Σελίδα 10 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 8910
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 136 έως 140 από 140
  1. 18-10-15 15:19 #136
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    τον μονο εκνευρισμο που εγω ειδα ηταν απο πλευρας σου και μην μιλας για σεβασμο προς τον συνομιλητη γιατι γελανε και οι πετρεςυποθερμιδικα δυο γευματα καλα και δυο σαβουρα θα εχεις φτωχοτερα αποτελεσματα απο το αν εχεις τεσσερα γευματα που ειναι ολα σωστα -το ειπα και εγω αδυνατησα με σαβουρα οταν ημουν υποθερμιδικα με σαβουρα- αλλωστε ο μιμης οπως σωστα ειπες τρωει σαβουρα σε καποια γευματα οχι σε ολα και ομως βγαινει παραπονουμενος οτι εχει λιπακια
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 18-10-15 15:26 #137
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    λαθος κανεις.
    εγω οπου απαντησα, απαντησα με επιχειρηματα κ με αντεκρουσαν με ποστ, τουλαχιστον εκτος θεματος, για να τα χαρακτηρισω καπως χαλαρα, γιατι υπαρχει κ αλλος τροπος.
    οταν προσπαθει καποιος να γραψει κατι, κ λογω ελλειψης επιχειρηματων καποιοι αλλοι καινε την κουβεντα, η την απαξιωνουν, κ το θεμα καταληγει να μιλαμε πως καιγονται τα λιπαρα κ τι παιζει με την γαστροοισοφαγικη, ενω αρχικα μιλαμε για θερμιδες, καταλαβαινεις οτι καπου δεν ειμαι εγω αυτος που το καιει το θεμα.
    εκτιμω οτι ο οποιος εκνευρισμος μπορει να υπαρξει, οπως εγραψα κ απο πανω ειναι κομματακι δικαιολογημενος.

    ξερεις, ειναι δυσκολο να προσπαθουν οι αλλοι να σε παιρνουν σοβαρα, βαγγελη, κ να μην περνεις εσυ ο ιδιος τον εαυτο σου.
    να σου ευχηθω κ εγω με την σειρα μου καλη αρχη στο καινουριο προγραμμα που ξεκινησες εδω κ μια μερα, μετα απο 2 ολοκληρες εβδομαδες που ετρεχες το προηγουμενο, εκ των οποιων την μια εισουν εκτος λογω ιωσης.
    παμε γερα
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 18-10-15 15:48 #138
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    σηκωσε φωτο με το σωμα σου και ελα να μας καταπληξεις και εσυ και ο αλλος ο μικρος εξερευνητης που σνομπαρει και δεν μπορει να παρει αποφαση αν κανει δυο η τρια γευματα τα υπολοιπα ειναι να χαμε να λεγαμε ας εβαζες εξαρχης λοιπον τον περιφημο θεμελειωδη νομο της θερμοδυναμικης αντι να καθεσαι και να επιτιθεσαι σε εμενα μια χαρα κατεθεσα για ποιους λογους πιστευω οτι ειναι λαθος να τρως σαβουρα και επισης σου παρεθεσα και μια ερευνουλα πανω στην διαφορα θερμιδας θερμοδυναμικης και θερμιδας διατροφολογιας. κορμι αποσο βλεπει ο κοσμος εχω οποτε το πως θα αλλαζω εγω το προγραμμα μου ειναι γουστο μου και καμποιλικι μου και αμα θελω θα το αλλαζω και δυο φορες την μερα απο την στιγμη που κρινομαι εκ του αποτελεσματος. τωρα αν επαθα ιωση συγνωμη κιολας αλλα επειδη λες οτι δεν εχω προγραμμα και τα λες οπως σε βολευει κοιτα και δυο χρονια πισω πως γυμναζομουν επι δυο χρονια τετραημερο σπλιτ ωμοι τρικεφαλοι -ποδια τεταρτη παυση πεμπτη στηθος παρασκευη πλατη δικεφαλοι οπως βλεπεις απεξω το θυμαμαι η κοντρα που εχεις με τον γιωργο δεν με αφορα αλλα μην λες οτι μιλαω στον αερα. περιμενω ακομα να δω λογκ και διατροφη και εξελιξη δικια σου αλλα ξεχασα εσυ εισαι ο υπερευχαριστημενος της υποθεσης
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 18-10-15 16:14 #139
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    ωστόσο το αν έχει κανείς σώμα η όχι, δεν είναι επιχείρημα για το αν δουλεύει κάτι ή όχι. Εκτός από ακραίες καταστάσεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 18-10-15 18:34 #140
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη grtech

    Εγγραφή
    28-01-2011
    Περ.
    Sverige.
    Μηνύματα
    3.680
    Προεπιλογή
    Φίλε μου για κάποιο λόγο εμμένεις στο ξανα ανεβάζω
    Διονύση τσάμπα κουραστικές να γράφεις και εσύ και ο average_joe απο κάτω αφού την υπερβολή δεν την έδωσα για να την φέρω ως αντεπιχείρημα στην βασική μας συζήτηση οπου άρχισε απο εδώ....
    Μου λές
    γιατι η απαντηση του πρωτου σου ποστ με τα παραδειγματα κ την απαντηση σε εμενα στην θερμοδυναμικη, απεχει κατα πολυ απο την τωρινη απο πανω τοποθετηση σου.
    Και όμως το πρώτο πράγμα που έγραψα στην συζήτηση προς τον OP ήταν το παρακάτω.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο grtech Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενημερωτικά για τον OP θα πω πως νταξ η διατροφή του δεν είναι τόσο χάλια για να γίνει τόσο ντόρος, αλλάζεις τα λουκάνικα με μια καλύτερη πηγή πρωτεΐνης πχ με αυγά για αρχή, κόβεις σιγα σιγα και την κοκα κόλα και σιγά σιγά θα δεις βελτιώσεις. Μέχρι τότε διαβάζεις πληροφορίες απο το φόρουμ και βλέπεις πως χτίζεις και ελέγχεις μια διατροφή που θα σε βοηθήσει να φτάσεις στους στόχους σου.
    οπότε μου προσάπτεις λάθος πράγματα.

    Επίσης γράφεις
    για να βγουμε στο τελος οτι συμφωνουμε ολοι.
    Αλλά επαναλαμβάνεις κάτι που έχει ειπωθεί έξι σελίδες πριν, απο έμενα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο grtech Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αντιλέγω σε κάτι με το παραπάνω και πιστεύω έχει καλυφθεί κορεστεί το θέμα για πολλοστή φορά αφού αυτά που γράφεις και εσύ και η lila και ο vaggan κλπ έχουν διατυπωθεί άπειρες φορές στο φόρουμ αλλά και πάλι δεν φτάνουμε σε συμφωνία.
    και καταλήξαμε οτι συμφωνούμε και έληξε εκεί οτι αφορά θέμα του OP και το της θερμοδυναμικής
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι, ουτε κ γω διαφωνισα σε κατι πανω στο θεμα υγειας..καθως επισης κ στο πως θα δειχνει το σωμα, σε σχεση με μια καθαρη διατροφη λογω μεγαλυτερης κατακρατησης υγρων κλπ..
    Για κάποιο λόγο εμπλέκεσε στην κουβέντα που έχω με τον average επιμένοντας να στηρίξεις πάλι μια ανταπάντηση πάνω σε κάτι που έγραψα καθαρά για να λύσω απορεία του average_joe. Και τώρα βλέπω οτι το γυρνάς στην προσωπική επίθεση μιλώντας για τούμπες για παραμύθια και για οτι καίω θέματα.

    Και πάλι με υπομονή σου αποδεικνύω οτι ότι έγραψα στο πρώτο μου μήνυμα το ίδιο συνέχισα να γράφω και στα υπόλοιπα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο grtech Εμφάνιση μηνυμάτων
    calorie is a calorie και το μόνο που θα χρειαζόταν για να πιάσεις μια αξιοπρεπή σωματική διάπλαση σωματοδομικά (χαμηλά ποσοστά λίπους με επαρκή ποσοστά μυικού ιστού) θα ήταν να τρως μόνο ''σαβούρα'' φτάνει να μπορείς να υπολογίζεις την επάρκεια πρωτεΐνης και τις θερμίδες που θα καταναλώνεις.

    Εφόσον όμως ο κόσμος και γενικά η ανθρώπινη βιολογία δεν στηρίζετε μόνο στην θεωρία της θερμοδυναμικής τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά.

    Ετσι πέρα απο το σύνολο των θερμίδων παίζει ρόλο και απο που προέρχονται και πως καταμερίζονται στο σύνολο της ημέρας και φυσικά απο την κατάσταση/γενετικές προδιαγραφές αυτού που καταναλώνει τις θερμίδες αυτές.............

    Για όσα ακομα δεν τα έχουν ακούσει........................... ........η επιλογή καλύτερων διατροφικών πηγών σε σχέση με την ''σαβούρα'' έχει να κάνει σε πρωτο λόγο με θέματα υγείας και σε δεύτερο με θέματα σωματικής ''καλαισθησίας'' αφού αμα δεν έχεις την υγειά σου δεν έχεις τίποτα.

    Τα προβλήματα υγείας γενικά (πέρα απο τα ατυχήματα) έρχονται συσσωρευτικά με το πέρασμα του χρόνου όπως επίσης παίζει ρόλο και η γενετική προδιάθεση. Τα παραπάνω είναι ελάχιστοι απο τους διατροφικούς παράγοντες που θα επηρεάσουν βραχυχρόνια το σωματικό αποτέλεσμα που θέλουμε να πετύχουμε και με το πέρασμα του χρόνου και την σωματική μας υγεία.

    calorie is a calorie ισχύει μόνο για την θεωρία της θερμοδυναμικής. Σαν εφαρμογή στο σύνολο των νόμων και κανόνων, γνωστών και μη που ισχύουν σε αυτό τον κόσμο, είναι μια τραγικά ελλιπείς διατύπωση.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο grtech Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ρεζουμέ αυτού που προσθέτω (μιλώντας πάνω στην βάση της συζήτησης, που ήταν η ακραία περίπτωση διατροφής υπο-ίσο θερμιδικά αλλά με χαμηλής ποιότητας τρόφιμα ''σαβουροτροφή'') θα έχει σαν αποτέλεσμα πολύ κατώτερο αυτού που θα μπορούσαμε να πετύχουμε με καλύτερες επιλογές τροφών και σε βάθος χρόνο να έχουμε μείωση των πιθανοτήτων για σοβαρά προβλήματα υγείας.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο grtech Εμφάνιση μηνυμάτων
    Του απαντώ απομονωμένα μόνο για το υπογεγραμμένο κείμενο. Calorie is a calorie, so fucking what if all the other things I am doing is fucking wrong.

    ούτε θα δικαιώσω διατυπώσεις που οδηγούν σε εσφαλμένες εντυπώσεις ''Calorie is a calorie and thats all".


    Tι διάκο αυτό θα έπρεπε τουλάχιστο να είναι κατανοητό απο την μέχρι τώρα συζήτησή μας. Η βασική μου τοποθέτηση παραμένει αναλλοίωτη και δεν αλλάζει και βρίσκετε εδώ.

    Οτι αφορά το αν καίω θέματα βλέπεις οτι προέτρεψα σε διαχείριση δις θέλοντας να σεβαστώ του κανόνες του φόρουμ και των συνομιλητών - αφού για αρκετό καιρό επέβλεπα και εγώ στην σωστή λειτουργία του φόρουμ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο grtech Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για όποιον mod θα έχει την υπομονή και την θελήσει να καθαρίσει το παρον θέμα τα περί λιπαρων οξεων άνετα μεταφέρονται εδώ Λίπη.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο grtech Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό φίλε μου average_joe θα στο απαντήσω εδώ Γαστροοισοφαγική Παλινδρόμιση γιατι έχουμε κάνει το θέμα του OP ρουσλάνα.
    Απο εκεί και πέρα ηταν καθαρά θέμα δικιά σου διαχείρισης. Το άφησες να τρέξει έτσι και ηταν καθαρά δικιά σου απόφαση μην επιρρίπτεις τις ευθύνες αλλού, είναι άδικο.

    Και το βασικότερο οταν λες οτι σέβεσαι τους συνομιλητές σου το κάνεις με πράξεις (βλέπε απο πάνω) οχι με λογια που υπάρχουν για να δημιουργούν εντυπώσεις και ούτε με το να μιλάς προκλητικά σε κάποιον που ουδέποτε σε έχει αποκαλέσει κάτι άσχημο ούτε σου έχει κανει προσωπική επίθεση ακόμα και όταν είχε λόγους να το κάνει.

    Εντελώς φιλικά αφού ούτε σε γνωρίζω ούτε έχουμε κάτι να χωρίσουμε, πιστεύω οτι συνομιλώ με άτομα που θέλουν συνομιλητές και όχι αντιπάλους, που ψάχνουν για γνώση και οχι για επίδειξη γνώσης.


    Τώρα για το τι καταλαβαίνει κανείς οταν διαβάζει αυτο
    Αφού δεν ξεπερνάω θεωρητικά τις θερμίδες που έχω βάλει στόχο να φτάνω, τι διαφορά έχει αν θα τις πάρω από μπέργκερ ή μουσακά ή κοτόπουλο; Υπάρχει πρόβλημα αν παίρνεις πολλά λιπαρά αν δεν ξεπερνάς τις θερμίδες σου;

    Επειδή ψάχνω μια λύση, Αν μπορείτε αφήστε τα μισόλογα κ εξηγήστε μου τι εννοείτε σας παρακαλώ. Τα μπέργκερ, το λουκάνικο κλπ τι κακό έχουν ( αν δεν ξεπερνάς κατά πολύ τις υπολογιζόμενες θερμίδες σου) μιλάω πάντα για λογικές ποσότητες κ ελεγχόμενη ποιότητα

    Ευχαριστώ
    Το γράφει...... τι διαφορά θα έχει αν τρώει μπέργκερ, μουσακα ή αν τρώει κοτόπουλο, αν παίρνει πολλά λιπαρά παραμένοντας ίσο-υπο θερμιδικά, τι κακό έχει αν τρώει μπεργκερ και λουκάνικα αν δεν ξεπερνά κατα πολύ τις υπολογιζόμενες θερμίδες (εδω καταλαβαίνω αν ξεφεύγει κάπου κάπου απο τον στόχο του δηλαδή μπορεί και υπερθερμιδικά ) και οταν λέει για λογικές ποσότητες (μιλάει για τις μερίδες ανα γεύμα) για την ποιότητα δεν μπορώ να βγάλω πόρισμα για το τι εννοεί.

    Μάλλον είναι θέμα ερμηνείας αφού όλοι το ίδιο κείμενο διαβάζουμε και ο καθένας καταλαβαίνει αλλα...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη grtech : 18-10-15 στις 18:37
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 10 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 8910