Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 02-11-15 23:20 #1
    Προεπιλογή ερωτηση για ημερησια προσληψη θερμιδων και πρωτεινης
    Καλησπερα,

    Υπολογισα απο το προγραμματακι που υπαρχει στο φορουμ οτι χρειαζομαι 3500 θερμιδες για να διατηρω τα κιλα μου τα οποια ειναι 85.
    επισης υπολογισα απο τους τυπους που υπαρχουν στο φορουμ ποση πρωτεινη χρειαζομαι καθημερινα και χρειαζομαι 170γραμμαρια.
    την τελευταια εβδομαδα αγορασα ζυγαρια ακριβειας και αρχισα να καταγραφω θερμιδες,πρωτεινες,υδατανθρακες,λιπος που τρωω καθημερινα.
    το προβλημα μου ειναι οτι ολες της μερες αυτες παιρνω παραπανω πρωτεινη απο οσο χρειαζομαι.δεν συναπτουν οι 3500 θερμιδες που χρειαζομαι με τα 170 γραμματια πρωτεινης που χρειαζομαι.
    πως γινετε να παρω 3500 θερμιδες και 170 γραμμαρια πρωτεινης?
    της μερες αυτες που κανω καταγραφη καταφερνω να φθανω στις 3500 θερμιδες αλλα στην πρωτεινη παντα ειμαι πολυ παραπανω.και εχω διαβασει οτι παραπανω πρωτεινη μπορει να μου κανει προβλημα στην υγεια μου(νεφρα).
    τι να κανω για να εχω και 170 πρωτεινες και 3500 θερμιδες καθημερινα?

    ευχαριστω.

    στη σελιδα με τα προγραμματα στο φορουμ εχω ποσταρει πριν 2 μερες το προγραμμα μου και την αθλητικη μου δραστηριοτητα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 02-11-15 23:24 #2
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Ανεβασε υδατανθρακα και λιπαρά.. και λιγο να ξεφυγεις δεν χαλασε ο κοσμος λολ..
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 02-11-15 23:32 #3
    Προεπιλογή
    λιγο ναι δεν χαθηκε ο κοσμος ομως απο την καταγραφη που κανω βλεπω οτι βαραω 230+γραμμαρια την ημερα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 02-11-15 23:48 #4
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Ε ωραια δεδομενου ότι εισαι εντος θερμιδων συντηρησης ανεβασε carbs και fats όπως ειπα παραπάνω..
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 03-11-15 01:46 #5
    Προεπιλογή
    Μαλον δεν με καταλαβες/καταλαβατε καλα.υπαρχουν μερες που ειχε φθασει βραδυ και εχωντας φαει ολα τα γευματα ειχα συνολο 2.800 θερμιδων και παρα πολυ πρωτεινη 230+ Γραμμαρια.οπως ειπα χρειαζομαι 170 γραμ πρωτεινη και 3500 θερμιδες για συντηρηση.ειναι δυνατον να γινετε να τρωω 3500 θερμιδες με μονο 170 γραμμαρια πρωτεινες;
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 03-11-15 17:17 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leosamcro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλον δεν με καταλαβες/καταλαβατε καλα.υπαρχουν μερες που ειχε φθασει βραδυ και εχωντας φαει ολα τα γευματα ειχα συνολο 2.800 θερμιδων και παρα πολυ πρωτεινη 230+ Γραμμαρια.οπως ειπα χρειαζομαι 170 γραμ πρωτεινη και 3500 θερμιδες για συντηρηση.ειναι δυνατον να γινετε να τρωω 3500 θερμιδες με μονο 170 γραμμαρια πρωτεινες;
    leosamcro καλησπερα και απο μένα. αρα πρεπει να παίρνεις 170*4=680 θερμίδες απο πρωτεινες. και το ποσοστό ενέργειας απο πρωτεΐνες ειναι 680/35 περίπου 20% το οποίο είναι μια χαρά. αύξησε φρουτα, λαχανικά και αμυλώδη και μείωσε κρέατα, αυγα και γαλακτοκομικά. μια κατανομή ενέργειας 20-50-30 πρ-υδ/κες-λιπη ειναι νομίζω οκ. δεν εχει κανένα όφελος η κατανάλωση περισσότερης πρωτεινης (αφου μετατρέπεται σε λιπος ή/και υδ/κες) και ήδη 2γρ/ κιλό ειναι πολύ. υπάρχει site ελληνικο που τα κάνει αυτοματοποιημένα ολα αυτά (παρακολουθηση διατροφης, υπολογισμο θερμιδων υδ/κων, πρωτεινων κλπ) αλλα επειδή το εχω ποσταρει ξανά αισθανομαι λιγο spammer. Aλλα το θεωρω κρίμα να χανουμε χρόνο και ενεργεια με πράγματα που λογω τεχνολογιας εχουν απλοποιηθει και αυτοματοποιηθει! Αν θελεις πες μου να σου το στείλω! ελπίζω να βοήθησα!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andrB2Ctsi : 03-11-15 στις 17:19
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 03-11-15 17:37 #7
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Ανεβασε ποιοτικο υδατανθρακα (γλυκοπατατες,μαυρο ρυζι οχι καστανο μαυρο το αγριο που λεμε εχει και αρκετη πρωτεινη,φαγοπυρο,ολικης δημητριακα,κινοα κτλ)η και κανα φρουτο στυλ μπανανα και απο λιπαρα αυξησε λιγο τα καλα,καρυδια,σπορους,αβοκαντος κτλ απο σπορους ξηρους καρπους κτλ μαζευονται για πλακα οι θερμιδες ετσι κι αλλιως.
    Απάντηση με παράθεση