Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 28 από 28
  1. 07-01-16 17:47 #16
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Ισχυει,αυτο το πραγμα με τις ερευνες εχει καταντησει τραγικο...καθε 3 κ λιγο βγαινει κ μια που αναιρει την αλλη.Και γω προσωπικα ειμαι πολυ καλυτερος οταν κυμαινομαι στο 1-1 λεπτο και κατι στα διαλειμματα συγκριτικα με οταν εκανα μεγαλυτερα.

    Pump is the key
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-01-16 17:53 #17
    Προεπιλογή
    Γενικά οι έρευνες δεν είναι πάντα αξιόπιστες, απλά είναι η πιο αξιόπιστη πηγή που μπορεί να έχει κάποιος. Δε γίνεται πχ να κρίνει κάποιος εμπειρικά από 2-3 άτομα τι είναι καλύτερο επειδή απλά είπαν ότι με 1 λεπτό η 4 λεπτά είδαν καλύτερα αποτελέσματα. Γενικά για bobyduilding το πρήξιμο είναι σημαντικός παράγοντας ειδικά όταν μιλάμε για απομονωτικές ασκήσεις το οποίο σε μεγάλο βαθμό επιτυγχάνεται με σχετικά μικρά διαλείμματα.
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-01-16 17:58 #18
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    στο πρωτο μου ποστ εδω, κανω αναφορα σε ενα θεμα που ειχα ανοιξει το 2010, το οποιο αφορα 35 μελετες στο συνολο κ ειναι μια μετα-αναλυση..δεν ειναι μονο μια μελετη.
    οποτε για να τεινουν τοσες προς τα εκει, μαλλον ισχυουν τα δεδομενα..

    αυτη εδω η μελετη, απλα επιβεβαιωνει τις υπολοιπες 35, που ειχα ποσταρει πριν 6 χρονια, οποτε μην μενετε μονο σε αυτη εδω..
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 08-01-16 00:51 #19
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    ποιες ειναι οι 35 μελετες που επικαλεισαι beef? ποτε γινανε, που, ποιος τις εκανε σε ποιες συνθηκες ποιοι πηραν μερος??

    εμενα η ενσταση μου ηταν για την υπερτροφια κ αυτο που εβαλες το λινκ του 2010 μιλαει κυριως για δυναμη
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 08-01-16 00:55 #20
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο liveris Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποιες ειναι οι 35 μελετες που επικαλεισαι beef? ποτε γινανε, που, ποιος τις εκανε σε ποιες συνθηκες ποιοι πηραν μερος??
    καλα στο πρωτο μου ποστ στο θεμα αυτο, δεν εδωσα ενα λινκ, απο ενα παλιοτερο θεμα μου?
    εχει μεσα την μετα-αναλυση απο το pub med, ανοιξε το να τα δεις.
    αν τις θες μια μια, ψαξε βρες τες, υπαρχουν για να αναφερονται στην μετα-αναλυση..

    The Scielo, Science Citation Index, National Library of Medicine, MEDLINE, Scopus, Sport Discus and CINAHL databases were used to locate previous original scientific investigations. The 35 studies reviewed examined both acute responses and chronic adaptations, with rest interval length as the experimental variable.
    η διαφορα ειναι πως αυτες ειναι δημοσιευμενες, κ αρα πιο εγκυρες για κουβεντα, απο διαφορες αλλες αναφορες που γινονται..
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 08-01-16 09:35 #21
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Odysseas22 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεχρι κ ψυχολογικα μπορει να ειναι τα αιτια που αποδιδει καλυτερα καποιος κ βλεπει καλυτερα αποτελεσματα

    The
    study period lasted 8 weeks with subjects performing 3 total body workouts a week comprised of
    3 sets of 8-12 repetition maximum (RM) of 7 different exercises per session.

    8 βδομαδες δεν ειναι για μενα τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα να εξαγεις συμπερασματα, Κανονικα θα επρπεπε να ηταν 1 χρονος
    Εδώ ο φίλος έθεσε επίσης έναν σημαντικό παράγοντα, την ψυχολογία. Παίζει σημαντικό ρόλο στο να προγαμματίσεις εν ώρα προπόνησης πως θα λειτουργήσεις.
    Επίσης αναφέρθηκε η προπόνηση με στόχο τη δύναμη ενώ συζητάμε την μυική υπερτροφία. Δυστιχός είναι κάτι που μπερδεύουν πολλοί. Δεν σημαίνει πως εαν δυναμώσεις, θα έχεις προκαλέσει μυική υπερτροφία. Οι μυς δεν ζυγίζουν πόσα κιλα έχεις στη μπάρα. Μπορεί κάποιος να είναι εξαντλημένος ενεργειακά, αλλά να αποδόσει εξίσου στην μυική υπερτροφία, αρκεί να έχει καλύψει τις διατροφικές ανάγκες που επίσης είναι μια σημαντική παράμετρος.

    Τα μεγαλύτερα διαλλέιματα για μυική υπερτροφία, έχουν νόημα όταν παραμένει η ένταση σε κάποιο επίπεδο και συνεχίζουμε να προκαλλούμε ουσιαστικά μυική φλεγμονή στη μυική ομάδα που στοχεύουμε. Διαφορετικά μόνο δύναμη επιτυχάνουμε, κάτι που μπορούμε να ασκούμε καθημερινά γυμνάζοντας την ίδια μυική ομάδα. Ότι κάνουν οι αθλητές δύναμης και άρσης βαρών. Ενώ μετά από μια στοχευμένη προπόνηση μυικής υπερτροφίας, δεν θα είναι εφικτό να γυμνάσουμε την μυική ομάδα ξανά σε σύντομο χρονικό διάστημα.

    Τέλος θεωρώ δεδομένο το γεγονός πως κάθε σετ έχει εύρος επαναλλήψεων 6-10 για τις μικρές μυικές ομάδες και 6-15 για τις μεγάλες (πόδια και πλάτη)
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 08-01-16 12:49 #22
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    μα το διαβασα κ αναφερεται κυριως σε δυναμη το οποιο δεν νομιζω να διαφωνει κανεις..στο κομματι της υπερτροφιας ειναι πιο κοντα σε αυτο που λεω εγω

    απο την αλλη εσυ που ανεβασες αυτο το συμπερασμα καποιων μελετων υποστηριζεις το ενα σκελος κ στο αλλο λες οτι υπαρχει αλλη μελετη για τις ορμονες κτλ!
    παιρνεις δλδ μια αναλυση την οποια την εχεις κανει εσυ ξεχωριστο θεμα κ την ερμηνευεις οπως εσυ νομιζεις...

    τελος παντων αμα βρω χρονο θα ψαξω αυτα που εχω διαβασει να δουμε τι ισχυει
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 08-01-16 13:31 #23
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    παντως νομιζω οτι και εγω θα συμφωνησω με λιβερη μεγαλα διαλλειματα κυριως για δυναμη και μικροτερα με μεσα βαρη και περισσοτερα σετ για μυικη υπερτροφια γιαυτο και θα δουμε και πολλα παιδια που κυριως ασχολουνται με pl οπως το φιλαρακι μου ο χριστοφορος βαζουν συμπληρωματικα και σετακια με παραπανω επαναληψεις ντροπ σετ μικροτερα διαλλειματα για το κατι παρπανω στην μυικη αναπτυξη
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 08-01-16 15:17 #24
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο liveris Εμφάνιση μηνυμάτων

    απο την αλλη εσυ που ανεβασες αυτο το συμπερασμα καποιων μελετων υποστηριζεις το ενα σκελος κ στο αλλο λες οτι υπαρχει αλλη μελετη για τις ορμονες κτλ!
    παιρνεις δλδ μια αναλυση την οποια την εχεις κανει εσυ ξεχωριστο θεμα κ την ερμηνευεις οπως εσυ νομιζεις...

    τελος παντων αμα βρω χρονο θα ψαξω αυτα που εχω διαβασει να δουμε τι ισχυει
    δεν ερμηνευω κατι οπως εγω νομιζω..αυτο θα γινονταν αν δεν ειχα δεδομενα να με κατευθυνουν εκει.
    απο την στιγμη που εχω τα δεδομενα απο τις μελετες για τα διαλειματα οι οποιες κανουν αναφορα σε ορμονικο περιβαλον μεσα στην προπονηση, κ μετα εχω κ αλλη μελετη η οποια εξεταζει τα αποτελεσματα απο ενα ορμονικο περιβαλον μεσα στην προπονηση, δεν ειναι ερμηνεια δικη μου..συμπερασμα απο δεδομενα λεγεται..
    δεν ειναι αναγκη μια μελετη να τα εξεταζει ολα αυτα στην προκειμενη, πως να το γραψω διαφορετικα..?
    σιγουρα, οσο περισοτερες υπηρχαν, τοσο το καλυτερο, αλλα αυτες εχουμε, αυτες βλεπουμε..
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 08-01-16 21:40 #25
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaggan Εμφάνιση μηνυμάτων
    παντως νομιζω οτι και εγω θα συμφωνησω με λιβερη μεγαλα διαλλειματα κυριως για δυναμη και μικροτερα με μεσα βαρη και περισσοτερα σετ για μυικη υπερτροφια γιαυτο και θα δουμε και πολλα παιδια που κυριως ασχολουνται με pl οπως το φιλαρακι μου ο χριστοφορος βαζουν συμπληρωματικα και σετακια με παραπανω επαναληψεις ντροπ σετ μικροτερα διαλλειματα για το κατι παρπανω στην μυικη αναπτυξη
    Όσο αφορά την συσχετισμό με το PL , αυτό που θέλουμε στο PL εκτός από της προσαρμογές του ΚΝΣ που είναι απαραίτητες ειναι και υπερτροφια ώστε να ανεβάσεις την επιδοση-απόδοση σου αλλά και ασκήσεις για να αποκαταστησεις μυϊκες ανισορροπίες η αδυναμίες που μπορεί να έχει κάποιος αθλητής.
    Σε κανένα πρόγραμμα δεν παρουσιάζεται πάντως drop set κλπ.πάρα μόνο straight set και συνήθως ο σκοπός είναι για να βάλεις επιπλεον volume.

    Όσο για τα διαλλειματα εγώ προσωπικά κινούμαι σε μέτρια προς μεγάλα σχεδόν σε όλες της μυϊκες ομάδες εκτός από δικεφαλα,
    αυτό που συνήθως λείπει σε έρευνες είναι το υποκείμενο -αθλητής με πολύχρονη ενασχόληση στα βάρη(6+χρ.) και κατά πόσο επηρεάζει την υπερτροφια κλπ
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 15-01-16 13:25 #26
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Οι αναφορες του Νασσερ του Οδυσσεα22 για ψυχολογικους παραγοντες που επηρεαζουν (τεραστιος παραγοντας και σε διαιτα και σε προπονηση και παντου) οπως και του Κομπρα ειναι σημαντικες και δειχνουν πως οπως εχω ξαναπει οι ερευνες ειναι σημαντικες και εχουν την θεση τους αλλα καποια πραγματα υπολογισημα στον μεγιστο βαθμο δεν μπορουν να ειναι και ειναι πολυ λογικο,σιγουρα οταν γινονται επαληθευσεις αρκετων ΚΑΛΑ σχεδιασμενων ερευνων σε βαθος χρονου με τις σωστες παραμετρους και οτι αλλο πρεπει να εχουν και βγαζουν ενα χ αποτελεσμα προφανως θα το παρουμε υποψην και δεν θα το αγνοησουμε αλλα απο ενα σημειο και μετα οταν καποιος κανει για ενα σεβαστο χρονικο διαστημα την δραστηριοτητα του και ξερει το σωμα του καλυτερα απο το οποιοδηποτε πανελ ατομων που εκαναν την ερευνα,αν εχει διαπιστωσει ξανα και ξανα συγκεκριμενα πραγματα για τον ιδιο δεν γινεται μια ερευνα να κλονησει τα δικα του συμπερασματα (σιγουρα μπορει να δοκιμασει αυτο που προτεινει η ερευνα) με το ρισκο η να χασει καπιο χρονο με πιθανη μη ιδανικη βελτιωση Η να τον βοηθησει κιολας.Πειραματισμος πανω απολα και οχι πιασιμο με νυχια και με δοντια απο συγκεκριμενα νουμερα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 23-01-21 00:39 #27
    Προεπιλογή
    Φαίνεται ότι ο λόγος που υπερτερούν τα μεγάλα διαλείμματα είναι εξαιρετικά απλός και δεν είναι άλλος από τις περισσότερες επαναλήψεις που βγάζεις λόγω μεγαλύτερης ξεκούρασης.
    Αν στα σετ με μικρότερα διαλείμματα προσθέσεις ένα σετ ώστε οι συνολικές επαναλήψεις να είναι ίδιες η διαφορά στη μυϊκή αύξηση εκμηδενίζεται.

    https://journals.lww.com/nsca-jscr/A...val.94362.aspx
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 24-01-21 01:31 #28
    Προεπιλογή
    Όταν μιλάμε για φυσικούς αθλητές, η σταδιακή και προοδευτική αύξηση της επιβάρυνσης πρέπει να είναι ο πρώτος στόχος. Προφανώς τα μεγαλύτερα διαλείμματα είναι αποτελεσματικότερα από τα μικρά λόγω του φορτίου, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για πολυαρθρικές ασκήσεις (σκουατ, άρσεις , κωπηλατικές, πάγκους, πιέσεις)
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12