Σελίδα 1 από 30 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 449
  1. 20-01-16 01:22 #1
    Το avatar του χρήστη LuNaT1C

    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περ.
    Ioannina
    Μηνύματα
    532
    Προεπιλογή Spreading Teh Creep...
    Δανειζόμενος κάτι απο StarCraft και ειδικότερα από την φυλή των αγαπημένων μου Zerg θα είναι ο τίτλος για το προσωπικό μου ας πούμε ημερολόγιο...

    Ο σκοπός είναι φυσικά για να παρακολουθώ την όποια πρόοδο υπάρχει και κυρίως η αναζήτηση της βοήθειας και των συμβουλών από άτομα που έχουν κάνει ήδη αυτό που εμείς τώρα ξεκινάμε και προσπαθούμε να κάνουμε...
    Εύχομαι η γνώση και τα λάθη που έχουν γίνει μαθήματα ελπίζω σε όλους μας να βρούνε εφαρμογή και να χρησιμοποιηθούν για ότι καλύτερο για όλους μάς !

    Για να πω την αλήθεια νόμιζα πως τόσο καιρό έχω συστηθεί αλλά από μια πρόχειρη αναζήτηση βλέπω ότι δεν έχω γίνει...
    Δε σας κρύβω ότι στην προσπάθεια μου να απορροφήσω γνώση και οτιδήποτε μπορώ δεν είχα καταλάβει ότι υπάρχουν στην ουσία 2 μεγάλα forum που ασχολούνται με παρόμοιο θέμα και μάλλον κάποια post έχουνε μοιραστεί εδώ και εκεί...
    Μιας και σε αυτό το forum έγινε το suggestion για το νέο μου πρόγραμμα θα τα λέμε λοιπόν από εδώ !

    WHO AM I ?

    Ας τα πάρουμε από την αρχή
    Είμαι ο Θανάσης από Ιωάννινα 37 χρονών αισίως με ύψος ~1.86 και βάρος ~83 κιλά. Έχω μια ζυγαριά που κάνει λιπο-μέτρηση στο σπίτι και ενδεικτικά αναφέρω ότι με δείχνει από 17,5% έως 18.5%
    Πάντα ήμουν αυτό που λέμε αδύνατος, όσο περνάνε τα χρόνια δε βλέπω τον εαυτό μου να αλλάζει δραματικά απλά αρχίζω και αποθηκεύω λίπος στην κοιλιά.

    Τα πράγματα θα ήταν πολύ πιο εύκολα και ξεκάθαρα για μένα και ίσως δε θα χρειαζόμουνα τόση βοήθεια αν ήμουν και εγώ ένας "φυσιολογικός" άνθρωπος σαν όλους πιθανόν εσάς. Θα μάθαινα και εγώ από τα λάθη μου όπως οι περισσότεροι και η ζωή θα συνεχιζότανε
    Όμως η ζωή αποφάσισε να μου δώσει έναν πρόσθετο βαθμό δυσκολίας στο κάθε εγχείρημα που πιθανά θέλω να κάνω στη ζωή μου...

    Είμαι πάσχων Μεσογειακής Αναιμίας και η ιστορία μου ξεκινάει από πολύ παλιά όπου 2 περίπου χρονών ξεκίνησα τις μεταγγίσεις αίματος.

    Για να μη τα πολυλογώ με την τότε γνώση , εμπειρία γιατρών / γονέων και την όλη αντιμετώπιση του θέματος ήμουν ένα άτομο, όπως όλα με το δικό μου πρόβλημα, που η λέξη άσκηση/κούραση/αθλητισμός και όλα τα σχετικά ήταν αδιανόητα.
    Χαρακτηριστικό παράδειγμα ότι από όταν θυμάμαι τον εαυτό μου μου λέγανε "εσύ μη τρέχεις και κουράζεσαι... " και πάντα στο σχολείο πήγαινα χαρτί απο γιατρό να μην έχω συμμετοχή στην γυμναστική...
    (Το ότι όλη μέρα έτρεχα πάνω κάτω με μια μπάλα και ένα ποδήλατο ήταν κάτι που πάντα μου άρεσε και έκανα αλλά όταν σου έχουνε ποτίσει μέσα σου οτι ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ... Στο τέλος και να θες... ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ.)
    Δεν κατηγορώ κανέναν... αυτό ήταν που γνώριζαν τότε... αυτό λέγανε το καταλαβαίνω...

    Το αποτέλεσμα όλων αυτών είναι από άτομα που βλέπω γύρω μου στον κύκλο του νοσοκομείου να είναι κοντά, και γενικότερα να μην έχουν σωστή ανάπτυξη... τα άκρα τους να μην είναι στην σωστή αναλογία και πόδια αδύνατα λες και δεν έχουν περπατήσει ποτέ...Μιλάω για άτομα κυρίως της ηλικίας μου μιας και οι νεώτεροι πάσχοντες έχουν πολύ καλύτερα μέσα αντιμετώπισης της νόσου κυρίως στον τομέα της υπερ-σιδήρωσης λόγο των συχνών μεταγγίσεων.

    Μιας και όπως προανέφερα ήμουν από μικρός δραστήριος, αν και δεν τα έδινα όλα στα αθλήματα που συμμετείχα, αποφάσισα πριν 3 χρόνια να αγοράσω ένα ποδήλατο που τόσο πολύ μου άρεσε από μικρός και να συμμετάσχω και εγώ σε κάποιες ποδηλατοβόλτες που κάνουν στην πόλη μου...
    Σιγά σιγά άρχισα να αποκτάω μια αξιόλογη αντοχή και δύναμη και έχω φτάσει σε σημείο πλέον μετά από 3 χρόνια να έχω κάνει περίπου 4000 χιλιόμετρα με βόλτες των 20/25/30 έως και 45 χιλιόμετρα τη φορά και να νιώθω πλέον ότι μπορώ και εγώ να κάνω ότι κάνουν και οι άλλοι και ίσως και από μερικούς καλύτερα.
    Με το σκεπτικό πλέον του αθλητισμού και της άσκησης να έχουν γίνει σαν συνήθεια αποφάσισα να γραφτώ και στο γυμναστήριο να βελτιώσω όσο ακόμα περισσότερο την εικόνα του σώματος μου...
    Δεν με ενδιαφέρει σε καμιά περίπτωση το bodybuilding με την έννοια του να αποκτήσω 5% λίπος και να είμαι full muscles ... αλλά ένα ικανοποιητικό σώμα που θα είναι ευχάριστο να το βλέπεις και να καταλαβαίνεις ότι αυτός ο άνθρωπος έχει δουλέψει γι αυτό και ότι γυμνάζεται θα με ικανοποιούσε.
    Έτσι λοιπόν ξεκίνησα τον Μάρτιο και δειλά δειλά έκανα μια πρώτη επαφή.
    Τα προγράμματα που άλλαζα κατά καιρούς από τότε έως τώρα μάλλον τα έχετε δει σε κάποιο άλλο ποστ είναι τα κλασσικά των γυμναστηρίων του κάνω λίγο από όλα...

    Το θέμα της διατροφής είναι ένα θέμα Γιατί πάντα στη ζωή μου ήμουν full στο κρεατικο στο τηγανιτό και δε ξερό τι θα πει πράσινο και φρούτα... Θα το αλλάξω αυτό έχω την καλή διάθεση. Ήδη από νέα χρονιά έχω αρχίσει και παρακολουθώ την διατροφή μου μετρώντας θερμίδες και macros και προσπαθώ να τα τηρώ όσο μπορώ. Τρώω πλέον όλα τα φαγητά και σαλάτες κάτι που δεν έκανα ποτέ μου.



    Αυτά προς το παρών ευχαριστώ οποίον καθίσει και διαβάσει όλο αυτό το πράγμα και σε όποιων μελλοντικά θα με βοηθήσει με τις γνώσεις και τις συμβουλές του για να γίνουν τα πράγματα με σωστό τρόπο !
    Loosers in mind have no life...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 20-01-16 01:35 #2
    Το avatar του χρήστη LuNaT1C

    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περ.
    Ioannina
    Μηνύματα
    532
    Προεπιλογή
    Πάμε και στην συνέχεια να γράψουμε αυτά που μας ενδιαφέρουν πιο πολύ !!!
    Με παρότρυνση κάποιον φίλων εδώ μέσα είπα και εγώ να ξεκινήσω το StrongLifts 5x5

    Φόρτωσα λοιπόν την εφαρμογή στο κινητό και πήγα στο γυμναστήριο

    Να σημειώσω κάπου εδώ ότι τα κιλά που έβαλα για ξεκίνημα είναι λιγότερα από ότι έκανα πριν μεμονωμένα σε κάθε άσκηση... πχ Bench Press έως τώρα έκανα 46 κιλά και σήμερα το πρόγραμμα το ξεκίνησα στα 28 (δεν ήξερα πόσο θα με κουράσει ή όχι )

    Ξεκίνησα με Squats τα οποία τα κάνω στο smith... Αυτό το ξεκίνησα γιατι φοβόμουνα το γονατό μου... να δώ κάποια στιγμή αν θα μεταπηδήσω σε τελείως ελεύθερο μιας και σαφώς το θεωρώ καλύτερη άσκηση...
    Ζέσταμα 2 set των 10 επαναλήψεων μόνο με την μπάρα (20κιλά)
    Μετά 5 set των 5 επαναλήψεων 28κιλά


    Συνέχισα με Bench Press
    Ζέσταμα 2 set των 10 επαναλήψεων μόνο με την μπάρα (20κιλά)
    Μετά 5 set των 5 επαναλήψεων 28κιλά


    Τέλος του προγράμματος με Barbell Row
    Ζέσταμα 2 set των 10 επαναλήψεων μόνο με την μπάρα (20κιλά)
    Μετά 5 set των 5 επαναλήψεων 30κιλά



    Μιας και τα κιλά ήταν λίγα θεώρησα καλό να κάνω 2 ακόμα ασκήσεις
    Η μία ήταν Hammer Curls
    Ζέσταμα 2 set των 12 επαναλήψεων με 6 κιλά
    Μετά 5 set των 6 επαναλήψεων με 8 κιλά


    Η άλλη άσκηση ήταν Lat Pulldown τροχαλία
    Ζέσταμα 2 set των 10 επαναλήψεων 30 κιλά
    Μετά 5 set των 5 επαναλήψεων με 40 κιλά


    Επίσης πρίν φύγω
    2 set των 15 επαναλήψεων 60 κιλά στο μηχάνημα τον κοιλιακών και
    2 set των 15 επαναλήψεων 45 κιλά στο μηχάνημα των ραχιαίων

    Η πλειοψηφία των ασκήσεων έγινε με 1 λεπτό περίπου διάλειμμα μεταξύ τους


    Αυτά έκανα σήμερα νομίζω χωρίς να κουραστώ ιδιαίτερα...


    Παρατηρήσεις σχετικά με το γράψιμο των ασκήσεων ή οτιδήποτε άλλο που να βολεύει καλύτερα ευπρόσδεκτες και ΑΝΑΓΚΑΙΕΣ μπορώ να πω !
    Loosers in mind have no life...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 20-01-16 01:58 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Παιδαρά καλή αρχή στο log και στις προπονήσεις δύναμης

    Πραγματικά συγχαρητήρια για όλη την διάθεση που έχεις!!!

    Τις ασκήσεις προσπάθησε να τις γράφεις έτσι: αριθμός σετ x aριθμός επαναλήψεων και στο τέλος τα κιλά

    (για οικονομία χρόνου κυρίως)

    Μπράβο σου για τον τρόπο που αντιμετωπίζεις το θέμα υγείας σου!!! ΔΥΝΑΜΗ

    Εδώ είμαστε για ο,τι θες....Γιώργος χάρηκα
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 20-01-16 02:12 #4
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Kαλή αρχή στο λογκ σου και στην προσπάθειά σου!

    κοίτα να δεις προχθές διάβαζα ένα θέμα πάνω στη μεσογειακή αναιμία χαχα
    Από τα ελάχιστα που συγκράτησα είναι ότι υπάρχουν παρα πολύ περιορισμένα δεδομένα για αθλητές με την πάθηση αυτή και ότι καλό είναι όταν αθλούνται να αποφεύγουν τα θερμά περιβάλλοντα και να προσέχουν το επίπεδο ενυδάτωσης τους. Τελοσπάντων, εσύ θα τα ξέρεις καλύτερα.


    Η μόνη πάρατήρηση: αν φοβάσαι τα γόνατά σου (ή τη μέση σου) κάνε ελέυθερα καθίσματα. Οι πιθανότητες να ξεκινήσουν οι ενοχλήσεις είναι μεγαλύτερες όταν κάνεις κινήσεις σε μηχανήματα σε σχέση με όταν κάνεις ελεύθερα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 20-01-16 02:23 #5
    Το avatar του χρήστη LuNaT1C

    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περ.
    Ioannina
    Μηνύματα
    532
    Προεπιλογή
    @Γιώργο
    Σε ευχαριστώ πολύ , ιδιαίτερα για το ποστ με τα προγράμματα

    @lila_1
    Ευχαριστώ πολύ !
    Να σου πω την αλήθεια δε γνωρίζω κανέναν αθλητή με Thalassemia major... άλλες μορφές αναιμίας πιο ελαφριές ίσως να επιτρέπουν αθλήματα με σκοπό πρωταθλητισμό κτλ
    Αυτό με τα θερμά περιβάλλοντα και την ενυδάτωση θα μπορούσα να πω ισχύει για τον καθένα μας... οκ ίσως να υπάρχει ένα κλικ παραπάνω για κάποιους ανθρώπους με επιβαρυμένο οργανισμό αλλά είναι πολύ γενικό
    Αλήθεια το θέμα που διάβαζες ήταν σε κάποιο άρθρο ή κάτι άλλο? Αν θέλεις να το ποστάρεις ελεύθερα !

    Σχετικά με το Squat φοβάμαι την ισορροπία μου , το έχω πάρει με φόβο
    Loosers in mind have no life...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 20-01-16 02:28 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Γενικά πώς σου φάνηκε η προπόνηση; Σ'άρεσε το concept;

    Δεν ξέρω για την εκτέλεση των ασκήσεων κλπ κλπ άμα έχει καμιά απορία ρώτα εννοείται....Απλά πρόσεξε την τεχνική όσο μπορείς...Στο link που σου χα postaρει λέει για την τεχνική...

    Bench Press κοίτα η αρνητική να ναι ελεγχόμενη και χωρίς bounce πάνω στο στήθος και οι άρσεις deadstop χωρίς bounce στο πάτωμα...Δλδ να τις σηκώνεις από πλήρη ακινησία...Απότι κατάλαβα σε ενδιαφέρει κυρίως φυσική κατάσταση, δλδ δύναμη και αντοχή...
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 20-01-16 02:45 #7
    Το avatar του χρήστη LuNaT1C

    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περ.
    Ioannina
    Μηνύματα
    532
    Προεπιλογή
    @Γιώργος
    Ναι μου αρέσει απλά δε ξέρω αν σε καλύπτει καλύτερα στις διάφορες μυικές ομάδες...ή απλά γυμνάζεις τα βασικά.
    Για τα Barbell Row φοβάμαι δεν τα έκανα σωστά
    Έκανα κάτι που μοιάζει περισσότερο με αυτό... http://www.bodybuilding.com/exercise...er-barbell-row
    Όταν γύρισα και είδα πιο αναλυτικά την σελίδα του Stronglift 5x5 κατάλαβα ότι μάλλον πρόκειται για άλλη άσκηση...ή κάνω λάθος ?

    Με ενδιαφέρει κυρίως δύναμη και αντοχή ναι απλά και όταν σε βλέπει κάποιος να καταλαβαίνει ότι γυμνάζεσαι
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LuNaT1C : 20-01-16 στις 02:47
    Loosers in mind have no life...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 20-01-16 02:53 #8
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Κοίτα το πρόγραμμα είναι πλήρες don't worry...ειδικά για τον 1ο καιρό ενασχόλησης είναι απτα καλύτερα κατά την γνώμη μου....Συμπληρωματικά αν θες κάνε λίγο χέρια δικέφλα-τρικέφαλα και θα σαι πλήρης, λίγο κορμό μετά την προπόνηση (κοιλιακούς ραχιαίους) και θα σαι ok

    Αν δεν έχει χρόνο ή όρεξη να κάτσεις να γυμνάσεις κορμό πχ θα σου πρότεινα να πάρεις μια ρόδα κοιλιακών μετέπειτα να κάνεις μερικές επαναλήψεις μετά την προπόνηση....

    To BB row είναι "περίεργη" άσκηση γτ έχει παραλλαγές ανάλογα σε τι θες να δώσεις βάση...Αν θες τσέκαρε το log μου αν έχεις χρόνο να δεις πώς την κάνω έχω postaρει ένα video...(μην στο posta-ρω εδώ και σου χαλάω το log)

    Αλλά γενικά δεν είναι λάθος κι έτσι που την είδες εκεί...
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 20-01-16 03:12 #9
    Το avatar του χρήστη LuNaT1C

    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περ.
    Ioannina
    Μηνύματα
    532
    Προεπιλογή
    @Γιώργος
    Νόμιζα ότι την αφήνεις τελείως κάτω την μπάρα κάθε φορά...
    Όχι οκ σαν την δική σου έκανα απλά ο κορμός μου δεν ήταν τόσο παράλληλος ήταν πιο πολύ σαν το video που σου έδειξα
    Loosers in mind have no life...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 20-01-16 03:18 #10
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Ναι το ΑΥΣΤΗΡΟ είναι να την αφήνεις τελείως κάτω με κορμό όσο πιο παράλληλο μπορείς στο πάτωμα....Εμένα δεν με βοηθάει να την αφήνω τελείως κάτω γτ ξεχνιέμαι και χάνω την "ένταση" στον κορμό....Ο καθένας με τα κολληματά του
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 20-01-16 11:23 #11
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Καλή αρχή στο log σου και τις και από εμένα φίλε!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο LuNaT1C Εμφάνιση μηνυμάτων

    Σχετικά με το Squat φοβάμαι την ισορροπία μου , το έχω πάρει με φόβο
    Δοκίμασε στην αρχή να εκτελείς την άσκηση μόνο με την μπάρα ή με ελάχιστα κιλά επάνω μέχρι να μάθεις καλά την τεχνική και πιστεύω σιγά σιγά θα σου φύγει ο φόβος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 20-01-16 11:28 #12
    Το avatar του χρήστη LuNaT1C

    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περ.
    Ioannina
    Μηνύματα
    532
    Προεπιλογή
    Σχετικά με το πρόγραμμα, επειδή σαν πρώτη προσέγγιση έβαλα (σε Bench Press ειδικότερα) αρκετά λιγότερα από ότι ήδη έκανα, να κάνω μια κοντινή προσαρμογή ή να το αφήσω να ανέβει σιγά σιγά μόνο του ?

    @Χαράλαμπος
    Σε ευχαριστώ φίλε μου

    Στάλθηκε από το SGP611 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Loosers in mind have no life...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 20-01-16 11:35 #13
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    χετικά με το πρόγραμμα, επειδή σαν πρώτη προσέγγιση έβαλα (σε Bench Press ειδικότερα) αρκετά λιγότερα από ότι ήδη έκανα, να κάνω μια κοντινή προσαρμογή ή να το αφήσω να ανέβει σιγά σιγά μόνο του ?
    Καλημέρα Όχι τώρα που είναι ακόμα καλά τα κιλά προσπάθησε να λύσεις οποια θέματα τεχνικής (αν υπάρχουν) πριν ανεβάσεις...Μετά αν ανέβουν και κάνεις κάποιο λάθος θα ναι κρίμα να κατέβεις για να διορθώσεις τεχνική...Εξάλλου ανεβαίνεις 2,5 kg ανά προπόνηση οπότε είναι θέμα χρόνου να πας στα κανονικά κιλά
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 20-01-16 11:37 #14
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Καλή αρχή και από εμένα και μπράβο για την προσπάθειά σου!

    Σκουωτ μην κάνεις στο σμιθ το ελεύθερο είναι πολύ πιο ασφαλές.

    Υπάρχουν δύο είδη σκουωτ το high bar και το low bar. Από όσο θυμάμαι τα βιντεάκια του stronglifts σου δείχνουν low bar.

    Πρέπει να δοκιμάσεις και τα δύο για να δεις τι σε βολεύει. Για να τελειοποιήσεις την εκτέλεση, πέρα από τα πολλά σκουωτ πιθανόν να χρειαστεί να δουλέψεις την ευλυγισία των αστραγάλων και των ισχίων σου.

    Γενικά το σκουωτ είναι η πιο τεχνική άσκηση και θα πρέπει να την δουλέψεις πολύ με σκέτη μπάρα και μετά με λίγα κιλά για να βρεις τον τρόπο να πηγαίνεις βαθιά χωρίς να χάνεις την ισορροπία σου.

    Δες αυτό για αρχή.

    Αν ψάξεις στο youtube έχει βιντεάκια από την ίδια σειρά για όλες τις βασικές ασκήσεις.

    Το barbel row εγώ το έκανα με deadstop δεν είναι κάτι μόλις το συνηθίσεις. Προσωπικά το θεωρώ πιο ασφαλές.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 20-01-16 11:41 #15
    Το avatar του χρήστη LuNaT1C

    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περ.
    Ioannina
    Μηνύματα
    532
    Προεπιλογή
    Deadspot δηλαδή ?

    Στάλθηκε από το SGP611 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Loosers in mind have no life...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 30 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία