Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 30
  1. 02-11-15 22:50 #16
    plucky underdog
    Το avatar του χρήστη average_joe

    Εγγραφή
    21-08-2011
    Περ.
    comfort zone,out.
    Μηνύματα
    1.426
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SOLID Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αυτο ακριβως.
    Εδω βλεπεις πολλους μερικες φορες και πανε και τρωνε μια αμαξα κοτοπουλο η αυγα πχ χωρις ΙΧΝΟΣ υδατανθρακα και η προπονηση ηταν βαρια και σοβαρη και νομιζουν πως οκ η πρωτεινη αρκει μονο ξεχνοντας πως βασικα πανω απο την μιση ποσοτητα που φαγανε απο την πρωτεινη ο οργανισμος θα την κανει γλυκοζη για να αναπληρωσει την ενεργεια που εχασε κατα την προπονηση.Παντα ο οργανισμος αυτο που θελει να αναπληρωσει με καθε τροπο πρωτα απο ολα ειναι η ενεργεια (γλυκοζη) που δαπανησε,και φυσικα μετα μπαινει η πρωτεινη μιας και πρεπει να γινει συνθεση μυικων πρωτεινων.

    Γενικα αν φας ενα γευμα αρκετο για τις αναγκες σου σε υδατανθρακα εισαι οκ δεν θεωρω οτι ντε και καλα ειναι απαραιτητη η δεξτροζη ΑΛΛΑ.
    Ολα εχουν να κανουν ποτε θα ξανακανεις προπονηση και τι σωματικη συσταση εχεις.
    Πχ αν εκανες προπονηση βραδυ και τελειωσες στις 22:00 και εχεις παλι την επομενη το μεσημερι δεν εχεις αναπληρωσει ουτε το 50% του γλυκογονου σου (καλα αν δεν εχεις φαει και υδατανθρακα εκει κλαιμε) σε αυτη την περιπτωση η δεξτροζη μετα την προπονηση ειναι σοφη κινηση ωστε να επιταχυνθει (γιατι με την μια τιποτα δεν αναπληρωνεται) η συνθεση του γλυκογονου.
    καποια απο αυτα που λες ισχυουν σε περιπτωση που εχεις κανεις εντελως fasted προπο, καποια αλλα που γραφεις απλα δεν ισχυουν.

    προς τον topic starter
    Αναβολικό Παράθυρο Ευκαιρίας - Βιβλιογραφική Ανασκόπηση
    ολα εχουν να κανουν με το τι εχεις φαει πριν την προπο και τι θα φας μετα το shake που θες να βαλεις.
    στις περισσοτερες των περιπτωσεων που εχεις φαει δηλαδη και μετα εχεις παλι γευμα δεν εχει πολυ σημασια ο σχεδιασμος του μεταπροπονητικου ροφηματος.
    αν και εσενα δεν σε χαλαει απο την αποψη οτι λογω stats κατα πασα πιθανοτητα χρειαζεσαι κιλα, αλλα οκ αυτο εχει να κανει και με τους στοχους σου που δεν τους ξερω.
    σε γενικες γραμμες οπως το βλεπω μαλλον χρειαζεσαι περισσοτερο φαγητο γενικα μεσα στη μερα. αν ειναι και στο μεταπροπονητικο αδιαφορο.
    "Pressure. It changes everything.
    Some people, you squeeze them, they focus. Others fold.
    Can you summon your talent at will?
    Can you deliver on a deadline?
    Can you sleep at night?"
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 02-11-15 22:54 #17
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας,οσο για τους υδατανθ δεν θα ηταν καλυτερα αντι για δεξτρο να επερνα waxy maze, γιατι πολλα ακουγονται για το πολυ υψηλο ζακχαρο που εχει ωστοσο ναι μεν χρειαζεται αλλα μηπως ειναι και λιγο υπερβολικη η ποσοτητα του ζακχαρου?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 03-11-15 12:24 #18
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Το waxy θα το πληρωσεις δεκαπλασια και πρακτικα κατι διαφορετικο δεν θα κανει αν βαλεις υδατανθρακα στο μεταπροπονητικο σου,αν βαλεις κατι τελικα απο θεμα ροφηματος υδατανθρακα βαλε δεξτροζη αρκει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 03-11-15 12:29 #19
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο average_joe Εμφάνιση μηνυμάτων
    καποια απο αυτα που λες ισχυουν σε περιπτωση που εχεις κανεις εντελως fasted προπο, καποια αλλα που γραφεις απλα δεν ισχυουν.

    προς τον topic starter
    Αναβολικό Παράθυρο Ευκαιρίας - Βιβλιογραφική Ανασκόπηση
    ολα εχουν να κανουν με το τι εχεις φαει πριν την προπο και τι θα φας μετα το shake που θες να βαλεις.
    στις περισσοτερες των περιπτωσεων που εχεις φαει δηλαδη και μετα εχεις παλι γευμα δεν εχει πολυ σημασια ο σχεδιασμος του μεταπροπονητικου ροφηματος.
    αν και εσενα δεν σε χαλαει απο την αποψη οτι λογω stats κατα πασα πιθανοτητα χρειαζεσαι κιλα, αλλα οκ αυτο εχει να κανει και με τους στοχους σου που δεν τους ξερω.
    σε γενικες γραμμες οπως το βλεπω μαλλον χρειαζεσαι περισσοτερο φαγητο γενικα μεσα στη μερα. αν ειναι και στο μεταπροπονητικο αδιαφορο.
    Πολυς κοσμος παει fasted για προπονηση τη σημερον ημερα παντως (και αρκετες ωρες κιολας).
    Συμφωνω προφανως οτι εχουν να κανουν με το τι εχεις φαει πριν την προπονηση,και παλι ομως εδω μπολικος κοσμακης τρωει ενα στηθακι κοτοπουλο με λιγη σαλατα και παει για προπονηση και μετα παλι τρωει τα ιδια.Το εχω δει απειρες φορες να γινεται και μετα καποια στιγμη απορουν τι παει λαθος και δεν μπορουν να παρουν τα ποδια τους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 03-11-15 19:05 #20
    plucky underdog
    Το avatar του χρήστη average_joe

    Εγγραφή
    21-08-2011
    Περ.
    comfort zone,out.
    Μηνύματα
    1.426
    Προεπιλογή
    καπου αρχες του 12 εκανα fasted (16-20h) προπονησεις για κανα χρονο, ισως και λιγο παραπανω, σιγα το πραγμα.
    ο υδατ. δεν ειναι η μονη πηγη ενεργειας ουτε σερνεσαι, τα παραλες.
    φυσικα αυτα το λεω γιατι εχω κανει παρα πολλες φορες κετο και εχω αυτην την αποψη, ενω εσυ απο την αλλη εισαι χορτοφαγος οποτε εχεις την δικη σου για τον υδατανθρακα.
    και με αυτο δεν λεω προφανως οτι δεν εχει χρησιμοτητα ο υδατανθρακας ή οτι δεν καταναλωνω απειρες ποσοτητες απο αυτον +οτι ειναι νοστιμος.
    αλλα αλλο οι προσωπικες αποψεις και τα δογματα και αλλο η πραγματικοτητα, εκει μπερδευεσαι.
    αυτο πχ με το γλυκογονο και οτι δεν προλαβαινεις να κανεις refill ειναι αστειο, προλαβαινεις ανετιλα μεχρι την επομενη μερα ακομα και αν εισαι μετρια depleted. κατι δεξτροζες κτλ ειναι για αθλητες αντοχης που εχουν διπλες προπονησεις μεσα στη μερα, αυτα λενε οι συστασεις.
    οσο για το γλυκογονο, ειναι πρακτικα αδυνατο να το μηδενισεις μεσα σε μια μερα και εκει δεν εχει εξαρταται κτλ.
    για να το καταφερεις πρεπει να κανεις τα εξειδικεμενα πρωτοκολλα που αναφερει ο @billy89, natural ή μη.
    ο μεσος ασκουμενος με το τυπικο lifestyle και τις τυπικες προπονησεις δεν τραβα πανω απο 70-80γρ γλυκογονου και παλι ειμαι υπερβολικος στα νουμερα που γραφω.
    ουτε τραβα αποκλειστικα γλυκογονο για ενεργεια.

    οσο για τις βαριες προπο που γραφονται συχνα πυκνα εδω μεσα, σιγα μην χρειαζεται τπτ το τρομερα εξειδικευμενο για να βγαλει καποιος 4-5 προπο την εβδομαδα απο θερμιδες και force of will. εδω αλλοι βαρανε γκαζμα σε ενα ξεχασμενο ορυχειο στην ανγκολα, υποσιτισμενοι και την αλλο μερα ξανααρχιζουν. και δεν μιλαμε για 8ωρο προφανως.
    οσο για αυτο με το κοτοπουλο που λες το χω κανει αρκετες φορες μαλιστα (αλλα οχι με κοτοπουλο, το σιχαινομαι), και με ΠΟΛΥ active lifestyle που λες και συ. και παλι, και επιδοσεις ειχα και δεν σερνομουν και στη δουλεια μου απεδιδα. σιγα μην καταντησω σαν κατι τυπακια που αν δεν φανε 3 γευματα (με υδατανθρακα βεβαια) δεν μπορουν να πανε γυμαστηριο.
    "Pressure. It changes everything.
    Some people, you squeeze them, they focus. Others fold.
    Can you summon your talent at will?
    Can you deliver on a deadline?
    Can you sleep at night?"
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 03-11-15 20:32 #21
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο average_joe Εμφάνιση μηνυμάτων
    καπου αρχες του 12 εκανα fasted (16-20h) προπονησεις για κανα χρονο, ισως και λιγο παραπανω, σιγα το πραγμα.
    ο υδατ. δεν ειναι η μονη πηγη ενεργειας ουτε σερνεσαι, τα παραλες.
    φυσικα αυτα το λεω γιατι εχω κανει παρα πολλες φορες κετο και εχω αυτην την αποψη, ενω εσυ απο την αλλη εισαι χορτοφαγος οποτε εχεις την δικη σου για τον υδατανθρακα.
    και με αυτο δεν λεω προφανως οτι δεν εχει χρησιμοτητα ο υδατανθρακας ή οτι δεν καταναλωνω απειρες ποσοτητες απο αυτον +οτι ειναι νοστιμος.
    αλλα αλλο οι προσωπικες αποψεις και τα δογματα και αλλο η πραγματικοτητα, εκει μπερδευεσαι.
    αυτο πχ με το γλυκογονο και οτι δεν προλαβαινεις να κανεις refill ειναι αστειο, προλαβαινεις ανετιλα μεχρι την επομενη μερα ακομα και αν εισαι μετρια depleted. κατι δεξτροζες κτλ ειναι για αθλητες αντοχης που εχουν διπλες προπονησεις μεσα στη μερα, αυτα λενε οι συστασεις.
    οσο για το γλυκογονο, ειναι πρακτικα αδυνατο να το μηδενισεις μεσα σε μια μερα και εκει δεν εχει εξαρταται κτλ.
    για να το καταφερεις πρεπει να κανεις τα εξειδικεμενα πρωτοκολλα που αναφερει ο @billy89, natural ή μη.
    ο μεσος ασκουμενος με το τυπικο lifestyle και τις τυπικες προπονησεις δεν τραβα πανω απο 70-80γρ γλυκογονου και παλι ειμαι υπερβολικος στα νουμερα που γραφω.
    ουτε τραβα αποκλειστικα γλυκογονο για ενεργεια.

    οσο για τις βαριες προπο που γραφονται συχνα πυκνα εδω μεσα, σιγα μην χρειαζεται τπτ το τρομερα εξειδικευμενο για να βγαλει καποιος 4-5 προπο την εβδομαδα απο θερμιδες και force of will. εδω αλλοι βαρανε γκαζμα σε ενα ξεχασμενο ορυχειο στην ανγκολα, υποσιτισμενοι και την αλλο μερα ξανααρχιζουν. και δεν μιλαμε για 8ωρο προφανως.
    οσο για αυτο με το κοτοπουλο που λες το χω κανει αρκετες φορες μαλιστα (αλλα οχι με κοτοπουλο, το σιχαινομαι), και με ΠΟΛΥ active lifestyle που λες και συ. και παλι, και επιδοσεις ειχα και δεν σερνομουν και στη δουλεια μου απεδιδα. σιγα μην καταντησω σαν κατι τυπακια που αν δεν φανε 3 γευματα (με υδατανθρακα βεβαια) δεν μπορουν να πανε γυμαστηριο.
    Μην τα παραλες,ποτε δεν ειπα οτι θα εκμηδενιστει το γλυκογονο ουτε κατα διανοια εκει υπαρχει γενικος κινδυνος ετσι κι αλλιως και παμε σε αλλα.Αυτο που λεω ειναι οτι εξαρταται πολυ απο το τι προπονηση θα κανεις.Δεν αντιλεγω οτι θα κανει καποιος προπονηση fasted προφανως θα κανει αλλα το θεμα ειναι τι προπονηση θα κανει.Δεν μπορω να ξερω τι προπονηση εκανες (δεν το λεω υποτιμητικα μην με παρεξηγησεις ετσι) αλλα πολλες φορες εγω που αναγκαστηκα λογω κατστασεων να κανω με τοσες ωρες αποχης απο φαγητο κοντα σε 20 κτλ δεν μπορουσα να βγαλω την προπονηση που ηθελα να βγαλω.Εγω προσωπικα και οταν ειχα την κλασσικη διατροφη ΠΑΝΤΑ μα παντα βαση στον υδατανθρακα εδινα,μετα επαρκη πρωτεινη και τα λιπαρα ηταν που παιζανε μπαλα μια ετσι μια αλλιως.Σιγουρα ο υδατανθρακας δεν ειναι η μονη πηγη ενεργειας,ειναι ομως σιγουρα η καλυτερη πηγη ενεργειας ειδικα οταν μιλαμε για σπριντς,βαρη και γενικα ανεροβια ασκηση,τα λιπαρα ειναι δευτερευοντα (για ενεργεια παντα) ειναι σαν να λεμε κηροζηνη μαχητικου αεροσκαφους σε συγκριζη με μαζουτ,καπως ετσι.

    Σε προπονηση πλατης η ποδιων,στηθους η push pull κτλ που κανει αρκετος κοσμος αν παιξεις στα ορια σου σε ολες τις ασκησεις κυριως γλυκογονο θα δαπανησεις (αν κανεις αναεροβια,οχι αεροβια με τα βαρη) απο την δικη μου εμπειρια και πολλων αλλων αν δεν φας μετα υδατανθρακα καθολου (μην κολλας στην δεξτροζη) μια φορα οκ δνε τρεχει κατι προφανως,αλλα οταν αυτο γινει on the long run θα εχεις πτωση στην αποδοση το εχω δει και πανω μου και σε αλλους.Φυσικα οκ υπαρχει κοσμος που αλλιως δεχεται τον υδατανθρακα,ειτε μιλαμε για εκτο-ενδο κτλ ειτε μιλαμε για πιθανες αντιστασεις η ευαισθησιες σε ινσουλινη.Εγω παντα ειχα τις καλυτερες και επιδοσεις και σωματικες βελτιωσεις οντας σε διατροφη με γενναιες ποσοτητες απο (καλες) υδατανθρακουχες τροφες.Απλα κατα την γνωμη μου (και θεωρω πως γενικα ειναι αποδεκτο) ειδικα στα γευματα γυρω απο την προπονηση και στο πρωινο πρεπει να υπαρχει μια ποσοτητα υδατανθρακα αναλογα τις απαιτησεις φυσικα του καθενα,και στο κατω κατω της γραφης μονο κακο δεν θα επιφερει ειδικα αν μιλαμε για σωματικες δομες που τον τραβανε ανετα δεν μιλαμε προφανως για παχυσαρκους εδω.

    Οκ τωρα το οτι πολλοι σπανε πετρες σε λατομεια και σκλαβια ναι οκ ολα γινονται,και στο αουσβιτς οι αλλοι στεκοντουσαν ορθιοι στους -30 γυμνοι και αποστεωμενοι και οταν τα ακουγα στην ξεναγηση ελεγα wtf τι να σου πω εκει μπορει να παιζουν τιποτα αρχαιγονες ασφαλειες force of will που ειπες και εσυ και για διψα για ζωη που οτι ξερουμε εμεις υποτιθεται παει περιπατο,αλλα δεν θα επενδυσω σε κατι τετοιο για βαση προφανως.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 03-11-15 21:49 #22
    Προεπιλογή
    Εγώ θα καταθέσω την εμπειρία μου όταν πριν από μερικα χρόνια πηγαινα με χαμηλή πρόσληψη υδατανθρακα και χαμηλών λιπαρών και κιλά δεν έχανα και καλη προπόνηση δεν είχα!έφτασα να εχω πιεση νεκρού! Τώρα που άλλαξα διατροφή πλούσια σε υ/α και λιπαρά όλα πάνε τελεια καλυτερες προπονησεις και καλύτερα τελικά αποτελέσματα .για μένα βασιλιάς είναι ο υ/ας. Το ξαναλέω έτσι δουλεψε σεμενα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 03-11-15 21:59 #23
    plucky underdog
    Το avatar του χρήστη average_joe

    Εγγραφή
    21-08-2011
    Περ.
    comfort zone,out.
    Μηνύματα
    1.426
    Προεπιλογή
    δεν τα παραλαω, ειναι εξαιρετικα δυσκολο να παμε σε depletion ακομα και στα μισα των αποθηκων του σωματος και εκει για να επιτευχθει πρεπει να ξερεις τι κανεις και για πoιο λογο, βλεπε τα supercompensation πρωτοκολλα. για τι αλλα παμε, δεν εχω ιδεα τι εννοεις.
    μια χαρα προπονηση θα κανει. αν το εχεις κανει επι μακρον και διαθετεις την απαραιτητη αντιληψη θα καταλαβεις τι εννοω. αλλο να εχεις κανει προπο fasted για κανα χρονο και αλλο σε καποιες σκορπιες προπονησεις της ζως σου. και σαφως δεν παρεξηγουμαι εξαλλου I dont even lift
    εγω απο την αλλη τις καλυτερες προπονησεις μου τις εχω βγαλει σε επαρκεια θερμιδων οχι απαραιτητα υδατανθρακα (αν και ειναι λιγο χαζομαρα να εχεις υπερθερμιδικη με λιγοτερο απο 100γρ υδανθρακες για διαφορους λογους, εγω κινουμαι σε πανω απο 300 σε training days).
    η κυρια πηγη ενεργειας εως τα πρωτα 20s (sprint, power training) ειναι τα ATP/φωσφοκρεατινη, μετα ερχεται το γλυκογονο για τα επομενα 20-40s της ασκησης κτλ κτλ αν θες να το κατηγοριοποιησουμε για ποιο καυσιμο κανει τι. οποτε για καποιες προπονησεις το μαζουτ ειναι κηροζινη και σε καποιες αλλες η κηροζινη μαζουτ.
    rule of thumb. για να αναπληρωθει το χαμενο γλυκογονο απο 2 σετ με βαρια κιλα διαρκειας 60s each, απαιτουνται γυρω στα 5γρ υδατανθρακα. ΜΟΝΟ.
    ναι μεν ειναι rough estimate αλλα πεφτει πολυ κοντα, οποτε do the math.
    το να μην φας αμεσα υδατανθρακα ειναι απλα αδιαφορο απο τη στιγμη που θα φας καποια στιγμη αργοτερα μεσα στη μερα. αυτο προσπαθω να σου πω, οχι να μην τρωμε υδατανθρακες καθολου, αλλα αυτο που πρεπει να ενδιαφερει καποιον ειναι να καλυψει τον υδατανθρακα του αν τον νοιαζει τοσο πολυ η αναπληρωση του γλυκογονου μεσα στη διαρκεια της μερας.
    και αν δεν φαει καποιος υδατ. μετα την προπο τι θα γινει, δεν θα αναπληρωθει το γλυκογονο?
    η απαντηση ειναι οτι θα αναπληρωθει απο τον υδατ που καταναλωσε σε προηγουμενο γευμα. αν εχει καταναλωσει μια καλη ποσοτητα μαλιστα, μπορει και να το επαναφερει στα αρχικα επιπεδα.
    οποτε αυτα τα on the long run κτλ τα βρισκω οτι να ναι, οι μηχανισμοι υπαρχουν ασχετως αν τους γνωριζετε ή οχι. και προφανως τρωω απο ολα τα macros, ακομα και στη διαιτα. τα γραφεις κατι φορες λες και ο αλλος δεν τρωει υδατανθρακα για κανα εξαμηνο που και παλι υπαρχουν οι ρυθμιστικοι μηχανισμοι αλλα τεσπα.
    εγω καταλαβαινω τι γραφεις, ελπιζω να καταλαβεις και εσυ.

    @ευθυμης, επαρκεια θερμιδων ειναι η απαντηση στην ερωτηση που κανεις απο κατω. ασε που η πεινα ειναι σχετικο αλλα τι να λεμε τωρα...
    υγ. κατι μερες νομιζω οτι βαραω γκαζμα στα ορυχεια
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη average_joe : 03-11-15 στις 22:06
    "Pressure. It changes everything.
    Some people, you squeeze them, they focus. Others fold.
    Can you summon your talent at will?
    Can you deliver on a deadline?
    Can you sleep at night?"
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 03-11-15 22:03 #24
    Προεπιλογή
    Εγώ αν μετα την προπονηση δεν φαω υ/α γι τι τις άλλες μέρες πεινάω σα λύκος?
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 03-11-15 22:12 #25
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billy89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις φάει αρκετό υδατάνθρακα πριν την προπόνηση εκεί τι γίνεται?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο average_joe Εμφάνιση μηνυμάτων
    και αν δεν φαει καποιος υδατ. μετα την προπο τι θα γινει, δεν θα αναπληρωθει το γλυκογονο?
    η απαντηση ειναι οτι θα αναπληρωθει απο τον υδατ που καταναλωσε σε προηγουμενο γευμα. αν εχει καταναλωσει μια καλη ποσοτητα μαλιστα, μπορει και να το επαναφερει στα αρχικα επιπεδα.
    Φυσικά εδώ ήθελα να καταλήξω και εγώ.

    @SOLID Λες κάποια πράγματα τα οποία τελικά βασίζεις "στον εαυτό σου και σε άλλους". Όπως βλέπεις όμως οι προσωπικές εμπειρίες διίστανται.

    Επίσης πώς ακριβώς ορίζεις την μειωμένη απόδοση?
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 04-11-15 13:41 #26
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο average_joe Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια χαρα προπονηση θα κανει. αν το εχεις κανει επι μακρον και διαθετεις την απαραιτητη αντιληψη θα καταλαβεις τι εννοω. αλλο να εχεις κανει προπο fasted για κανα χρονο και αλλο σε καποιες σκορπιες προπονησεις της ζως σου. και σαφως δεν παρεξηγουμαι εξαλλου I dont even lift
    εγω απο την αλλη τις καλυτερες προπονησεις μου τις εχω βγαλει σε επαρκεια θερμιδων οχι απαραιτητα υδατανθρακα (αν και ειναι λιγο χαζομαρα να εχεις υπερθερμιδικη με λιγοτερο απο 100γρ υδανθρακες για διαφορους λογους, εγω κινουμαι σε πανω απο 300 σε training days).
    η κυρια πηγη ενεργειας εως τα πρωτα 20s (sprint, power training) ειναι τα ATP/φωσφοκρεατινη, μετα ερχεται το γλυκογονο για τα επομενα 20-40s της ασκησης κτλ κτλ αν θες να το κατηγοριοποιησουμε για ποιο καυσιμο κανει τι. οποτε για καποιες προπονησεις το μαζουτ ειναι κηροζινη και σε καποιες αλλες η κηροζινη μαζουτ.
    rule of thumb. για να αναπληρωθει το χαμενο γλυκογονο απο 2 σετ με βαρια κιλα διαρκειας 60s each, απαιτουνται γυρω στα 5γρ υδατανθρακα. ΜΟΝΟ.
    ναι μεν ειναι rough estimate αλλα πεφτει πολυ κοντα, οποτε do the math.
    το να μην φας αμεσα υδατανθρακα ειναι απλα αδιαφορο απο τη στιγμη που θα φας καποια στιγμη αργοτερα μεσα στη μερα. αυτο προσπαθω να σου πω, οχι να μην τρωμε υδατανθρακες καθολου, αλλα αυτο που πρεπει να ενδιαφερει καποιον ειναι να καλυψει τον υδατανθρακα του αν τον νοιαζει τοσο πολυ η αναπληρωση του γλυκογονου μεσα στη διαρκεια της μερας.
    και αν δεν φαει καποιος υδατ. μετα την προπο τι θα γινει, δεν θα αναπληρωθει το γλυκογονο?
    η απαντηση ειναι οτι θα αναπληρωθει απο τον υδατ που καταναλωσε σε προηγουμενο γευμα. αν εχει καταναλωσει μια καλη ποσοτητα μαλιστα, μπορει και να το επαναφερει στα αρχικα επιπεδα.
    οποτε αυτα τα on the long run κτλ τα βρισκω οτι να ναι, οι μηχανισμοι υπαρχουν ασχετως αν τους γνωριζετε ή οχι. και προφανως τρωω απο ολα τα macros, ακομα και στη διαιτα. τα γραφεις κατι φορες λες και ο αλλος δεν τρωει υδατανθρακα για κανα εξαμηνο που και παλι υπαρχουν οι ρυθμιστικοι μηχανισμοι αλλα τεσπα.
    εγω καταλαβαινω τι γραφεις, ελπιζω να καταλαβεις και εσυ.

    @ευθυμης, επαρκεια θερμιδων ειναι η απαντηση στην ερωτηση που κανεις απο κατω. ασε που η πεινα ειναι σχετικο αλλα τι να λεμε τωρα...
    υγ. κατι μερες νομιζω οτι βαραω γκαζμα στα ορυχεια

    Στο σημειο με τις καλυτερες προπονησεις που ειπες πως τις εβγαζες σε επαρκεια θερμιδων το ειπες πιο σωστα εχεις δικιο,προφανως ειναι το πρωτο και σημαντικοτερο (εμμεσα συμφωνησες βαζοντας στο παιχνιδι τους υδ/κες,γιατι πολλοι παιζουν υπερθερμιδικα οπως ειπες με πολυ χαμηλα ποσοστα).Η βελτιστη αποδοση θα ειναι σιγουρα με υπερθερμιδικη η ισο κιολας με επαρκεια απο υδ/κες αυτο λεω εγω.Απλα καποιοι (οπως εγω του λογου μου) χειριζονται καλυτερα και καποιο πιθανο πλεονασμα ενω καποιοι αλλοι οχι,εχουν θεμα ακομα και με λιγοτερους (ινσουλινοθεματα κτλ).

    Τωρα το atp θεμα οταν δεν εχεις εξωτερικη ληψη κρεατινης (συμπληρωματα,γιατι ετσι κι αλλιως κανεις δεν βασιστηκε ποτε σοβαρα στις πηγες απο τροφιμα) με το δικη σου κρεατινη (cp) (το οποιο ειναι minimal 1-2 γρ) πας για κανα 6-8 secs,μετα αν εισαι σε φαση κρεατινης supplementation θα μπει να δινει φωσφορους ωστε να κερδισεις και να φτασεις στα δευτερολεπτα που λες,που μετα απο τις πολυ πρωτες εκρηξεις μπαινει υδατανθρακας ετσι κι αλλιως.Το atp το ιδιο κιολας συνθετεται απο γλυκοζη μεν απο υδ/κα και λιπη αλλα προφανως απο υδ/κα οταν μιλαμε για αναεροβια ειδικα ειναι προτιμοτερο μιας και ειναι πιο (εκρηκτικη) πηγη καυσιμου ο υδ/κας,γι'αυτο ειπα το παραδειγμα μαζουτ κηροζηνη στην συγκεκριμενη περιπτωση.Τωρα τι να σου πω το γεγονος και μονο πως οταν εχεις και τα δυο στην διατροφη σου και λιπη και υδατανθρακα ο οργανισμος προτιμαει τον υδατανθρακα για τις πλειστες βιολογικες του λειτουργειες κατι λεει αυτο,μιας και τα λιπαρα ειναι για ενεργεια και αυτα οκ αλλα κατα δευτερο λογο μιας και εχουν αλλες λειτουργεις με ορμονες απορροφηση βιταμινων κτλ,ενω ο υδ/κας στοχευει γενικα στην ενεργεια.

    Σιγουρα θα αναπληρωθει το γλυκογονο οταν φας καποια αλλη στιγμη μεσα στην μερα υδ/κα,και οπως και να χει θα αναπληρωθει ο οργανισμος εχει τα back ups αλλα οκ τι σημαινει αυτο και πρωτεινη αν δεν φας και αυτη απο καπου θα την παρει οκ.Αλλο που πολυς κοσμος δεν τρωει ουτε μετα στην μερα γιατι φοβαται τον κακο υδ/κα.Το θεμα ειναι οτι αν φας μετα την προπ θα εχεις κερδισει χρονο ως προς την ταχυτητα αναπληρωσης οπως και να χει μεχρι την επομενη σου προπονηση ξανα,αν το αργησεις παιρνει που παιρνει ωωωωρες το τραβας πολυ το πραμα απτο μαλλι.Αυτο που αναφερεις πως θα αναπληρωθει απο τον προηγουμενο υδατανθρακα δεν ξερω τι παιζει εκει,αλλα αν εκανες βαρια προπονηση ακομα και πολυ υδ/κα να εφαγες πριν,οκ δεν αντιλεγω πως θα παρει απο τον υδ/κα που ηδη εχεις αλλα τι ποσοστα και αν θα γυρει και προς την πρωτεινη για αναπληρωση ειναι ενα ζητημα.Δεν ξερω τι παιζει εκει.Οσες φορες δεν ετρωγα επαρκη ποσοτητα παντως και ενιωθα και μη γεματος και αν το εκανα 3-4 φορες μετα δεν ειχα αρκετη δυναμη στο τζυμ.

    Σε βαθος χρονου αν το κανεις χωρις τακτικο refill εστω και γενικα μεσα στην μερα και οχι ντε και καλα μετα την προπονηση πως ειναι δυνατον να μην εχεις τουλαχιστον πτωση σε αποδοση???Δεν μιλαω να τρως τις υπερποσοτητες,μιλαω απλα για μια λογικη ληψη απο τροφες (ουτε καν δεν λεω για δεξτροζες,φαι απλα).

    @Billy89 εννοειται οι αποψεις δυιστανται γι'αυτο γινεται συζητηση.Στην ουσια σε καποιες λεπτομερειες (διαφωνουμε) στην κουβεντα.Αν ηταν να πηγαινουμε παντα με ενα χαρτι και μια ερευνα καταπινουμε μασημενη τροφη και αυτο δεν σοφο ουτε ευπεπτο.Ολα εχουν την θεση τους αλλα η προσωπικη εμπειρια του καθενα καλο ειναι να ακουγεται και ο καθενας δοκιμαζει και βλεπει.Εγω αυτα που λεω τα εχω τριπλοδοκιμασει,δεν λεω οτι ειναι η χρυση τομη και πολλες φορες στο θεμα αποδοση χασιμο βαρους η να παρει καποιος κτλ παιζουν ΠΟΛΛΑ ρολο οχι μονο θερμιδες,υδ/κες,πρωτεινη κτλ κτλ κτλ απλα παμε με 2-3 βασικα πραγματα και απο κει και περα αυξομειωνουμε.

    Στο αλλο που ρωτας για το πως εννοω την μειωμενη αποδοση κυριως πτωση δυναμης,απο τις αρχικες ασκησεις (και αντοχη στην δυναμη) και αρκετες φορες οχι αρκετα ετοιμος για επομενη προπονηση απο θεμα και ορεξης αλλα και δυναμης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 04-11-15 23:33 #27
    plucky underdog
    Το avatar του χρήστη average_joe

    Εγγραφή
    21-08-2011
    Περ.
    comfort zone,out.
    Μηνύματα
    1.426
    Προεπιλογή
    @SOLID, θα τα γραψω αλλη μια φορα, απο κει και περα δεν δυναμαι.
    και καμια φορα αμα με βλεπετε να επιμενω, δεν ειναι γιατι θελω να σας τρολαρω αλλα επειδη διαλεγω τους συνομιλητες μου και πονταρω πως κατι θα μεινει.

    1. για αυτα που λες για την μεταπροπο διατροφη χωρις υδατ οτι το κανει ενα σωρο κοσμος. ανοιξε μια δημοσκοπηση στην καταλληλη ενοτητα και δες τι θα ψηφισουν.
    2. για αυτο που λες οτι πανε για προπο κοσμος σε fasted state, ομοιως με (1). σε αυτην ετσι για να κανω το δικηγορο του διαβολου θα ψηφισω οτι κανω σε fasted για να χεις το προβαδισμα
    3. θελω να δω μια υπερθερμιδικη διατροφη που ο αλλος θα χεις λιγοτερα απο 150γρ υδατ. μεσα στη μερα μου, στην καταλληλη ενοτητα ριξε μι ματια και ες μου ποσες υπαρχουν. στο θεμα οι διατροφες μας, παιζει να βρεις καποιες παλιες δικες μου, ετσι για το προβαδισμα παλι.
    4. τρωω γυρω στα 300γρ (μαζι με τη μπουγατσα) υδατ. τις ημερες προπο. στην ουσια για να αναπληρωσω δεν χρειαζομαι πανω απο 140-150 με βαση τις προπο που κανω. τα 100-120 θα χρησιμοποιηθουν για την λειτουργια του εγκεφαλου, τα υπολοιπα 50-30 για την αναπληρωση του γλυκογονου που εχασα στην προπο. αυτο μου φτανει και εαν εχω περισσεια θερμιδων ολα καλα.
    5. παρε τις προπονησεις σου και με βαση τα 5γρ υδατ/2 σετ των 60s για την αναπληρωση γλυκογονου που ξοδεψες υπολογισε ποσες μερες απαιτουνται για να αδειασεις πληρως. σημειωση (1): βαλε και την προυποθεση να τρως μολις 100γρ υδατ την ημερα ωστε να χρησιμοποιουνται στην ουσια μνο για την τροφοδοσια του εγκεφαλου. σημειωση (2): μετα βαλε και την τυπικη σου διατροφη και δες αν θα καταφερεις να αδειασεις εστω και λιγο τις αποθηκες γλυκογονου. σημειωση (3): βρες ποσο γλυκογονο μπορει να αποθηκευσει το σωμα σου με βαση και το σβ σου χωρις supercompensation φυσικα.
    6. δεν μιλησε κανεις για κρεατινη. οι φασεις του ενεργειακου συστηματος ειναι 4. η πρωτη, που αφορα τα πρωτα 20s μιας ασκησης ονομαζεται ATP- CP system. τα πρωτα 5s δαπαναται ATP, στη συνεχεια για τα υπολοιπα 5-20s η φωσφοκρεατινη αληλλεπιδρα με το ADP (ενα υποπροιον του ATP) και ξαναδινει ATP. η επομενη φαση λεγεται Lactic (LA) system και εχει συμφωνηθει οτι ξεκινα μετα το περας των 20s οπου δαπαναται κυριως γλυκογονο και ειναι η κυρια πηγη ενεργειας για περιπου 40s. btw, κανας mod καλο ειναι να σκεφτει να περασει ενα τετοιο θεμα σε μεταφραση, αξιζει τον κοπο.
    7. ουτε μαζουτ ουτε κηροζινες. ο οργανισμς προτιμα αυτο που χρειζεται αμεσα αναλογα την φαση που βρισκεται. το κυριοτερο ειναι το ATP. δεν ειναι τυχαιο που στην βιολογια στο σχολειο μας το λεγαν "ενεργειακο νομισμα". ο οργανισμος δεν κανει τπτ στην τυχη, ο λογος που "προτιμα" να δαπανησει τον υδατ. γινεται γιατι ειναι εξαιρετικα χρονοβορο για το σωμα να μετατρεψει τον υδατανθρακα σε λιπος (de novo lipogenesis) σε περισσεια θερμιδων. αρχη ελαχιστης ενεργειας ftw.
    8. δεν ξερω τι λεει για σενα αυτο, αλλα εχει εξαιρετικο ενδιαφερον που οι ενεργειακες αναγκες του ανθρωπου που απαιτουνται για την επιβιωση του απο υδατ. ειναι μηδενικες.
    9. βρες τις ταχυτητες αναπληρωσης του γλυκογονου απο ενα γευμα. θα αλλαξεις γνωμη για την ταχυτητα με την οποια γινεται. μια μερα ή και μιση που γραφεις ειναι ανετιλα.
    10. τα ποσοστα που θα παρει απο το προηγουμενο γευμα ειναι ικανα μεχρι και να αναπληρωσουν το γλυκογονο πληρως. εσυ μπορει να αμφιβαλλεις ειτε επειδη ξερεις κατι, ειτε επειδη απλα δεν το ξερεις.
    11. για το θεμα πτωσης της αποδοσης και το βαθος χρονου, δες το (5). αν ασχοληθεις θα καταλαβεις. σημειωση: προφανως αναφερεσαι σε ισο/υπερ.
    12. υπαρχουν θεματα που οι αποψεις προφανως και θα διιστανται, στην φυσιολογια ομως λιγο δυσκολα. δεν με αφορα ουτε καν η προσωπικη μου "εμπειρια", γιατι εχει διαμορφωθει απο το δικο μου lifestyle, τα κολληματα μου και τα δογματα που γουσταρω να ακολουθω. ποσο μαλλον των αλλων.
    "Pressure. It changes everything.
    Some people, you squeeze them, they focus. Others fold.
    Can you summon your talent at will?
    Can you deliver on a deadline?
    Can you sleep at night?"
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 04-11-15 23:47 #28
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    ωραιο θεμα, που ανακεφαλαιωνει αρκετα πραγματα που εχουμε πει ανα τα χρονια στο φορουμ..
    σαν μια παρενθεση να αναφερω κ εγω οτι παντα, εφ'οσον κ με την προυποθεση οτι δεν σου λειπει κατι απο μακροσυστατικα, υπαρχει επαρκεια αποθεματων, ειτε απο πρωτεινη (amino acid pool), ειτε απο υ/ες..οι χρονισμοι ειναι σχετικοι , ειδικα οσον αφορα τον υ/α μεσα στην μερα..
    καποια ατομα υποστηριζουν οτι ειναι καλυτερα να περνουμε την μεγαλυτερη ποσοστητα πριν φτασουμε την ωρα της προπονησης, αλλοι λενε οτι μετα ειναι καλυτερα λογω μεγαλυτερης ευαισθησιας των glut4, κ αρα καλυτερου nutrient partitioning.
    φυσικα υπαρχουν κ ατομα που παθαινουν κρισης υπογλυκαιμιας ασχετως αν η προπονηση ειναι μια προπονηση με βαρη η μαραθωνιος, οποτε εκει αναγκαστικα θα φανε κατι σε υ/α αμμεσα.
    γενικα εγω ποτε δεν ειμουν φαν του υ/α μεταπροπονητικα για διαφορους λογους που τους εχω γραψει εδω μεσα σε διαφορα σχετικα θεματα.
    τεινω να συμφωνισω περισοτερο με την προσεγγιση του αβερατζ, ειδικα οσον αφορα το τελευταιο ποστ που για μενα ειναι ολοσωστο, κ οσον αφορα τις λειτουργιες του σωματος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 06-11-15 12:30 #29
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο average_joe Εμφάνιση μηνυμάτων
    @SOLID, θα τα γραψω αλλη μια φορα, απο κει και περα δεν δυναμαι.
    και καμια φορα αμα με βλεπετε να επιμενω, δεν ειναι γιατι θελω να σας τρολαρω αλλα επειδη διαλεγω τους συνομιλητες μου και πονταρω πως κατι θα μεινει.

    1. για αυτα που λες για την μεταπροπο διατροφη χωρις υδατ οτι το κανει ενα σωρο κοσμος. ανοιξε μια δημοσκοπηση στην καταλληλη ενοτητα και δες τι θα ψηφισουν.
    2. για αυτο που λες οτι πανε για προπο κοσμος σε fasted state, ομοιως με (1). σε αυτην ετσι για να κανω το δικηγορο του διαβολου θα ψηφισω οτι κανω σε fasted για να χεις το προβαδισμα
    3. θελω να δω μια υπερθερμιδικη διατροφη που ο αλλος θα χεις λιγοτερα απο 150γρ υδατ. μεσα στη μερα μου, στην καταλληλη ενοτητα ριξε μι ματια και ες μου ποσες υπαρχουν. στο θεμα οι διατροφες μας, παιζει να βρεις καποιες παλιες δικες μου, ετσι για το προβαδισμα παλι.
    4. τρωω γυρω στα 300γρ (μαζι με τη μπουγατσα) υδατ. τις ημερες προπο. στην ουσια για να αναπληρωσω δεν χρειαζομαι πανω απο 140-150 με βαση τις προπο που κανω. τα 100-120 θα χρησιμοποιηθουν για την λειτουργια του εγκεφαλου, τα υπολοιπα 50-30 για την αναπληρωση του γλυκογονου που εχασα στην προπο. αυτο μου φτανει και εαν εχω περισσεια θερμιδων ολα καλα.
    5. παρε τις προπονησεις σου και με βαση τα 5γρ υδατ/2 σετ των 60s για την αναπληρωση γλυκογονου που ξοδεψες υπολογισε ποσες μερες απαιτουνται για να αδειασεις πληρως. σημειωση (1): βαλε και την προυποθεση να τρως μολις 100γρ υδατ την ημερα ωστε να χρησιμοποιουνται στην ουσια μνο για την τροφοδοσια του εγκεφαλου. σημειωση (2): μετα βαλε και την τυπικη σου διατροφη και δες αν θα καταφερεις να αδειασεις εστω και λιγο τις αποθηκες γλυκογονου. σημειωση (3): βρες ποσο γλυκογονο μπορει να αποθηκευσει το σωμα σου με βαση και το σβ σου χωρις supercompensation φυσικα.
    6. δεν μιλησε κανεις για κρεατινη. οι φασεις του ενεργειακου συστηματος ειναι 4. η πρωτη, που αφορα τα πρωτα 20s μιας ασκησης ονομαζεται ATP- CP system. τα πρωτα 5s δαπαναται ATP, στη συνεχεια για τα υπολοιπα 5-20s η φωσφοκρεατινη αληλλεπιδρα με το ADP (ενα υποπροιον του ATP) και ξαναδινει ATP. η επομενη φαση λεγεται Lactic (LA) system και εχει συμφωνηθει οτι ξεκινα μετα το περας των 20s οπου δαπαναται κυριως γλυκογονο και ειναι η κυρια πηγη ενεργειας για περιπου 40s. btw, κανας mod καλο ειναι να σκεφτει να περασει ενα τετοιο θεμα σε μεταφραση, αξιζει τον κοπο.
    7. ουτε μαζουτ ουτε κηροζινες. ο οργανισμς προτιμα αυτο που χρειζεται αμεσα αναλογα την φαση που βρισκεται. το κυριοτερο ειναι το ATP. δεν ειναι τυχαιο που στην βιολογια στο σχολειο μας το λεγαν "ενεργειακο νομισμα". ο οργανισμος δεν κανει τπτ στην τυχη, ο λογος που "προτιμα" να δαπανησει τον υδατ. γινεται γιατι ειναι εξαιρετικα χρονοβορο για το σωμα να μετατρεψει τον υδατανθρακα σε λιπος (de novo lipogenesis) σε περισσεια θερμιδων. αρχη ελαχιστης ενεργειας ftw.
    8. δεν ξερω τι λεει για σενα αυτο, αλλα εχει εξαιρετικο ενδιαφερον που οι ενεργειακες αναγκες του ανθρωπου που απαιτουνται για την επιβιωση του απο υδατ. ειναι μηδενικες.
    9. βρες τις ταχυτητες αναπληρωσης του γλυκογονου απο ενα γευμα. θα αλλαξεις γνωμη για την ταχυτητα με την οποια γινεται. μια μερα ή και μιση που γραφεις ειναι ανετιλα.
    10. τα ποσοστα που θα παρει απο το προηγουμενο γευμα ειναι ικανα μεχρι και να αναπληρωσουν το γλυκογονο πληρως. εσυ μπορει να αμφιβαλλεις ειτε επειδη ξερεις κατι, ειτε επειδη απλα δεν το ξερεις.
    11. για το θεμα πτωσης της αποδοσης και το βαθος χρονου, δες το (5). αν ασχοληθεις θα καταλαβεις. σημειωση: προφανως αναφερεσαι σε ισο/υπερ.
    12. υπαρχουν θεματα που οι αποψεις προφανως και θα διιστανται, στην φυσιολογια ομως λιγο δυσκολα. δεν με αφορα ουτε καν η προσωπικη μου "εμπειρια", γιατι εχει διαμορφωθει απο το δικο μου lifestyle, τα κολληματα μου και τα δογματα που γουσταρω να ακολουθω. ποσο μαλλον των αλλων.
    Σε αυτο το ποστ ησουν χειμαρρος

    1) Το ξερω οτι πολυς κοσμος το κανει.Μια δημοσκοπηση θα ηταν οντως ενδοιαφερουσα.

    2) Δεν ειναι τοσο εδω η ενσταση μου και εγω το εχω κανει και οχι λιγες φορες κιολας,αλλες φορες απο δοκιμη αλλες απο τη κατασταση που εκατσε ετσι.Με προλαβε ο beef πιο κατω που ειπε πως πολλοι προτιμουν την μετα την προπονηση καταναλωση υδ/κα λογω ευαισθησιας των transporters εκει το θεωρω σοφο να εχεις σχεδον παντα υδ/κα.

    3)Δεν ειχα ιδεα οτι ειχες βαλει διατροφη εδω,θα τσεκαρω εκτος αν πρεπει να ψαξω 10930198782 σελιδες

    4) Δεκτο.Αν ομως θεωρεις οτι χρειαζεσαι γυρω στα 150γρ υδ/κα συμφωνα με τις προπονησεις που κανεις τοτε γιατι τρως τα διπλασια?Ειναι θεμα υπερθερμιδικης που και να ειναι,αφου δεν θεωρεις απαραιτητο τον εξτρα υδ/κα γιατι δεν παιρνεις τα υπολοιπα απο λιπαρα τροφιμα?Ειναι θεμα γευσης?

    5)Αυτο καλο σαν πλανο να τα βαλω κατω μιας και υπο τετοιες σταθερες συγκεκριμενα για αναπληρωσεις γλυκογονου κτλ δεν το εχω κανει ποτε και ουτε το θεωρουσα απαραιτητο μιας και δεν ειχα ποτε θεμα με λιπος κτλ αλλα και δεν ξερω κατα ποσο ακριβεια εχει (και τις κοβω να το κανω δεν στο κρυβω) και δεν ξερω πως να υπολογισω συγκεκριμενα το ποσο γλυκογονο μπορω να αποθηκευσω,προφανως για να το μαθω δεν αρκουν δυο νουμερα θα πρεπει να ξερω επακριβως ποσο καθαρο μυικο ιστο διαθετω.Αν μπορεις να με κατευθυνεις ριχτο.

    6) Τα συστηματα τα γνωριζω αλλα η αληθεια ειναι οτι τα δευτερολεπτα που κραταει το phosphagen μερος παραγωγης ενεργειας αλλοι τα λενε 10 δευτερολεπτα αλλοι 6-8 αλλοι 20 αλλοι και 30 σε διαφορες πηγες που εχω βρει κατα καιρους παντως αναφερουν πως τα 20 sec που αναφερεις η και παραπανω ακομα ισχυουν μονο σε περιπτωσεις supplementation με κρεατινη οποτε οκ εδω δεν θα τα χαλασουμε ισως στην τελικη ακριβως να μην γνωριζουμε 100% εγω γνωριζω απο αυτα που εχω διαβασει πως επειδη ακριβως η cp ειναι σε πολυ περιορισμενη ποσοτητα μεσα μας εχει φοβερη εκρηξη αλλα μετα πεφτει πολυ γρηγορα,μεσυ για ποια cp αναφερεσαι?Απο αυτην που δημιουργει η ελαχιστη 1-2γρ ενδογενη παραγωγη κρεατινης που εχει το ανθρωπινο σωμα??Στην τελικη οπως και να χει δεν ειμαστε αρσιβαρηστες στηριζομαστε στο glygogen lactic acid system για τις προπονησεις μας οι περισσοτεροι απο εδω τουλαχιστον μιας και για σωματοδομικη μιλαμε.Γεγονος ομως αναμφισβητητο ειναι οτι σε οτι πηγη και να κοιταξεις η και εικονα ακομα,η αναεροβια γλυκολυση και το μονοπατι της αρχιζει απο τον αποθηκευμενο μυικο υδατανθρακα υπο τη μορφη γλυκογονου.

    7) Συμφωνω 100% ειδικα στο τελευταιο κομματι.To atp υπο αναεροβιες γλυκολυτικες συνθηκες συμφωνεις οτι παραγεται σχεδον αποκλειστικα αν οχι 100% απο υδατανθρακα? Αν οχι τοτε γιατι αν κοπει εντελως απο την διαιτα σαν μακροσυστατικο η αποδοση πεφτει?Μιλαω αυστηρα για αναεροβια γλυκολυση.Εκτος αν το λιπος παραγει το ιδιο ταχυτατα atp και εχουν αλλαξει τα δεδομενα και δεν ξερω πραγμα που αμφιβαλλω.

    8)Δεν διαφωνω καθολου.Οπως ειπες ομως μιλαμε για απλη επιβιωση!Αλλο επιβιωση αλλο ιδανικη οργανικη λειτουργεια.Το οτι παραγεται γλυκοζη και απο αλλα μορια (το οποιο ειναι βασικα safety μηχανισμος πιο πολυ) ειναι κατι που υποδηλωνει την σημαντικοτητα της,ισχυει αλλα ετσι οπως το βλεπω εγω τουλαχιστον δεν νομιζω να ειναι ορθος τροπος lifestyle (τουλαχιστον για παντα,δεν αντιλεγω τα συν που εχει βραχυπροθεσμα σε ορισμενες περιπτωσεις).

    9)Aυτο που θυμαμαι προχειρα χωρις να δω ειναι πως εχει μια ταχυτητα αναπληρωσης του 2-5 η 6% ανα δυωρο αναλογα με την ποσοτητα υδατανθρακα που δινεις αλλα ισχυει οτι αν του δωσεις πολυ παραπανω απο ενα οριο δεν επιταχυνεις τιποτα.

    10)Οντως δεν το γνωριζα αυτο.Δεν αμφιβαλλω απλα υποθετω οτι αφου προφανως εχουμε αποθεματα ακομα καποια δεν ξερω αν ειναι ικανα να αναπληρωσουν πληρως η θα παρει και απο πρωτεινη το σωμα.

    11)Οτι ειχα ειχα δεν λεω οτι ναναι.Αν τα δω αυτα που λες στο 5 θα τα ξαναβαλω κατω.

    12)Εδω σιγουρα ο καθενας εχει την δικη του προσεγγιση,αλλα οι προσωπικες εμπειριες του καθενα ειναι πολυ σημαντικες οχι για καποιον αλλο λογο αλλα πολυ απλα γιατι απο ενα σημειο και μετα σε καποια πραγματα δεν μπορεις να εισαι by the book αυστηρα και να ξερεις οτι βγαζουν ετσι οπως πρεπει γιατι πολλες φορες δεν βγαινει ετσι πρακτικα.Πολλα επηρεαζονται απο διαφορους παραγοντες δεν ειμαστε απλα μια μετρηση και ενας αριθμος,τρανη αποδειξη το γεγονος οτι δεν πιανει σε ολους το ιδιο πραγμα ουτε υπαρχει Ο ενας τροπος και κανενας αλλος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 07-11-15 00:09 #30
    plucky underdog
    Το avatar του χρήστη average_joe

    Εγγραφή
    21-08-2011
    Περ.
    comfort zone,out.
    Μηνύματα
    1.426
    Προεπιλογή
    χαχα δεν πας πισω

    1) το data που θα παρεις θα ναι αρκετο για να βγουν καποια συμπερασματα.
    2) ομοιως, αν ειναι πολλοι μαλιστα μπορουμε να φτιαξουμε και τη δικια μας αιρεση! τεινω στο nutrient partitioning απο τα δυο που γραφει ο μπηφ.
    3) καλα δεν εχει καμια σημασια, δεν θα μαθεις κατι καινουργιο, πλην τα eating habbits μιας μοναδας. αν βαριεσαι για τις 2 πρωτες δημοσκοπησεις δες random ισο/υπερ διατροφες μελων, τα παμε κοιταμε το real life, γιατι ενας φιλος σε μια αλλη κουβεντα που καναμε μου λεγε κατι για διατροφη με μερεντες και βαθος χρονου κτλκαι συφιλιαστηκα
    4) αναλογα τα γουστα, εχω κανει 1.5 χρονο low cab υπερ/ισο και τον τελευταιο 1.5 χρονο mixed με περισσοτερο υδατ. ταιριαζει πιο πολυ με το lifestyle μου στην παρουσα φαση, rough estimates ειναι τα νουμερα, πλην της πρωτεινης. αλλες μερες προπο μπορει να χω 200 αλλα και παλι υποθετω. απλα παρακολουθω ζυγαρια ανα εβδομαδα μην παραξεφευγω. αν ξεφευγω γυρναω σε low carb (=100gr) τις rest days για να με κραταω in check. ακομα και αυτο πλεον το βαριεμαι. μονο στη διαιτα ειμαι strict (keto ftw, λογω διατροφικης συμμορφωσης παντα). επισης να πω οτι τα καλυτερα αποτελεσματα σε bulking τα χα με την low carb. και αφου δεν ειμαι γκαζμας δεν θα γραψω οτι η low carb ηταν καλυτερη, αναγνωριζω οτι ηταν η περιοδος που αρχισα να καταλαβαινω τι να κανω στην προπο και συγχρονως ημουν strict με τη διατροφη μου με ζυγιση φαγητου κτλ ελαφρως υπερθερμιδικα. οποτε ναι, λογικο ειναι δουλεψε απο την random high carb που κανω τωρα. με 150γρ σε training days παντως ειμαι υπερκαλυμμενος. ολα νοστιμα ειναι, αντε να βρεις ομως κακαοβουτυρο με λιγοτερο απο 25dollars, οποτε δεν βαριεσαι θα την βγαλω με παντεσπανι.
    5) το γλυκογονο σε εναν αθλουμενο ειναι μεταξυ 100-110 mmol/kg δεν μπορω να βρω το conversion σε υδατανθρακα τωρα, υπολογιζε περιπου οτι το συνολικο γλυκογονο του σωματος (μυικο, ηπατικο, κατι ψιλα στην κυκλοφορια) κυμαινεται μεταξυ 350-450γρ.
    6) γι αυτο γραφω την συμβαση που εχουν κανει που ναι 20s. χωρις κρεατινη. αυτο γινεται γιατι αν πας να κανεις 3RM στο καθισμα μιλαμε για πραγματικα maximal effort (90% του 1RM), οποτε εκει θα βγεις πιο γρηγορα απο την πρωτη φαση. και περνουμε σαν δεδομενο τα 20s καθως ειναι δυσκολο να πιασεις το true 3RM χωρις να σταματησεις στην πορεια. πχ. την προηγουμενη εβδομαδα στο τοπ σετ με το 3RM στο καθισμα εκανα 5 επαναληψεις. αυτο σημαινει απλα οτι το 1RM μου ειναι υψηλοτερο απο αυτο που εχω πετυχει απλα δεν το βγαζω για τον χ,ψ λογο. δεν ειμαστε αρσιβαριστες, αλλα ουτε και μπιλντερια.
    7) δεν εχει να λεει αν συμφωνω εγω, τπτ δεν κερδιζει την φυσιολογια, που λεει αυτο που γραφεις. σαφως και το γνωριζω, αλλα εδω με πας στο ακραιο σεναριο να κοψω εντελως τον υδατ. που δεν το αναφερω πουθενα. στο επισημαινω
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο average_joe Εμφάνιση μηνυμάτων
    το να μην φας αμεσα υδατανθρακα ειναι απλα αδιαφορο απο τη στιγμη που θα φας καποια στιγμη αργοτερα μεσα στη μερα. αυτο προσπαθω να σου πω, οχι να μην τρωμε υδατανθρακες καθολου, αλλα αυτο που πρεπει να ενδιαφερει καποιον ειναι να καλυψει τον υδατανθρακα του αν τον νοιαζει τοσο πολυ η αναπληρωση του γλυκογονου μεσα στη διαρκεια της μερας.
    και αναφερω και το δικο μου absolute min σε υπερ/ισο που εκει θα μετρησουμε τις επιδοσεις. ακομα και στην διαιτα εχω βαρεθει να τα γραφω και την εχουμε ξανακανει αυτην την κουβεντα για την αναγκαιοτητα του carb up. για να προλαβω τετοια λογικα αλματα σου ανεφερα τα 1-3 να δουμε τι γινεται στο real life.
    8) συμφωνουμε, μιλαω για επιβιωση οχι αποδοση. ναι επισης ξερω, ειναι ακραιο το παραδειγμα. αναγκαιοτητα γλυκοζης ναι, ως ενα μικρο βαθμο (για μερος της λειτουργιας του εγκεφαλου και για κατι ερυθροκυτταρα αν θυμαμαι καλα), οχι απαραιτητα υδατανθρακας.
    9) δεν τσεκαρα τις πηγες μου καπου μεσα στο αρθρο του aragon που παρεθεσα παραπανω θα βρεις καμια αναφορα αν ενδιαφερεσαι.
    10) πρακτικα δεν γινεται, εκτος αν μου βρεις υπερ/ισο με λιγοτερα απο 150γρ/day, γυρναμε στο (3).
    11) σε 2 εβδομαδες αν εχεις 100γρ (χωρις carb up), σε 3-4 μερες αν εισαι υπο+glycogen depletion protocol+keto (χωρις carb up), στα 150γρ σε μενα ποτε, σε σενα σιγουρα ποτε. αυστηρα σε αναεροβια γλυκολυση (5-12 επαναληψεις, διαρκειας 20-60s).
    12) δες (7).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη average_joe : 07-11-15 στις 00:18
    "Pressure. It changes everything.
    Some people, you squeeze them, they focus. Others fold.
    Can you summon your talent at will?
    Can you deliver on a deadline?
    Can you sleep at night?"
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12