Θέμα: Πυγμαχία

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 72 από 72
  1. 22-08-12 13:10 #61
    Προεπιλογή Box
    Γεια σας είμαι 15 χρονων ζυγίζω 53 κιλάύψος 1.60 και εδώ και ένα μηνα κάνω πυγμαχία θέλω να μάθω αν έχω το κατάλληλο βάρος για την ηλικία μου και το ύψος μου και θέλω να γυμνάσω όλα τα μέρη του σώματος μου δηλαδή στήθος χερια πόδια κοιλιακούς πλάτη έχω στο σπίτι ένα πολυόργανο αλλα δεν ξέρω τι να κάνω πολλές επαναλήψεις με λίγα κιλά οι λίγες επαναλήψεις με περισσότερα κιλά?επίσης κάνω ποδήλατο κάμψεις κοιλιακούς και έλξεις γενικά θέλω να αυξήσω την αντοχή μου στο μέγιστο τον δυνατοτήτων μου και να φτιάξω ένα μυώδες κορμί τι να κάνω?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 29-08-12 00:04 #62

    Εγγραφή
    29-06-2012
    Περ.
    Γαλάτσι
    Μηνύματα
    7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο iliasss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας είμαι 15 χρονων ζυγίζω 53 κιλάύψος 1.60 και εδώ και ένα μηνα κάνω πυγμαχία θέλω να μάθω αν έχω το κατάλληλο βάρος για την ηλικία μου και το ύψος μου και θέλω να γυμνάσω όλα τα μέρη του σώματος μου δηλαδή στήθος χερια πόδια κοιλιακούς πλάτη έχω στο σπίτι ένα πολυόργανο αλλα δεν ξέρω τι να κάνω πολλές επαναλήψεις με λίγα κιλά οι λίγες επαναλήψεις με περισσότερα κιλά?επίσης κάνω ποδήλατο κάμψεις κοιλιακούς και έλξεις γενικά θέλω να αυξήσω την αντοχή μου στο μέγιστο τον δυνατοτήτων μου και να φτιάξω ένα μυώδες κορμί τι να κάνω?
    Κοίτα κατάλληλο βάρος κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει (γνώμη μου πάντα). Εγώ πάντως στην ηλικία σου(πέρυσι :Ρ) ήμουν 1,75 και 62 κιλά. Σε περίπτωση που τώρα ξεκινάς με το πολυόργανο σου προτείνω λίγες επαναλήψεις και λίγα κιλά γιατί δεν είναι "συνηθισμένοι" οι μύες σου. Αν κάνεις λίγο καιρό κάνε λίγο περισσότερα κιλά και περισσότερες επαναλήψεις. Μετά από λίγο καιρό (και εφ'όσον θέλεις να πάρεις μυϊκό όγκο απ'ό,τι κατάλαβα) κάνε με πολλά κιλά(μην τα ανεβάσεις πολύ απότομα, σιγά-σιγά) και λιγότερες επαναλήψεις. Βέβαια η εξάσκηση χωρίς την διατροφή δεν λέει τόσα πολλά, οπότε σου προτείνω να ψαχτείς λιγάκι για να βγάλεις μία διαίτα που να σου ταιριάζει (μπορείς να επισκεφτείς κάποιο διατροφολόγο αν δεν ξέρεις μόνος σου να φτιάξεις ένα σωστό πρόγραμμα), αλλά μην αντιγράψεις κάποιο πρόγραμμα από το internet γιατί πολύ απλά δεν έχουμε όλοι τις ίδιες ανάγκες,τον ίδιο μεταβολισμό κτλ. Επίσης αν θέλεις γρήγορα αποτελέσματα θα πρέπει να πάρεις και κάποια καλή πρωτεΐνη (ίσως να σου σύστηνα μαζί με υδατάνθρακες, αλλά δεν ξέρω είναι ανάλογα τι θέλεις εσύ..) την οποία καλό θα είναι να παίρνεις γύρω στα δύο "σκουπ" την ημέρα (ένα το πρωί και ένα μετά την άσκηση).

    Α, και για αντοχή να πηγαίνεις για τρεξιματάκι και σιγά-σιγά θα δεις την αντοχή σου να αυξάνεται

    Αυτά από εμένα, ελπίζω να βοήθησα.. Βέβαια δεν είμαι ειδικός, οπότε μην βασιστείς απόλυτα σε αυτά που σου λέω, πάρε και μια δεύτερη γνώμη!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 29-08-12 23:17 #63
    Προεπιλογή
    παιδια κατι ασχετο στη πυγμαχια τη τρως τη μυτη σου και σε ερασιτεχνικο επιπεδο? δηλαδη μονο προπονηση κ σπαρινγκ
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 30-08-12 15:03 #64
    Το avatar του χρήστη s0k0s

    Εγγραφή
    10-03-2012
    Περ.
    Baku - Azerbaijan
    Μηνύματα
    1.893
    Προεπιλογή
    Δεν παιζει ρολο.. Μπορει κ σε προπονηση στην φανε... Ξερω ατομα που πηγανε εως επαγγελματικο επιπεδο που δεν την σπασει ακομα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 30-08-12 16:59 #65
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Kodi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα κατάλληλο βάρος κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει (γνώμη μου πάντα). Εγώ πάντως στην ηλικία σου(πέρυσι :Ρ) ήμουν 1,75 και 62 κιλά. Σε περίπτωση που τώρα ξεκινάς με το πολυόργανο σου προτείνω λίγες επαναλήψεις και λίγα κιλά γιατί δεν είναι "συνηθισμένοι" οι μύες σου. Αν κάνεις λίγο καιρό κάνε λίγο περισσότερα κιλά και περισσότερες επαναλήψεις. Μετά από λίγο καιρό (και εφ'όσον θέλεις να πάρεις μυϊκό όγκο απ'ό,τι κατάλαβα) κάνε με πολλά κιλά(μην τα ανεβάσεις πολύ απότομα, σιγά-σιγά) και λιγότερες επαναλήψεις. Βέβαια η εξάσκηση χωρίς την διατροφή δεν λέει τόσα πολλά, οπότε σου προτείνω να ψαχτείς λιγάκι για να βγάλεις μία διαίτα που να σου ταιριάζει (μπορείς να επισκεφτείς κάποιο διατροφολόγο αν δεν ξέρεις μόνος σου να φτιάξεις ένα σωστό πρόγραμμα), αλλά μην αντιγράψεις κάποιο πρόγραμμα από το internet γιατί πολύ απλά δεν έχουμε όλοι τις ίδιες ανάγκες,τον ίδιο μεταβολισμό κτλ. Επίσης αν θέλεις γρήγορα αποτελέσματα θα πρέπει να πάρεις και κάποια καλή πρωτεΐνη (ίσως να σου σύστηνα μαζί με υδατάνθρακες, αλλά δεν ξέρω είναι ανάλογα τι θέλεις εσύ..) την οποία καλό θα είναι να παίρνεις γύρω στα δύο "σκουπ" την ημέρα (ένα το πρωί και ένα μετά την άσκηση).

    Α, και για αντοχή να πηγαίνεις για τρεξιματάκι και σιγά-σιγά θα δεις την αντοχή σου να αυξάνεται

    Αυτά από εμένα, ελπίζω να βοήθησα.. Βέβαια δεν είμαι ειδικός, οπότε μην βασιστείς απόλυτα σε αυτά που σου λέω, πάρε και μια δεύτερη γνώμη!
    σε ευχαριστώ πολλοί για την απάντηση σου από οκτώμβριο σκέφτομαι να ξεκινήσω και γυμναστήριο αυτό που σκέφτομαι όμως είναι να μην πάθω κάποια υπερκόπωση η κάτι τέτοιο τέλος πάντων θα ψάξω για ένα διατροφολόγο να μου φτιάξει ένα καλο πρόγραμμα διατροφής και θα πάρω κάποια προτείνη την οποια θα μου προτείνει ο γυμναστής μου πιστεύω πως θα είμαι μια χαρά έτσι δεν είναι?αυτό που φοβάμαι όμως είναι μην πάθω καμια εξάντληση και τι μπορώ να κάνω για αυτό όσο για την μύτη μπορεί να σπάσει οποιαδήποτε στιγμή ακόμα και σε sparring μπορεί όμως να μην σπάσει ακόμα και αν πας σε επαγγελματικούς αγώνες
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 08-09-12 18:49 #66

    Εγγραφή
    29-06-2012
    Περ.
    Γαλάτσι
    Μηνύματα
    7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο iliasss Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε ευχαριστώ πολλοί για την απάντηση σου από οκτώμβριο σκέφτομαι να ξεκινήσω και γυμναστήριο αυτό που σκέφτομαι όμως είναι να μην πάθω κάποια υπερκόπωση η κάτι τέτοιο τέλος πάντων θα ψάξω για ένα διατροφολόγο να μου φτιάξει ένα καλο πρόγραμμα διατροφής και θα πάρω κάποια προτείνη την οποια θα μου προτείνει ο γυμναστής μου πιστεύω πως θα είμαι μια χαρά έτσι δεν είναι?αυτό που φοβάμαι όμως είναι μην πάθω καμια εξάντληση και τι μπορώ να κάνω για αυτό όσο για την μύτη μπορεί να σπάσει οποιαδήποτε στιγμή ακόμα και σε sparring μπορεί όμως να μην σπάσει ακόμα και αν πας σε επαγγελματικούς αγώνες
    Στην αρχή πήγαινε το low-low μέχρι να αρχίσεις να έχεις περισσότερη αντοχή. π.χ. στην αρχή κάνε κάθε δεύτερη μέρα βάρη και επίσης προπονήσεις box λογικά δεν θα έχεις κάθε μέρα, και όποτε νιώθεις πολύ κουρασμένος να ξεκουράζεσαι. Επίσης όποτε μπορείς (το πολύ 2-3 φορές την εβδομάδα) να πηγαίνεις για τρεξιματάκι, αλλά όχι sprint, μέτριο και σταθερό ρυθμό να κρατάς επί κανένα μισάωρο(τόσο κάνω εγώ), μετά λίγο διάλειμμα και αν αντέχεις κάνε το ίδιο άλλη 1 ή 2 φορές..
    Γαλάτσι <3 Βήτα Πεις <3
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 15-10-12 02:19 #67
    Προεπιλογή
    Ξερει κανεις εαν υπαρχει καμια σχολη πυγμαχιας στο Βολο?Εαν μπορει καποιος να με βοηθησει θα του ειμαι υποχρεος!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 24-12-12 19:59 #68
    Προεπιλογή
    για αιγαλεω που ρωτησε ενας φιλος πιο πανω(πριν κατι χρονια) υπαρχει η σχολη west fighters (box,mma,kick box κ παγκρατιο νομιζω) στη πυγμαχια η συγκεκριμενη σχολη παιζει δευτερα τεταρτη κ σαββατο απογευματα.ειναι πολυ κοντα μου κ βολευει ,ομως οι ωρες κ οι μερες δεν βολευουν καθολου.
    το προγραμμα μου ειναι ανωμαλο κ να του δινω 40 το μηνα για μια/δυο(βια) φορες τη βδομαδα λεει?δε λεει!
    πιο πολυ τα ψυχολογικα μου ειπα παρα πληροφοριες
    Το θέμα είναι να πείσουμε τις γυναίκες ότι η γκρίνια προκαλεί κυτταρίτιδα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 25-03-13 23:48 #69
    Προεπιλογή
    ξερει κανεις για σχολη πυγμαχιας(αντε και kickboxing) στη κοζανη?αλλα να ειναι σχολη οχι γυμναστηριο
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 19-06-16 15:43 #70
    Προεπιλογή Πυγμαχία
    Καλησπερα παιδια ειμαι 15 χρονον και σκέφτομαι να ασχοληθώ με την πυγμαχία δεν εχω ομως την οικονομική δυνατότητα προς το παρόν να παω σε μια σχολή τι μπορω να κανω?
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 19-11-16 07:08 #71

    Εγγραφή
    19-10-2014
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    27
    Προεπιλογή
    Μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα μόνος σου όσον αφορά την πυγμαχία, αλλά καλό θα ήταν να θυσιάσεις ένα μικρό ποσό να πας να κάνεις κανονικά προπονήσεις για να πάρεις σωστές βάσεις.. Από κεί και πέρα θα καταλάβεις και μόνος σου πόσο πολλά μπορείς να κάνεις για να βελτιωθείς!
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 04-03-18 20:02 #72
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345