Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 24 από 24
  1. 24-01-16 21:25 #16
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    ναι μονο που εδω μιλαμε για αυτοαμυνα οχι για να χτυπησει πρωτος το παλικαρι θελει ναμαθει κατι οχι για να επιτεθει αλλα για να αμυνθει καταρχην δεν αφηνεις ποτε τον τσαμπουκαλευομενο να σε πλησιασει παραπανω απο οσο πρεπει αν το χερι του σε εκταση φτανει το προσωπο σου παρε αποσταση φυσικα και απο μεγαλυτερη αποσταση μπορει να σε πλησιασει αλλα μπορεις πολυ πιο αποτελεσματικα να αποσοβισεις ενα χτυπημα σε τετοια περιπτωση. αν δεν μπορεις να το κανεις αυτο βρισκεσαι σε πιο κλειστο χωρο πχ και λογοφερεις εντονα μιλησε του χωρις να εχεις ποτε κατω τα χερια τα χερια σου κοντα στο πιγουνι σου σχετικα ειναι μια σταση που δεν εξαγριωνει τον αλλον αλλα παραλληλα εισαι σε θεση να αποκρουσεις οποιαδηποτε επρχομενη μπουφλα και παραλληλα να επιτεθεις. βεβαια αυτα ειναι θεωρειες πρεπει αυτα να σου βγουν ενστικτωδως και να τα προπονειος συνεχεια ωστε να ειναι δευτερη φυση σου ο τσαμπουκας θελει ψυχραιμια και διαυγεια αυτος με ο κθαροτερο μυαλο κερδιζει αν απειληθεις στο δρομο με κανα μαχαιρι ριξε κατοσταρι και βαλε τις φωνες η συμπλοκη μπορει να σε βγαλει ασχημα ζημειωμενο
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 24-01-16 21:36 #17
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Ρε Βαγγ δεν διαφωνώ μ'αυτά που λες...απλά έχω 2 ενστάσεις :

    1.
    καταρχην δεν αφηνεις ποτε τον τσαμπουκαλευομενο να σε πλησιασει παραπανω απο οσο πρεπει
    αυτό είναι το 1ο που πρέπει να κάνεις αλλά σε real time καταστάσεις (άσχετα με κλειστό χώρο που είναι ακόμα πιο δύσκολα) θα κάνεις ένα-δύο βήματα πίσω...αν συνεχίσει να σε προσεγγίζει πρέπει να σηκώσεις χέρια να σαι έτοιμος και τι εννοώ

    2.
    ποτε κατω τα χερια τα χερια σου κοντα στο πιγουνι σου σχετικα ειναι μια σταση που δεν εξαγριωνει τον αλλον
    σύμφωνοι και με το ποτέ κάτω τα χέρια σου αλλά πώς θα κρατάω ψηλά τα χέρια μου θα κρατάω απόσταση και ΔΕΝ θα εξαγριώνω τον άλλον? Εμένα προσωπικά μου λέει ότι ο άλλος είναι σε ετοιμότητα...

    Εγώ λέω ΑΝ δεν μπορεί με τπτ να το αποφύγει και πρέπει να την ρίξει πρώτος αν ο άλλος δεν καταλαβαίνει...Δλδ προφανώς θα προσπαθήσεις να του μιλήσεις και να τον λογικέψεις αλλά απ'την στιγμή που μπαίνω στην διαδικασία να κρατήσω απόσταση πάει να πει ότι ο άλλος ήδη κινείται προς το μέρος μου και προφανώς δεν συζητιέται εκείνη την στιγμή...Το θέμα είναι πριν φτάσεις εκεί
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 24-01-16 22:08 #18
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Όπου_υπάρχει_θέληση_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε Βαγγ δεν διαφωνώ μ'αυτά που λες...απλά έχω 2 ενστάσεις :

    1.

    αυτό είναι το 1ο που πρέπει να κάνεις αλλά σε real time καταστάσεις (άσχετα με κλειστό χώρο που είναι ακόμα πιο δύσκολα) θα κάνεις ένα-δύο βήματα πίσω...αν συνεχίσει να σε προσεγγίζει πρέπει να σηκώσεις χέρια να σαι έτοιμος και τι εννοώ

    2.

    σύμφωνοι και με το ποτέ κάτω τα χέρια σου αλλά πώς θα κρατάω ψηλά τα χέρια μου θα κρατάω απόσταση και ΔΕΝ θα εξαγριώνω τον άλλον? Εμένα προσωπικά μου λέει ότι ο άλλος είναι σε ετοιμότητα...

    Εγώ λέω ΑΝ δεν μπορεί με τπτ να το αποφύγει και πρέπει να την ρίξει πρώτος αν ο άλλος δεν καταλαβαίνει...Δλδ προφανώς θα προσπαθήσεις να του μιλήσεις και να τον λογικέψεις αλλά απ'την στιγμή που μπαίνω στην διαδικασία να κρατήσω απόσταση πάει να πει ότι ο άλλος ήδη κινείται προς το μέρος μου και προφανώς δεν συζητιέται εκείνη την στιγμή...Το θέμα είναι πριν φτάσεις εκεί
    η σταση του τυπου συζηταω με τον αλλον χωρις να κουναω εντονα τα χερια μου αλλα απλα τα εχω ψηλα δεν ειναι προκλητικη και απειλιτικη.αλλα απλα δειχνει οτι εισαι σε ετοιμοτητα θα το σκεφτει καλα ο αλλος πριν σηκωσει χερι δειχνεις ηρεμος και οχι φοβισμενος σε ετοιμοτητα αλλα οχι σε υπερενταση δεν πιστευω στο να ριξει πρωτος ο αλλος την μπουνια αν εισαι σε ετοιμοτητα αστον να ριξει εσυ α πουμε εφαγες το χτυπημα γιατι σε κραταγαν οι φιλοι σου δεν ησουν σε ετοιμοτητα αλλα απο την αλλη το να σε κρατανε οι φιλοι δειχνει οτι ειχε χαθει η ψυχραιμια...εχω μπλεξει σε καμποσες φασαριες και εχω δει και αλλες τοσες αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι μονος καυγας δυσκολα θα γινει παααααρρρααααα πολυ δυσκολα απο την στιγμη που θα φυγει η πρωτη τα πραματα μπορει να παρουν ανεξελεγκτη τροπη εχω δει ενα θηριο να δερνει μεσα σε μαγαζι εναν τυπο και μετα να καραδοκει απεξω ο αλλος και να χτυπαει με μπουκαλι εκανε του κοσμου τα ραμματα στο λαιμο μαλιστα κοντψε να πεθανει εχω δει μαυροζωνα να το παιζει ανετος και κουλ γαμαω και να τρωει σκαμπο στο κεφαλι απο δυσαρεστημενο αδερφο κοπελας και αλλα πολλα πολλα που θελω κανα χρονο να τα απαριθμησω, αν τωρα κινηθει να σε βαρεσει απο την στιγμη που το αντιλαμβανεσαι εισαι σε θεση να τον αποθησεις και πρατεις αναλογωςτην καλη γρηγορη απροβλεπτη μπουνια φιλε μου δεν την σταματαει καμια αμυνα χαλαρωσε και απολαυσε την
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 24-01-16 22:22 #19
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    απο την αλλη το να σε κρατανε οι φιλοι δειχνει οτι ειχε χαθει η ψυχραιμια...
    Εννοείται ότι είχα χάσει την ψυχραιμία μου Που να δείς όταν την έφαγα κιόλας

    Εγώ δεν μιλάω για καταστάσεις που έγινε μια παρεξήγηση και ακόμα και να μην φταίς μπορείς να πεις "ένα ok φίλε έχεις δίκιο... sorry" και να ξεμπερδεύεις...Γτ πχ μπορεί ο άλλος να χει πιει, να χει κάνει οτιδήποτε ή μπορεί απλά να ψάχνεται και να ναι μ@λ@κ@ς...

    Δλδ απτην στιγμή που μιλάς, δεν καταλαβαίνει....κρατάς απόσταση και δεν σταματάει ΑΝ είσαι σίγουρος ότι μπορείς να αποφύγεις το χτύπημα (face to face μιλάμε πάντα) ΝΑΙ άστον να ρίξει την πρώτη, απέφυγε ή μπλόκαρε και μετά ρίχτου

    ΑΝ όμως δεν είσαι σίγουρος γτ τις ικανότητες να μην την φας, απτη στιγμή που προσπαθείς να το αποφύγεις και δεν καταλαβαίνει ναι εκεί υποστηρίζω να χτυπήσεις πρώτος (όχι φυσικά για να τον τραυματίσεις ή να χτυπήσει άσχημα) αλλά για να τον σοκάρεις να χεστεί και να σταματήσει...Δεν λέω να τον σαπίσεις

    Αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί γτ να ρισκάρεις να σου ρίξει καμία πρώτος; Μία να περάσει και να πέσεις, με ένα άτσαλο πέσιμο στον δρόμο (χτύπα ξύλο)...δεν υπάρχει λόγος

    Αν μπορείς να φύγεις εννοείται φεύγεις
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 10-02-16 18:07 #20
    Προεπιλογή
    Λοιπόν, κοντεύω να κλείσω 20 χρόνια που ασχολούμαι με τις ΠΤ και το ερώτημα «Τι είναι καλύτερο για αυτοάμυνα» προφανώς το έχω ακούσει/διαβάσει Ν φορές.

    Θα πρέπει να καταλάβουμε ότι η επιβίωση στον δρόμο δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τον μικρόκοσμο μιας Σχολής, ενός Γυμναστηρίου ή με το ποιο Σύστημα ή Άθλημα κάνει ο καθένας. Όσο και αν έχεις εξασκηθεί, εάν κληθείς να υπερασπιστείς τον εαυτό σου θα τα καταφέρεις ΑΝ είσαι σε ένα καλό βαθμό ετοιμότητας, ΑΝ το περιβάλλον που βρίσκεσαι θα σου επιτρέψει να κάνεις ό,τι χρειαστεί, ΑΝ δεν φοβηθείς, ΑΝ ο αντίπαλος είναι ένας ή πολλοί, κτλ κτλ κτλ.

    Πολλά τα «ΑΝ», έτσι;

    Ο κινηματογράφος, το Internet, τα διάφορα βιβλία κ.ο.κ. από την μία έφεραν εμάς τους Δυτικούς σε επαφή με τις ΠΤ, από την άλλη όμως έχουν συντελέσει σε μυθοπλασίες.

    Καλώς ή κακώς, δεν ζούμε στην μεσαιωνική Κίνα ώστε να πρέπει να υπερασπιζόμαστε την ζωή μας όταν θέλουμε να ταξιδέψουμε, ούτε στην Ιαπωνία της εποχής των Σαμουράι ή στην Οκινάουα. Οι Shaolin ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑΝ να μάθουν και να εξελίξουν τις ικανότητές τους επειδή καλούνταν συχνά να σώσουν την ακεραιότητά τους. Με άλλα λόγια, ήθελαν δεν ήθελαν, πάλευαν συχνά. Οι διάφορες οικογένειες που ανέπτυξαν το Karate στην Ιαπωνία, το έκαναν και αυτές για λόγους επιβίωσης, κτλ κτλ κτλ.

    Η πραγματικότητα λοιπόν είναι ότι εμείς δεν ζούμε σε τέτοιες εποχές και συνθήκες. Το να πιστεύουμε ότι στα πλαίσια ενός «προστατευμένου» χώρου θα μάθουμε αυτοάμυνα, είναι κάτι που μπορεί ακόμα και να γίνει επικίνδυνο αν καλλιεργήσουμε την αλαζονεία.

    Εν κατακλείδι, ΚΑΜΜΙΑ Πολεμική Τέχνη, ΚΑΝΕΝΑ Μαχητικό Άθλημα και ΚΑΝΕΝΑ Σύστημα Αυτοάμυνας δεν είναι καλύτερο από τα υπόλοιπα. Η μόνη χρησιμότητα να αναπτύσσονται τέτοια διλήμματα, είναι να δημιουργούνται φανατισμοί και, φυσικά, να κονομάνε κάποιοι.

    Λόγω της ιδιότητάς μου, πολλές φορές με έχουν ρωτήσει τι θα έκανα «εάν μου την έπεφταν». Πάντοτε απαντάω «θα κοίταζα να έφευγα και αν δεν μπορούσα θα έκανα τον σταυρό μου και θα έκανα ενστικτωδώς ό,τι θα μου έβγαινε». Και σας μιλάει άνθρωπος που έχει χρειαστεί να υπερασπιστεί την ακεραιότητά του, θεωρείται αρκετά καλός σε αυτό που κάνει και εκπαιδεύει άλλους.

    Με λίγα λόγια λοιπόν: κάντε αυτό που σας αρέσει, βρείτε έναν Δάσκαλο που να σας εμπνέει και δεν σας πουλάει φύκια για μεεταξωτές κορδέλες και να θυμάστε, η αληθινή αξία και το όφελος είναι να έχουμε σε καλή κατάσταση το σώμα, το μυαλό και την ψυχή μας για όσο μπορούμε.

    Όοοοολα τα άλλα, είναι να'χαμε να λέγαμε...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lao : 10-02-16 στις 18:09
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 18-02-16 03:27 #21
    Προεπιλογή Πολεμικη τεχνη/Μαχητικο Αθλημα
    Καλησπερα παιδια,ενδιαφερομαι να αρχισω μια πολεμικη τεχνη/μαχητικο αθλημα αλλα χρειαζομαι την βοηθεια σας καθως δεν εχω κατασταλαξει καπου.Ενδιαφερομαι η τεχνη με την οποια θα ασχοληθω αν οχι να αποβλεπει τουλαχιστον να μπορει να χρησιμοποιηθει ως μεσο αυτοαμυνας αν γινει κατι να μπορω να εφαρμοσω οσα εχω διδαχθει μονο σε περιπτωση που θα κινδυνεψει η ζωη μου.Θα προτιμουσα να μην εχει τοσο πολυ τεχνικες εδαφους καθως δεν πιστευω οτι μπορουν να βγουν αυτα που μαθαινεις ευκολα στο δρομο ποσο μαλλον εναντιον πολλων επιτιθεμενων.

    Ευχαριστω πολυ για την προσοχη και το χρονο σας!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 18-02-16 13:02 #22
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Υπαρχει ηδη τοπικ για πολεμική τεχνη και αυτοαμυνα:
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 20-11-17 08:33 #23
    Προεπιλογή
    Καταρχας πρεπει να ιεραρχησεις τις αναγκες σου,τι θελεις τι σε καλυπτει,αλλο πολεμικη τεχνη και αλλο μαχητικο αθλημα,τελειως διαφορετικες απαιτησεις σε πολλα θεματα και λιγοτερο κοινα πραγματα.
    Αφου πεις τι θελεις μπορει καποιος να σε βοηθησει και να σου πει την γνωμη του.
    Αυτα που λες παραπανω ειναι πολυ γενικα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 20-11-17 12:00 #24
    Προεπιλογή
    1)Αποφευγεις τις φασαριες οσο μπορεις παλευεις μονο οταν δεν μπορεις να κανεις αλλιως η κινδυνευει δικο σου πρωσοπο [παιδι,γυναικα,μανα]οποτε ακομα και εαν μειωνεκτεις παλευεις κανονικα με νυχια και δοντια.
    2)κανεις παντα γυμναστικη και καταλληλη προπονηση για να μπορεσει το σωμα σου να ανταποκριθει οσο γινεται καλυτερα ειτε στην μαχη ειτε στην φυγει,ειτε να εφαρμοσει τις τεχνικες που γνωριζει οσο γινεται εαν γινεται και καλο ειναι να αντεχεις το ξυλο.
    3)Οταν αποφασιζεις να κανεις εαν συστημα [πολεμικη τεχνη μαχητικο αθλημα κτλ]λες στον δασκαλο τι θες και αναλογα πως ειναι προσανατολισμενη η προπονηση του καταφερνεις η οχι πραγματα.Δηαλδη δουλευεις εφαρμοσιμες τεχνικες που δεν θελουν ζεσταμα για να βγουν?μαθαινεις τακτικες για μαχη με πιο πολλους και δυνατους αντιπαλους,βασικα την καλυτερη τεχνικη για μαχαιρι και πολλους δυνατους αντιπαλους την ξερει ο Μπολτ.
    Κανεις χειρισμο οπλων ισως να βρεςι κατι γυρω σου να το χρισιμοποιησεις,η κανεις ατελειωτες κινησεις στον αερα χωρις αντιπαλο [αρχικα χρειαζοντε,αλλα αρχικα μονο]με αντιπαλο τον παντα επικυνδινο αερα.
    Οταν εχεις πιο πολλους αντιπαλους ξερεις να ανοιξεις τρυπα και να φυγεις που ειναι σωστο και γινεται αναλογα την περισταση,η θες να βγαλεις 2-3 που μπορει να ειναι πολυ δυνατοι νοκ αουτ που γινεται πολυ δυσκολα και απο ελαχισοτυς στον κοσμο?
    4)ολα αυτα πανε περιπατο εαν δεν εχεις καρδια εαν δεν εχεις καρδια αστο δεν βγαινει τιποτα,αλλο η αυτοπεποιθηση στην προπονηση,αλλα αλλο οσο και να εχεις δουλεψει και να τα κανεις στην προπονηση εαν δεν εχεις καρδια η αυτοπεποιθηση της προπονησης και η ψυχραιμια πανε βολτα.

    Αυτα σε ενα πολυ γενικο πλανο ασχετα τεχνης που φυσικα παιζει καποιο ρολο,ολα τα συστημα εχουν συν/πλην κανενα τελειο,εσυ ποσο προπονησε και τι κανει σαν δουλεια ο δασκαλος μετραει,σε μεγαλο βαθμο.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12