Σελίδα 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 78910 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 121 έως 135 από 140
  1. 10-10-15 15:40 #121
    plucky underdog
    Το avatar του χρήστη average_joe

    Εγγραφή
    21-08-2011
    Περ.
    comfort zone,out.
    Μηνύματα
    1.426
    Προεπιλογή
    τα πιο πολλα που ξερω τα χω ξεχασει απο που τα διαβασα, εχω μια βασικη γραμμη και αν επιμενει καποιος να ψαξω γιατι αμφιβαλλει με πηγες οπως ο Lyle εεεε τοτε θα το κανω.
    μην ξεχνας οτι ο McDonald στο λινκ που χω μεταφρασει απο πανω και παρεθεσε ο μπηφ κανει λογο για την θερμοδυναμικη και πως αυτη δεν παραβιαζεται. τωρα ελπιζω να μην μου ζητησεις ερευνα και γι αυτο ετσι ωστε να αποδειξω απο τα γραφομενα μου οτι δεν ειμαι

    οσον αφορα αυτο που λες και για την ποιοτητα των λιπαρων αρα και οτι ειναι καλυτερο να μην τρωμε κορεσμενα (σαβουρα?) αντι για ακορεστα (καλα) και τη σωματικη συσταση και ζητας επιβεβαιωση.
    η λογικη ειναι αυτη που λες οσον αφορα πως θα γινει καλυτερα η μελλοντικη διαιτα, και δεν θυμαμαι να γραψα κατι αλλο στο αρχικο μου ποστ κατσε να δω κι ολας
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο average_joe Εμφάνιση μηνυμάτων
    η διαφορα ειναι οτι το κορεσμενο λιπος που θα αποθηκευτει ειναι πιο "συμπαγες" σε σχεση με το ακορεστο και μετακινειται πιο δυσκολα. γι αυτο και υπαρχουν οι συστασεις μετα το τελος της διαιτας που θα βαλεις λιπος αναγκαστικα οταν θα αρχισεις να τρως παραπανω να δινεις βαση σε μονοακορεστα, ωστε η επομενη διαιτα να ναι πιο ευκολη.
    ναι, καλα θυμαμαι
    ελπιζω αυτο να εγινε κατανοητο.
    τωρα, στα σημαντικα, ειτε φας πολυ/μονο-ακορεστα (οπως προτεινεται) ειτε κορεσμενα (ου 666) σε αυτη τη φαση της υπερθεμιδικης αμεσως μετα απο ακραια διατα, τι θα αλλαξει στην σωματικη συσταση?
    τιποτα απολυτως (δεν παραβιαζω καμια αρχη της θερμοδυναμικης δηλαδη), θα αποθηκευσεις ακριβως το ιδιο λιπος (πανω σε αυτο δηλαδη που συζητειται ad nauseam πανω σε αυτο το θεμα), αλλα περιμενω και την δικη σου απαντηση.
    αυτο που γραφεις για τις λιποαποθηκες γενικα ειναι λαθος, δεν ειναι πιο ευκολο, οι τυπικες λιποαποθηκες θα αδειασουν ετσι κι αλλιως με την υποθερμιδικη το ιδιο ευκολα ανεξαρτητως τυπων λιπαρων οξεων που εχουν αποθηκευτει εκει, αυτο που εγραψα αναφερεται στο τελευταιο λιπος που παμε να διωξουμε.
    οσον αφορα το φυτικο και ζωικο του πραγματος που εγραψες πριν και ξεχασα να σχολιασω, κορεσμενα λιπη υπαρχουν και στα φυτα βλεπε π.χ. κακαοβουτυρο ή cocοnut oil, παντα το χειμωνα ειναι σε φουλ στερεα μορφη.
    ακομα, η αχρηστη πληροφορια της εβδομαδας για τα κοριτσια που δεν μπορουν να διωξουν το λιπος απο τα ποδια/γλουτους (stubborn fat area των γυναικων) δυστυχως περα απο διαιτες και κανα ματζουνι και ασκηση δεν γινονται και πολλα ...εκτος απο το να κυοφορησουν/γεννησουν οποτε εκει το πρωτο μερος που το σωμα δινει προτεραιοτητα για να καψει λιπαρα οξεα κατα τη διαρκεια της γαλουχιας ειναι αυτες οι περιοχες (ρουφιανα φυση κατι ξερεις).

    και τελος αφου βρηκα το paper πιστευω μου δινεται το δικαιωμα να ρωτησω αν υπαρχει κανα χαρτι γι αυτο:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο grtech Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διατροφές του τύπου δύο βαριά γεύματα την ημέρα και την υπόλοιπη μέρα νηστεία, μακροχρόνια δημιουργεί προβλήματα στο στομαχικό και εντερικό σύστημα.
    γιατι ειλικρινα, δεν γνωριζω κατι τετοιο και αφου κανω αυτου του τυπου τη διατροφη θα ηθελα να ξερω 2 πραγματα.

    τις αναφορες 3, 28-30 του paper δεν τις εχω διαβασει αλλα βλεπω απο την περιληψη που δινει ο συγγραφεας αυτου που παρεθεσα πως δεν αναφερονται σε in vitro ή αρουραιους, αναφερονται σε very-low-calorie dieting, weight cycling και breast cancer.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη average_joe : 10-10-15 στις 15:48
    "Pressure. It changes everything.
    Some people, you squeeze them, they focus. Others fold.
    Can you summon your talent at will?
    Can you deliver on a deadline?
    Can you sleep at night?"
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 10-10-15 16:06 #122
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    στο λογκ σου δεν βλεπω γευματα δεν υποννοω βεβαια οτι δεν τρως αλλα ετσι ρε αδερφε να παρουμε μια ιδεα τι ειναι αυτα τα δυο γευματα γιατι και εγω το ειχα κανει και θα συμφωνησω οτι απο καουρες ειχα φουλ πολλες φορες και αν δεν κανω λαθος στην τελευταια ενημερωση σου πριν καμποσες μερες ειδα 3 γευματα οχι δυο
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vaggan : 10-10-15 στις 16:09
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 10-10-15 23:23 #123
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη grtech

    Εγγραφή
    28-01-2011
    Περ.
    Sverige.
    Μηνύματα
    3.680
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο average_joe Εμφάνιση μηνυμάτων
    οσον αφορα αυτο που λες και για την ποιοτητα των λιπαρων αρα και οτι ειναι καλυτερο να μην τρωμε κορεσμενα (σαβουρα?) αντι για ακορεστα (καλα) και τη σωματικη συσταση και ζητας επιβεβαιωση.
    η λογικη ειναι αυτη που λες οσον αφορα πως θα γινει καλυτερα η μελλοντικη διαιτα, και δεν θυμαμαι να γραψα κατι αλλο στο αρχικο μου ποστ κατσε να δω κι ολας

    ναι, καλα θυμαμαι
    ελπιζω αυτο να εγινε κατανοητο.
    ρε average_joe συνεννόηση μπουζούκι δεν σε κάνω καψώνια για να μου ξαναγράψεις αυτά που είχες γραψει στα προηγούμενα reply ζήτησα επιβεβαίωση του πορίσματος που έβγαλα διαβάζοντας την έρευνα γιατι με μια μόνο ανάγνωση μπορεί να έχω κάνει κάποιο λάθος στην μετάφραση κατανόησή της.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο average_joe Εμφάνιση μηνυμάτων
    μην ξεχνας οτι ο McDonald στο λινκ που χω μεταφρασει απο πανω και παρεθεσε ο μπηφ κανει λογο για την θερμοδυναμικη και πως αυτη δεν παραβιαζεται. τωρα ελπιζω να μην μου ζητησεις ερευνα και γι αυτο ετσι ωστε να αποδειξω απο τα γραφομενα μου οτι δεν ειμαι
    χεχεχε φυσικά δεν θα βρεις πουθενά στην μέχρι τώρα συζήτησή μας υποψία απο μέρους μου περι αμφισβήτησης της θεωρίας της θερμοδυναμικής σε συνάρτηση με όλους τους υπόλοιπους γνωστούς και άγνωστους νόμους του σύμπαντος, οπότε το παραπάνω σχόλιο το εκλαμβάνω σαν καλαμπούρι, ή κάπου μπέρδεψες τα δικά μου σχόλια με σχόλια άλλων συμμετεχόντων στην θεματική .

    Φίλε μου διακρίνω οτι ο ''λόγος'' σου έχει μια απολογητική/αμυντική στάση ''αλλά σαν γραπτός που είναι το πιθανότερο να καταλαβαίνω λάθος, παρόλα αυτά ουδέποτε ζήτησα να μου αποδείξεις εσύ ο ίδιος......

    κάλλιστα θα μπορούσες να μου πεις το διάβασα κάπου ή εμπιστεύομαι απόλυτα αυτά που λέει ο McDonald, πίστεψέ με και σε αυτή την περίπτωση και σε οποιαδήποτε άλλη δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να το αποδεχτώ σαν μια πιθανή πραγματικότητα. Αυτό που λαμβάνεις σαν αμφισβήτηση είναι περισσότερο ένας τρόπος αναζήτησης, μια απορία όπου για να μου την λύσεις έχασες χρόνο για να βρεις πηγή κάτι που το εκτιμώ και ακόμη περισσότερο γιατι δεν είναι η πρώτη φορά που μοιράζεις στο φόρουμ feedback.


    Για να μην χαθεί η ροή κάνω ένα ρεζουμέ...

    Είπες
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο average_joe Εμφάνιση μηνυμάτων
    γι αυτο και υπαρχουν οι συστασεις μετα το τελος της διαιτας που θα βαλεις λιπος αναγκαστικα οταν θα αρχισεις να τρως παραπανω να δινεις βαση σε μονοακορεστα, ωστε η επομενη διαιτα να ναι πιο ευκολη.
    Και το πρώτο που αναρωτήθηκα ''δεν το έγραψα στο φορουμ το σκέφτηκα'' γίνετε ο οργανισμός του ανθρώπου να ξεχωρίζει τον διαφορετικό τύπο των λιπαρών οξέων που χωνεύει και συμμετάβλητα ανάλογα να τα αποθηκεύσει στα λιποκυττάρα του σωματος;


    Δίνεις κείμενο του Lyle
    Studies have shown that the type of fat stored (e.g. saturated versus unsaturated) affects how well it is mobilized from the fat cell. Unsaturated fats are mobilized more easily than saturated fats and the polyunsaturated fats (i.e. fish oils) are mobilized the most easily of all. What this means is that the more unsaturated/polyunsaturated fat that is stored in the fat cell, the easier it will be to get out...........

    What you've eaten over the last 20 or 30 years while storing your current body fat determines the types of fat stored there..........

    However, after your diet is over and you regain some fat (trust me, you will), what you can do is try to keep saturated fat intake down and unsaturated/polyunsaturated fat intake higher while you're doing it. That alone should make your next extreme diet easier since the fat stored in your fat cells will now be the easier to mobilize unsaturated/polyunsaturated fats. I don't usually quibble that much over food quality but this is one place where, practically, it might make a difference in the long run.
    Που αναφέρει ξεκάθαρα οτι ΝΑΙ ρε φίλε αυτό που αναρωτιέσαι ισχύει.

    Η έρευνα το ''σχεδόν'' διπλο-επιβεβαιώνει αυτό που αναφέρει ο Lyle.
    It is concluded that fatty acids are selectively mobilized from human fat cells according to molecular structure, in full agreement with animal studies.
    By modulating the qualitative fatty acid supply to organs and by remodelling the fatty acid composition of adipose tissue, this selectivity would be relevant for consideration in physiology, health and epidemiology.............

    The results from the present study clearly demonstrate that the mobilization of fat-cell fatty acids from mammary adipose tissue from eight young and healthy non-obese women is selective and depends on molecular structure, according to the same rules as those found for laboratory animals [6–9].

    For all fatty acids, the relative mobilization is as could be expected from their structure.

    The mechanism that determines the selectivity of fatty acid mobilization is not known.

    In conclusion, this study demonstrates that in humans fatty acids are selectively mobilized from fat cells according to their chain length and degree of unsaturation.
    Επειτα από όλα τα παραπάνω γράφεις
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο average_joe Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο που γραφεις για τις λιποαποθηκες γενικα ειναι λαθος, δεν ειναι πιο ευκολο, οι τυπικες λιποαποθηκες θα αδειασουν το ιδιο ευκολα ανεξαρτητως τυπων λιπαρων οξεων που εχουν αποθηκευτει εκει με υποθερμιδικη, αυτο που εγραψα αναφερεται στο τελευταιο λιπος που παμε να διωξουμε.
    Αυτό που αναφέρεις δεν συμφωνεί με τα λεγόμενα του Lyle.
    Unsaturated fats are mobilized more easily than saturated fats and the polyunsaturated fats (i.e. fish oils) are mobilized the most easily of all. What this means is that the more unsaturated/polyunsaturated fat that is stored in the fat cell, the easier it will be to get out........... try to keep saturated fat intake down and unsaturated/polyunsaturated fat intake higher while you're doing it. That alone should make your next extreme diet easier since the fat stored in your fat cells will now be the easier to mobilize unsaturated/polyunsaturated fats. I don't usually quibble that much over food quality but this is one place where, practically, it might make a difference in the long run.
    Οπότε η επόμενη εύλογη απορία μου είναι διάβασες κάτι στα κείμενα που μου έχεις παραθέσει και που έχω απο αβλεψία μου παραλήψει και έφτασες σε αυτό το συμπέρασμα;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο average_joe Εμφάνιση μηνυμάτων
    και τελος αφου βρηκα το paper πιστευω μου δινεται το δικαιωμα να ρωτησω αν υπαρχει κανα χαρτι γι αυτο:

    γιατι ειλικρινα, δεν γνωριζω κατι τετοιο και αφου κανω αυτου του τυπου τη διατροφη θα ηθελα να ξερω 2 πραγματα.
    Αυτό φίλε μου average_joe θα στο απαντήσω εδώ Γαστροοισοφαγική Παλινδρόμιση γιατι έχουμε κάνει το θέμα του OP ρουσλάνα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη grtech : 10-10-15 στις 23:25
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 11-10-15 00:05 #124
    plucky underdog
    Το avatar του χρήστη average_joe

    Εγγραφή
    21-08-2011
    Περ.
    comfort zone,out.
    Μηνύματα
    1.426
    Προεπιλογή
    χαχαχα προνοω ετσι ωστε να μην αναγκαζομαι να κανω ποστ, καθε φορα μου τραβανε ενεργεια
    και μετα την e-ψυχολογια ας γραψω και τπτ πανω στο συνοθυλευμα των quotes
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο grtech Εμφάνιση μηνυμάτων
    χεχεχε φυσικά δεν θα βρεις πουθενά στην μέχρι τώρα συζήτησή μας υποψία απο μέρους μου περι αμφισβήτησης της θεωρίας της θερμοδυναμικής σε συνάρτηση με όλους τους υπόλοιπους γνωστούς και άγνωστους νόμους του σύμπαντος, οπότε το παραπάνω σχόλιο το εκλαμβάνω σαν καλαμπούρι, ή κάπου μπέρδεψες τα δικά μου σχόλια με σχόλια άλλων συμμετεχόντων στην θεματική .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο grtech Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ένα περιβάλλον που ο μόνος ισχύοντας νόμος θα ήταν μόνο αυτός της θερμοδυναμικής τότε ναι!

    calorie is a calorie και το μόνο που θα χρειαζόταν για να πιάσεις μια αξιοπρεπή σωματική διάπλαση σωματοδομικά (χαμηλά ποσοστά λίπους με επαρκή ποσοστά μυικού ιστού) θα ήταν να τρως μόνο ''σαβούρα'' φτάνει να μπορείς να υπολογίζεις την επάρκεια πρωτεΐνης και τις θερμίδες που θα καταναλώνεις.

    Εφόσον όμως ο κόσμος και γενικά η ανθρώπινη βιολογία δεν στηρίζετε μόνο στην θεωρία της θερμοδυναμικής τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά.

    Ετσι πέρα απο το σύνολο των θερμίδων παίζει ρόλο και απο που προέρχονται και πως καταμερίζονται στο σύνολο της ημέρας και φυσικά απο την κατάσταση/γενετικές προδιαγραφές αυτού που καταναλώνει τις θερμίδες αυτές.
    αυτο μπορει να το εξελαβα λαθος τι να σου πω εσυ ξερεις τι εννοεις. το πως καταμεριζονται μεσα στη μερα ισως να εχει σημασια σε ακραια ποσοστα λιπους, στις γενετικες προδιαγραφες συμφωνω αλλα μαλλον για διαφορετικους λογους, το απο που προερχονται ειναι αυτο που με προβληματιζε (calorie is not a calorie).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο grtech Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που αναφέρεις δεν συμφωνεί με τα λεγόμενα του Lyle.
    Οπότε η επόμενη εύλογη απορία μου είναι διάβασες κάτι στα κείμενα που μου έχεις παραθέσει και που έχω απο αβλεψία μου παραλήψει και έφτασες σε αυτό το συμπέρασμα;
    Αυτό φίλε μου average_joe θα στο απαντήσω εδώ Γαστροοισοφαγική Παλινδρόμιση γιατι έχουμε κάνει το θέμα του OP ρουσλάνα.
    ο Lyle την παραπανω συμβουλη την δινει για οσους εχουν πεσει σε παρα πολυ χαμηλα %λιπους. δεν ειναι τυχαιο οτι το γραφει σε ενα βιβλιο με τιτλο the stubborn fat solution. οι πρωτες λιποαποθηκες που θα γεμισουν μετα το τελος ακραιας διαιτας (π.χ. τελειωσες διαιτα στο 9%) ειναι αυτες της stubborn fat area. οποτε για να κανεις τη ζωη σου πιο ευκολη προτιμας να τις "γεμισεις" με μονο/πολυ- ακορεστα ετσι ωστε την επομενη φορα που θα πεσεις στο 9% να ειναι πιο ευκολη η διαδικασια και με λιγη προσπαθεια παραπανω να το προσπελασεις και να πεσεις σε ακομα χαμηλοτερο ποσοστο λιπους σε σχεση με την προηγουμενη χρονια.
    μεχρι το 10-11% μπορεις να φτασεις με υποθερμιδικη και με σοβαρη συνεπεια ανεξαρτητως αποθηκευμενων λ.ο στις λοιπες λιποαποθηκες , απο εκει και κατω? εκει ειναι το δυσκολο που εχει σημασια ποσο ευκολα μετακινουνται τα λ.ο.
    και ειναι γραμμενο εδω
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο average_joe Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο που γραφεις για τις λιποαποθηκες γενικα ειναι λαθος, δεν ειναι πιο ευκολο, οι τυπικες λιποαποθηκες θα αδειασουν ετσι κι αλλιως με την υποθερμιδικη το ιδιο ευκολα ανεξαρτητως τυπων λιπαρων οξεων που εχουν αποθηκευτει εκει, αυτο που εγραψα αναφερεται στο τελευταιο λιπος που παμε να διωξουμε.
    για τα λοιπα αναμενω!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη average_joe : 11-10-15 στις 00:10
    "Pressure. It changes everything.
    Some people, you squeeze them, they focus. Others fold.
    Can you summon your talent at will?
    Can you deliver on a deadline?
    Can you sleep at night?"
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 11-10-15 15:33 #125
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    average_joe
    calorie is not a calorie
    Από την άποψη ό,τι όλες οι θερμίδες έχουν την ίδια ποσότητα ενέργειας, τότε, ναι: "calorie is a calorie". Από την άποψη, όμως, ό,τι όλες οι θερμίδες καίγονται με τον ίδιο τρόπο, τότε:..."calorie is not a calorie".
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 11-10-15 23:18 #126
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη grtech

    Εγγραφή
    28-01-2011
    Περ.
    Sverige.
    Μηνύματα
    3.680
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο average_joe Εμφάνιση μηνυμάτων
    χαχαχα προνοω ετσι ωστε να μην αναγκαζομαι να κανω ποστ, καθε φορα μου τραβανε ενεργεια
    και μετα την e-ψυχολογια ας γραψω και τπτ πανω στο συνοθυλευμα των quotes

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο average_joe Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο μπορει να το εξελαβα λαθος τι να σου πω εσυ ξερεις τι εννοεις. το πως καταμεριζονται μεσα στη μερα ισως να εχει σημασια σε ακραια ποσοστα λιπους, στις γενετικες προδιαγραφες συμφωνω αλλα μαλλον για διαφορετικους λογους, το απο που προερχονται ειναι αυτο που με προβληματιζε (calorie is not a calorie).
    Αν απομονώσεις την πρόταση είναι λογικό να το εκλάβεις λάθος, αν κάνεις μια ανάγνωση όλο το κείμενο τότε θα ''εννοήσεις'' τι εννοώ.

    Ορίστε και μια ''υπερβολή'' για περαιτέρω επεξήγηση. Τυχαίο παράδειγμα: Ενήλικο άτομο ύψους 180 και βάρους 87 κιλά που γυμνάζετε τέσσερις φορές την βδομάδα βάρη, χρειάζεται ημερησίως 2700 θερμ. για συντήρηση. Επιλέγει ημερησίως να έχει, επι 2 γρ ανα σωμ.κιλό, πρωτεΐνη και το υπόλοιπο θερμιδικό υπόλοιπο θα το καλύπτει με μερέντα.

    Σύμφωνα με την θεωρία -calorie is a calorie- θα διατηρήσει το βάρος του και με την προπόνηση στην χειρότερη να διατηρήσει και τον μυικό του ιστό.

    Στην πραγματικότητα έπειτα απο ένα διάστημα θα πάσχει απο αβιταμίνωση, θα έχει απίστευτα κρασαρίσματα -ενεργειακά- μέσα στην ημέρα, το ανοσοποιητικό του θα υπολειτουργεί κλπ κλπ κλπ όλα αυτά οδηγούν σε μειωμένη ικανότητα να βγάλει σωστές προπονήσεις (για να μην γράψω κάποια στιγμή θα τις σταματήσει πλήρως αφού το σώμα δεν θα μπορεί να ανταποκριθεί στις βασικότερες ανάγκες του). Όπερ σημαίνει ελάττωση και χαλάρωση του μυοσκελετικού.

    Αν διαφωνείς στην παραπάνω υπερβολική υπόθεση τότε πιστεύω οτι πρέπει να συμφωνήσουμε οτι διαφωνούμε λόγο διαφορετικής αντίληψης της πραγματικότητας.

    Το ξανά γράφω με μια μικρή αλλαγή για να γίνει πιο κατανοητό.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο grtech Εμφάνιση μηνυμάτων
    ''calorie is a calorie'' ισχύει μόνο αν η θεωρία της θερμοδυναμικής ήταν ο μοναδικός ισχύων νόμος του σύμπαντος. Σαν εφαρμογή στο σύνολο των νόμων και κανόνων, γνωστών και μη που ενυπάρχουν σε αυτό τον κόσμο, είναι μια τραγικά ελλιπείς διατύπωση.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο average_joe Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο Lyle την παραπανω συμβουλη την δινει για οσους εχουν πεσει σε παρα πολυ χαμηλα %λιπους. δεν ειναι τυχαιο οτι το γραφει σε ενα βιβλιο με τιτλο the stubborn fat solution. οι πρωτες λιποαποθηκες που θα γεμισουν μετα το τελος ακραιας διαιτας (π.χ. τελειωσες διαιτα στο 9%) ειναι αυτες της stubborn fat area. οποτε για να κανεις τη ζωη σου πιο ευκολη προτιμας να τις "γεμισεις" με μονο/πολυ- ακορεστα ετσι ωστε την επομενη φορα που θα πεσεις στο 9% να ειναι πιο ευκολη η διαδικασια και με λιγη προσπαθεια παραπανω να το προσπελασεις και να πεσεις σε ακομα χαμηλοτερο ποσοστο λιπους σε σχεση με την προηγουμενη χρονια.
    μεχρι το 10-11% μπορεις να φτασεις με υποθερμιδικη και με σοβαρη συνεπεια ανεξαρτητως αποθηκευμενων λ.ο στις λοιπες λιποαποθηκες , απο εκει και κατω? εκει ειναι το δυσκολο που εχει σημασια ποσο ευκολα μετακινουνται τα λ.ο.
    Δεν γνωρίζω τίποτα για το συγκεκριμένο βιβλίο. Τώρα που έδωσες μια πλήρη εικόνα, it makes sense to me!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 12-10-15 15:20 #127
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο grtech Εμφάνιση μηνυμάτων


    Αν απομονώσεις την πρόταση είναι λογικό να το εκλάβεις λάθος, αν κάνεις μια ανάγνωση όλο το κείμενο τότε θα ''εννοήσεις'' τι εννοώ.

    Ορίστε και μια ''υπερβολή'' για περαιτέρω επεξήγηση. Τυχαίο παράδειγμα: Ενήλικο άτομο ύψους 180 και βάρους 87 κιλά που γυμνάζετε τέσσερις φορές την βδομάδα βάρη, χρειάζεται ημερησίως 2700 θερμ. για συντήρηση. Επιλέγει ημερησίως να έχει, επι 2 γρ ανα σωμ.κιλό, πρωτεΐνη και το υπόλοιπο θερμιδικό υπόλοιπο θα το καλύπτει με μερέντα.
    αυτο το παραδειγμα ομως ειναι οντως κ πολυ τυχαιο κ δεν εχει πρακτικη εφαρμογη πουθενα.
    σαν να προσπαθεις να κανεις ενα παραλληλισμο του σκυλου του Παβλοφ πανω στον ανθρωπο, χρησιμοποιοντας ανθρωπινα παραδειγματα τα στρατοπεδα συγκεντρωσης των Ναζι κ τις ακραιες συνθηκες που μπορει να επικρατουσαν εκει.

    το αρχικο σου ποστ που εγραφε αυτο ομως..


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο grtech Εμφάνιση μηνυμάτων

    calorie is a calorie και το μόνο που θα χρειαζόταν για να πιάσεις μια αξιοπρεπή σωματική διάπλαση σωματοδομικά (χαμηλά ποσοστά λίπους με επαρκή ποσοστά μυικού ιστού) θα ήταν να τρως μόνο ''σαβούρα'' φτάνει να μπορείς να υπολογίζεις την επάρκεια πρωτεΐνης και τις θερμίδες που θα καταναλώνεις.

    Εφόσον όμως ο κόσμος και γενικά η ανθρώπινη βιολογία δεν στηρίζετε μόνο στην θεωρία της θερμοδυναμικής τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά.
    ειναι κατι που δεν ειναι ουτε ακραιο, ουτε μη δυνατο..μπορεις, αν πχ απο τα 4 γευματα μιας μερα, εχεις τα 2 απο "σαβουρα" η ακομα κ τα 3 αν θες, με επαρκεια πρωτεινης κ υποθερμιδικα να εχεις ενα καλο αποτελσμα σε ποσοστα λιπους.
    φυσικα κ υπαρχουν καποιοι παραγοντες ,που πρεπει να ληφθουν υποψιν, αλλα απο την αλλη εκει που αναφερεσαι σε θεματα υγειας, το κανεις αφηνοντας εκτος καποιους αλλους παραγοντες.
    οτι π.χ το σωμα ενος γυμνασμενου ανθρωπου με μια Α μυικοτητα, που κανει συστηματικα προπονησεις, αλλιως θα διαχειριστει τα παραπανισια λιπαρα σε σχεση με καποιον που τρωει σαβουρα, δεν εχει μυικοτητα κ δεν κανει προπονησεις.
    οι προπονησεις, ριχνουν αποδεδειγμενα τα επιπεδα της χοληστερολης στο σωμα.
    αλλα και παλι να τονισω οτι κανεις πουθενα δεν εγραψε "μονο σαβουρα".
    μιλαμε για ενα απλο καθημερινο ανθρωπο που δεν εχει την δυνατοτητα να κουβαλαει ταπερακια κ να μετραει θερμιδες κ γραμμαρια.
    προφανως αυτος ο ανθρωπος δεν τρεφεται μονο με μερεντα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο grtech Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην πραγματικότητα έπειτα απο ένα διάστημα θα πάσχει απο αβιταμίνωση, θα έχει απίστευτα κρασαρίσματα -ενεργειακά- μέσα στην ημέρα, το ανοσοποιητικό του θα υπολειτουργεί κλπ κλπ κλπ όλα αυτά οδηγούν σε μειωμένη ικανότητα να βγάλει σωστές προπονήσεις (για να μην γράψω κάποια στιγμή θα τις σταματήσει πλήρως αφού το σώμα δεν θα μπορεί να ανταποκριθεί στις βασικότερες ανάγκες του). Όπερ σημαίνει ελάττωση και χαλάρωση του μυοσκελετικού.
    κ παλι ομως το απο πανω που γραφεις, αν το παρεις σαν απολυτο παραδειγμα, εστω κ με τον ακραιο τροπο που το εθεσες, δεν καταριπτει τον νομο της θερμοδυναμικης.
    αν το μετεφερες δλδ σε εργαστηριο , το αποτελεσμα θα ηταν ιδιο, οσον αφορα τα ποσοστα λιπους κλπ.
    οσον αφορα τα θεματα υγειας προφανως κ θα υπηρχαν προβληματα οπως αναφερεις, αλλα ειπαμε..κανεις δεν τρωει ετσι κ περιμενει να εχει αποτελεσματα στο σωμα του με οποιονδηποτε τροπο.

    Αν διαφωνείς στην παραπάνω υπερβολική υπόθεση τότε πιστεύω οτι πρέπει να συμφωνήσουμε οτι διαφωνούμε λόγο διαφορετικής αντίληψης της πραγματικότητας.
    οπως εγραψα κ απο πανω θα ηθελα να μιλαω με πραγματικα δεδομενα..το παραπανω παραδειγμα οχι μονο δεν ανηκει στην πραγματικοτητα, αλλα οντως μας δινει μια νεα αντιληψη στο κομματι "διατροφη κ προπονηση", εστω κ αν υπαρχει "σαβουρα".
    σαν υποθεση δεν ειναι λαθος ως προς τα αποτελεσματα του σε θεματα υγειας, αποδοσης κλπ, αλλα ειναι κατι φανταστικο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 12-10-15 23:21 #128
    plucky underdog
    Το avatar του χρήστη average_joe

    Εγγραφή
    21-08-2011
    Περ.
    comfort zone,out.
    Μηνύματα
    1.426
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο grtech Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν απομονώσεις την πρόταση είναι λογικό να το εκλάβεις λάθος, αν κάνεις μια ανάγνωση όλο το κείμενο τότε θα ''εννοήσεις'' τι εννοώ.
    ρε grtech διασκεδαζω ασχημα, εδω εσυ μπορεσες να απομονωσεις φραση απο προηγουμενη προταση μου
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο grtech Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειτα από όλα τα παραπάνω γράφεις
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο average_joe Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο που γραφεις για τις λιποαποθηκες γενικα ειναι λαθος, δεν ειναι πιο ευκολο, οι τυπικες λιποαποθηκες θα αδειασουν ετσι κι αλλιως με την υποθερμιδικη το ιδιο ευκολα ανεξαρτητως τυπων λιπαρων οξεων που εχουν αποθηκευτει εκει, αυτο που εγραψα αναφερεται στο τελευταιο λιπος που παμε να διωξουμε.
    και αποφασιζεις να σου διαφυγει το "αυτο που εγραψα αναφερεται στο τελευταιο λιπος που παμε να διωξουμε"
    και λες μετα εμενα που καθομαι και διαβαζω ολοκληρα τα ποστς σου οτι απομονωνω παραγραφους σου και μου χουν διαφυγει ενα σωρο πραγματα απο τη συζητηση μας?
    (ή αλλιως eye for an eye, calorie for a calorie)

    ουτε σου περασε απο το μυαλο οταν εβαλα τον τιτλο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο average_joe Εμφάνιση μηνυμάτων
    McDonald- The Stubborn Fat Solution p. 52- 53.
    οτι κατι παιζει με τις extreme διαιτες που εχεις κιολας μπολνταρει στο προηγουμενο ποστ σου? παρολα αυτα καθεσαι και τραβας quotes (καλη ωρα) για να αποδειξεις τελικα οτι ειμαι
    αντε βγαλε ακρη.
    και σαφως διαφωνω με το παραδειγμα σου ειτε υπερβολικο ηταν ειτε οχι (ανεξαρτητως του υγ), αλλα στο δικο σου παραδειγμα μπορεις να κανεις οσα λογικα αλματα χρειαζεσαι

    η πλακα ειναι πως συμφωνω οτι κανενας αλαθητος (μαντεψε πανω σε ποιο θεμα προσπαθουσα να στησω δικο μου νομο τοτε)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο average_joe Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδη καπου το χανω, εννοω ανεβασμα στη σκαλα της ισορροπιας, δουλεμα στο recomp και μετα στο κατεβασμα του cut να μαι πιο ψηλα στη σκαλα σε σε σχεση με παλιοτερη χρονια.
    ... αλλα το χανω στο οτι θα μαι περισσοτερα κιλα με καλυτερες αναλογιες μαζας/ λιπους.
    παω να αυτομαστιγωθω
    το να καταλαβει καποιος οτι κανεις λαθος ειναι πραγματι θεμα αντιληψης, σε αυτό θα συμφωνησω.

    υγ. το παραδειγμα σου δεν ειναι εφαρμοσιμο οποτε ισως πρεπει να ξαναδιατυπωσεις τον νομο σου.

    και παιδευεσαι με πολύ ακυρο παραδειγμα για χιλιους λογους,.
    για τσεκαρε εδώ ένα παραδειγμα που γινεται αμεσα.
    Ενήλικο άτομο ύψους 180 και βάρους 87 κιλά που γυμνάζετε τέσσερις φορές την βδομάδα με βάρη, χρειάζεται ημερησίως 2700 θερμ. για συντήρηση κατεβαινει σε αγωνες χωρις χρηση ΑΑΣ και εχει φτασει στο 9%. βεβαια οι θερμιδες συντηρησης του θα ναι άλλες αλλα τελος παντων βαζουμε αυτές.
    τελευταια εβδομαδα, τελευταια προπο πριν τον αγωνα εχει κανεις κανονικα την απογλυκογονωση του και ετοιμαζεται να μπει σε υδατανθρακωση (carb up). οι οδηγιες λενε ότι σε αυτά τα κιλα θα πρεπει να καταναλωσει μεσα στο επομενο 24ωρο γυρω στις 4900 θερμιδες με συγκεκριμενα macros που τα γνωριζει γιατι εχει διαβασει και 2 πραματα. ποσο λίπος θα βαλει? αν ακολουθησει τις οδηγιες ,τους χρονισμους, τα macros, την ποσοτητα του νερου δεν θα βαλει καθολου λίπος παρα το ότι τρωει 2200 θερμιδες πανω από τη συντηρηση του. απιστευτο μολις κατερριψα την θερμοδυναμικη

    να το κανουμε πιο καφριλα το παραδειγμα. ο υποθετικος ασκουμενος τελικα είναι λιγο πιο ψαγμενιλα και τα 2 πρωτα γευματα του carb up επιλεγει να βαλει "γληγορο" υδατανθρακα αντι της πατατας/ρυζιου του πρωτου παραδειγματος. και επειδη δεν θελει να βαλει δεξτροζη/μαλτοδεξτρινη (ειπαμε, είναι νατσουραλ) σκεφτεται να βαλει ζαχαρη. ή μαλλον όχι κατσε να βαλουμε κατι "χειροτερο" λοιπον θα βαλει συροπι γλυκοζης! μετα συνεχιζει κανονικα το 2ημερο carb up και το πρωτο 24ωρο καταρριπτει και αυτη τη φορα τους νομους της θερμοδυναμικης.
    και στις 2 περιπτωσεις την ημερα του αγωνα θα ζυγιζει γυρω ατα 90 κιλα.
    σε ποια από τις 2 περιπτωσεις θα εχει καλυτερο αποτελεσμα (μπαλαρισματα, υποδορια νερα, φαινομενικη μυικοτητα κτλ)?
    φυσικα στην 2η περιπτωση για πολλους λογους που αυτη τη στιγμη δεν θελω να αναλυσω. οποτε καταλαβαινουμε ολοι ότι η χρηση σαβουρας (συροπι γλυκοζης) είναι καλυτερη από το clean eating (ρυζι/πατατα κτλ). ή μαλλον αυτό καταλαβαινει καποιος που για να υποστηριξει τη λογικη του κανει λογικα αλματα
    και αυτό αγαπητε grtech γινεται γιατι κανενας νομος δεν καταρριπτεται, το συγκεκριμενο παραδειγμα είναι ένα τρικ για να δημιουργησεις την ψευδαισθηση ότι εισαι σε καλυτερη κατασταση από την πραγματικοτητα, γεγονος που και ετσι να το παρεις είναι εξαιρετικα βραχυχρονιο. φυσικα καποιος μπορει να υποστηριξει ότι κατι τέτοιο ανηκει στο συνολο των νομων και κανονων γνωστων και μη. υπαρχουν απειρα τετοια παπατζιλικια.
    ______________________________________________________________________________________________________________________

    αρκετα με το κουτσομπολιο του πραγματος, ας γραψω και τπτ σοβαρο για να μην καψω το ποστ.
    καπου το 2004 βγηκε αυτο το paper
    "A calorie is a calorie" violates the second law of thermodynamics
    που κατερριπτε την θερμοδυναμικη πανω στο θεμα που συζηταμε.
    απιστευτα λογικα αλματα μεσα αλλα τι να κανεις επιστημονικο περιοδικο ειναι μαλλον εμεις οι κοινοι θνητοι επρεπε να κανουμε τουμπεκι.
    μετα απο ενα μικρο διαστημα παλι το 2004 βγηκε η απαντηση απο την επιστημονικη κοινοτητα Is a calorie a calorie?
    που εφερε τα πραγματα στην κανονικη τους διασταση με την μετααναλυση που εκαναν.
    οι συγγραφεις της πρωτης ερευνας γκρινιαξαν που δεν τους συμπεριελαβαν στην μετααναλυση τους, επικοινωνησαν μαζι τους μπλαμπλαμπλα και τελικα οι δευτεροι εβγαλαν το παρακατω ανακοινωθεν
    Reply to AH Manninen and to RD Feinman and EJ Fine
    το ρεζουμε
    We do apologize for not having cited Feinman and Fine's detailed and well-written review, but the journal in which it was published appears to be new and thus is not yet indexed in common biomedical databases.
    που σε απλα ελληνικα: μαγκες κοφτε τις μ@λ@κιες γιατι εκτειθεστε

    ο μυθος μαλιστα θελει εναν εκ των Feinman/Fine να ανηκε στο editorial board του περιοδικου που εξεδωσαν το χαρτι τους αλλα δεν το χω τσεκαρει.
    φυσικα γραφτηκαν ενα σωρο σελιδες αλλα και παλι αυριο το πρωι ο καθενας θα υποστηριζει αυτα που θελει να πιστευει, τεσπα.
    αυτα, over 'n out.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη average_joe : 12-10-15 στις 23:29
    "Pressure. It changes everything.
    Some people, you squeeze them, they focus. Others fold.
    Can you summon your talent at will?
    Can you deliver on a deadline?
    Can you sleep at night?"
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 13-10-15 01:03 #129
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    σχετικά με τα 1-2 γεύματα και τα γαστρεντερικά προβλήματα.....
    Δε ξέρω αν μακροπρόθεσμα δημιουργούν πρόβλημα ΕΦΟΣΟΝ δεν έχεις- που εικάζω ότι ισχύει λόγω συνεχούς υπερέκρισης γαστρικών οξέων/μεγάλης διάρκειας χώνεψης, αλλά για όσους ήδη έχουν προβλήματα άνω πεπτικού, είναι θάνατος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 13-10-15 18:04 #130
    plucky underdog
    Το avatar του χρήστη average_joe

    Εγγραφή
    21-08-2011
    Περ.
    comfort zone,out.
    Μηνύματα
    1.426
    Προεπιλογή
    ναι ρε συ και εγω αυτο υποψιαζομαι και ρωταω για να μαθω γι αυτο ακριβως τον λογο καθως ενα μελος της οικογενειας μου ειχε καποτε καποιες εξαρσεις με την συγκεκριμενη κατασταση χωρις βεβαια να κανει καμια τετοιου ειδους διατροφη. οποτε θελω να τσεκαρω να δω αν πρεπει απαραιτητα να αλλαξω κατι ή απλα να το αφησω στα ζαρια
    δεν ρωταγα τον grtech για να τον πειραξω (στην συγκεκριμενη περιπτωση) και του ζητω συγνωμη προκαταβολικα αν βρει τα αλλα μου σχολια επιθετικα.
    "Pressure. It changes everything.
    Some people, you squeeze them, they focus. Others fold.
    Can you summon your talent at will?
    Can you deliver on a deadline?
    Can you sleep at night?"
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 14-10-15 00:00 #131
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Εξαρτάται πολύ από το πόσες θερμίδες πρέπει να πάρεις σε ένα γεύμα και τη σύσταση αυτού. Πχ η πολλή πρωτείνh προκαλέι υπερέκριση γαστρικών οξέων/πεψίνης/χολικών υγρών και τα πολλά λιπαρά καθυστερούν ακόμα περισσότερο τη χώνεψη (+ την χαλάρωση του οισοφαγικού σφιγκτήρα).
    Αν έχεις ήδη οποιοδήποτε πρόβλημα ανω πεπτικού το καταλαβαίνεις εμπειρικά ότι τα μεγάλα/λιπαρά γεύματα σε τινάζουν. Η συμβουλή της γιαγιάς, για όσους δεν έχουν, ήταν "τρώτε αργά και όχι υπερβολικά" αλλά δε ξέρω αν έχει κάποιο επιστημονικό backup

    Το έντερο δε νομίζω να επηρρεάζεται εκτός αν υπάρχει ιστόρικό σπαστικής κολίτιδας ή ευερέθιστου εντέρου κοκ.

    ΙΜΟ δε βρίσκω το λόγο να πρέπει να φάει κάποιος τόσες θερμίδες μαζεμένες και να χωνεύει μετά για ώρες. Αποκλείεται να μην έχεις χρόνο/τρόπο μέσα στη μέρα να πιείς 2 σέικ πρωτείνης κ να φας έστω ένα σνακ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 17-10-15 23:50 #132
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη grtech

    Εγγραφή
    28-01-2011
    Περ.
    Sverige.
    Μηνύματα
    3.680
    Προεπιλογή Ρε σεις Οικουμενική Σύνοδο το καταντήσαμε το θέμα :-PPPPPPPPPPPPPPP


    Διονύση τσάμπα κουραστικές να γράφεις και εσύ και ο average_joe απο κάτω αφού την υπερβολή δεν την έδωσα για να την φέρω ως αντεπιχείρημα στην βασική μας συζήτηση οπου άρχισε απο εδώ....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mimis26 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού δεν ξεπερνάω θεωρητικά τις θερμίδες που έχω βάλει στόχο να φτάνω, τι διαφορά έχει αν θα τις πάρω από μπέργκερ ή μουσακά ή κοτόπουλο; Υπάρχει πρόβλημα αν παίρνεις πολλά λιπαρά αν δεν ξεπερνάς τις θερμίδες σου;

    Επειδή ψάχνω μια λύση, Αν μπορείτε αφήστε τα μισόλογα κ εξηγήστε μου τι εννοείτε σας παρακαλώ. Τα μπέργκερ, το λουκάνικο κλπ τι κακό έχουν ( αν δεν ξεπερνάς κατά πολύ τις υπολογιζόμενες θερμίδες σου) μιλάω πάντα για λογικές ποσότητες κ ελεγχόμενη ποιότητα Ευχαριστώ
    αλλά για να μπορέσει να κατανοήσει καλύτερα ο average αυτό που ρωτά...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο average_joe Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο μπορει να το εξελαβα λαθος τι να σου πω εσυ ξερεις τι εννοεις. το πως καταμεριζονται μεσα στη μερα ισως να εχει σημασια σε ακραια ποσοστα λιπους, στις γενετικες προδιαγραφες συμφωνω αλλα μαλλον για διαφορετικους λογους, το απο που προερχονται ειναι αυτο που με προβληματιζε (calorie is not a calorie).
    Του απαντώ απομονωμένα μόνο για το υπογεγραμμένο κείμενο. Calorie is a calorie, so fucking what if all the other things I am doing is fucking wrong.

    Ούτε εκστρατεία κατα των νόμων της θερμοδυναμικής πάω να κάνω ούτε να υποστηρίξω υπερβολές του τύπου, τρώτε μόνο σολομό και αγγούρι αν θέλετε να δείτε αποτελέσματα αλλά και ούτε θα δικαιώσω διατυπώσεις που οδηγούν σε εσφαλμένες εντυπώσεις ''Calorie is a calorie and thats all".

    Tι διάκο αυτό θα έπρεπε τουλάχιστο να είναι κατανοητό απο την μέχρι τώρα συζήτησή μας. Η βασική μου τοποθέτηση παραμένει αναλλοίωτη και δεν αλλάζει και βρίσκετε εδώ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    οπως εγραψα κ απο πανω θα ηθελα να μιλαω με πραγματικα δεδομενα..το παραπανω παραδειγμα οχι μονο δεν ανηκει στην πραγματικοτητα, αλλα οντως μας δινει μια νεα αντιληψη στο κομματι "διατροφη κ προπονηση", εστω κ αν υπαρχει "σαβουρα".
    σαν υποθεση δεν ειναι λαθος ως προς τα αποτελεσματα του σε θεματα υγειας, αποδοσης κλπ, αλλα ειναι κατι φανταστικο.
    Τώρα, πέρα απο το αν θα είχε χάσει λίπος και όλο του τον μυικό ιστο μαζί και αν θα είχε βγάλει σοκολατένια μαλλιά κανείς δεν μπορεί να αφαιρέσει το δικαίωμα να θέλει κάποιος να αυτοκτονήσει με μερέντα εκτός αν είναι υποστηρικτής ακραίων δογμάτων και πεποιθήσεων όπως αυτό που αναφέρεις στον πρόλογό σου.

    Να το πω και αλλιώς ρε μάγκες για θα με τρελάνετε.

    Αν ο μερέντας είναι το πιο λάθος πράγμα που μπορείς να κάνεις σαν διατροφή για να φτιάξεις σώμα (αφού σε bodybuilding forum είμαστε περί αυτού η όλη συζήτηση), - το ένα άκρο (υπερβολή).

    H ισορροπία είναι να κάνεις την διατροφούλα σου όμορφα και ωραία και να καλύπτεις μακρο-στοιχεία μικρο-στοιχεία και αν σου περισεύουν θερμίδες ρίχνεις και την σαβουρίτσα σου και έχει ένα ωραίο γυμνασμένο σώμα. (αυτά που γράφετε με παραδείγματα απο πάνω, λες και εγώ τόσα χρόνια κάνω άλλα πράγματα).

    Εφόσον έχει χτίσει την βάση και είσαι σε ένα καλό επίπεδο αναλογίας μυ/λίπος, το άλλο άκρο είναι να βγάλεις εκτός όλες τις σαβούρες για ένα μικρό χρονικό διάστημα, (αφου και αυτό υπερβολή είναι και μακροχρόνια οδηγεί σε ψυχολογικές στερήσεις, καταναγκασμό, αντικοινωνική συμπεριφορά κλπ), Να φτάσεις στο ''απόλυτο'' επιθυμητό αποτέλεσμα μυώδεις και κομμένος/η να βγάλεις τις φώτο σου να τις τοιχοκολλήσεις και να χαίρεσαι .

    (Και όταν λέω σαβούρα δεν μιλάω για μαλτοδεξτρόζες και carb up αλλά για πιτσοσούβλακα όπως έγραφε και ο OP του βασικού μηνύματος και φυσικά οταν κάνουμε λόγο για διατροφή δεν μιλάμε για ένα και δύο εικοσιτετράωρα μιλάμε για πιο μεγάλες περιόδους, όπως προέγραψα, ποσώς με ενδιαφέρει να καταρρίψω ή να υποστηρίξω την θερμοδυναμική.)


    @ average_joe

    dude, you mad?

    Αν σου πω οτι όσες φορές και αν τα έκανα ανάγνωση περνούσαν απλά σαν γραμματοσειρές και οτι με την τρίτη σου και πιο αναλυτική τοποθέτηση έγινε ξεκάθαρο οτι έκανες λόγο για τα χαμηλα ποσοστά λίπους. Αν δεν με πιστεύεις καλός κάνεις και με κράζεις.

    Τεσπα εγώ κέρδισα κάτι απο την όλη συζήτηση ελπίζω να κερδίσεις και εσύ κάτι στην τοποθέτηση απάντηση μου σε αυτό το θέμα ''Γαστροοισοφαγική Παλινδρόμιση''. Για τα υπόλοιπα οτι γράφω και στον Διονύση απο πάνω.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες  
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 18-10-15 12:34 #133
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο grtech Εμφάνιση μηνυμάτων


    Διονύση τσάμπα κουραστικές να γράφεις και εσύ και ο average_joe απο κάτω αφού την υπερβολή δεν την έδωσα για να την φέρω ως αντεπιχείρημα στην βασική μας συζήτηση οπου άρχισε απο εδώ....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mimis26 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού δεν ξεπερνάω θεωρητικά τις θερμίδες που έχω βάλει στόχο να φτάνω, τι διαφορά έχει αν θα τις πάρω από μπέργκερ ή μουσακά ή κοτόπουλο; Υπάρχει πρόβλημα αν παίρνεις πολλά λιπαρά αν δεν ξεπερνάς τις θερμίδες σου;

    Επειδή ψάχνω μια λύση, Αν μπορείτε αφήστε τα μισόλογα κ εξηγήστε μου τι εννοείτε σας παρακαλώ. Τα μπέργκερ, το λουκάνικο κλπ τι κακό έχουν ( αν δεν ξεπερνάς κατά πολύ τις υπολογιζόμενες θερμίδες σου) μιλάω πάντα για λογικές ποσότητες κ ελεγχόμενη ποιότητα

    Ευχαριστώ
    Γιωργο φιλε αφου γραφεις αυτο απο πανω με τα μαυρα σαν απαντηση στον mimis, ειναι σαν να απαντας χωρις να διαβασες αυτα που εχεις boltaρει στο δικο του ποστ.
    κ ουσιαστικα απαντας τωρα σε αυτο για πρωτη φορα, μετα απο τοσα ποστ με το απο κατω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο grtech Εμφάνιση μηνυμάτων
    H ισορροπία είναι να κάνεις την διατροφούλα σου όμορφα και ωραία και να καλύπτεις μακρο-στοιχεία μικρο-στοιχεία και αν σου περισεύουν θερμίδες ρίχνεις και την σαβουρίτσα σου και έχει ένα ωραίο γυμνασμένο σώμα. (αυτά που γράφετε με παραδείγματα απο πάνω, λες και εγώ τόσα χρόνια κάνω άλλα πράγματα).
    γιατι η απαντηση του πρωτου σου ποστ με τα παραδειγματα κ την απαντηση σε εμενα στην θερμοδυναμικη, απεχει κατα πολυ απο την τωρινη απο πανω τοποθετηση σου.
    κ αυτο γιατι ,με την απο πανω τοποθετηση σου, συμφωνω απολυτα κ ειναι πως γραφεις αυτο που κανουμε ολοι.
    κ δεν καταριπτει κανενα νομο,κ κανεις δε τρεφεται μονο με μερεντα.

    οσον αφορα το "αν σου περισευουν θερμιδες", αυτο δεν εχει να κανει ουτε με την σαβουρα,κ ουτε με την ζαλουρα των τοσων ποστ που γραφουμε για ενα απλο πραγμα.
    εχει να κανει ομως με το επιπεδο της δραστηριοτητας που εχεις μεσα στην μερα,κ αυτο περιλαμβανει κ την ασκηση..με λιγα λογια, το αν σου περισευουν θερμιδες ειναι κατι που εσυ μπορεις να το κανονισεις, αν θες.
    φυσικα κ δεν μπορουν ολοι να εχουν τις ιδιες "περισευουμενες" θερμιδες κ αυτο παει στην καταναλωση σαβουρας για "γεμισμα", αλλα αν μπορεις να το κανεις, γιατι οχι?

    με λιγα λογια επειδη σε αυτη την τοποθετηση σου, δεν διαφωνω καπου, οπως την εθεσες πιο πανω...καπου πιαστηκες απο την θερμοδυναμικη που εγραψα σαν παραδειγμα στον mimis κ στον βαγγαν που εγραψε οτι αυτο "δεν γινεται" αν δεν τρως καθαρα κ αρχισε η κουβεντουλα για να βγουμε στο τελος οτι συμφωνουμε ολοι.
    κατι αλλο πηγες να γραψεις στην αρχη, δεν σου βγηκε, κ το φερνουμε απο εδω κ απο εκει, εγω ετσι το βλεπω.

    φιλικα παντα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 18-10-15 14:10 #134
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    για να μην μπερδευομαστε. αλλο συμπληρωνω δυο και τρια κουταλακια του γλυκου μελι μερεντα μαρμελαδες κτλ ενω εχω μια κατα τα αλλα σωστη διατροφη και ΑΛΛΟ καλυπτω αυτα τα 150 180 γραμμαρια πρωτεινης και συμπηρωνω με οτι να ναι φαγητο απο οπου και αν προερχεται σαφως και δεν υπαρχει ανθρωπος που τρωει μονο σαβουρα εμενα η ενσταση μου ειναι στο μεγαλο ποσοστο των ημερησιων αναγκων απο σαβουρα εκει διαφωνω
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 18-10-15 14:59 #135
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    νομιζω οτι κανεις δεν εγραψε για μονοφαγια σαβουρας (ουτε καν ο μιμις στο αρχικο του ποστ που γραφει ο Γιωργος οτι απαντησε), πλην του παραδειγματος της μερεντας κ του δικου σου απω κατω

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaggan Εμφάνιση μηνυμάτων
    παρε την ιδεωδη πρωτεινη για το σωματικο σου βαρος και συμπληρωσε τις υπολοιπες θερμιδες με μπεικον εαν γραμμωσεις εγω θα κατσω να με μπιπ ασε που δεν εινι μονο θεμα γραμμωσης αλλα και υγειας γενικοτερα ασε τα λουκανικα κατα μερος εισαι τιγκα στα λιπαρα
    εγω αυτο που γραφω παντα κ που εγραψα κ εδω ειναι το απο κατω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειναι κατι που δεν ειναι ουτε ακραιο, ουτε μη δυνατο..μπορεις, αν πχ απο τα 4 γευματα μιας μερα, εχεις τα 2 απο "σαβουρα" η ακομα κ τα 3 αν θες, με επαρκεια πρωτεινης κ υποθερμιδικα να εχεις ενα καλο αποτελσμα σε ποσοστα λιπους.
    οσον αφορα το απο κατω δικο σου ποστ, που εκανα κ παραθεση αρχικα πριν αρχισει ολο το παραμυθι, αναφεροταν στα απο πανω κ οχι σε αυτα που γραφεις εσυ για μπεηκον κ ο Γιωργος για μερεντες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaggan Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλα καληνυχτα ο μεγαλυτερος μυθος ολων των εποχων ειναι δεν ξεπερναω τις θερμιδες μου αρα εχω ιδεωδες σωματικο βαρος και χαμηλο λιπος μπορει σωματικα να εχεις τα σωστα κιλα αλλα η συνθεση σωματος σου θα ειναι με πλεονασμα λιπους
    τελος καταλαβαινω τον οποιο "εκνευρισμο" που μπορει να φενεται οτι υπαρχει, μιας κ τον αναφερει ο Γιωργος απο πανω προς τον αβερατζ, γιατι κ εσυ κ ο Γιωργος απαντατε τελειως εκτος θεματος, κ με παραδειγματα που ουδεμια σχεση εχουν με την πραγματικοτητα, η την λογικη.
    κ μετα τα γυρνατε κ οι 2.
    λιγος σεβασμος στον συνομιλητη δεν βλαπτει.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 78910 ΤελευταίαΤελευταία