Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 17
  1. 09-09-15 23:30 #1
    Προεπιλογή Υπάρχει κίνδυνος αν σηκώνω αλτήρες με πολλά kg από το πάτωμα;
    Υπάρχει κίνδυνος αν σηκώνω αλτήρες από το πάτωμα κι όχι από πάγκο επειδή κάνω προπόνηση σπίτι;Εννοώ αλτήρες της τάξεως των 16kg και πάνω. Υπάρχει πρόβλημα για τη μέση;

    Ευχαριστώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 09-09-15 23:40 #2
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Όχι δεν θα έχεις κανενα πρόβλημα.
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 10-09-15 00:00 #3
    Προεπιλογή
    Εαν ειναι βαριοι οι αλτηρες ,ναι θελει καποια τεχνικη κ σωστη σταση του σωματος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 10-09-15 12:50 #4
    Προεπιλογή
    Να σκεφτεσαι πως η ασκηση ξεκιναει πριν καν κανεις τις επαναληψεις. Πχ πιεσεις ωμων θα φερνεις ενω εισαι ορθιος τα αλτηρια στα γονατα, θα καθεσαι και θα τους εκτιναζεις με τα ποδια, θα φτιαχνεις τη θεση σου και θα κανεις τις επαναληψεις. 16 κιλα αλτηρες ειναι λιγοι γενικα (αλλα σχετικο ειναι και αυτο).
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 10-09-15 13:13 #5
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Φυσικά και υπάρχει, τι ερώτηση είναι αυτή?
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 17-12-15 05:05 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χριστοφορος123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σκεφτεσαι πως η ασκηση ξεκιναει πριν καν κανεις τις επαναληψεις. Πχ πιεσεις ωμων θα φερνεις ενω εισαι ορθιος τα αλτηρια στα γονατα, θα καθεσαι και θα τους εκτιναζεις με τα ποδια, θα φτιαχνεις τη θεση σου και θα κανεις τις επαναληψεις. 16 κιλα αλτηρες ειναι λιγοι γενικα (αλλα σχετικο ειναι και αυτο).


    Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Να τρώς υγιεινά .. Να αγαπάς .. Να γυμνάζεσαι .. Κανένας δε θα αγαπήσει τον εαυτό σου όσο εσύ ! Σελίδα Facebook : http://on.fb.me/1zSLChT
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 20-12-15 20:24 #7
    Προεπιλογή
    Παιδιά Καλησπέρα! Θα σας παραθέσω ένα προβλημα που έχω. Εκανα φορτωμα κρεατινης για 5 ημερες και μετα συνεχισα την κρεατινη με μια δοση μετα την προπονηση.μια μερα που ειχα στηθος και την προηγούμενη εκανα ώμους πηγα να σηκωσω στις πιεσεις στήθους 20κιλ αλτηρες για ζεσταμα και μεσα σε δυο επαναλήψεις επεσαν τα κιλα πανω μου και οι ώμοι μου λες και είχαν κολλησει με μαγνήτη κατω.σε ολες τις αλλες μυικες ομαδεσ δεν εχω θεμα.οταν κανω πιέσεις εδω και 3 βδομαδες οι ώμοι μου ''κολλανε''.μπορει καποιος να βοηθησει στο τι φταίει;
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 20-12-15 20:58 #8
    Προεπιλογή
    Αν την προηγούμενη μέρα έκανες ώμους φυσικό μου ακούγεται αυτό που λες.
    Σε λάθος θέμα γράφεις όμως.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 24-12-15 02:47 #9
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mike1313 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κίνδυνος αν σηκώνω αλτήρες από το πάτωμα κι όχι από πάγκο επειδή κάνω προπόνηση σπίτι;Εννοώ αλτήρες της τάξεως των 16kg και πάνω. Υπάρχει πρόβλημα για τη μέση;

    Ευχαριστώ
    το βάρος είναι κάτι σχετικό για τον καθένα , απο κεί και πέρα δεν κοιτάμε μόνο όταν ταιριαστούμε και εκτελούμε την άσκηση αλλα απο την στιγμή που ακουμπάμε τούς αλτήρες μέχρι να τούς φτάσουμε στο σημείο εκκίνησης και μέχρι να τους αφήσουμε

    και πολλες ζημιές , άλλες άμεσες και άλλες μακροπρόθεσμες συμβαίνουν απο αυτη τη φάση και αυτό είναι στάνταρ και δεν χωράει αμφισβήτηση και πολλοί που γυμνάζονται ερασιτεχνικά σπίτι χωρίς έμπειρη καθοδήγηση δεν ξέρουν καλά καλά να εκτελούν σωστα μια άσκηση , θα ξέρουν την τεχνική λήψης εναπόθεσης των αλτήρων?
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 12-03-16 16:33 #10
    Προεπιλογή Υπάρχει ενδεχόμενο τραυματισμού στην εξής περίπτωση;
    Καλησπέρα, είμαι 1.75, 67 kg(πριν ξεκινήσω να κάνω προπονήσεις περίπου 2 χρόνια πριν ήμουν 59). Γυμνάζομαι σπίτι κι έχω 2 ρυθμιζόμενους αλτήρες τους οποίους σηκώνω από πάτωμα. Το μέγιστό τους αυτή τη στιγμή είναι 14,5 kg ο καθένας.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν αξίζει τον κόπο να τους τερματίσω. Δηλαδή να φτάσουν 17 kg ο καθένας. Δεν ξεφεύγουν πολύ τα κιλά που θα σηκώνω από πάτωμα; Δεν αυξάνεται το ενδεχόμενο τραυματισμού; Έτσι πως το σκέφτομαι χρειάζομαι τοσα κιλά στα shrugs και στα farmer walk.

    ευχαριστώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 12-03-16 17:33 #11
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Δεν ειχες ξανακανει το ιδιο τοπικ πριν κάτι μήνες?
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 12-03-16 17:52 #12
    Προεπιλογή
    ναι, απλά θέλω να καταλάβω αν αξίζει το οποιοδήποτε ρίσκο ή αν πρέπει να κάνω τις ασκήσεις μ αυτά που είδη έχω
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 12-03-16 18:40 #13
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    α. παρε ενα κουτι για να τους ακουμπας
    β. ποσες επαναληψεις κανεις και τι ασκησεις με 14.5?
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 12-03-16 18:58 #14
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Μεγάλη σημασία έχει ο τρόπος που θα τους σηκώνεις από το πάτωμα. Δεν θα πρέπει να τους σηκώνεις με τεντωμένα πόδια σκύβοντας αλλά με τη βοήθεια των ποδιών κρατώντας την πλάτη ευθυγραμμισμένη όπως στην εικόνα...

    Όνομα: couple_lifting_300.jpg Εμφανίσεις: 463 Μέγεθος: 28,2 KB

    ...αλλιώς, όπως προειπώθηκε, να τους τοποθετείς σε ψηλότερο σημείο από το πάτωμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 13-03-16 23:41 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ArgoSixna Εμφάνιση μηνυμάτων
    α. παρε ενα κουτι για να τους ακουμπας
    β. ποσες επαναληψεις κανεις και τι ασκησεις με 14.5?
    Κάνω shrugs, farmer walk, dumbell side bends. Επαναλήψεις ανάλογα σε τι φόρμα είμαι. Συνήθως αρκετές, πάνω από 10.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία