Θέμα: Ισχιαλγια

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 77
  1. 02-03-16 23:30 #1
    Unhappy Ισχιαλγια
    Εχθες και μετα απο μια εβδομαδα ελαφρυ πονου/βαρους της μεσης και μουδιασματος των ποδιων, ο γιατρος μου διεγνωσε ισχιαλγια.

    Πρωτη ερωτηση λοιπον ποια η θεραπεια και δευτερη ποτε μπορω να κανω βαρη. Η απαντηση του ηταν σε 10 μερες το λιγοτερο και στην ερωτηση αν μπορω τουλαχιστον αυτες τις μερες να κανω χερια σε επικλινη θεση ηταν κατηγορηματικα οχι !
    Και οκ, δυο βδομαδες ειναι αλλα δυστυχως η φυση της δουλειας μου ειναι να περπαταω πολυ καθως και η ορθοστασια. Να σημειωσω πως ολο αυτο ειναι προιον αδεξιου sumo squat στο smith σε συνδυασμο με την καταπονηση λογω δουλειας.
    Ανοιγω αυτο το θεμα γιατι δεν μου ειναι σαφες ακομα περι τινος προκειται " πρακτικα " οποτε αν καποιος εχει παρομοια εμπειρια θα μου ειναι χρησιμη οπως επισης αν γνωριζει καποιος εαν μετα το περας της ισχιαλγιας υπαρχει ευαισθησια αρα και μεγαλυτερες πιθανοτητες επανεμφανισης
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 03-03-16 14:31 #2
    Το avatar του χρήστη LuNaT1C

    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περ.
    Ioannina
    Μηνύματα
    532
    Προεπιλογή
    Έχεις κάνει μαγνητική? Αν ναι τι έχει δείξει ?

    Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Loosers in mind have no life...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 03-03-16 16:20 #3
    Προεπιλογή
    Μαγνητικη οχι, νομιζω αν δεν συντρεχει σοβαρος λογος δεν γινεται. Δεν μου το ανεφερε καν σκεψου ο γιατρος. Μου ειπε οτι εχω καταπονηθει
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 03-03-16 23:18 #4
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Ισχιαλγια= αλγος στο ισχιο.
    Χμμμμ δηλαδη και στον περιπτερα να πηγαινες μπορει να στο'λεγε
    Πώς σου προτεινε να το αντιμετωπισεις?
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 04-03-16 00:10 #5
    Προεπιλογή
    Ναι αλλα χρειαζομουν ψυχολογικα τουλαχιστον την " αυθεντια " για να αποκλεισω το οτιδηποτε αλλο. Ακουγα μια εβδομαδα τωρα για ισχιαλγια, οσφυαλγια, τον συνδυασμο τους και και και..
    Μου προτεινε ξεκουραση, αναλγητικα και θερμαντικες αλοιφες.
    Σε εχω διαβασει εδω γενικα και θα 'θελα τη γνωμη σου. Αν δεν κανω λαθος, δεν εχεις αναρτησει κατι σχετικα με την ισχιαλγια ( οπως και να χει σε ο,τι αντιστοιχο σε εχω διαβασει εισαι σαφεστατος και κατανοητος ).
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 04-03-16 09:00 #6
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Οκ then λογικη η σκεψη σου φιλε μου απλα αντιδρω οταν ακουω τετοιους ορους και ειδικα απο γιατρο χωρις να διαφοροδιαγνωσει (να βρει τι ακριβως φταιει και να το θεραπευσει).
    Αυτα που σου'πε ειναι τα τυπικα αλλα δεν πιστευω να σ'αφησει αν εχει τελικα καποια ριζιτιδα-κηλη κλπ.
    Ο λογος που σου'βγαλε ενοχληση με πορεια και αντικρισμα στο ισχιο ειναι προφανης και δεν ειναι αλλος απο πιεση περιφερικου νευρου.
    Στο διαταυτα!!
    Θεωρω πως πρεπει να παρεις δευτερη γνωμη γιατι ακομη και μεσα να πεσει ο γιατρος με αυτα τα λιγα που σου ειπε σαν αντιμετωπιση δεν λυνεις το προβλημα απλα αντιμετωπιζεις συμπτωματα και οχι αιτιο.
    Επειτα μια μαγνητικη θα διελευκανει τι ακριβως γινεται στην οσφυικη μοιρα και ποιος ακριβως δισκος τυχον πιεζει-πιεζεται! Βεβαια οσο πιο ψηλα βγουν τα συμπτωματα τοσο πιο ψηλα υπαρχει θεμα στην οσφυ.
    Επειτα υπαρχει εστιασμενη και οργανωμενη αντιμετωπιση ειτε με φαρμακευτικη αγωγη-ξεκουραση και υπια θεραπευτικη γυμναστικη ειτε με ολα τα παραπανω και φυσικοθεραπειες και κυριως manual therapy.
    Κανε αν θες αυτα που σου ειπε ο γιατρος σου απλα αν σε αφησει να ξερεις πως αφου σε ενοχλησε μια φορα υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να σε ξαναπιασει αργα ή γρηγορα μιας και το προβλημα θα υπαρχει.
    Αν λοιπον σε μια κλινικη αξιολογηση ησουν εν απουσια συμπτωματων νευρικης πιεσης και ειχες απλα πονο πχ αυτα που σου προταθηκαν θα ηταν πιο σωστα.
    Φιλικα Νικος.
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 04-03-16 15:40 #7
    Προεπιλογή
    Φιλη
    Αρχικα σε ευχαριστω για την απαντηση.
    Γνωριζω οτι η ισχιαλγια ειναι συμπτωμα αλλα δεν μπορει να οφειλεται καθαρα σε υπερκοπωση η σε καποιον τραυματισμο ? Εαν ναι, η ενταση του πονου / μουδιασματος καθως και η συχνοτητα μαζι με την εξεταση απο τον γιατρο δεν μπορουν να αποτελεσουν υλικο για διαγνωση ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 05-03-16 01:06 #8
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Σορρυ...
    Καταλαβα πως εχεις πονο με πορεια...αν ο πονος ειναι τοπικος μπορει να μιλαμε απλα για μυικο σπασμο οποτε δεν ισχυει το παραπανω μου ποστ.
    Τσεκαρε trigger point gluteus maximus-medius-minimus και αν ο πονος αντανακλα στην περιοχη με τις φωτο μπορει να ειναι αυτο.
    Οπως και να'χει χωρος κλινικη αξιολογηση μονο υποθεσεις κανω.
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 05-03-16 03:38 #9
    Προεπιλογή
    Μια χαρά στα ειπε ο γιατρός.
    Μαγνητική δε χρειάζεσαι.
    Ξεκούραση , αναλγητικά και ζεστά επιθέματα.
    Και τελος. Τα πολλα λογια ειναι φτωχεια.
    Ξεκούραση 15 μέρες. Και με καλή διατροφή ούτε πίσω θα μείνεις ούτε μυϊκή μάζα θα χάσεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 05-03-16 16:27 #10
    Προεπιλογή
    Υπαρχει στ ' αληθεια τενοντιτιδα σε εκεινο το σημειο ??
    Να 'ναι καλα τα εμπλαστρα σημερα ειμαι καλυτερα
    Το θεμα μου ειναι να επιστρεψω τωρα στις προπονησεις οσο το συντομοτερο γιατι ειναι απελπισια η αποχη..
    Το μονο καλο ειναι οτι αυτες τις μερες τρωω οσο περισσοτερο μπορω και ετσι θα εχω επιστρεφοντας " υλικο " για να δουλεψω
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 05-03-16 19:11 #11
    Προεπιλογή
    Σε ποιο σημείο?

    Δε χρειάζεσαι να βιαστείς.

    Δε θα πάθεις τίποτα αν κάτσεις μια εβδομαδα παραπάνω. Δηλαδή και τι έγινε?
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 05-03-16 19:47 #12
    Προεπιλογή
    Παντου ! Το θεμα ειναι οτι ειμαι αρκετα αδυνατη οποτε εχω ενα "στεγνο" σωμα και με την σχεδον καθημερινη προπονηση που κανω δεν αποθηκευω τιποτα.
    Μωρε τιποτα δεν θα παθω αμα δεν παω αλλα ηδη αυτες οι 2 εβδομαδες μου εχουν κακοφανει.
    Τελος παντως της επομενης θα παω να κανω λιγο χερια, ειναι και ψυχολογικο, καταλαβαινεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 05-03-16 19:50 #13
    Προεπιλογή
    Σορρυ, δεν καταλαβα εξ αρχης τι εννοουσες
    http://www.aidyourtendon.com/tendini...tendonitis.php
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 05-03-16 19:57 #14
    Προεπιλογή
    Εσύ ξέρεις , εσύ αποφασίζεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 05-03-16 21:01 #15
    Προεπιλογή
    Εμένα τέλη Νοέμβρη με "χτύπησε" η μέση χαμηλά μετά από βαρύ front squat.

    Τις πρώτες μέρες δεν μπορούσα ούτε να καθίσω, ούτε να ξαπλώσω, σε στάση που να μην με πονάει. Η πρώτη βδομάδα ήταν πολύ δύσκολη.

    Πιστεύω λειτουργησε σωρευτικά , χρόνια κακή στάση του σώματος στην καρέκλα + πίεση από βαριες προπονήσεις, ήρθε και κλάταρε.

    Έμεινα 3 μήνες χωρίς γυμνστήριο μέχρι που σταμάτησε και η παραμικρή ενόχληση και τώρα επιστρέφω δειλά δειλά και πολύ προσεκτικά.

    Στο λέω για να μη βιαστείς και υποτροπιάσεις.

    Αν σε ενοχλήσει η μέση μία φορά συνήθως επανέρχεται.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags for this Thread