Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 18-01-16 04:02 #1
    Προεπιλογή προγραμμα ογκου
    την γνωμη σας θα ηθελα για το παρακατω προγραμμα ογκου 1.71,70 κιλα


    1ο γευμα: 3 αυγα(21 γρ.πρωτ.,18 γρ. λιπη) 31pr./ 73gr/23gr
    50 γρ. κουακερ(32 γρ υδατ.6γρ. πρωτ.,3γρ. λιπαρα) με 100γρ. γαλα 2%(4γρ. πρωτ.,2γρ. λιπ.,5γρ.υδατ.)
    3 πορτοκάλια(36 γρ. υδατ.)

    2ο γεύμα(μεσημεριανό): 150γρ. σπαλα μοσχαρακι(27 γρ. πρωτ.,4γρ. λιπ.) με 300γρ ψητες πατατες(60 γρ υδατ,6γρ.πρωτεινη)
    με σαλατα ντοματα,κρεμμυδι και ελαιολαδο 33gr/60gr/5gr


    3ο γεύμα(πριν την προπόνηση): στηθος κοτοπουλο 150γρ(33πρωτ.,10γρ λιπ.) με 350γρ ψητές πατάτες(70 γρ. υδατ.,7γρ.πρωτ.) ή ρυζι μπασματι 40gr/70gr/10gr

    4ο γεύμα ( μετά την προπόνηση ): στηθος κοτοπουλο 150γρ(33πρωτ., 10γρ λιπ.) με 350 ψητές πατάτες(70 γρ. υδατ., 7 γρ.πρωτ.) ή ρυζι μπασματι 40gr/70gr/10gr



    5ο γευμα (βραδυνό): 150gr τονος(35 πρωτ.7 λιπος) με 50 γρ. ρυζι(37γρ. υδατ.,πρωτ 4γρ.) 39gr/37gr/7gr
    ή
    100γρ. γιαουρτι 2%(10γρ. πρωτ.,2λιπ.4γρ.υδατ.) με 50γρ αμυγδαλα(26 γρ. λιπ., 10γρ. πρωτ, 10γρ.υδατ.) 20gr/14gr/28gr

    1τις ημερες που δεν εχω προπονηση αντικαθιστω μονο το μεσημεριανο με οσπρια συν σαλατα ή αλλαζω κι αλλο γευμα;
    2.αντι της μοσχαρισιας σπαλας θελω να βαλω καποιο αλλο κρεατικο κατα προτιμηση φθηνο απο τα λιντλ; καμια ιδεα;
    3.με τοσο κρεατικο, αφου καταλαβα οτι ογκος =κρεας δεν θα εχω προβλημα με την χοληστερινη;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 21-01-16 15:13 #2
    Προεπιλογή
    Καλησπερα φιλε μου,

    Αρχικα να πω οτι η διατροφη που εχεις φτιαξει μου αρεσει και θυμιζει αρκετα αυτη που ακολουθω εγω, με την διαφορα οτι εγω υδατανθρακα τρωω το πρωι πριν απο την προπονηση ( βρωμη ) και ενα φρουτο μετα. κατα τα αλλα τρωω κρεας + σαλατα + λαχανικα.


    Επειτα, ο ογκος ειναι καθαρα θεμα θερμιδων, ποσες καταναλωνεις και ποσες καις. Σε δευτερη μοιρα ερχεται το ΤΙ τρως, πιο σημαντικο ειναι το ποσο.

    Δεν μπορει να σου πει κανεις με σιγουρια αν χρειαζεται να αλλαξεις κατι απο τωρα γιατι το καθε σωμα ειναι διαφορετικο. Αυτο που μπορω να σου προτεινω ειναι να ακολουθησεις αυτο το πλανο και να ζυγιζεσαι μια φορα την βδομαδα. Αν δεν δεις διαφορα στο βαρος σου σε 2-3 βδομαδες τοτε προσθεσε ενα μικρο γευματακι της ταξης των 300-400 θερμιδων ( μια μπανανα με 200γρ γιαουρτι και μια κουταλια μελι για παραδειγμα ).

    Θελει λιγο χρονο για να μαθεις το σωμα σου.

    Τελος, οπως ειπα πριν, παιζει πιο σημαντικο ρολο το ποσες θερμιδες τρως και οχι το απο που ερχονται αυτες ( δεν μιλαω για σοκολατες και γαριδακια φυσικα ), οποτε μπορεις να αφαιρεσεις λιγο κρεας απο καποιο γευμα και να το αντικαταστησεις απο κατι πιο φθηνο, φρουτα / συμπληρωμα / βρωμη + γαλα.
    Δεν χρειαζεται να αντικαταστησεις την σπαλα με αλλο κρεας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 21-01-16 19:08 #3
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Οχι να μην ανησυχεις για τιποτα, προχωρα.. και δές αν εισαι καλά απο αποψη θερμιδων, το να βάλεις μια διατροφη εδώ βαζωντας τις θερμιδες και να ρωτας αν ειναι καλή για ογκο δεν γινετται να απαντηθεί, το μονο που μπορούμε να σου πούμε ειναι αν ειναι αρκετη η πρωτεινη/λιπαρα για τις αναγκες σου συμφωνα με τα κιλά σου. ANYWAY, στα ειπε το παλικάρι απο πάνω, ογκος μπαινει με το να καταναλώνεις περισσοττερες θερμιδες απο αυτές που καις και οχι συγκεκριμενα απο το κρέας.

    1) Δεν βλεπω να χρειαζεται καποια αλλαγη, εγω οταν φτιαχνω οσπρια συνηθως τα συνδυαζω με ρύζι δλ φακες με ρυζι η φασολια με ρύζι γιατι λεγεται πως οι φυτικές πηγες πρωτεινης εχουν ημιτελές αμινοξέα.
    2) Δεν έχω ιδέα για lidl
    3) οχι να μην ανησυχεις.

    ποσο ετων εισαι παρεπιπτοντως?
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 22-01-16 00:44 #4
    Προεπιλογή
    30 ειμαι

    η βασικη απορια μου ειναι αν αλλαζω κατι τις μερες που δεν κανω προπονηση;
    Απάντηση με παράθεση