Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. 02-03-16 14:13 #1
    Προεπιλογή Καλώς σας βρήκα παιδιά! Εαν μπορείτε βοηθήστε με...
    Κατ'αρχάς χαιρετίσματα σε όλους! Είμαι ένας φοιτητής ηλικίας 18 στα 19 και θέλω να με συμβουλέψετε οι πιο έμπειροι επί του θέματος... Έχω πάρει απόφαση να ασχοληθώ σοβαρά με την σωματική μου κατάσταση και τη διαμόρφωση του σώματός μου. Χρόνια ήθελα να το κάνω αυτό αλλά κατά τη διάρκεια της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης δεν είχα χρόνο εξ'αιτίας του διαβάσματος που ειλικρινά μου έκλεβε όλη την ημέρα. Τώρα που πέρασα σε μια σχολή και προσαρμόστηκα στη νέα μου ζωή νιώθω πως είναι η τελευταία μου ευκαιρία να ξεκινήσω το έργο αυτό.


    Στο παρελθόν ασχολήθηκα με το γυμναστήριο αλλά σποραδικά και εντελώς "ερασιτεχνικά", αλλά 2-3 πράγματα τα γνωρίζω ( είμαι σίγουρος όμως πως ακόμη και αυτές οι γνώσεις μου είναι πολύ ελλιπείς). Είμαι στα 1.77 και γύρω στα 75 κιλά. Χωρίς να έχω κάνει κάποιου είδους λιπομέτρηση ξέρω ( βλέπω) πως το ποσοστό του λίπους μου είναι μεγάλο αλλά προς Θεού με αυτά τα χαρακτηριστικά δεν λέω ότι έχω κάποιο πρόβλημα. Αυτό το thread το κάνω για να με συμβουλέψετε αναφορικά με τις ενέργειες που πρέπει να κάνω για αρχή. Από βδομάδα αρχίζω γυμναστήριο και θα συμβουλευτώ εννοείται τον προπονητή αλλά θέλω τις απόψεις σας. Πρέπει να συμβουλευτώ διατροφολόγο? Πότε κάνω γράμμωση και πότε όγκο? Τι είναι οι πρωτεΐνες ( και δεν εννοώ βιολογική σύσταση και αμινοξέα ) ? Είμαι σε καλή ηλικία για να ξεκινήσω? Δεν θέλω να ασχοληθώ επαγγελματικά ούτε να γίνω ντουλάπα ..... Θέλω ένα όμορφο και υγιές σώμα λιιιγο φουσκωμένο ... Παράλληλα θέλω να τονίσω πως, όπως πιστεύω όλοι μας, έτσι κι εγώ εμπνέομαι να συνεχίσω την προσπάθεια μου όταν βλέπω πως αποδίδει... Πόσο καιρό θα πάρει για να αρχίσω να νιώθω πως κάνω σωστή δουλειά?


    Έχω πάρα πολλές απορίες που δεν μπορώ να τις θυμηθώ τώρα επειδή γράφω το μήνυμα κάπως βιαστικά. Αλλά φαντάζομαι δεν είμαι μόνο εγώ έτσι . Όλα τα σχόλια και οι απόψεις σας είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτα! Και σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 02-03-16 14:48 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    Καλωσήρθες αρχικά

    Δεν είναι απαραίτητο να πας σε διατροφολόγο,γι'αρχη καλό είναι να βάλεις σε μια σειρά την διατροφή σου,να δεις τι μπορείς να τρως,τι δυνατότητες υπάρχουν και μετά να σχεδιάσεις μια διατροφή κοντά στις θερμιδες συντηρησης σου και λίγο χαμηλότερα - με την προυποθεση οτι πρεπει πρώτα να χασεις λίπος οπως λες.

    Μια ιδέα για το πως στήνεται μια διατροφη θα δεις στο τόπικ διατροφες μελών , παρε παραδειγματα ,δες τι σου ταιριαζει και τι σου αρεσει και μετα φτιάξε μια και ανεβασε την εκει σε νέο θέμα για να σου πουν οι πιο έμπειροι μια γωνμη,συμβουλες κτλ.

    Οι πρωτείνες ειναι συμπληρώματα διατροφής , συμπληρώνουν δλδ τα όποια κενά μπορεί να εχει η διατροφή σου,δεν ειναι κατι απαραίτητο αλλά λόγω κόστους και ευκολίας μας εξυπηρετουν για να πιάσουμε τα ημερίσια ποσά πρωτείνης που χρειαζόμαστε.

    Χρόνος αποτελεσματος δεν υπαρχει,εξαρταται απο τον οργανισμό σου και κυρίως απο το ποσο πιστά (και σωστά),ακολουθείς τα προγράμματα γυμναστικής και διατροφής σου.

    Αφιέρωσε λιγο χρονο για διάβασμα στο φορουμ γυρω απ οτα βασικά και θα βρεις ότι χρειάζεται ένας αρχάριος - και κάτι παραπάνω - γυρω απο διατροφή,προπόνηση κτλ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 08-03-16 14:46 #3
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Καλώς ήρθες στο φόρουμ
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 08-03-16 14:56 #4

    Εγγραφή
    24-11-2009
    Περ.
    attiki
    Μηνύματα
    1.748
    Προεπιλογή
    welcome
    to soma einai ypalilos toy myaloy
    Απάντηση με παράθεση
     

  5.