπομονή. Μείωσε βάρος όσο μπορείς γιατί είναι αρνητικός παράγοντας κατά το στάδιο της πρώιμης φόρτισης (αρχικά θα πατάς 5κιλά το πολύ το πόδι) μιας και θα σου ζητηθεί να πατάς λίγο το πόδι στην αρχή (εγώ λέω πάτα λες και πατάς ένα αυγό και δεν θες να σπάσει) και μετά στην περίοδο μερικής προστασίας όπου οι ασκήσεις θα είναι καθημερινές τα λιγότερα κιλά μόν συν είναι και για το κάταγμα και για`σένα.

    Διάβασε αν θες για πρωτόγαλα (ακριβό αλλά αξίζει).


    Φιλικά Νίκος.
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 08-07-15 12:17 #9
    Προεπιλογή
    Το να μειώσω το βάρος δεν είναι απλή υπόθεση δυστυχώς, μιας και μιλάμε για φαγητό σε πλήρη ακινησία, που σημαίνει, οτι μπαίνει γράφει. :/ Τουλάχιστον προσπαθώ να βάλω το ελάχιστο δυνατό βάρος αφού να χάσω, ειδικά χωρίς άσκηση είναι πρακτικά αδύνατο.

    Γενικά όπως μου πε ο γιατρός, αφού έχω και τα 2 πόδια σπασμένα, δεν υπάρχει άλλη λύση από την πλήρη φόρτιση με τη μια στο 100% μετά τον 3ο μήνα.

    Ο συγκεκριμένος ορθοπεδικός μου φαίνεται "μαλωμένος" με τους φυσιοθερπαευτές. Δε μπορώ να καταλάβω τους λόγους. Μου είπε οτι δε θα χρειαστώ καν φυσιοθεραπεία.... Τρέχα γύρευε.

    Θα ρίξω μια ματιά στο πρωτόγαλα που λες μήπως βοηθήσει τη φάση.

    Άσχετο, μεν, αλλά έχω ακούσει για περιπτώσεις ποδοσφαιριστών που είχαν κατάγματα και για την επαναφορά τους "χώσανε" σε HGH όπως επίσης έχω ακούσει και για οστικές θεραπείες και αύξηση της οστικής μάζας μετά από κατάγματα με Deca.
    Φυσικά ο doc όταν του μίλησα για αυτά ήταν λες και πήγα σε παπά τη Σολομωνική.

    Κουβέντα κάνουμε, δε νομίζω πως θα άντεχα οικονομικά τέτοιου είδους θεραπείες. Απλά το συζητάω για να μου λυθούν και μένα οι απορίες.
    Απάντηση με παράθεση