Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 11 από 11
  1. 08-10-15 22:17 #1

    Εγγραφή
    06-09-2015
    Περ.
    Δραμα
    Μηνύματα
    93
    Προεπιλογή Τι κάνουμε σε περίπτωση βραδινής εργασίας ;
    Καλησπερα σε όλους.Εχω μια απορία σχετικά με το τι να κανω και πως να οργανώσω την διατροφή μου μιας και τα ωράρια μου ειναι περίεργα .Δηλαδη εργάζομαι ενα πρωινό 8 απο 6 έως 2 μμ την επόμενη μέρα δουλεύω 16 ωρο δλδ απο 2 μμ έως την άλλη μέρα το πρωί 6 ωρα και έχω ρεπό την ίδια μέρα την επόμενη και αν δωθεί ρεπό και την μεθεπόμενη και ξανά απο την αρχή .Οπως καταλαβαίνετε ειναι οτι να ναι οι ώρες εργασίας και προσπαθώ κάπως να οργανώσω μια σωστή δομημένη διατροφή αλλα που να το κατορθώσω αφού το βιολογικό ρολόι αλλάζει συνεχώς παραστάσεις.Ας γίνω πιο συγκεκριμένος οταν έχω πχ 16 και εξ των πραγμάτων τις μεσονυχτιες ώρες ειμαι ξύπνιος ποτέ ειναι φρόνιμο να φάω το τελευταίο γεύμα και πχ την μέρα που θα σχολιάσω 6 το πρωί και θα κοιμηθώ λόγο υπέρ έντασης στις 8 πμ και θα ξυπνήσω 3-4 μμ να θεωρήσω πρωινό το πρώτο γεύμα αφού ξυπνήσω ;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 08-10-15 22:46 #2
    Προεπιλογή
    Πόσο απαιτητική είναι η δουλειά? Μπορείς δηλαδή να τρως όποτε θέλεις?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 08-10-15 23:15 #3

    Εγγραφή
    06-09-2015
    Περ.
    Δραμα
    Μηνύματα
    93
    Προεπιλογή
    Ναι μπορω να τρώω ευκολα όποτε το επιλέξω απο άποψη έντασης ειναι κυρίως ψυχολογικής κούρασης δεν ειναι χειρωνακτική δουλειά ψυχολογικής εννοώ οταν έχω αυτόφωρα δικογραφίες κτλ όποτε κατάλαβες και την δουλειά φαντάζομαι φίλε μου
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 08-10-15 23:53 #4
    Προεπιλογή
    όχι δεν την κατάλαβα σόρρυ δεν είναι ο τομέας μου
    Προσωπικά δεν μου έχει τύχει ποτέ να αντιμετωπίσω τέτοιο ωράριο και δεν γνωρίζω ποια θα μπορούσε να είναι η καλύτερη αντιμετώπιση.
    Πιστεύω όμως πως μπορείς να κρατήσεις τα πράγματα απλά, να μην βάλεις ετικέτες πάνω στα γεύματα (αυτό είναι πρωινό, αυτό είναι βραδυνό, κτλ) ώστε να μπορείς να ελιχθείς και σε γενικές γραμμές να διατηρήσεις το μοντέλο και τις βασικές αρχές διατροφής που θα διατηρούσες εάν είχες ένα συνηθισμένο ωράριο ύπνου.
    Εφόσον βρίσκεσαι σε αυτό το φόρουμ θα υποθέσω πως γυμνάζεσαι με βάρη.
    Επομένως ανάλογα και με τη σωματική σου κατάσταση, τις ανάγκες σου και τις ιδιαιτερότητές σου (φαρμακευτική αγωγή που απαιτεί συγκεκριμένα φαγητά ή συγκεκριμένες ώρες κτλ κτλ) μπορείς να κανονίσεις και να διαχωρίσεις την ημερήσια πρόσληψη θρεπτικών συστατικών σε περίπου 5 αλλά όχι λιγότερα γεύματα. Ένα γεύμα μετά τον ύπνο όπως θα έκανες πρωινό, πχ βρώμη με ζεστό νερό, μέλι, ξηρούς καρπούς, κάποιο φρούτο, συμπλήρωμα πρωτεΐνης ή γιαούρτι με μέλι και muesli ή εάν θές κάτι αλμυρό κάποιο σάντουιτς με μαύρο ψωμί, κομματάκια κοτόπουλου (ή άλλου κρέατος), τεμαχισμένα βραστά αυγά, μαγιονέζα (αν και καλό θα ήταν να αποφεύγεται η συσκευασμένη λόγω πρόσθετων) με ντομάτα ή μπορείς να δοκιμάσεις κάτι άλλο με αυγά πάντως θα πρότεινα το γεύμα μετά τον ύπνο να περιέχει μεγάλο ποσοστό σε υδατάνθρακες σε αντίθεση με το γεύμα πριν τον ύπνο (περίπου μισή με μία ώρα πριν) το οποίο να περιέχει μεγαλύτερο ποσοστό πρωτεΐνης και λιπαρών και ελάχιστο στα πλαίσια του δυνατού, υδατάνθρακες όπως συνδυασμούς με γιαούρτι, αμύγδαλα, καρύδια, σέικ πρωτεΐνης, βραστά αυγά, κτλ κτλ.
    Μετά σου μένουν άλλα τρία γεύματα να κανονίσεις τα οποία θα είναι και αυτά που θα σε κρατήσουν περισσότερο λόγω ποσότητας και γεύσης ειδικά εάν κάποιος σου μαγειρεύει όμως θα πρότεινα να προσέχεις ιδιαίτερα τις ποσότητες και την ποιότητα γιατί λόγω του ωραρίου σου και της διαταραχής του ύπνου πιθανόν να είσαι πιο επιρρεπής στο να βάλεις λίπος. Τα χειρότερα είναι τα λαδερά ειδικά τα απ'έξω, τα γλυκά, τα βούτυρα, κά.
    Τα τρία αυτά γεύματα μπορούν να κυμαίνονται στο πρότυπο κοτόπουλο - ρύζι - ντομάτα. Που σημαίνει ότι μια μέρα ή μια ώρα μπορεί να αλλάξει και να γίνει μοσχάρι - πατάτα - μπρόκολλο. Αυτά μπορούν να καταμεριστούν στο προγραμμά σου ώστε να μπορείς να πας προπόνηση τουλάχιστον 1μιση ώρα μετά το φαγητό.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 09-10-15 00:09 #5

    Εγγραφή
    06-09-2015
    Περ.
    Δραμα
    Μηνύματα
    93
    Προεπιλογή
    Σε ευχαριςτω παρα πολυ για την πολυ κατατοπιστική απάντηση ειλικρινά.Οποτε το καλύτερο μοντέλο ειναι το 5 γεύματα ανεξάρτητα με τα ωράρια εργασίας ξεκούρασης κτλ.Το τηρώ το 5 γεύματα απλά αναρωτήθηκα μηπως λόγω του οτι αρκετές μέρες του μήνα δουλεύω βραδινές ώρες μηπως απαιτούσε κάποια πιο ειδική προσέγγιση κυρίως κατα τις μετα μεσονυχτιες ώρες που αντί να κοιμαμαι και ο οργανισμός να παράγει η να κάνει τις διεργασίες που πρέπει ,πχ παράγωγη τεστοστερόνης κτλ,εγω δουλεύω και ο οργανισμός ειναι σε λειτουργία ξύπνιου.Παντως σε ευχαριςτω πολυ για την απάντηση με ξεδιάλυνε αρκετά το διατροφικό μπέρδεμα και ευχαριςτω και για τον χρόνο σου.
    ΥΓ:Αστυνομικός ειμαι στο επάγγελμα εξού και το περί ψυχολογικής κούρασης ελπίζω να μην με αντιπαθήσουν κάποιοι φίλοι
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 09-10-15 00:12 #6

    Εγγραφή
    06-09-2015
    Περ.
    Δραμα
    Μηνύματα
    93
    Προεπιλογή
    Α και ξέχασα να απαντήσω ναι με τα βάρη ασχολούμαι πλέον αποκλειστικά αλλα έχω περάσει απο πολλα αθλήματα με κύριο αυτο του κικ μπόξινγκ στο οποίο έκανα πρωταθλητισμό κάποια χρόνια πριν.Τα βάρη επικουρικά τα έκανα και σιγουρα δεν έχω εντρυφήσει στο θέμα του ββ όπως κάποιοι φίλοι στο φόρουμ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 09-10-15 00:29 #7
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Είδα δικογραφιες και αυτοφωρα κ λέω μπας και είσαι συναδελφος αλλά μετα αποκαλυψες το επάγγελμα σου.

    Στο θέμα μας: οργάνωσε τα γεύματα σου χωρίς να σε απασχολεί το ρολόι. Το ταιμινγκ των γευματων δεν παιζει ιδιαιτερο ρολο.

    Κατα προτίμηση φρόντισε οι περισσότερες θερμίδες σου να είναι κοντά στην προπόνηση και μετα απο αυτή.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 09-10-15 01:08 #8

    Εγγραφή
    06-09-2015
    Περ.
    Δραμα
    Μηνύματα
    93
    Προεπιλογή
    Σε ευχάριστα billy φίλε μου και συνάδελφε αυτο έκανα μέχρι στιγμής αλλα είπα μπας και ιςχυει κατι διαφορετικό για τις περιπτώσεις μας που γινεται το βιολογικό μας ρολόι Σμπαράλι.Να ειςαι καλα ευχαριςτω για τον χρόνο σου άντε μπορεί να κάνουμε και καμία βάρδια μαζί στο μέλλον και να μου τα πεις κατ ίδιαν
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 10-10-15 13:32 #9
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Κάνε ένα τσέκ και σε παρόμοια θέματα άλλων χρηστών αλλά πάνω κάτω ότι σου είπαν τα παιδιά παραπάνω.

    Νυχτερινη δουλεια και προπονηση.

    Προγραμμα διατροφης για νυχτερινη εργασια
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 10-10-15 16:47 #10

    Εγγραφή
    06-09-2015
    Περ.
    Δραμα
    Μηνύματα
    93
    Question
    Σε ευχαριςτω Στέλιο για το χρόνο και την απάντηση σου τονπρωτοβποστ δεν έχω προνόμια να το δω το δεύτερο το κοίταξα απλά η διαφορά ειναι οτι εγω μπορω να τρώω καθόλη την διάρκεια του 16 ωρου,πιο πολυ έκανα την ερώτηση για να μου πείτε εαν παίζει ρόλο το οτι οταν ειμαι 16 ωρο και δεν κοιμαμαι τις βραδινές ώρες αν πρέπει να αλλάξω κατι σε σχέση με μια διατροφή που δομείται σε μια νορμαλ ρουτίνα πρωινής δουλειάς και το λεω αυτο γιατι πχ αντί να κοιμηθώ πριν της 12 το βράδυ και να μπει ο οργανισμός σε φάση παραγωγής τεστοστερόνης κτλ η να αναρρώσει πχ μετα απο προπόνηση την ίδια μέρα εγω το πάω σερί και βαράω το 16 ωρο.Αλλα απο οτι έχω καταλάβει δεν αλλάζει κατι απλά βαφτίζω το πρώτο γεύμα πρωινό αφού ειναι μετα τον ύπνο και ας το φάω 3 το μεσημέρι και ούτο κάθε εξής το μεσημεριανό ειναι απογευματάκι και το βραδινό κατα της 3 τα μεσάνυχτα και τα ενδιάμεσα τα βάζω ανάμεσα στα παραπάνω.Κατι άλλο όμως που με απασχολεί στην περίπτωση του 16 ωρου ειναι το οτι εφόσον δεν κοιμάμαι τις βραδινές ώρες οταν γυρίσω και κοιμηθώ το πρωί γίνονται οι διεργασίες τύπου παραγωγή τεστοστπστερπνης κτλ απο τον οργανισμό η αυτές γίνονται αποκλειστικά τις βραδινές ώρες γιατι εαν δεν γίνονται το πρωί που κοιμάμαι ίσως έχω έλλειμμα τεστοστερόνης και άλλων καθοριστικών ουσιών που παράγει το σώμα (αν και δεν το βλέπω γιατι η γυναίκα δεν μου εξέφρασε προβλημα σεξουαλικης συχνότητας )τότε ίσως πρέπει να καταφύγω σε κάποιο συμπλήρωμα αυξηςης ενδογενούς παραγωγής η ξεκούρασης και ανάρρωσης .Συγνωμη αν σας ζαλίζω με αυτο το θέμα απλά επειδή όλη μου η πορεία της δουλειάς για ακομα 30 χρόνια θα ειναι το βραδινό μεςα ρωτάω για να ξέρω και φαντάζομαι και άλλοι στο φόρουμ θα έχουν παρόμοια απορία .
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 10-10-15 21:09 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο anthimosxir Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατι άλλο όμως που με απασχολεί στην περίπτωση του 16 ωρου ειναι το οτι εφόσον δεν κοιμάμαι τις βραδινές ώρες οταν γυρίσω και κοιμηθώ το πρωί γίνονται οι διεργασίες τύπου παραγωγή τεστοστπστερπνης κτλ απο τον οργανισμό η αυτές γίνονται αποκλειστικά τις βραδινές ώρες γιατι εαν δεν γίνονται το πρωί που κοιμάμαι ίσως έχω έλλειμμα τεστοστερόνης και άλλων καθοριστικών ουσιών που παράγει το σώμα (αν και δεν το βλέπω γιατι η γυναίκα δεν μου εξέφρασε προβλημα σεξουαλικης συχνότητας )τότε ίσως πρέπει να καταφύγω σε κάποιο συμπλήρωμα αυξηςης ενδογενούς παραγωγής η ξεκούρασης και ανάρρωσης .Συγνωμη αν σας ζαλίζω με αυτο το θέμα απλά επειδή όλη μου η πορεία της δουλειάς για ακομα 30 χρόνια θα ειναι το βραδινό μεςα ρωτάω για να ξέρω και φαντάζομαι και άλλοι στο φόρουμ θα έχουν παρόμοια απορία .

    Υπάρχουν και άλλοι παράγοντες εξίσου και περισσότερο σημαντικοί όσον αφορά την παραγωγή των αναβολικών σου ορμονών, από την ώρα που θα κοιμηθείς. Σημασία έχει και η ποιότητα του ύπνου, η διατροφή σου, τα επίπεδα στρεςς και άγχους, η έκθεσή σου σε ορισμένες χημικές ουσίες (ακόμα και τα πλαστικά μπουκάλια τα οποία επηρεάζουν την τεστοστερόνη αρνητικά, ιδιαίτερα εάν έχουν εκτεθεί σε ήλιο ή υψηλές θερμοκρασίες κάτι το οποίο μπορεί να μην γνωρίζεις). Επομένως, μπορεί το να κοιμάσαι αλαμπουρνέζικες ώρες να σε ταράζει αλλά (εκτός απ' το ότι ο οργανισμός σου θα προσαρμοστεί) υπάρχουν και άλλοι παράγοντες να προσέξεις ώστε να εξισορροπήσεις την απώλεια αυτή ή ακόμα και να ξεπεράσεις κάποιον ο οποίος κοιμάται νωρίς ίδια ώρα κάθε μέρα αλλα κοιμάται 3 ώρες ή ξυπνάει κάθε 3 ώρες και μπρος ολοταχώς προς το ψυγείο... Συγκεκριμένα το φαγητό μειώνει την έκκριση αυξητικής ορμόνης και γι'αυτό αποφεύγουμε το φαγητό αμέσως πριν τον ύπνο (εκτός και αν είναι απολύτως αναγκαίο) και αυτό που τρώμε ως τελευταίο γεύμα οφείλει να είναι υψηλό σε πρωτεΐνες και χαμηλό σε υδατάνθρακες και λιπαρά εάν γίνεται.
    Εάν θέλεις να δοκιμάσεις κάτι θα πρότεινα κάποιο συμπλήρωμα αργινίνης - ορνιθίνης (GH surge της Scitec) αλλά όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα και μικρό καλάθι ειδικά ό,τι έχει να κάνει με τεστοστερόνη, απλά λάβε τα θρεπτικά συστατικά, τις βιταμίνες, τα ιχνοστοιχεία που χρειάζεσαι, τις ώρες που τα χρειάζεσαι, διαχειρίσου το στρεςς μέσα στο μυαλό σου, κοιμήσου επαρκώς, και προπαντώς μην ξεχνάς την προπόνηση η οποία είναι και πολύ σημαντικό ερέθισμα για την παραγωγή πολλών ορμονών όπως και της τεστοστερόνης.
    Απάντηση με παράθεση