Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 14-09-15 11:24 #1
    Προεπιλογή Αρχές του bodybuilding
    Γειά σας
    Αν και δεν είμαι νέος δεν έχω συστηθεί.
    Είμαι 27 χρονών, 1.75, 79 κιλά και 15% λίπος. Ασχολούμαι περίπου 9 χρόνια με το γυμναστήριο αλλά τον τελευταίο χρόνο σοβαρά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο τοπικ που να λέει τα βασικά του bodybuilding, πχ. επειδή έχω ακούσει ότι πρώτα κάνεις όγκο και μετά γραμωση. Πόσο καιρό κρατάει ο όγκος και πότε ξεκινάει η γραμωση για να είναι κάποιος έτοιμος για το καλοκαίρι. Έχω διαβάσει και ακούσει πολλά και είμαι λίγο μπερδεμένος. Ας πούμε ποίες είναι οι ιδανικές επαναλήψεις για όγκο και ποια τα σετ? Όταν κάνω όγκο να γυμναζω την κάθε μυϊκή ομάδα μια ή δύο φορές την εβδομάδα κ.α.? Αν μπορεί να με κατευθύνει κάποιος θα ήμουν ευγνώμων.
    Ευχαριστώ.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες   
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 14-09-15 11:58 #2
    Το avatar του χρήστη stef.

    Εγγραφή
    21-05-2013
    Περ.
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    333
    Προεπιλογή
    Γεια σου
    Ολα αυτα που ρωτας φιλε ειναι σχετικα και διαφερουν απο αθλητη σε αθλητη....
    π.χ μπορει να ξεκινησουμε μαζι ογκο σε 3 μηνες εγω να εχω παρει 10kg κ εσυ 3 ..
    το ιδιο και στη γραμμωση αλλος χανει ευκολα κ αλλος πολυ δυσκολα..
    Οπως και για το προγραμμα προπονησης ειναι τι ταιριαζει σε σενα..
    Βσικη αρχη ειναι οτι αν θελεις να παρεις ογκο τρως παραπανω απ τις θερμιδες συντηρησης σου..
    καθεσαι τις υπολογιζεις,βγαζεις ενα προγραμμα διατροφης και γενικα ενα πλανο και με τον καιρο βλεπεις πως δουλευει αυτο σε σενα !!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 14-09-15 12:08 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stef. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου
    Ολα αυτα που ρωτας φιλε ειναι σχετικα και διαφερουν απο αθλητη σε αθλητη....
    π.χ μπορει να ξεκινησουμε μαζι ογκο σε 3 μηνες εγω να εχω παρει 10kg κ εσυ 3 ..
    το ιδιο και στη γραμμωση αλλος χανει ευκολα κ αλλος πολυ δυσκολα..
    Οπως και για το προγραμμα προπονησης ειναι τι ταιριαζει σε σενα..
    Βσικη αρχη ειναι οτι αν θελεις να παρεις ογκο τρως παραπανω απ τις θερμιδες συντηρησης σου..
    καθεσαι τις υπολογιζεις,βγαζεις ενα προγραμμα διατροφης και γενικα ενα πλανο και με τον καιρο βλεπεις πως δουλευει αυτο σε σενα !!
    Σε ευχαριστώ φίλε μου. Θες να με κατευθύνεις πώς να βρω πόσες θερμίδες χρειάζομαι και πόσες θερμίδες υπάρχουν σε κάθε τρόφιμο ? Αν δεν μπορώ να τα καλύψω να πάρω κανένα συμπληρωμα???
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-09-15 14:40 #4
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα the rock

    Πρωτα από όλα πρεπει να βρείς το bmr σου, τι είναι το bmr ? είναι με λιγα λογια οι θερμιδες που θα χρειαζοσουν αν ησουν σε αδρανεια ολη την μέρα στον καναπέ, δηλαδή ειτε κανεις κάτι ειτε δεν κάνεις το σώμα σου θα χρειαστεί τοσες θερμιδες για να σου κρατήσει τα οργανα υγιή, για τις ορμόνες κ.ο.κ.

    Το πρώτο βημα που πρεπει να κάνεις είναι να βρείς το bmr σου κάτι το οποιο μπορείς να το βρείς κάνωντας μια επισκεψη στο παρακάτω λινκ:
    Αφού βρείς το bmr σου, έπειτα θα πρεπει να κανει πολλαπλασιασμο το bmr σου με την ημερησια δραστηριοτητα σου θα σου έχει ως επιλογές "'εντονη ή κάτι νούμερα τύπου 1,5 / 1,25 και θα σου βγάλει έναν πανω κάτω αριθμο θερμιδων που θα χρειαστείς λαμβανωντας υποψην το γένος σου/ηλικια/κιλά/ ύψος . Αν σου βγάλει π.χ 2400 τότε αυτές είναι οι θερμιδες που θα χρειαστείς για να διατηρησεις το παρών σου βάρος (υποψην σε αυτές τις θερμιδες συμπεριλαμβάνονται όλα οσα κάνεις μέσα στην ημέρα) εσύ όμως θέλεις όγκο που σημαινει ότι θα πρεπει να δώσεις στο σώμα σου ένα ποσο της ταξεως των 300-500 ώστε να σου βάλει κιλά (καποιες από αυτές τις θερμιδες θα χρησιμοποιηθούν ώστε να σου χτίσουν μυ και οι υπολοιπες θα αποθηκευτούν στο σωματικος σου λίπος μιας και δεν γινεται να αποφύγεις το λιπος αν ο στοχος σου είναι ο όγκος. Οπότε σε αυτό το 2400 θα προσθέσεις 300-500 θερμιδες δηλαδή πάμε στις 2700-2900 θερμιδες για όγκο.

    Τοπικ ευρεσης bmr:

    Αυτό το section είναι για την γνωριμια τις ερωτήσεις επρεπε να τις κάνεις σε διαφορετικο τοπικ..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Feth : 14-09-15 στις 14:42
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 15-09-15 19:28 #5
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    καλώς ήρθες στο φόρουμ
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 15-09-15 20:53 #6

    Εγγραφή
    05-12-2012
    Περ.
    Winter is coming
    Μηνύματα
    1.969
    Προεπιλογή
    Η ιδέα μου είναι, ή ίσω λίγο πίσω σωματικά για 9 χρόνια που κάνεις? Εκτός και αν έχεις τεραστια ποδια που δεν έβαλες φωτο
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 22-09-15 00:28 #7
    Το avatar του χρήστη Madd_Chadd

    Εγγραφή
    26-09-2010
    Περ.
    serres
    Μηνύματα
    3.844
    Προεπιλογή
    If you eat like a girl you look like a girl!!!
    Απάντηση με παράθεση