Θέμα: Ισχιαλγια

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 77
  1. 06-03-16 14:03 #16
    Προεπιλογή
    Μου δινεις κουραγιο
    Τι σου ειχαν διαγνωσει εσενα ?
    Καλη αρχη
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-03-16 21:44 #17
    Προεπιλογή
    Το λέω απλά γιατί η μέση είναι " ύπουλη". Ποια άσκηση θεωρείς ότι σου την επιβάρυνε;
    Δεν πήγα πουθενά , μόνος μου την έκανα τη διάγνωση και τη θεραπεία
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-03-16 21:53 #18
    Προεπιλογή
    Φαινεται να ειναι υπουλη, ναι..
    Αλλα πως εκατσες 3 μηνες να πονάς?
    Σιγουρα με επιβαρυναν τα squat :/
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 07-03-16 22:32 #19
    Προεπιλογή
    Δεν πόναγα 3 μήνες, η πρώτη βδομάδα ήταν ζόρικη.
    3 μήνες περίμενα μέχρι να φύγει και η παραμικρή ενόχληση, γιατί οι ενοχλήσεις συνεχίζονταν πχ όταν σήκωνα κάποιο βάρος ή και σε άλλες καθημερινές δραστηριότητες.
    όπως και να χει περαστικά και προσοχή!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 08-03-16 04:09 #20
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 08-03-16 04:52 #21
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.811
    Προεπιλογή
    εδω επαγγελματίες αθλητες και όπου κριθεί απαραίτητο έχουν αποχή απο προπονήσεις και μετα ξεκινάνε σιγα σιγα αποκατάσταση και ενεργητική ξεκούραση προτου μπούν κανονικά σε προπονήσεις

    η ανάρρωση είναι το παν , ώστε να γίνει ανάπλαση, με σωστη διατροφή και αν χρειαστει και δώσει ο γιατρός κάποιο φαρμακευτικό σκεύασμα, αλλα αν δεν υπάρξει πλήρη αποκατάσταση η υποτροπή είναι προ των πυλών , εγω πέρασα σοβαρούς τραυματισμούς απο ατύχημα βέβαια , αλλα όσες φορές με έπιασε η τρέλα και βιάστηκα το πλήρωσα και γι αυτο λέω "στερνη μου γνώση"
    1και 2 βδομάδες παραπάνω αποχη σιγουρεύουν την αποκατάσταση καλύτερα και όποιος βιάζετε επειδη δεν θέλει να χάσει προπονήσεις , μετα το πιθανότερο είναι απλα να βλέπει τούς άλλους που θα γυμνάζονται επειδη δεν θα μπορεί
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 08-03-16 15:04 #22
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω για τη συμβουλη !
    Οντας υποχονδρια δε θα ρισκαρω να επιστρεψω πριν να ειμαι απολυτα βεβαιη οτι ο τραυματισμος εχει αποκατασταθει.
    Βεβαια, η απορια που μου δημιουργειται ειναι ποσο μπορουν ασκησεις χεριων η / και στηθους ( πχ γαλλικες πιεσεις ) να επηρεασουν τη μεση ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 08-03-16 19:08 #23
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.811
    Προεπιλογή
    αυτες είναι που θα σε κάνουν τη ζημια χωρίς να πάρεις χαμπάρι , αν πχ εκετελείς ασκήσεις για δικέφαλα και λογικά θα πείς τι δουλειά έχουν τα δικέφαλα με την μέση και πάς να κάνεις με άνεση την ασκηση γιατι νομίζεις δεν έχει σχέση με μέση , όταν όμως εκτελούμε μια άσκηση πχ σε όρθια θέση για τα χέρια , θέλουμε δεν θέλουμε η πίεση και η ταλάντωση μεταφέρετε στη μέση και σπονδυλικη στήλη γενικότερα

    αν όμως η άσκηση γινει σε μηχάνημα που να απομονώνει τα δικέφαλα και να μην επιβαρυνει μέση τότε όλα καλα , όπως επίσης αν κάνουμε σε καθιστή θέση με αλτήρες ακουμπώντας την πλάτη σε ελαφρα επικληνή πάγκο , τοτε η δύναμη δεν μεταφέρετε εγκάρσια στην σπονδυλικη στήλη αλλα μοιράζετε στην πλάτη και στον πάγκο που ακουμπάει με μικρότερη επιβάρυνση στη μέση

    απλα ενα παράδειγμα ανέφερα και γενικά σε ότι κάνουμε ακόμη και οταν παίρνουμε και αφήνουμε το βάρος εκεί πρέπει να προσέχουμε για να έχουμε
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 15-03-16 22:13 #24
    Προεπιλογή
    Ειπα λοιπον να ακολουθησω τη συμβουλη σας και δεν εχω κανει καθολου προπονηση.
    Εξακολουθω να δουλευω αποφευγοντας την ορθοστασια και οσο λιγοτερο μπορω.
    Δυστυχως ενω μπορω να πω πως ειμαι αρκετα καλυτερα, πονος εξακολουθει να υπαρχει. Το κακο ειναι πως εχω αρχισει να απογοητευομαι
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 15-03-16 22:22 #25
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    εγω απο την αλλη επειδη ειμαι κ παθων με την μεση με μαγνητικες, φυσιοθεραπειες κ ολα κ με ασχημες καταστασεις σε φαση να μην μπορω να παω ουτε μεχρι την τουαλετα απο τον πονο, ειμαι υπερ της ενεργητικης αποκαταστασης..
    πλεον εχω επανελθει εδω κ χρονια στο 99%,κ κανω τα παντα εκτος απο αρσεις..
    ακομα κ με πονο πηγαινα γυμναστηριο κ εκανα ασκησεις που μπορουσα, εστω κ με λιγα κιλα κ δεν ειχα θεμα..σιγα σιγα, μου περασε, κ με προσοχη επανηλθα..το θεμα το εχω ακομα φυσικα, κ πρεπει να προσεχω, αλλα ποτε δεν το αφησα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 15-03-16 23:33 #26
    Προεπιλογή
    Ποσο διηρκησε η αποχη σου ? Επισης επιστρεφοντας τι προγραμμα ακολουθησες ?
    Με εχει πιασει και φοβος γαμωτο !!
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 15-03-16 23:43 #27
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    σχετικα ειναι αυτα..
    3 φορες με εχει πιασει σε σημειο να μην αισθανομαι τα ποδια μου απο τα γονατα κ κατω κ να μην μπορω να σταθω ορθιος.
    μια βδομαδα αποχη με πολυ πονο κ ιδρωτα, κ μετα σιγα σιγα αρχισα παλι..πονουσα φυσικα, κ ο,τι εκανα το εκανα με μεγαλη προσοχη..αν σκεφτεις οτι με το ζορι κουβαλουσα κ την τσαντα στο γυμναστηριο..αλλα ο πονος περασε, κ οπως εγραψα απο πανω με τον καιρο πετυχα πολυ καλη αποκατασταση..
    αυτο που παρατηρησα ηταν οτι δεν ειχα την ιδια ενοχλση σε ολες τις ασκησεις..σε καποιες ηταν αρκετα μικροτερη, οποτε δουλεψα γυρω απο τον τραυματισμο με ασκησεις που δεν με ενοχλουσαν τοσο..
    κυριως ηταν ασκησεις επι παγκου, κ οχι τοσο με ελευθερα, αλλα βασιστηκα στα οργανα..τα κιλα σχετικα ειναι.
    μπορεις να κανεις την ιδια ασκηση με αρκετα λιγοτερα κιλα κ να "πονεσεις", ασχετως του τι θα ακουσεις απο καποιους..
    εχοντας αυτο κατα νου, ισα ισα, δουλεψα ακομα περισοτερο τη τεχνικη μου, γιατι δεν γινονταν αλλιως, πραγμα που με βοηθησε κ αρκετα στο μελλον..

    οπως εγραψα το προβλημα το εχω, δεν φευγει, αλλα πλεον κανω τα παντα, αλλα ειδικα σε βαρυτερες ασκησεις κραταω buffer κ ας μπορω να "δωσω" κατι περισοτερο..
    το προγραμμα ειναι σχετικο κ αυτο..τοτε εκανα ενα κλασσικο ββ σπλιτ, τυπου πλατη, ποδια, στηθος δικεφαλα, ωμοι τρικφαλα..αλλα οποιδηποτε προγραμμα κ αν κανει καποιος το ιδιο ειναι..φυσικα οχι προγραμμα που στοχευει σε δυναμη κ specialization..αυτο ειναι ανεφικτο σε εκεινη την φαση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 15-03-16 23:50 #28
    Προεπιλογή
    Τι σου προκαλουσε ομως τους πονους ? Πολυ ενθαρυντικο το μηνυμα σου, σε ευχαριστω
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 16-03-16 00:05 #29
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    η διαγνωση της μαγνητικης γραφει

    Στο Ο4-Ο5 ΜΔ παρατηρειται οπισθια εστιακη κεντρικη προπτωση του δισκου η οποια προκαλει εντυπωμα επι του νωτιαιου σακκου κ πιεση επι των κατερχομενοων ριζων κ ιδιαιτερα αριστερα..
    γιαυτο κ με χτυπουσε κυριως στο αριστερο ποδι..
    αν δεν κανω λαθος, πρεπει να δειχνει καπως ετσι..αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν τα δει ο Νιve που ειναι η δουλεια του, θα μας πει πιο σιγουρα..



    το πως το επαθα ειναι ασχετο με γυμναστικη..
    κ τις χειροτερες ενοχλησεις που ειχα μου τις εκανε σε ασχετες φασεις..μια φορα στον υπνο που πηγα να αλλαξω πλευρο, μια οταν μου επεσε αν στυλο κ εσκυψα (καθισμα εκανα βασικα) να το μαζεψω, αλλα κ παλι με χτυπησε, κοκ..

    απο ασκησεις κανω τα παντα..θα μπορουσα να κανω κ αρσεις, αλλα δεν τις θελω ουτε σαν ασκηση, οποτε δεν με πειραζει που δεν κανω..καθισματα (squat) κανω κανονικα, αλλα παντα με προσοχη..
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες  
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 16-03-16 00:29 #30
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω απο την αλλη επειδη ειμαι κ παθων με την μεση με μαγνητικες, φυσιοθεραπειες κ ολα κ με ασχημες καταστασεις σε φαση να μην μπορω να παω ουτε μεχρι την τουαλετα απο τον πονο, ειμαι υπερ της ενεργητικης αποκαταστασης..
    πλεον εχω επανελθει εδω κ χρονια στο 99%,κ κανω τα παντα εκτος απο αρσεις..
    ακομα κ με πονο πηγαινα γυμναστηριο κ εκανα ασκησεις που μπορουσα, εστω κ με λιγα κιλα κ δεν ειχα θεμα..σιγα σιγα, μου περασε, κ με προσοχη επανηλθα..το θεμα το εχω ακομα φυσικα, κ πρεπει να προσεχω, αλλα ποτε δεν το αφησα..
    αυτη ειναι κ η συμβουλη των γιατρων πλεον η ενεργητικη αποκατασταση αναλογα κ τον τραυματισμο βεβαια..
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags for this Thread