Θέμα: whey ή blend

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 20
  1. 24-12-15 12:00 #1
    Προεπιλογή whey ή blend
    καλησπερα παιδια θα θελα να μου πειτε την γνωμη σας σχετικα με αυτο το αρθρο http://www.jimstoppani.com/home/arti...rotein?preview τι πιστευεται εσεις; γιατι εγω εχω μπερδευτει... ευχαριστω
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bjj : 24-12-15 στις 12:03
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 25-12-15 10:52 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    δεν χρειαζεται να πας μεχρι τον stopani για να τα διαβασεις αυτα..

    Το καλυτερο post-workout ροφημα? Whey μαζι με καζεινη..


    πραγματικα στεναχωριεμαι οταν τα περισοτερα πραγματα ειναι γραμμενα σε Ελληνικα φορουμ, κ ο κοσμος ακομα αντλει πληροφοριες κυριως απο τα ξενα..αλλα οκ ,ετσι ειναι καποια πραγματα..

    στην ερωτηση που κανεις ομως, η αποψη μου ειναι πως αυτα δεν παιζουν τοσο μεγαλο ρολο οπως τα δινουν οι μελετες..
    θα μιλησω με ενα απλο παραδειγμα..
    στις μελετες δινουν στον κοσμο whey κ σε ενα αλλο γκρουπ, μπορει να δινουν blend, κ μετα μετρανε,κ βρισκουν..
    σαφως εργαστηριακα, το blend μπορει να δινει καλυτερα αποτελεσματα, αλλα αυτο που δεν μετρανε οι μελετες, κ δεν θα σου πει ποτε ο stopani γιατι, θελει να πιστευεις οτι σου πουλαει το next best thing, ειναι πως στις μελετες δεν ακολουθει κανονικο γευμα μιση ωρα μετα την ληψη whey..
    οποτε το παραδειγμα μου ειναι το εξης..
    αν παρω whey μονο,κ μετα απο μιση ωρα φαω γιαουρτι, η κοτοπουλο, η αυγα για μεταπροπονητικο γευμα, δεν εχω παρει ουσοαστικα ενα blend πρωτεινων?

    η βασικη διαφορα ειναι οτι ο stopani κ ο καθε stopani, μπορει να πουλαει 2-3 ειδη διαφορετικης σκονης κ να θελει να τα προοθησει, ενω ο beef δεν πουλαει τπτ..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-12-15 20:11 #3
    Προεπιλογή
    εχεις ενα δικιο οντως αυτο δεν διευκρινιζεται.. ευχαριστω για τον χρονο σου μιας και εισαι και ο μοναδικος που ασχοληθηκε :Ρ ,απλα με παρεξενευσε για ουτε αυτος πουλαει και whey και blend εχει μονο blend γιαυτο μπηκα στην σκεψη... αρα η γνωμη σου ειναι οτι εφοσον φας εισαι καλυμμενος με μια iso σωστα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 25-12-15 22:50 #4
    Το avatar του χρήστη LuNaT1C

    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περ.
    Ioannina
    Μηνύματα
    532
    Προεπιλογή
    Έλα πες μας Beef... τι πουλάς?

    Εγώ έχω σχεδόν 2 μήνες που στο μεταπροπονητικό shake βάζω περίπου 25-30γρ whey και 10-15γρ casein...
    Και πάλι είμαι πολύ άσχετος για να πω ή συμπεράνω το οτιδήποτε αλλά μου φαίνεται οτι με πιάνει καλύτερα...
    Ότι αποτέλεσμα έχω δεί πάνω μου είναι μετά την χρήση της κασείνης και στο μεταπροπονητικό αλλά και σε αυτό πρίν τον ύπνο...

    Το πιό λογικό και που εγώ δίνω εξήγηση στον εαυτό μου είναι οτι απο τότε και μετά μάλλον γυμνάζομαι πιό σωστά... εννοώ από ασκήσεις/ένταση/ορθότητα των ασκήσεων...
    Σαφώς και είναι άτομα εδώ μέσα που μπορούνε να μας πούνε άπειρα πιο πολλά πράγματα και συμπεράσματα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 27-12-15 12:29 #5
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bjj Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχεις ενα δικιο οντως αυτο δεν διευκρινιζεται.. ευχαριστω για τον χρονο σου μιας και εισαι και ο μοναδικος που ασχοληθηκε :Ρ ,απλα με παρεξενευσε για ουτε αυτος πουλαει και whey και blend εχει μονο blend γιαυτο μπηκα στην σκεψη... αρα η γνωμη σου ειναι οτι εφοσον φας εισαι καλυμμενος με μια iso σωστα;
    δεν ειναι μονο τα συμπληρωματα που μπορει να πουλαει καποιος..αυτος βγαζει λεφτα απο αυτο το πραγμα (κ καλα κανει εφ οσον ειναι η δουλεια του), αλλα για να το κανει αυτο, δεν μπορει να παραμενει στα ιδια κ τα ιδια, οποτε ανα διαστηματα θα πρεπει να "δειχνει" κ πραγματα "καινουρια" στον κοσμο που τον ακολουθει.ειναι θεμα marketing..
    σαφως κ δεν θα γραψει καπου ψεμματα, αλλα δεν θα πει κ ολη την αληθεια, οπως κανουν ολοι αυτοι που θελουν χρηματα για να σε αναλαβουν η να σου δωσουν συμβουλες..
    μια whey μετα την προπονηση, κ φαγητο λιγο αργοτερα κ εισαι οσο καλυμενος πρεπει..
    η καλυτερη επιλογη για πρωτεινη, κατα την αποψη μου, για καποιον που ηθελε ενα καλο blend ηταν η nutrisport 90+, με αναλογιες 60/40 καζεινη/whey..αλλα δυστυχως την σκατωσαν κ εβαλαν αλλες πηγες κατωτερες τα τελευταια 2 χρονια..
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 27-12-15 14:17 #6
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    ναι μονο που με αυτο το σκεπτικο δεν θα επρεπε να επερνες ουτε whey αφου θα μπορουσες να την παρεις απο γευμα..
    επισης οι μελετες γινονται σε ενα ευρος ημερων εβδομαδων μηνων κ δεν μπορεις να ξερεις το διατροφικο πρωτοκολο που ακολουθουν εκτος αν το λεει ..
    μπορει δλδ να ετρωγαν κανονικο γευμα μιση η μια ωρα μετα τη ληψη ροφηματος
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 27-12-15 21:25 #7
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    οχι δεν ειναι αυτο το σκεπτικο.
    εχω γραψει πολλες φορες κ μαλιστα κ σε αρθρο, οτι η μυικη πρωτεινοσυνθεση ευνοειται με αμμεση αυξηση σε επιπεδα λευκινης,πραγμα που δεν μπορεις να εχεις τοσο γρηγορα με απλο φαγητο, δεδομενο οτι πρεπει να υπαρχει κ καποια ωρα για την χωνεψη μεχρι να περασει ολο το ποσο πρωτεινης που θα παρουμε απο το γευμα υπο μορφη αμινοξεων στο αιμα κ.ο.κ..
    επισης σε καποιες μελετες που υπαρχουν στην αναλογη ενοτητα εχουμε δει οτι δεν ειναι ολες οι πρωτεινες (αναφερομαι κυριως σε πηγες εκτος συμπληρωματων) ιδιες οσον αφορα το επιπεδο αναβολισμου/μυικης πρωτεινοσυνθεσης που μπορουν να μας δωσουν.
    ενα αλλο θεμα ειναι ο χρονισμος ληψης της πρωτεινης..προφανως κ δεν θα εχεις ταπερακια στα αποδυτηρια του γυμναστηριου, κ αν δεν υποθεσουμε οτι κανεις προπονηση στο υπογειο του σπιτιου σου, η whey σε ροφημα ειναι μια καλη επιλογη, μεχρι να μπορεσεις να κανεις το γευμα..

    τελος οχι, δεν μπορεις να παρεις 20+ γρ whey απο γευμα εκτος αν πιεις κανα 2λιτρο γαλα..

    αυτο για τις μελετες ισχυει που γραφεις, αλλα δεν ειναι σχετικο με αυτο που συζηταμε εδω imo, γιατι εξεταζουμε ενα ενδεχομενο μιας συγκεκριμενης μελετης που δινει καλυτερα αποτελεσματα με χρηση ενος blend, απο μια whey σκετη..οι μετρησεις αυτες λοιπον, της μελετης δεν αναφερουν κατι αλλο..για να εχουμε δεδομενα ως προς αυτο που αναφερεις η μελετη θα επρεπε να εξεταζει τα γκρουπ ως εξης..
    ενα με σκετη whey, χωρις γευμα
    ενα με σκετη whey με γευμα
    ενα με blend χωρις γευμα
    ενα με blend με γευμα

    απο την στιγμη που δεν εχουμε αυτα τα δεδομενα,κ με ενα πατημα στην αρχη της λεπιδας του Οκαμ (που λεει κ μια ψυχη), αυτο που εγραψα στο αρχικο ποστ ειναι μαλλον πιο κοντα στην πραγματικοτητα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 27-12-15 23:15 #8
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    ωραια αφου λοιπον συμφωνεις οτι η ληψη ροφηματος αμεσως μετα την προπονηση ειναι καλυτερη αφου μεταφερονται γρηγοροτερα θρεπτικα συστατικα στους μυς κτλ κ αφου οι μελετες εχουν δειξει οτι το μπλεντ ειναι καλυτερο απο σκετη whey τοτε οχι δεν θα εχεις το ιδιο αποτελεσμα αν πιεις ορο κ φας γευμα μετα καποια ωρα
    αφου το στερεο θα καθυστερησει πολυ λογω χωνεψης οποτε θα χασουμε το "πλεονεκτημα". λεπτομερειες θα μου πεις αλλα ετσι ειναι..



    επισης ο stoppani συμφωνα με τις μελετες που επικαλειται υποστηριζει οτι στο μπλεντ υπερισχυει η καζεινη μετα ειναι η whey κ τελος ασπραδι
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη liveris : 27-12-15 στις 23:19
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 27-12-15 23:26 #9
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    συμφωνω στο οτι η ληψη whey μετα την προπονηση κανει καλη διαφορα, σε σχεση με την μη ληψη της που ανεφερες απο πανω, οταν εγραψες για "ενα σκεπτικο", που ποτε δεν πηγα εκει..

    ο λογος σε αυτο που ρωτας, ειναι πως αν κρατησεις την μια πηγη, που ειναι η βασικη, σταθερη κ απο συμπληρωμα (αναφερομαι στην whey), κ βαλεις μετα κ αλλη μια, η περισοτερες πηγες αλλα απο φαγητο ειναι ακριβως το ιδιο με το παιρνεις σκονη blend..
    δλδ φανταζομαι οτι δεν ειναι αναγκη να εξηγησω γιατι μπορει να ειναι το ιδιο, αν παρεις μια whey μετα την προπονηση κ μιση ωρα μετα φας αυγο, γαλα η κρεας, με το να παιρνεις ενα blend..
    η διαφορα της μισης ωρας, ειναι πρακτικα αμελητεα οσον αφορα οποια χασουρα μπορεις να εχεις σε ερεθισμα πρωτεινοσυνθεσης, απο την στιγμη που θα εχεις παρει whey..ακομα κ αν το πιασουμε απο την λεπτομερια δλδ, ο (οποιος) μυικος καταβολισμος, εχει σταματησει, κ προαγεται ο αναβολισμος μεσω της πρωτεινοσυνθεσης..

    ο stopani, βρηκε μια μελετη για να πιασει που μπορει να δινει την καζεινη καλυτερη για ποστ, αλλα υπαρχουν αλλες απειρες που λενε το αντιθετο..αξιζει να ασχοληθουμε?
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 27-12-15 23:34 #10
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Διονυση υπαρχει συνιστωμενη δοση λευκινης για post?
    Αν θυμαμαι καλα την βαζεις μαζι με whey?
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 27-12-15 23:37 #11
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    οχι η λευκινη ειναι αχρηστη μαζι με whey, γιατι ουσιαστικα την δοση λευκινης που χρειαζεται στην δινουν καπου 20-25γρ whey..
    αλλιως παιρνεις σκετη λευκινη 5-7γρ ειναι οκ για αντικαταβολικες ιδιοτητες, κ αναβολισμο..
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 27-12-15 23:48 #12
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Παιδιά από καθαρά ακαδημαϊκή περιέργεια διάβασα το άρθρο του Stoppani....Έπειτα googlara ( πολύ γρήγορα και βιαστικά είναι η αλήθεια) τα key words που αναφέρει για να δώ και τις μελέτες τις οποίες επικαλείται....


    Δεν τις βρήκα τουλάχιστον όχι όπως τις περιγράφει ο Stoppani στο άρθρο....Ίσως να ήταν βιαστικό το ψαξιμό μου αλλά απ'αυτά που διάβασα δεν μπορείς σε καμία περίπτωση να καταλήξεις στο συμπέρασμα που καταλήγει ο Stoppani απο στατιστικής απόψεως....


    Μήπως προσπαθεί να πλασσάρει κάποιο blend συμπλήρωμα με την υπογραφή του;

    Βασικά μου βρωμούσε η δουλειά απτο γεγονός ότι δεν παρέπεμπε στις αντίστοιχες μελέτες
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 28-12-15 00:17 #13
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    το ροφημα το πινουμε για καλυτερη , γρηγοροτερη ,αποροφηση, απελευθερωση αμινοξεων κτλ σωστα? γιατι λοιπον να παρουμε μια πηγη μονο κ οχι περισσοτερες
    αφου συμφωνα με πολλες μελετες τελευταια κ οχι μια ,ειναι καλυτερα?

    συμφωνω οτι ειναι λεπτομερειες αλλα απο την στιγμη που προτεινεται ροφημα το μπλεντ ειναι καλυτερο..

    οπως επισης κ η λευκινη τα 7 γρ.κ τα 10 κτλ ειναι αχρηστα αφου πρεπει να υπαρχει η σωστη αναλογια των υπολοιπων 2
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 28-12-15 00:23 #14
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Όπου_υπάρχει_θέληση_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά από καθαρά ακαδημαϊκή περιέργεια διάβασα το άρθρο του Stoppani....Έπειτα googlara ( πολύ γρήγορα και βιαστικά είναι η αλήθεια) τα key words που αναφέρει για να δώ και τις μελέτες τις οποίες επικαλείται....


    Δεν τις βρήκα τουλάχιστον όχι όπως τις περιγράφει ο Stoppani στο άρθρο....Ίσως να ήταν βιαστικό το ψαξιμό μου αλλά απ'αυτά που διάβασα δεν μπορείς σε καμία περίπτωση να καταλήξεις στο συμπέρασμα που καταλήγει ο Stoppani απο στατιστικής απόψεως....


    Μήπως προσπαθεί να πλασσάρει κάποιο blend συμπλήρωμα με την υπογραφή του;

    Βασικά μου βρωμούσε η δουλειά απτο γεγονός ότι δεν παρέπεμπε στις αντίστοιχες μελέτες
    ο στοπανι υποστηριζε χρονια πριν αυτα που λεει κ μετα τα εκανε συμπληρωματα...αλλα το θεμα δεν ειναι αυτος
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 28-12-15 00:26 #15
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    με δεν ειναι πολλες οι μελετες..αυτο ειναι το θεμα.
    επισης δεν διαφωνισα καπου το θεμα του blend (οσον αφορα τις διαφορετικες πηγες πρωτεινης, γιαυτο ανεφερα κ το γευμα συνδιαστικα), αλλα εγραψα, αυτο που εγραψα αρχικα, για να μην μπαινει καποιος σε μια διαδικασια να αγοραζει 2-3 σκονες...οτι, δλδ κ με την whey, κανει μια χαρα δουλεια κ με το παραπανω..
    αν τωρα εσυ πιστευεις οτι σε καλυπτει ενα blend οκ..εγω προσωπικα δεν με θεωρω καλυμενο, γιατι μεσα απο το blend θα παρω λιγοτερη ποσοτητα λευκινης, αποτι θα επαιρνα απο μια whey..
    επισης το blend, συνηθως εχει μεσα ενα σωρο αχρηστα πραγματα που δεν θελω..στην καλυτερη ενα blend θα ειναι 60% πρωτεινη κ θα μου βγει πολυ ακριβοτερο απο μια whey..
    ισως ενα all in one, σαν αυτο της warrior που ειχα δοκιμασει ειναι καλη επιλογη, αλλα ειναι πολυ ακριβο, κ δεν ειναι για ολη την μερα..οποτε μετα, θα πρεπει να παρω κ αλλη μια σκονη για την υπολοιπη μερα..
    ολα αυτα, αν παρω σαν δεδομενο οτι ,οι μελετες εχουν περιλαβει κ το κανονικο φαγητο μετα το σεηκ, οπως εγραψες εσυ..αλλιως δωρο αδωρο ειναι..

    +τα απο πανω που τονισε ο οπου υπαρχει θεληση, επειδη καιρο πριν τα ειχα δει κ γω καποια αρθα του stoppani, αλλα εψαξα για αναφορες κ δεν ειχε καπου..

    εσυ δλδ, πλεον χρησιμοποιεις blend μετα τις προπονησεις?
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία