Σελίδα 2 από 10 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 140
  1. 06-10-15 14:05 #16
    Banned
    Εγγραφή
    06-10-2015
    Μηνύματα
    175
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Feth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά τεινω να συμφωνω με την λίλα, πως ξέρεις ότι οι θερμιδες σου είναι 2300? καθισες ζυγιστηκες να δείς μεσα σε μια 2 εβδομάδες ποσα παιρνεις? αν πάρεις 1-2 κιλά τότε τρως πάρα πολύ και εισαι πολύ λιγο δραστήριος που σημαινει θα έχεις λιγοτερες καύσεις. Επίσης, λές υπολογιζεις θερμιδες για μένα είναι τελειως ασκοπο αν υπολογιζεις θερμιδες και τρώς φαγητά από έξω γιατι πολύ απλά δεν ξέρεις ποσες θερμιδες έχουν. Ο λογος που λιπωνεις είναι πολύ απλά τρως πολύ... επισης ποσο καιρο ασχολείσαι ? αν ξεκινησες τώρα μην περιμενεις να δείς και αισθητικά αποτελέσματα, στον όγκο δεν θα εισια και τοσο αισθητικος, όταν θα κάνεις γραμμωση θα δείς και τι εβαλες από μαζα και αν θα σου αρέσει το αποτέλεσμα.
    όχι χρησιμοποίησα κάποιους εμπειρικούς δικούς μου κανόνες σε συνδυασμό με πράγματα που βρήκα από το ίντερνετ. Καλά εντξ δεν είναι καμιά επιστήμη πανεύκολο είναι να τα υπολογίσεις όλα αυτα.

    Θα κόψω το φαγητό απ' έξω κ θα αντικαταστήσω τα λουκάνικα με φιλέτο γαλοπούλα ή κοτόπουλο, Επίσης μπρορεί να βγάλω εντελώς κ τα φρούτα κ την κοκα κόλα για να μην παίρνω σάκχαρα. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.
    Απλά είναι κάποιες μέρες πεινάω σαν λύκος κ έχω ξεμείνει από φαγητά σπιτι, γι αυτό πετάγομαι σε ένα τούρκικο μπεργκεράδικο κοντά στο σπίτι μου κ τρώω από εκει. Είναι απλά πρακτικό το ζήτημα. Δεν το ήξερα ότι πειράζει σε τόσο μεγαλο βαθμό αν κάνεις κ αεροβικη μαζί με βάρη
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mimis26 : 06-10-15 στις 14:09
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-10-15 14:17 #17
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mimis26 Εμφάνιση μηνυμάτων
    όχι χρησιμοποίησα κάποιους εμπειρικούς δικούς μου κανόνες σε συνδυασμό με πράγματα που βρήκα από το ίντερνετ. Καλά εντξ δεν είναι καμιά επιστήμη πανεύκολο είναι να τα υπολογίσεις όλα αυτα.

    Θα κόψω το φαγητό απ' έξω κ θα αντικαταστήσω τα λουκάνικα με φιλέτο γαλοπούλα ή κοτόπουλο, Επίσης μπρορεί να βγάλω εντελώς κ τα φρούτα κ την κοκα κόλα για να μην παίρνω σάκχαρα. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.
    Απλά είναι κάποιες μέρες πεινάω σαν λύκος κ έχω ξεμείνει από φαγητά σπιτι, γι αυτό πετάγομαι σε ένα τούρκικο μπεργκεράδικο κοντά στο σπίτι μου κ τρώω από εκει. Είναι απλά πρακτικό το ζήτημα. Δεν το ήξερα ότι πειράζει σε τόσο μεγαλο βαθμό αν κάνεις κ αεροβικη μαζί με βάρη
    Όχι δεν είναι ευκολο να τα υπολογισεις, και προφανως οι εμπειρικοι σου τρόποι δεν σε βοηθησαν σε αυτό, κάτσε ζυγισου και φάε ένα στανταρ αριθμο θερμιδων για μια δυο εβδομάδες και δές ποσο παιρνεις αν παιρνεις περισσοτερο από οσο θές τότε κατεβασε τις θερμιδες σου. Όπως ειπαμε, φαγητά απεξω δεν ειανι δυνατον να υπολογισεις θερμιδες οπότε αποκλεινουν κατά πολύ από αυτές που νομιζεις ότι τρως.
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-10-15 14:50 #18
    Banned
    Εγγραφή
    06-10-2015
    Μηνύματα
    175
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Feth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν είναι ευκολο να τα υπολογισεις, και προφανως οι εμπειρικοι σου τρόποι δεν σε βοηθησαν σε αυτό, κάτσε ζυγισου και φάε ένα στανταρ αριθμο θερμιδων για μια δυο εβδομάδες και δές ποσο παιρνεις αν παιρνεις περισσοτερο από οσο θές τότε κατεβασε τις θερμιδες σου. Όπως ειπαμε, φαγητά απεξω δεν ειανι δυνατον να υπολογισεις θερμιδες οπότε αποκλεινουν κατά πολύ από αυτές που νομιζεις ότι τρως.
    Να ρωτήσω κάτι αν δεν τρώω πολλούς υδατάνθρακες, θα γραμμώσω πιο εύκολα. Μπορείς να αντικαταστήσεις τους υδατάνθρακες με καλά λιπαρά κ πρωτείνες;

    Όχι δεν καταλαβες, όταν έκανα τη διατροφή συντήρησης, δεν έπαιρνα λίπος. Στη διατροφή όγκου, απέκτησα συσσωρευμένο λίπος τοκιπα. Είχα προσθέσει τα λουκάνικα με το ψωμοτύρι κ μερικά γεύματα απ'εξω. Από γνωστό μαγαζί μου που βάζει νορμαλ φαγητό. όχι μακ ντοναλτς δηλ, είναι κοντά σε σπιτικά πρώτυπα μπέργκερ, όσο γίνεται καθαρό
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mimis26 : 06-10-15 στις 14:55
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-10-15 15:01 #19
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mimis26 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω κάτι αν δεν τρώω πολλούς υδατάνθρακες, θα γραμμώσω πιο εύκολα. Μπορείς να αντικαταστήσεις τους υδατάνθρακες με καλά λιπαρά κ πρωτείνες;

    Όχι δεν καταλαβες, όταν έκανα τη διατροφή συντήρησης, δεν έπαιρνα λίπος. Στη διατροφή όγκου, απέκτησα συσσωρευμένο λίπος τοκιπα. Είχα προσθέσει τα λουκάνικα με το ψωμοτύρι κ μερικά γεύματα απ'εξω. Από γνωστό μαγαζί μου που βάζει νορμαλ φαγητό. όχι μακ ντοναλτς δηλ, είναι κοντά σε σπιτικά πρώτυπα μπέργκερ, όσο γίνεται καθαρό
    Αυτή την στιγμή ποιος είναι ο στοχος σου ρε φιλε ? Γραμμωση? ογκος τι ακριβως? Και συντηρηση να κάνεις αν τρως φαγητά όπως λουκανικα, ψωμια και μπέργκερ θα έχει και την αντιστοιχη κατακράτυση υγρων οπότε δεν θα εισαι και τοσο καθαρος αλλά θα φαινεσαι θολος.
    Να κοψεις τελειως του υδατάνθρακες αντικαστατωντας τους με λιπαρα? δεν θα το δοκιμαζα
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 06-10-15 15:05 #20
    Banned
    Εγγραφή
    06-10-2015
    Μηνύματα
    175
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Feth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή την στιγμή ποιος είναι ο στοχος σου ρε φιλε ? Γραμμωση? ογκος τι ακριβως? Και συντηρηση να κάνεις αν τρως φαγητά όπως λουκανικα, ψωμια και μπέργκερ θα έχει και την αντιστοιχη κατακράτυση υγρων οπότε δεν θα εισαι και τοσο καθαρος αλλά θα φαινεσαι θολος.
    Να κοψεις τελειως του υδατάνθρακες αντικαστατωντας τους με λιπαρα? δεν θα το δοκιμαζα
    Τωρα θέλω όγκο γι αυτό αύξησα θερμίδες κ τρώω περισσότερο απέξω γιατί είμαι εργένης δεν μπορώ να μαγειρεύω σαν τη Βέφα κάθε 3 κ λίγο

    Αν απλά φαινόμουν θολός, τότε θα ήμουν ευχαριστημένος. Εδώ μιλάμε για συσσώρευση τοπικού παχους κυρίως σε κοιλιά κ πισινό
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mimis26 : 06-10-15 στις 15:08
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 06-10-15 15:16 #21
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Γιατι πρεπει να μαγειρεψεις κάθε 3 και λιγο ? Πάρε το κρέας που θα έχεις για μέσα στην ημέρα και φτιάξτο ολο μαζι και έπειτα απλά χωρισετο στα γευματα σου, δεν είναι αναγκη να ταλαιπωρησε με μαγειρεμα κάθε τρεις και λιγο , οπότε κανε το παραπάνω...
    Για ογκο θές υδατάνθρακες φίλε... πρεπει να γινεις φιλος τους.. αν είναι οι θερμιδες σου είναι 2300 τοτε για ογκο θα χρειαστείς 400-500 θερμιδες παραπάνω και όχι 300 ανα ημεραο πως γράφεις στο πολύ αρχικο σου πόστ, θερμιδες θα ανεβασεις μονο όταν σταματήσεις να παιρνεις κιλά.

    Οπότε 2300+500 πάμε στις 2800 εσύ εισαι 74 κιλά οπότε καταναλωνε γυρω στα 150 γραμμαρια πρωτεινη 150 γραμμαρια πρωτεΐνης ισούται με 600 θερμιδες 2800-600=2200, λιπαρά κρατησετα γυρω στα 100 γραμμαρια τα οποια είναι 900 θερμιδες οπότε 2200-900=1300 θερμιδες και έπειτα πάρε αυτό το 1300 και κάνε διαιρεση με το 4 και μας βγαζει 325 γραμμαρια υδατανθρακα... κάνε το παραπάνω και δές αν πάρεις μεσα σε μια εβδομάδα αν δεν παιρνεις σημαινει ότι δεν τρως υπερθερμιδικά ή εισαι παρα πολύ δραστήριος, αν από την άλλη πάρεις 1 κιλο μεσα σε μια εβδομάδα τότε κατεβασε τις θερμιδες διοτι εισαι πολύ υπερθερμιδικά.

    Αν πήρες παχος στην κοιλια και απότομα δηλαδή σε συντομο χρονικο διαστημα απλά έτρωγες πάρα πολύ και γέμισες λιπος.
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 06-10-15 15:31 #22
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    lila_1

    Η ποιότητα απο μόνη της όχι δεν παίζει ρόλο. Δηλαδή αν σκοπεύεις να φας 600 θερμίδες και 40 γραμμάρια πρωτείνης, δεν έχει σημασία αν θα τις φας από ένα πίτα κοτόπουλο από όλα ή από φιλέτο στήθος στη σχάρα με βρασμένο ρύζι και ελαιόλαδο.

    Το πρόβλημα με την "ποιότητα" των πηγών είναι όταν προέρχεται από φαγητό απ έξω.
    Οπως είπε και ο φεθ, δεν μπορείς να υπολογίσεις θερμίδες από λουκάνικα, μπέργκερ, σουβλάκια και τηγανιτά (αν τρως από μακ μπορείς γιατί έχουν θερμιδομετρητή )
    Οπότε πάντα βγαίνεις έξω στους υπολογισμούς σου και καταλήγεις συχνά να τρώς παραπάνω από όσο νομίζεις.
    Το πρόβλημα είναι αυτό, όχι αυτή καθαυτή η ποιότητα του φαγητού.

    Αυτή παίζει αλλού ρόλο
    Και είχα την εντύπωση ό,τι τα κορεσμένα και τα trans λιπαρά έχουν την ιδιότητα να συσσωρεύονται στην κοιλιά και σε άλλες κοντινές αποστάσεις, πέρα από την ημερήσια πρόσληψη θερμίδων. Και ο φίλος μας από τέτοια, κακά λιπαρά, έχει άφθονα στην διατροφή του σε καθημερινή βάση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 06-10-15 15:53 #23
    Προεπιλογή
    Προφανως και η ποιότητα παιζει κατα την αποψη μου γι'αυτο κ εγραψα για κακη διατροφικη συνηθεια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 06-10-15 16:14 #24
    plucky underdog
    Το avatar του χρήστη average_joe

    Εγγραφή
    21-08-2011
    Περ.
    comfort zone,out.
    Μηνύματα
    1.426
    Προεπιλογή
    εχεις λαθος εντυπωση, το λιπος (ανεξαρτητως τυπου) που θα προκυψει για αποθηκευση θα παει στις περιοχες που εχει ορισει το σωμα να παει και εξαρταται απο το pattern του σωματος (στον ανδρα στην κοιλια, στις γυναικες γλουτους/ποδια, χωρις να σημαινει αυτο οτι δεν υπαρχουν εξαιρεσεις π.χ. ανδρας με λιπος σε γλουτους, απλα αναφερω τον κανονα).
    η διαφορα ειναι οτι το κορεσμενο λιπος που θα αποθηκευτει ειναι πιο "συμπαγες" σε σχεση με το ακορεστο και μετακινειται πιο δυσκολα. γι αυτο και υπαρχουν οι συστασεις μετα το τελος της διαιτας που θα βαλεις λιπος αναγκαστικα οταν θα αρχισεις να τρως παραπανω να δινεις βαση σε μονοακορεστα, ωστε η επομενη διαιτα να ναι πιο ευκολη.
    επισης υπαρχει το φαινομενο στις γυναικες, σε διαιτα το λιπος που μετακινειται σαν πηγη ενεργειας να επανατοποθετειται αν δεν καει σε αλλα σημεια του σωματος με γλουτους/ποδια να χουν την τιμητικη τους

    α, και τα κορεσμενα δεν ειναι "κακα" λιπαρα, η καθιστικη ζωη και η υπερεπαρκεια θερμιδων κανουν την ζημια.

    κατα τα αλλα οτι ειπε η λιλα, και @Feth μην ποσταρεις ολη την ωρα για τον υπολογισμο θερμιδων με κομπιουτερακι, πονανε τα μυαλα μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη average_joe : 06-10-15 στις 16:20
    "Pressure. It changes everything.
    Some people, you squeeze them, they focus. Others fold.
    Can you summon your talent at will?
    Can you deliver on a deadline?
    Can you sleep at night?"
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 06-10-15 16:36 #25
    Banned
    Εγγραφή
    06-10-2015
    Μηνύματα
    175
    Προεπιλογή
    Ναι έχω αρχίσει να καταλαβαίνω τι λέτε.
    Πιστεύω ρόλο στην συσσώρευση λίπους έπαιξε κ μια χειρουργική επέμβαση μικρής κλίμακας που έκανα πριν 8 μήνες. Ενα μήνα απείχα εντελώς από γυμναστική κ μετά ενώ ο γιατρός μου είπε να κάνω κανονικά γυμναστική (βέβαια αυτός έχει στο μυαλό του άλλου είδους γυμναστική) φοβόμουν την τομή, κ έκανα πολύ χαλαρά κ αραιά. Ακόμα κ τώρα φοβάμαι να ζορίζω το σώμα μου, αν κ εχει περάσει διάστημα είναι κάτι καθαρά ψυχολογικό

    Και παλιά συσσώρευα λίπος όταν αυξανα θερμίδες, αλλά όχι αυτό το χάλι.

    Η άλλη λύση είναι να συνεχίσω τη διατροφή ως έχειν κ να αυξήσω αεροβική σε χρόνο κ ένταση (από 3 φορές 30 λεπτά σε 4 φορές 40 λεπτά). Από τους μύες που έχω πάρει είμαι ικανοποιηημένος

    Γενικά πιστεύω δε θέλει άγχος το ζήτημα, αλλά να κάνεις διαφορετικά πράγματα κάθε φορά
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 06-10-15 16:43 #26
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Mimis26
    Η άλλη λύση είναι να συνεχίσω τη διατροφή ως έχειν κ να αυξήσω αεροβική σε χρόνο κ ένταση (από 3 φορές 30 λεπτά σε 4 φορές 40 λεπτά).
    Με αυτά που λέτε πήγαν όλα στράφι να τον πείσουμε να μην τρώει καθημερινά λουκάνικα, μπέργκερ και λοιπές σαβούρες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 06-10-15 17:17 #27
    Προεπιλογή
    Κοιτα η αληθεια ειναι οτι η διατροφη σου δεν ειναι καθολου σωστη...εγω θα σου προτεινα να δεις μερικες διατροφες μελων να τις προσαρμοσεις στις θερμιδες που λες οτι ειναι συντηρησης σου.

    Πχ εγω θα εκανα το εξης
    74 κιλα χ 2 γρ πρωτ = 148 γρ πρωτ κατι που μπορεις να λαβεις σε 5 περιπου γευματα.
    Λιπαρα 0.8 -1 γρ ανα κιλο βαρους χ 74 κιλα = 74 γρ λιπου
    Υπολοιπες θερμιδες απο υδατανθρακα.

    Οποτε αρχικα δες αν παιρνεις απαραιτητη ποσοτητα πρωτ.
    Αν δρν μπορεις να τα φτασεις με διατροφη παρε μια whey ...τα 150 γρ δεν ειναι δυσκολο να τα φτασεις μεσα στην μερα.

    Οπωσδηποτε αφαιρεσε λουκανικα, τυρια, κτλ π τρως.
    Αν οπως λες εισαι στις 2300 θερμιδες,
    Τοτε 150 γρ πρωτ χ 4 θερμ = 600 θερμιδες
    75 γρ λιπαρα χ 9 θερμ = 675 θερμιδες
    Σου μενουν 2300 - 600 - 675 = 1025 θερμιδες
    1025/4 θερμ = 250 γρ χοντρικα υδατανθρακα.

    Οποτε αυτη ειναι μια βαση...ξεκινα με υδατανθρακα 250 γρ και αν δεις οτι παχαινεις μεσα σε μια εβδομαδα ανεβασες κιλα, τοτε μειωνεις λιγο τοννυδατανθρακα, σε αντιθετη περιπτωση αυξανεις λιγο τον υδατανθρακα

    Απλα με το φαγητο απο εξω, οπως σωστα ειπαν τα παιδια δεν μπορεις να υπολογισεις θερμιδες, ετσι δεν μπορεις να γνωρισεις τον μεταβολισμο σου...αν βρεις τις θερμιδες π μενεις στα ιδια κιλα, και αυτο γινεται αν μετρησεις θερμιδες για κανα μηνα , τοτε θα μπορεις αναλογα να ρυθμιζεις ειτε βρισκεσαι σε υπερθερμιδικη ειτε σε υποθερμιδικη
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 06-10-15 18:23 #28
    Banned
    Εγγραφή
    06-10-2015
    Μηνύματα
    175
    Προεπιλογή
    Thanks φίλοι για τη βοήθεια. Μακάρι να είχα κ εγώ γνώσεις να σας βοηθήσω, για να ανταποδώσω τη βοήθεια. Αλλά ασχολούμαι πιο πολύ σαν χόμπυ, διατροφιή σίγουρα κάτι κάνω λάθος, γιατί από γυμναστική κ τρέξιμο τρέχω σαν τον Βέγγο
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 06-10-15 18:37 #29
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Μαν απλα ειναι τα πραγματα.

    Πρωτον φροντισε να εχεις επαρκεια πρωτεινης. Καμια 100 με 150 γρ την ημερα. Τουλαχιστον την πρωτεινη σου υπολογισε την.

    Απο κει και περα περιορισε τα μπεργκερ και τα τηγανητα γιατι σου δινουν παρα πολλες θερμιδες που σε πετανε εξω απο τους υπολογισμους σου.

    Ολα τα τροφιμα μαγειρευονται και με νερο ξερεις, το οποιο δεν προσθετει θερμιδες σε αντιθεση με το λαδι. Ουτε χρειαζεται να εισαι η βεφα.

    Η κοκα κολα εφοσον ειναι ζερο ειναι οκ.

    Εφοσον εχεις υπολογισμενη την πρωτεινη συμπληρωσε τις υπολοιπες θερμιδες σου με συνδυασμο υδατανθρακα λιπαρων οπως βολευεσαι. Παιξε με τις ποσοτητες για να μη βαζεις γρηγορα λιπος. Αν βαζεις πολυ γρηγορα λιπος για τα γουστα σου κοβεις απο αυτα.

    Απο κει κ περα για να καις θερμιδες και να δωσεις ερεθισμα για μυικη αναπτυξη ωστε να δεις και αποτελεσματα θελει δυνατες προπονησεις και κυριως συνεχη και σταδιακη προοδο σε κιλα κ επαναληψεις.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 06-10-15 21:36 #30
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    οταν τρως απεξω δεν μπορεις με τπτ να υπολογισεις σωστα τις θερμιδες ποσο μαλλον που εσυ το κανεις αρκετα συχνα..αρα υπολογιζεις λαθος
    ακομα ομως κ σωστα να υπολογιζες το μεγαλυτερο μερος απο τις θερμιδες που τρως ειναι λιπος...αν δεν αλλαξεις διατροφικες συνηθειες μην περιμενεις
    πολλα
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 10 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία