Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 22
  1. 14-02-16 16:33 #1
    Προεπιλογή κορτιζολη υψηλη αντιμετωπιση
    Προσφατες εξετασεις εδειξαν οτι η κορτιζολη μου ειναι πανω απο τα ορια. Τι εχετε να προτεινετε που να μπλοκαρει ουσιαστικα την παραγωγη της? το nolvadex και arimidex εκτος απο το να μειωνει τα οιστρογονα βοηθαει σε αυτον τον στοχο η πρεπει να κινηθω αλλου? και αν ναι ποιο φαρμακο/συμπληρωμα να παρω. ευχαριστω
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 14-02-16 16:45 #2
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Η διατροφη σου πως ειναι ? ειχα διαβάσει πως η βιταμινη c βοηθάει στην μείωση της κορτιζολης, πάντως μην αγχωνεσαι γιατι το αγχος δεν έχει και τοσο θετικο αποτελεσμα ως προς την κορτιζολη σου
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 14-02-16 17:07 #3
    Προεπιλογή
    phosphatidylserine , πολύ ύπνος, ηρεμία και όχι άγχος. Και καα χασισακι που και που καλό θα κάνει χαχα. Το nolvadex δεν παίζει
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-02-16 17:12 #4
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 6pack Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσφατες εξετασεις εδειξαν οτι η κορτιζολη μου ειναι πανω απο τα ορια. Τι εχετε να προτεινετε που να μπλοκαρει ουσιαστικα την παραγωγη της? το nolvadex και arimidex εκτος απο το να μειωνει τα οιστρογονα βοηθαει σε αυτον τον στοχο η πρεπει να κινηθω αλλου? και αν ναι ποιο φαρμακο/συμπληρωμα να παρω. ευχαριστω
    υψηλες ποσοτητες βιταμινης c βοηθανε στο ριξιμο της κορτιζολης
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 14-02-16 17:25 #5
    Προεπιλογή
    Παιδια εννοειται πως παιρνω τουλαχιστον 3γρ βιταμινη c, μαζι με καποια αλλα συμπληρωματα που λενε οτι βοηθανε. αλλα κακα τα ψεματα δεν εχω δει ακομη δουλεια(τουλαχιστον οχι οσο θα ηθελα) Θωμα και γω δεν το προτιμω το nolvadex γιατι λενε οτι ειναι μονο για οιστρογονα. Νομιζω οτι letrozole & arimidex ειναι πιο καλα για κορτιζολη. phosphatidylserine πηρα για ενα μηνα αλλα δεν με βοηθησε οσο θα ηθελα. τωρα ψαχνω κατι πιο δυνατο απο συμπληρωματα η αλλιως θα σκεφτω σοβαρα να μπω για πρωτη φορα στο τρυπακι με νομιμα φαρμακα απο φαρμακειο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 14-02-16 17:33 #6
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    ο γιατρος που πηγες, δεν σου ειπε τι να κανεις?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 14-02-16 17:44 #7
    Προεπιλογή
    Μου ειπε απλα να μην αγχωνομαι, αλλα απο οτι φενεται πρεπει να παρω κατι ωστε να δω δουλεια. Ηρεμιστικα και αντικαταθλιπτικα ειμαι αρνητικος γιατι ριχνουν την τεστοστερονη. αυτο που ψαχνω ειναι κατι που να μπλοκαρει την παραγωγη της κορτιζολης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 14-02-16 19:19 #8
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Οι αναστολείς της αρωματάσης ουδεμία σχέση έχουν με την κορτιζόλη και τα γλυκοκορτικοστεροειδή.
    Επίσης και οι ρυθμιστές επιλεκτικών οιστρογονικών υποδοχέων δεν επηρεάζουν τα επινεφρίδια.
    Η φωσφατιδυλοσερίνη βοηθά,σε συνδυασμό με μετριασμό στην κατανάλωση καφείνης και άλλων αδρενεργικών συμπαθητικομιμητικών διεγερτικών του ΚΝΣ που διεγείρουν το φλοιό των επινεφριδίων για παραγωγή κατεχολαμινών (επινεφρίνης,νορεπινεφρίνης).
    Η κορτιζόλη έχει μέγιστες τιμές νωρίς το πρωί και αυξάνει σε καταστάσεις άγχους,πχ νηστείας,μέσω νεογλυκογένεσης από το ήπαρ (παραγωγή γλυκόζης από αμινοξέα).
    Το μόνο φάρμακο που ήταν αποτελεσματικό,αλλά χορηγείτο σε σύνδρομο Cusking,ήταν η αμινογλουτεθιμίδη (orimeten).Όμως προκαλούσε καταστολή του υποθαλαμικού- υποφυσιακού-επινεφριδιακού άξονα.Οπότε ήταν επιτακτικό να χορηγείται και υδροξυκορτιζόνη παράλληλα.
    Το ασκορβικό οξύ σε μεγάλες δόσεις μπορεί να μετριάσει τα γλυκοκορτικοστεροειδή,όπως άλλωστε κάνουν και όλα τα ΑΑΣ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 14-02-16 20:14 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Ν. Τουλιάτος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι αναστολείς της αρωματάσης ουδεμία σχέση έχουν με την κορτιζόλη και τα γλυκοκορτικοστεροειδή.
    Επίσης και οι ρυθμιστές επιλεκτικών οιστρογονικών υποδοχέων δεν επηρεάζουν τα επινεφρίδια.
    Η φωσφατιδυλοσερίνη βοηθά,σε συνδυασμό με μετριασμό στην κατανάλωση καφείνης και άλλων αδρενεργικών συμπαθητικομιμητικών διεγερτικών του ΚΝΣ που διεγείρουν το φλοιό των επινεφριδίων για παραγωγή κατεχολαμινών (επινεφρίνης,νορεπινεφρίνης).
    Η κορτιζόλη έχει μέγιστες τιμές νωρίς το πρωί και αυξάνει σε καταστάσεις άγχους,πχ νηστείας,μέσω νεογλυκογένεσης από το ήπαρ (παραγωγή γλυκόζης από αμινοξέα).
    Το μόνο φάρμακο που ήταν αποτελεσματικό,αλλά χορηγείτο σε σύνδρομο Cusking,ήταν η αμινογλουτεθιμίδη (orimeten).Όμως προκαλούσε καταστολή του υποθαλαμικού- υποφυσιακού-επινεφριδιακού άξονα.Οπότε ήταν επιτακτικό να χορηγείται και υδροξυκορτιζόνη παράλληλα.
    Το ασκορβικό οξύ σε μεγάλες δόσεις μπορεί να μετριάσει τα γλυκοκορτικοστεροειδή,όπως άλλωστε κάνουν και όλα τα ΑΑΣ.
    Η απαντηση σου γιατρε ητανε απολυτα κατατοπιστικη. Οποτε αν θελω φαρμακο παιρνω το orimiten(αλλου ειδα να το λενε cytadren) μαζι με την υδροξυκορτιζονη. Κανοντας ερευνα ειδα οτι και το metoripone και mitotane εχουνε φτιαχτει για αυτο το σκοπο, αλλα ειναι πιο βαρια φαρμακα. το mitotane αν δεν κανω λαθος προκαλει και γυναικομαστια και διαφορα αλλα αρνητικα συμπτωματα, αρα το αποκλειω εντελως. Με την εμπειρια που εχεις θα μου προτεινες να δοκιμασω το orimeten η το metoripone? το phosphatidylserine το αγορασα σαν συμπληρωμα αλλα δεν με βοηθησε αρκετα και ετσι στραφηκα σε κατι πιο βαρυ. εχω ακουσει καλα λογια και για το lean xtreme αλλα δεν το εχω παρει ακομη
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 14-02-16 20:21 #10
    Προεπιλογή
    Με τι είδους εξετάσεις μετράται η κορτιζόλη και ποιοι παράγοντες ευθύνονται για την άνοδό της;
    Θέλω να πω επανέρχεται σε χαμηλά επίπεδα ή μπορεί να μένει ψηλά συνεχώς λόγω οργανικών αιτίων;
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 14-02-16 21:20 #11
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 6pack Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η απαντηση σου γιατρε ητανε απολυτα κατατοπιστικη. Οποτε αν θελω φαρμακο παιρνω το orimiten(αλλου ειδα να το λενε cytadren) μαζι με την υδροξυκορτιζονη. Κανοντας ερευνα ειδα οτι και το metoripone και mitotane εχουνε φτιαχτει για αυτο το σκοπο, αλλα ειναι πιο βαρια φαρμακα. το mitotane αν δεν κανω λαθος προκαλει και γυναικομαστια και διαφορα αλλα αρνητικα συμπτωματα, αρα το αποκλειω εντελως. Με την εμπειρια που εχεις θα μου προτεινες να δοκιμασω το orimeten η το metoripone? το phosphatidylserine το αγορασα σαν συμπληρωμα αλλα δεν με βοηθησε αρκετα και ετσι στραφηκα σε κατι πιο βαρυ. εχω ακουσει καλα λογια και για το lean xtreme αλλα δεν το εχω παρει ακομη
    Υψηλή κορτιζόλη συνδέεται με αυπνία το βράδυ,λόγω ότι υπερλειτουργούν τα επινεφρίδια και βγαίνουν μαζί αδρεναλίνη-νοραδρεναλίνη.
    Δεν υπάρχει πλέον στη χώρα μας το orimeten (novartis),ενώ στην Αμερική ονομάζεται cytadren.
    Επειδή σου ελαττώνουν την κορτιζόλη,μια πολύ χρήσιμη ορμόνη,η υπόφυση σου αναγκάζεται να υπερπαράγει κορτικοτρόπο ορμόνη (ACΤΗ).
    Αυτό εάν δεν κάνεις χρήση ενέσιμης κορτιζόνης,θα σε οδηγήσει σε δευτεροπαθή νόσο του Addison,κάτι από το οποίο έπασχε ο JFK και αναγκαζόταν να κάνει χρήση κορτιζόνης και ΑΑΣ προκειμένου να αντιμετωπίσει την οστεροπόρωση και τον υπογοναδισμό (ανεπαρκής DHEA).
    Η φοβία για την κορτιζόλη προέρχεται από το ότι είναι καταβολική για το μυικό σύστημα.Όμως χωρίς κορτιζόλη,έχεις ανεπαρκή αντι-φλεγμονώδη δράση,με μυοσκελετικές φλεγμονές,κόπωση,υπόταση και υπογλυκαιμία.
    Επανέλαβε την εξέταση αφού διακόψεις τη χρήση καφέ και τρως κάθε τρεις ώρες,χωρίς να μένεις νηστικός για περισσότερο χρονικό διάστημα,ενώ να κάνεις χρήση φωσφατιδυλοσερίνης κάθε πρωί και μετά την προπόνηση.Υπόψιν πως η ινσουλίνη καταστέλλει την κορτιζόλη,συνεπώς μετά την προπόνηση σου είναι επιβεβλημένο να κάνεις χρήση απλού υδατάνθρακα,αλλά και σε κάθε γεύμα να τρως σύνθετο.
    Βέβαια,η χρόνια κορτιζολαιμία οδηγεί σε λιπογένεση σπλαχνικού λίπους και αύξηση της περιφέρειας στη μέση (παράγων ΜΣ).

    http://gtoul.com/%CE%BA%CE%BF%CF%81%...-bodybuilding/

    http://gtoul.com/%CE%BF-%CF%81%CE%BF...%CE%BD-%CE%B1/

    http://gtoul.com/%CE%BF%CE%BE%CF%85-...%CE%BF-stress/
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 14-02-16 21:26 #12
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ippokratis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τι είδους εξετάσεις μετράται η κορτιζόλη και ποιοι παράγοντες ευθύνονται για την άνοδό της;
    Θέλω να πω επανέρχεται σε χαμηλά επίπεδα ή μπορεί να μένει ψηλά συνεχώς λόγω οργανικών αιτίων;
    H κορτιζόλη ορού είναι στα μέγιστα επίπεδα νωρίς το πρωί κυρίως γιατί είμαστε νηστικοί,ενώ πιο ευαίσθητη είναι η μέτρηση της στο σίελο
    Εάν υπάρχει χρόνια κορτιζολαιμία λόγω αυξημένου άγχους,ενδέχεται να προκληθεί φλοιοεπινεφριδιακή ανεπάρκεια δευτεροπαθούς τύπου,και η κορτιζόλη σου να είναι κάτω του φυσιολογικού (<10)


    http://gtoul.com/%CF%85%CF%80%CE%BF%...C%CE%B9%CE%B1/
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 14-02-16 21:49 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Ν. Τουλιάτος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υψηλή κορτιζόλη συνδέεται με αυπνία το βράδυ,λόγω ότι υπερλειτουργούν τα επινεφρίδια και βγαίνουν μαζί αδρεναλίνη-νοραδρεναλίνη.
    Δεν υπάρχει πλέον στη χώρα μας το orimeten (novartis),ενώ στην Αμερική ονομάζεται cytadren.
    Επειδή σου ελαττώνουν την κορτιζόλη,μια πολύ χρήσιμη ορμόνη,η υπόφυση σου αναγκάζεται να υπερπαράγει κορτικοτρόπο ορμόνη (ACΤΗ).
    Αυτό εάν δεν κάνεις χρήση ενέσιμης κορτιζόνης,θα σε οδηγήσει σε δευτεροπαθή νόσο του Addison,κάτι από το οποίο έπασχε ο JFK και αναγκαζόταν να κάνει χρήση κορτιζόνης και ΑΑΣ προκειμένου να αντιμετωπίσει την οστεροπόρωση και τον υπογοναδισμό (ανεπαρκής DHEA).
    Η φοβία για την κορτιζόλη προέρχεται από το ότι είναι καταβολική για το μυικό σύστημα.Όμως χωρίς κορτιζόλη,έχεις ανεπαρκή αντι-φλεγμονώδη δράση,με μυοσκελετικές φλεγμονές,κόπωση,υπόταση και υπογλυκαιμία.
    Επανέλαβε την εξέταση αφού διακόψεις τη χρήση καφέ και τρως κάθε τρεις ώρες,χωρίς να μένεις νηστικός για περισσότερο χρονικό διάστημα,ενώ να κάνεις χρήση φωσφατιδυλοσερίνης κάθε πρωί και μετά την προπόνηση.Υπόψιν πως η ινσουλίνη καταστέλλει την κορτιζόλη,συνεπώς μετά την προπόνηση σου είναι επιβεβλημένο να κάνεις χρήση απλού υδατάνθρακα,αλλά και σε κάθε γεύμα να τρως σύνθετο.
    Βέβαια,η χρόνια κορτιζολαιμία οδηγεί σε λιπογένεση σπλαχνικού λίπους και αύξηση της περιφέρειας στη μέση (παράγων ΜΣ).

    http://gtoul.com/%CE%BA%CE%BF%CF%81%...-bodybuilding/

    http://gtoul.com/%CE%BF-%CF%81%CE%BF...%CE%BD-%CE%B1/

    http://gtoul.com/%CE%BF%CE%BE%CF%85-...%CE%BF-stress/
    Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Οποτε ξεχναω εντελως το orimenten αφου και δεν μπορω να το βρω και ειναι επικινδυνο οπως ειπες. Θα ψαξω για το metoripone αν υπαρχει στην Ελλαδα στα φαρμακεια η εστω στο διαδικτυο, καθως οπως ειδα η mayo clinic το προτεινει για το συνδρομο που ανεφερες.

    Διατροφη κανω οσο το δυνατον καλυτερη στο στυλ του bbing, ενω για τα προβληματα υπνου κατα καιρους εχω δοκιμασει διαφορα οπως μελατονινη, zma και gaba. τον καφε τον εχω κοψει σε ενα την ημερα, αλλα θα κανω αυτο που μου ειπες δηλ να τον κοψω εντελως και θα παω να ξανακανω εξετασεις. Υδατανθρακα μετα την προπονηση χρησιμοποιω συνηθως μπανανα, οπως κανουν και οι περισσοτεροι.

    Και τελος μαλλον θα δωσω μια ακομη προσπαθεια στο phosphatidylserine, αλλα οχι μονο του. Σκεφτομαι να παρω συμπληρωματα με 7OH μεσα(πχ lean xtreme) γιατι σε διαφορα ξενα sites οσοι πηρανε παρομοια ειπανε οτι τους βοηθησε παρα πολυ στο να ριξουνε την κορτιζολη τους.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 6pack : 14-02-16 στις 22:02
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 15-02-16 00:17 #14
    Προεπιλογή
    phosphatidylserine στα ποσά mg το είχες και δεν δούλεψε;
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 15-02-16 00:24 #15
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Ν. Τουλιάτος Εμφάνιση μηνυμάτων
    H κορτιζόλη ορού είναι στα μέγιστα επίπεδα νωρίς το πρωί κυρίως γιατί είμαστε νηστικοί,ενώ πιο ευαίσθητη είναι η μέτρηση της στο σίελο
    Εάν υπάρχει χρόνια κορτιζολαιμία λόγω αυξημένου άγχους,ενδέχεται να προκληθεί φλοιοεπινεφριδιακή ανεπάρκεια δευτεροπαθούς τύπου,και η κορτιζόλη σου να είναι κάτω του φυσιολογικού (<10)


    http://gtoul.com/%CF%85%CF%80%CE%BF%...C%CE%B9%CE%B1/
    γιατρε αν εγω θελω δηλαδη να κανω αεροβια πρωι με αδειο στομαχι θα ηταν καλυτερα να παρω βιταμινη c λιγο πριν ξεκινησω?
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία