Σελίδα 8 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 106 έως 120 από 140
  1. 08-10-15 19:55 #106
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    beefmeup
    αν μπορει καποιος να μου πει πως γινεται με μια υποθερμιδικη διατροφη κ επαρκεια πρωτεινης εστω κ αν η διατροφη αυτη ειναι κατα το ημισυ "σαβουρα", να βαλει λιπος, θα χαρω να το ακουσω.
    Η συζήτηση ξεκίνησε πως ακόμα και με ισοθερμιδική διατροφή αν τρως σαβούρες (κατά το ήμισυ) δεν βάζεις λίπος. Ο Μίμης δεν κάνει υποθερμιδική διατροφή...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 08-10-15 19:57 #107
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MusclesOfShadow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν αυτό σε ενδιαφέρει μονάχα τότε μου φαίνεται περίεργο που βρίσκεσαι σε ένα φόρουμ που αρχίζει και τελειώνει με την λέξη bodybuilding Ίσως θα είχες καλύτερη ανταπόκριση σε ένα άλλο φόρουμ που επικεντρώνεται στη μείωση του λίπους στον μέσο άνθρωπο παρά στο bodybuilding.

    Επίσης η υγειινή διατροφή δεν δίνει καμία ψευδαίσθηση: είσαι αδιαμφισβήτητα πιο υγειής, καλύτερος μεταβολισμός, περισσότερη ενέργεια, περισσότεροι μύες. Γιατι? Διότι είμαστε αυτό που τρώμε. Αν δεν λάβεις τις βιταμίνες, τα ιχνοστοιχεία, ποιοτική πρωτεΐνης, σύνθετους υδατάνθρακες, μην περιμένεις αποτελέσματα και ας παίρνεις ακριβώς τις θερμίδες που χρειάζεσαι. Πώς να κάνεις προπόνηση έχοντας πιεί κόκα κόλα πριν 1 ώρα αντί για ένα μπολ βρώμη με μέλι?
    Επίσης τα αναψυκτικά τύπου zero μπορεί να μην έχουν πολλές θερμίδες όμως μπορεί να περιέχουν γλυκαντικά αμφιβόλου εμπιστοσύνης.
    Επίσης οι θερμίδες έχει σημασία από που προέρχονται. Εάν τις παίρνεις από λίπος δεν θα μπορέσει ο οργανισμός να της χρησιμοποιήσει άμεσα και θα τείνει να τις αποθηκεύσει τελικά.
    Από ό,τι είδα στο πρώτο σου ποστ βέβαια η διατροφή σου αποτελείται από ένα πολύ υγειινό πρωινό. Το δεκατιανό περιέχει λουκάνικο και αυτό σε καθημερινή βάση είναι απαράδεκτο εφόσον γυμνάζεσαι όπως και ο χυμός εάν είναι με ζάχαρη. Προσωπικά είμαι λάτρης των αλλαντικών αλλά τα χρησιμοποιώ μόνο για να νοστιμίσω ένα υγειινό αλλά μίζερο φαγητό όπως ρεβύθια (προχθές έφτιαξα καυτερή σάλτσα, έριξα μέσα τα ρεβύθια να ζεσταθούν και μερικά κομμάτια χωριάτικο λουκάνικο). Αλλά προσπαθώ να τρώω αλλαντικά το πολύ μια φορά την εβδομάδα.
    Επίσης δεν υπάρχει στο πρόγραμμά σου βραδυνό που είναι πολύ σημαντικό στην διατροφή όγκου. Γιαούρτι με αμύγδαλα ή κάποιο συμπλήρωμα πρωτεΐνης πολλών πηγών ή καζεΐνη ενδύκνυται για γεύμα μισής με μίας ώρας πριν τον ύπνο. Εφόσον φυσικά ο ύπνος είναι επαρκής και πριν τις 12-1 γιατί παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην πρωτεϊνοσύνθεση και την ξεκούραση του νευρικού συστήματος. Πώς αλλιώς θα έχεις ποτελέσματα χωρίς αυτά?
    Επίσης κάτι πολύ σημαντικό είναι η ποσότητα του γεύματος, πολλές φορές κιεγώ ξεχνιέμαι και ενώ μπορεί να έχω φτιάξει ένα καταπληκτικό πρόγραμμα διατροφής με σούπερ τροφές και καλό timing γευμάτων, τρώω παραπάνω και μετά δεν φαίνονται αρκετά τα gains λόγω παραπανίσιου λίπους
    Αυτό που πιστεύω έν κατακλείδι είναι ότι μάλλον δεν έχεις συσχετίσει την υγεία και την παροχή ποιοτικού φαγητού με τα αποτελέσματα και δίνεις υπερβολική έμφαση σε ένα νούμερο: τις θερμίδες.
    Δώσε έμφαση περισσότερο στην ποιότητα και να θυμάσαι πως και άλλοι παράγοντες παίζουν ρόλο στα αποτελέσματα, παράγοντες που μπορεί να σου ξεφεύγουν (ποιότητα προπόνησης, ποσότητα προπόνησης, είδος προπόνησης, ύπνος, είδος τροφής, ψυχολογία, στρεςς κτλ κτλ κτλ)
    ωραιος!
    Suffer the pain of discipline or suffer the pain of regret
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 08-10-15 20:04 #108
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χαράλαμπος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η συζήτηση ξεκίνησε πως ακόμα και με ισοθερμιδική διατροφή αν τρως σαβούρες (κατά το ήμισυ) δεν βάζεις λίπος. Ο Μίμης δεν κάνει υποθερμιδική διατροφή...
    αντε παλι..δες στο απο κατω λινκ, κατι σελιδες πιο πισω τι σου απαντησα οταν μου εκανες την ιδια ερωτηση..
    κ μετα αρχισες να μου λες κατι ασχετα για trans λιπαρα.

    ρε φιλε ωρες ωρες νιωθω λες κ ειμαι εγκλωβισμενος σε ενα θριλερ που πρεπει να ξαναζω για μια ζωη τον ιδιο εφιαλτη.
    ασχετως του τι κανει, εκανε μια ερωτηση που ξεκινησε μια κουβεντα.
    δεν το καταλαβαινεις, ε?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 08-10-15 20:59 #109
    Banned
    Εγγραφή
    06-10-2015
    Μηνύματα
    175
    Προεπιλογή
    Ωραία με πείσατε! Θα κόψω τις κραιπάλες. Το ποσοστό λίπους μου δεν είναι ιδιαίτερα υψηλό, αλλά χτυπάει άσχημα σε συγκεκριμένα σημεία, αυτό είναι όλο. Μπορεί να μαι κ εγώ υπερβολικός από την άλλη.

    Εντάξει ρε παιδιά χαλαρώστε ο αναμάρτητος-με τη σαβούρα, πρώτος τον λίθον βαλέτω

    Παραδίνομαι, σηκώνω τα χέρια ψηλά δέστε με στην καρέκλα κ φέρτε μου γλυκοπατάτες κ κοτόπουλα ανάλατα στον ατμο
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mimis26 : 08-10-15 στις 21:03
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 08-10-15 21:04 #110
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή


    Όνομα: 13stoning.jpg Εμφανίσεις: 140 Μέγεθος: 80,9 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 08-10-15 21:08 #111
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Παραδίνομαι, σηκώνω τα χέρια ψηλά δέστε με στην καρέκλα κ φέρτε μου γλυκοπατάτες κ κοτόπουλα ανάλατα στον ατμο
    Φίλε μου, μου φαίνεται πως ειρωνεύεσαι κάποια μέλη που σου είπαν μερικά πράγματα για το δικό σου καλό! Δεν σε αναγκάζει κανείς για το τι θα φας...συνέχισε την διατροφή σου όπως έχει! Απλά μην μπαίνεις στην διαδικασία μετά να ζητάς ξανά γνώμες για το τι φταίει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 08-10-15 21:24 #112
    Banned
    Εγγραφή
    06-10-2015
    Μηνύματα
    175
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χαράλαμπος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου, μου φαίνεται πως ειρωνεύεσαι κάποια μέλη που σου είπαν μερικά πράγματα για το δικό σου καλό! Δεν σε αναγκάζει κανείς για το τι θα φας...συνέχισε την διατροφή σου όπως έχει! Απλά μην μπαίνεις στην διαδικασία μετά να ζητάς ξανά γνώμες για το τι φταίει.
    Όχι δεν ειρωνεύτηκα, απλά χρωματίζω με λίγο χιούμορ, μια υπερβολή που γενικά μας διακρίνει ως λαό στον προφορικό κ γραπτό λόγο, αλλά και στη στάση ζωής μας. Είναι γνωστό ότι σαν λαός πέφτουμε με τα μούτρα σε κάτι κ πολλές φορές τα παρατάμε με μεγάλη ευκολία.
    Για να λυθεί η παρεξηγηση!
    Σέβομαι τις απόψεις σας κ το χρόνο που αφιερώνει ο καθενας ατομικά να γράψει αυτά που γνωρίζει. Αλλιώς δε θα είχα γραφτεί στο φορουμ. Όλες οι απόψεις είναι πάντα καλοδεχούμενες!!!Εξάλλου εγώ ζήτησα συμβουλές σας
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 08-10-15 21:32 #113
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Μιμη θα μαζεψουμε ολοι μαζι χρηματα εδώ στο φορουμ να σε στειλουμε ιεραποστολο σε άλλη χωρα να μας πεις για την ποιοτητα των λουκάνικων
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 08-10-15 21:40 #114
    Banned
    Εγγραφή
    06-10-2015
    Μηνύματα
    175
    Προεπιλογή
    Στη Γερμανία, στην πόλη του Βερολίνου όπου μένω, μπορώ να σου γράψω άνετα οδηγό με τα καλύτερα Burgerάδικα κ που έχει τα καλυτερα wurst (λουκανικα). Είναι λίγο διαφορετικές εδώ οι διατροφικές συνηθειες του μέσου ανθρώπου από τη μία υπάρχουν τα άπειρα ασιατικά φαγάδικα (κινέζικο, σούσι, βιετναμέζικο κλπ) κ τα vegeterian, από την άλλη πιτσαρίες, burger-άδικα, Döner (γυρος μοσχαρίσιος). H μεσογειακή διατροφή είναι άγνωστη λέξη. Δεν ειναι ευκολο να κρατήσεις ισορροπίες.

    Σε αυτη τη φάση προσπαθώ να κόψω τις σως στα φαγητά είναι ενα πρώτο βήμα στο να σου φανουν πιο άνοστα κ να κανεις μετάβαση πιο ευκολα σε κάτι πιο υγιεινό μετά. Από θερμίδες έχω μειώσει στις 2100 για να χάσω λίπος
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 08-10-15 22:18 #115
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    μα δεν χρειαζεται εσυ να χασεις κιλα εισαι 4 κιλα κατω απο το υψος σου να βαλεις μυες πρεπει υπερθερμιδικα πρεπει να κινηθεις αρχικα η ισοθερμιδικα τουλαχιστον
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 08-10-15 22:41 #116
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Feth Εμφάνιση μηνυμάτων
    meanwhile ο μίμης μετά από ολες τις συμβουλές μας




    P
    H πρασινη πικλα παντως πανω στο hamburger ειναι μικρο αλλα θετικο διατροφικο στοιχειο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χαράλαμπος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου, μου φαίνεται πως ειρωνεύεσαι κάποια μέλη που σου είπαν μερικά πράγματα για το δικό σου καλό! Δεν σε αναγκάζει κανείς για το τι θα φας...συνέχισε την διατροφή σου όπως έχει! Απλά μην μπαίνεις στην διαδικασία μετά να ζητάς ξανά γνώμες για το τι φταίει.
    Δεν ειρωνευεται ,προσπαθει να αποσυμφορησει την ενταση που δημιουργηθηκε. Ειναι καλος ο Μιμης!
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 09-10-15 00:05 #117
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη grtech

    Εγγραφή
    28-01-2011
    Περ.
    Sverige.
    Μηνύματα
    3.680
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο average_joe Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν εχει σχεση με το φυτικο/ζωικο του πραγματος. αυτο που μας αφορα ειναι οι διαφορετικες ιδιοτητες που εχουν σε θερμοκρασια δωματιου (στερεη/υγρη φαση).

    ερευνα οχι δεν εχω δυστυχως, σε παω στο 2ο καλυτερο που χω στην διαθεση μου
    McDonald- The Stubborn Fat Solution p. 52- 53.


    αυτο που ξεχασα να αναφερω ειναι τα πολυακορεστα, αλλα τι να γινει αλλοι δεν θυμουνται τι εφαγαν το μεσημερι (ή προσπαθουν να το ξεχασουν)
    Για όποιον mod θα έχει την υπομονή και την θελήσει να καθαρίσει το παρον θέμα τα περί λιπαρων οξεων άνετα μεταφέρονται εδώ Λίπη.

    Φίλε μου μακάρι να βρώ χρόνο να το ψάξω αν αυτό που αναφέρει στο βιβλίο του έχει back up, το πιθανότερο.... αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πάνω τουλάχιστο σε πια θεωρία πατάει και το αναφέρει. Κάτι που βρήκα στο φόρουμ καθώς έψαχνα για κατάλληλη θεματική της συζήτησης που έχουμε βρήκα και αυτό αν και δεν μπορώ να γνωρίζω αν έχει κάποια σύνδεση με τα παραπάνω Tο λευκό λίπος μπορεί να μετατραπεί σε καφέ λίπος.

    Αλλά καμιά φορά μερικά πράγματα που αναφέρει ο Lyle McDonald δεν σου περνάει απο το μυαλό οτι είναι fishy; ''μιας και περι λιπαρών ο λόγος''
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 09-10-15 00:09 #118
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mimis26 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aυτό που λες δεν ισχύει απόλυτα όταν μιλάμε για θερμίδες συντήρησης ή υποθερμική κ ότι να ναι αν τρως, αν κρατάς τις θερμίδες στα επιτρεπτά όρια δεν κάνεις λίπος, απόδειξη είναι διάσημοι αθλητές, που ενώ τρώνε παχυντικά φαγητά κ σε τεράστιες ποσότητες, έχουν χαμηλά ποσοστά σωματικού λίπους, το λίπος δημιουργείται με άλλους μηχανισμούς, κ είναι πιο εμφανές εκεί που κάθε σώμα διαθέτει τις μεγαλύτερες αποθηκες λιποκυττάρων πχ άλλοσ οπίσθια, πόδια ή κοιλιά- όταν ξεπερνάς τα όρια θερμίδων που καταναλώνεις στο ισοζύγιο Και φρούτα λαχανικά να τρως όλη μέρα αν οι θερμίδες είναι περισσότερες από αυτές που καταναλώνεις παίρνεις λίπος.

    Δηλαδή το λίπος από όσα έχω διαβάσει έχει να κάνει περισσότερο με τους λιπο-αποθηκευτικούς χώρους κ το αν ξεπερνάς τις θερμίδες.

    Απλά όταν τρως υγιεινά κάνεις λιγότερες κατακρατήσεις υγρων, έχεις λιγότερα φουσκώματα κ σου δίνεται η ψευδαίσθηση ότι είσαι πιο στεγνός- έχεις λιγότερο λίπος. Αυτα λένε τα βιβλία

    Εγώ ρε παιδιά όμως δε μίλησα για ακραία ανθυγιεινή διατροφή, νομίζω έχετε αρχίζει να αγγίζετε τα όρια της υπερβολής με τα ποστς σας. ΠΟιος μίλησε για σαβούρα σαν διατροφική συνήθεια; Δηλαδη αν από τα 30 γεύματα της βδομάδας τα 2-3 είναι μπέργερ κ τηγανιτές πατάτες μιλάμε για διατροφή σαβούρας- Τα άλλα 27-28 δηλ τα διαγράφουμε;;. Το λουκανικο επίσης είναι μια χαρά από βιολογικό κρέας, σε μικρές ποσότητες (μιας μερίδας) δεν κάνει κακό. Υγιεινό είναι. Εντξ δεν κατεβαίνω κ για μοντέλο, να τρώω μόνο κοτόπουλο κ γλυκοπατάτες. Εδώ λέμε να φύγει το περιττό όχι να κατεβούμε σε διαγωνισμό για μιστερ ρακέτες- Μυκονος
    Το ποστ σου αυτό δείχνει οτι το πιασες το νόημα και παλι καλά δηλαδή μεσανατολικό το κάναμε.

    Απο κει και πέρα πρέπει να κοιταξεις το κομματι της προπόνησης το οποίο είναι πιο σημαντικό απο τη διατροφη για να δεις και κυριως να εξακολουθησεις να βλεπεις αποτελεσματα.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 09-10-15 00:48 #119
    plucky underdog
    Το avatar του χρήστη average_joe

    Εγγραφή
    21-08-2011
    Περ.
    comfort zone,out.
    Μηνύματα
    1.426
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο grtech Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για όποιον mod θα έχει την υπομονή και την θελήσει να καθαρίσει το παρον θέμα τα περί λιπαρων οξεων άνετα μεταφέρονται εδώ Λίπη.

    Φίλε μου μακάρι να βρώ χρόνο να το ψάξω αν αυτό που αναφέρει στο βιβλίο του έχει back up, το πιθανότερο.... αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πάνω τουλάχιστο σε πια θεωρία πατάει και το αναφέρει. Κάτι που βρήκα στο φόρουμ καθώς έψαχνα για κατάλληλη θεματική της συζήτησης που έχουμε βρήκα και αυτό αν και δεν μπορώ να γνωρίζω αν έχει κάποια σύνδεση με τα παραπάνω Tο λευκό λίπος μπορεί να μετατραπεί σε καφέ λίπος.

    Αλλά καμιά φορά μερικά πράγματα που αναφέρει ο Lyle McDonald δεν σου περνάει απο το μυαλό οτι είναι fishy; ''μιας και περι λιπαρών ο λόγος''
    ωχου καποιες φορες με ταλαιπωρειτε
    αλλα γουσταρω ασχημα που αμφισβητειτε τυπους σαν τον Lyle ενω ανσκασεικαναςτυποςπουδηλωνειπροπονητικηεμπειριακαιαπειρουςπειραματισμουςκαθωςεπισηςοτικαταλαβαινειτοσωματουκαιεχεικαικαναπτυχιοτης@@σεκανασεμιναριοκαιδηλωνειpersonal βαρανε προσοχες (*).
    η πλακα ειναι οτι ΠΑΝΤΑ ο συγκεκριμενος εχει backup σε αυτα που γραφει, απλα απο τα πιο προσφατα βιβλια και μετα σταματησε να τα παραθετει γιατι λεει οτι κανενας δεν διαβαζει τις αναφορες (εξαιρουμαι εγω, εσυ αντε και 5 ψυχακια ακομα που κυκλοφορουν εκει εξω).
    το λοιπον, αργησα αλλα το ξεθαψα.
    διαβαζεις ολο το abstract και τσεκαρε και καποια σημεια στο discussion.

    *ετσι, για την γαρνιτουρα
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    "Pressure. It changes everything.
    Some people, you squeeze them, they focus. Others fold.
    Can you summon your talent at will?
    Can you deliver on a deadline?
    Can you sleep at night?"
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 10-10-15 14:42 #120
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη grtech

    Εγγραφή
    28-01-2011
    Περ.
    Sverige.
    Μηνύματα
    3.680
    Προεπιλογή
    Να σαι καλά average_joe πολύ καλή έρευνα

    εεε και συ με το τσιγκέλι πρέπει να σου εξάγουμε τις έρευνες κάθε φορά

    (Περιμένω επιβεβαίωση αν συμφωνείς με το παρακάτω). Με λίγα λόγια φτάνει στο συμπέρασμα οτι το πιο πιθανό είναι να παίζει ρόλο ο τύπος των λιπαρών οξέων που καταναλώνουμε αφού αυτά είναι συμμετάβλητα ανάλογα με των τύπο των λιποκυττάρων που θα αποθηκεύσει το σωμα. Λέγοντας οτι σε θερμοκρασίες δωματίου τα ακόρεστα λίπη είναι ρευστά και τα κορεσμένα σε στέρεη μορφή τότε συμπεραίνουν οτι τα πρώτα έχουν προτεραιότητα καύσης απο τα δεύτερα άρα και ότι οταν το σώμα περιέχει περισσότερα λιποκύτταρα του πρώτου τύπου τότε είναι πιο εύκολο να ''αδειάσουμε'' το μεγαλύτερο ποσοστό των λιποαποθηκων μας.

    Βέβαια η έρευνα είναι in vitro και συναθροίζετε μαζί με μια άλλη in vivo πάνω σε αρουραίους. Παρόλα αυτά έχει λογική βάση.

    *ε αμα το γυρίσει και ο Lyle στις λιακοπουλιάδες πάει το χάσαμε το κορμί πατριώτη.
    *φίλε τις προσοχές τις έχω σταματήσει χρόνια. Δεν πα να λένε και οι scientists και οι bro-scientists όλα ειναι ιστορίες αχαλίνωτης πραγματικότητας, ουδείς εκ των ανθρώπων αλάθητος.

    εεεε ρρεεεεε εχει να πέσει η λαδοπαπάρα σύννεφο........
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 8 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ΤελευταίαΤελευταία