Σελίδα 1 από 10 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 140
  1. 06-10-15 12:37 #1
    Banned
    Εγγραφή
    06-10-2015
    Μηνύματα
    175
    Προεπιλογή Tι μπορεί να κάνω λάθος;
    Γειά σας, ήθελα να σας πω την ιστορία μου, που με βασανίζει εδώ και καιρό.

    Έχω υπολογίσει θερμίδες συντήρησης σε 2300, ανεβάζω 300 τη μέρα γιατί θέλω να πάρω όγκο. Παίρνω όγκο, γεμίζουν χέρια, στήθος, πλάτη κλπ. Έλα όμως που παίρνω κ μπάκα-ποπό σε ενοχλητικό βαθμό. Είμαι 1,77 74 κιλά.

    Θέλω να έχω ένα σώμα χωρίς περιττό (φανερό) λίπος, στεγνό. Όταν όμως επιχειρώ να ανεβάσω θερμίδες για να πάρω κ λίγο όγκο οδηγούμαι σε αισθητική παταγώδη αποτυχία. Κοιτιέμαι στον καθρέφτη γυμνός κ με χαλάει πολύ αυτό που βλέπω

    Γυμναστική κάνω 3 φορές τη βδομάδα βάρη (για ολο το σώμα δικό μου πρόγραμμα) 3 αερόβιο.

    Η διατροφή μου είναι πολλή λιτή, αλλά έχω αδυναμία στα μπέργκερ κ στην κόλα. 2 φορες τη βδομάδα τρώω μπέρκερ κ πίνω κόλα. Είναι η μοναδική μου αδυναμία δεν πίνω, δεν καπνίζω, ενώ εδώ κ 3 βδομάδες έκοψα ζαχαρη στο καφέ..


    Κάθε συμβουλή δεκτή, ακόμα κ το κράξιμο θα το εκτιμίσω, γτ πραγματικά έχω φτάσει σε αδιεξοδο

    Η διατροφή μου (στον όγκο)
    Πρωί 8 ώρα γάλα κουάκερ κ 1 τοστ τυρι γαλοπουλα + 1 μπανάνα

    Δεκατιανό
    Λουκάνικο, ψωμί, τυρί ντομάτα κ χυμός

    Μεσημεριανό
    Φακές, τόνος/ κοτόπουλο πατάτα/ μακαρόνια με κιμά / Ψαράκι τηγανητό ψωμί σαλάτα

    Μετά την προπόνηση

    Φαί κάτι ανάλογο του μεσημεριανού ή απέξω αν δεν έχω τίποτα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mimis26 : 06-10-15 στις 12:48
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-10-15 12:47 #2
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Με μπέργκερ, κόλες και λουκάνικα κάθε εβδομάδα τι περιμένεις;;;
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-10-15 12:50 #3
    Banned
    Εγγραφή
    06-10-2015
    Μηνύματα
    175
    Προεπιλογή
    Αφού δεν ξεπερνάω θεωρητικά τις θερμίδες που έχω βάλει στόχο να φτάνω, τι διαφορά έχει αν θα τις πάρω από μπέργκερ ή μουσακά ή κοτόπουλο; Υπάρχει πρόβλημα αν παίρνεις πολλά λιπαρά αν δεν ξεπερνάς τις θερμίδες σου;

    Επειδή ψάχνω μια λύση, Αν μπορείτε αφήστε τα μισόλογα κ εξηγήστε μου τι εννοείτε σας παρακαλώ. Τα μπέργκερ, το λουκάνικο κλπ τι κακό έχουν ( αν δεν ξεπερνάς κατά πολύ τις υπολογιζόμενες θερμίδες σου) μιλάω πάντα για λογικές ποσότητες κ ελεγχόμενη ποιότητα

    Ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mimis26 : 06-10-15 στις 12:53
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-10-15 12:57 #4
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Παίζει μεγάλο ρόλο η ποιότητα των διατροφικών πηγών άσχετα με τον στόχο των θερμίδων σου. Τα φαγητά τύπου fast food έχουν την τάση να δημιουργούν τα αντιαισθητικά αποτελέσματα που βρίσκεις απάνω σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 06-10-15 13:01 #5
    Banned
    Εγγραφή
    06-10-2015
    Μηνύματα
    175
    Προεπιλογή
    Aν αυτό ισχύει κ είμαι άτομο με τάση λίπους, προτείνεις να κόψω το απ' έξω εντελώς ή πολύ αραια πχ 1 φορά το μήνα;
    Πιστεύεις θα δω μεγάλη αλλαγή; Κόλα μπορώ να την κόψω με δυσκολία, ούτως ή άλλως zero πίνω, απλά την έχω συνηθίσει κ με τονώνει κάπως

    Καποιοι φίλοι μ τρώνε πιο σαπίλα από μένα κ έχουν ελάχιστο λιπος
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 06-10-15 13:07 #6
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Αγαπητέ μίμη είναι απλό. Τρώς παραπάνω θερμίδες από όσες νομίζεις ότι θες.

    κάνεις και εσύ το λάθος και βασίζεσαι στην πρόχειρη εκτίμηση που βγάζει ο αλγόριθμος υπολογισμού συντήρησης.
    Τα χουμε πει πολλές φορές. Πέφτουν πολύ έξω.

    Τρώς πολλές παραπάνω θερμίδες από αυτό που χρειάζεσαι για να πάρεις μόνο μυικό όγκο. Γενικά όταν κάνεις υπερθερμιδική είναι αναμενόμενο να βάζεις και λίγο λίπος. Αν βάζεις περισσότερο απ όσο θέλεις 2 είναι οι λύσεις:
    1) ξεκινάς να κάνεις περισσότερες καύσεις (ἠ αυξάνεις τις προπονήσεις που κάνεις από 3 σε 4-5 ή βάζεις αερόβια στο πρόγραμμά σου)
    2) μειώνεις τις θερμίδες από 2600 που παίρνεις σε 2000-2400.

    Δε χρειάζεται να κόψεις το φαγητό απ έξω 1-2 φορές την εβδομάδα, όπως είπες κ εσύ, εφόσον υπολογίζονται στις θερμίδες. Αν πίνεις κόλα παίρνε light. 200 θερμίδες διαφορά είναι σημαντικές.
    Η ποιότητα των διατροφικών πηγών που ανέφερε ο χαράλαμπος ΔΕΝ παίζει ρόλο από μόνη της, για τα αισθητικά αποτελέσματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lila_1 : 06-10-15 στις 13:10
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 06-10-15 13:08 #7
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Προτείνω να κόψουν το φαγητό απ' έξω και σε άτομα που δεν έχουν τάση λίπους για ευνόητους λόγους. Όταν λέω να "κόψουν" δεν εννοώ παντελώς, δεν είναι κακό περιστασιακά και που να τρως απ' έξω αλλά όχι δύο και τρεις φορές μέσα στην εβδομάδα.


    Καποιοι φίλοι μ τρώνε πιο σαπίλα από μένα κ έχουν ελάχιστο λιπος
    Παίζει ρόλο και ο μεταβολισμός του κάθε ανθρώπου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χαράλαμπος : 06-10-15 στις 13:12
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 06-10-15 13:13 #8
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Τωρα που βλέπω τη διατροφή σου ωστόσο... Τρως ΚΑΘΕ μέρα λουκάνικα και τηγανητα?
    Την πρωτείνη σου την έχεις μετρήσει?
    Γενικά έχεις ιδέα τι τρώς από μάκρος?
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 06-10-15 13:21 #9
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mimis26 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού δεν ξεπερνάω θεωρητικά τις θερμίδες που έχω βάλει στόχο να φτάνω, τι διαφορά έχει αν θα τις πάρω από μπέργκερ ή μουσακά ή κοτόπουλο; Υπάρχει πρόβλημα αν παίρνεις πολλά λιπαρά αν δεν ξεπερνάς τις θερμίδες σου;

    Επειδή ψάχνω μια λύση, Αν μπορείτε αφήστε τα μισόλογα κ εξηγήστε μου τι εννοείτε σας παρακαλώ. Τα μπέργκερ, το λουκάνικο κλπ τι κακό έχουν ( αν δεν ξεπερνάς κατά πολύ τις υπολογιζόμενες θερμίδες σου) μιλάω πάντα για λογικές ποσότητες κ ελεγχόμενη ποιότητα

    Ευχαριστώ
    καλα καληνυχτα ο μεγαλυτερος μυθος ολων των εποχων ειναι δεν ξεπερναω τις θερμιδες μου αρα εχω ιδεωδες σωματικο βαρος και χαμηλο λιπος μπορει σωματικα να εχεις τα σωστα κιλα αλλα η συνθεση σωματος σου θα ειναι με πλεονασμα λιπους
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 06-10-15 13:24 #10
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    παρε την ιδεωδη πρωτεινη για το σωματικο σου βαρος και συμπληρωσε τις υπολοιπες θερμιδες με μπεικον εαν γραμμωσεις εγω θα κατσω να με μπιπ ασε που δεν εινι μονο θεμα γραμμωσης αλλα και υγειας γενικοτερα ασε τα λουκανικα κατα μερος εισαι τιγκα στα λιπαρα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vaggan : 06-10-15 στις 13:27
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 06-10-15 13:26 #11
    Προεπιλογή
    Πολλα + με τον lila, καθε μερα λουκανικο, 1-2 φορες τηγανι ? και 2 φορες την εβδομαδα μπεργκερ και κολα ?
    Ποσα μπεργκερ και ποσα ml κολα ?

    με πολυ φιλικη διαθεση σου λεω (για να μην το παρεις στραβα) ειναι πολυ κακη διατροφικη συνηθεια

    Για να εχεις στεγνο σωμα θες πολυ θυσια στη διατροφη αποψη μου παντα και αναλογα τι εννοει ο καθένας στεγνο.

    Μετρα τι θες πιο πολυ το στεγνο σωμα ή το μπεργκερ με την κολα και τα λουκανικα ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 06-10-15 13:27 #12
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Βασικά τεινω να συμφωνω με την λίλα, πως ξέρεις ότι οι θερμιδες σου είναι 2300? καθισες ζυγιστηκες να δείς μεσα σε μια 2 εβδομάδες ποσα παιρνεις? αν πάρεις 1-2 κιλά τότε τρως πάρα πολύ και εισαι πολύ λιγο δραστήριος που σημαινει θα έχεις λιγοτερες καύσεις. Επίσης, λές υπολογιζεις θερμιδες για μένα είναι τελειως ασκοπο αν υπολογιζεις θερμιδες και τρώς φαγητά από έξω γιατι πολύ απλά δεν ξέρεις ποσες θερμιδες έχουν. Ο λογος που λιπωνεις είναι πολύ απλά τρως πολύ... επισης ποσο καιρο ασχολείσαι ? αν ξεκινησες τώρα μην περιμενεις να δείς και αισθητικά αποτελέσματα, στον όγκο δεν θα εισια και τοσο αισθητικος, όταν θα κάνεις γραμμωση θα δείς και τι εβαλες από μαζα και αν θα σου αρέσει το αποτέλεσμα.
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 06-10-15 13:34 #13
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    lila_1
    Η ποιότητα των διατροφικών πηγών που ανέφερε ο χαράλαμπος ΔΕΝ παίζει ρόλο από μόνη της, για τα αισθητικά αποτελέσματα.
    Τωρα που βλέπω τη διατροφή σου ωστόσο... Τρως ΚΑΘΕ μέρα λουκάνικα και τηγανητα?
    Τώρα παίζει ρόλο η ποιότητα των διατροφικών πηγών; Ρωτάω, γιατί τον μπερδέψαμε τον άνθρωπο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 06-10-15 13:42 #14
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Η ποιότητα απο μόνη της όχι δεν παίζει ρόλο. Δηλαδή αν σκοπεύεις να φας 600 θερμίδες και 40 γραμμάρια πρωτείνης, δεν έχει σημασία αν θα τις φας από ένα πίτα κοτόπουλο από όλα ή από φιλέτο στήθος στη σχάρα με βρασμένο ρύζι και ελαιόλαδο.

    Το πρόβλημα με την "ποιότητα" των πηγών είναι όταν προέρχεται από φαγητό απ έξω.
    Οπως είπε και ο φεθ, δεν μπορείς να υπολογίσεις θερμίδες από λουκάνικα, μπέργκερ, σουβλάκια και τηγανιτά (αν τρως από μακ μπορείς γιατί έχουν θερμιδομετρητή )
    Οπότε πάντα βγαίνεις έξω στους υπολογισμούς σου και καταλήγεις συχνά να τρώς παραπάνω από όσο νομίζεις.
    Το πρόβλημα είναι αυτό, όχι αυτή καθαυτή η ποιότητα του φαγητού.

    Αυτή παίζει αλλού ρόλο
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 06-10-15 14:01 #15
    Banned
    Εγγραφή
    06-10-2015
    Μηνύματα
    175
    Προεπιλογή
    Ναι τρώω κάθε μέρα λουκάνικο σπούδασα κ ζω Γερμανία κ το έχω σαν διατροφική συνήθεια. Μόλις διαπίστωσα πως ακούγεται κάπως περίεργο αυτό που έγραψα πριν λίγο

    Τρώω τηγανιτά γτ δεν είμαι πολύ του ψησίματος κ δεν έχω γκριλ να τα ψήσω, με διευκολύνει το τηγάνι όταν θέλω να ψήσω κάτι μετά τη δουλειά μου ή την προπόνηση. Τα πετάς όλα μέσα τα γυρνάς λίγο κ γίνονται.

    Κόλα πίνω πλέον μόνο zero, είναι μια συνηθεια που την πήρα από το στρατό κ δεν μπορώ να την κόψω. Κάπως μου φτιάχνει τη διάθεση με το που πίνω μια γουλιά.
    Θερμίδες καταναλώνω 2400-2500 αυτη την περίοδο, χρησιμοποιώ κάποιους εμπειρικούς δικούς μου κανόνες υπολογισμού.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 10 123 ... ΤελευταίαΤελευταία