Θέμα: Ισχιαλγια

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 77
  1. 16-03-16 00:37 #31
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    ναι σιγουρα, η καθε περιπτωση διαφερει κ καποια πραγματα που δουλεψαν σε μενα μπορει να μην ενδεικνυνται για καποιον αλλον..
    αυτο μονο με trial and error μπορει να το διαπιστωσει καποιος, κ προσοχη, χωρις να υπερεκτιμα την κατασταση του η τις δυναμεις του, κ παντα να κανει ο,τι κανει με το προβλημα του κατα νου..
    δεν υπαρχει αναγκη για ρισκο, οποτε δουλευουμε αναλογα, κ ακουμε το σωμα μας..
    εμενα δλδ με βοηθησε πολυ αυτη η προσεγγιση κ χωρις να εχω καθοδηγηση απο καποιον, απλα πηγαινα ενστικτωδως..το προτιμουσα σιγουρα απο το καθησιο..
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 16-03-16 00:49 #32
    Προεπιλογή
    Ή ισχιαλγία οφείλεται σε κήλη μεσοσπονδύλιου δίσκου ή οποία μπορεί να ήταν και ασυμπτωματική. Αν υπήρχαν συμπτώματα μόνο στην περιοχή της μέσης θα ήταν οσφυαλγία.. Λογικά θα υπήρχε κήλη καιρό στην μέση σου αλλά δεν θα υπήρχαν συμπτώματα και χωρίς να πάρεις χαμπαρι μεγάλωνε ή κήλη μέχρι που χτύπησε περιφερικό νεύρο και άρχισε να μουδιάζει το πόδι σου
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 16-03-16 00:58 #33
    Προεπιλογή
    Γνώμη μου ως σπουδαστής φυσικοθεραπείας αλλά και ως παθών είναι να βγαλεις μια μαγνητική για να δεις το πρόβλημα κυρίως αν είναι μεγάλο, και να δεις δε ποιον σπόνδυλο είναι το πρόβλημα.. Ένας καλός νευρολόγος θα μπορούσε να καταλάβει που και ποιο είναι το πρόβλημα χοντρικά.. Αφού έφτασε σε σημειο να μουδιάζει το πόδι σου θεωρώ πως είναι μεγάλη κήλη και είναι χρόνια, και αφού δεν έφυγε τον πρώτο καιρό δεν πρόκειται να απορροφηθεί.. Το μόνο που μπορείς να κάνεις ( εάν είναι δισκοκηλη) είναι να περιορίσεις τα συμπτώματα με φυσικοθεραπείες, κολύμπι και αλλα μέσα.. Το πρόβλημα όμως εκεί θα είναι, δεν θα φύγει.. Απλά θα περιορίσεις τα συμπτώματα, και στο επόμενο λάθος που θα κάνεις θα επιστρέψει ο πόνος μεγαλύτερος.. Επίσης γνώμη μου είναι να απευθυνθεις σε νευρολόγο αρχικά, διότι αν πας σε νευροχειρουργό θα κοιτάξει να σε πείσει για εγχείρηση, το ίδιο και ορθοπεδικός.. Επίσης ο νευρολόγος μπορεί να σου γράψει μαγνητική.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 16-03-16 01:07 #34
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Anirene Εμφάνιση μηνυμάτων
    sumo squat στο smith σε συνδυασμο με την καταπονηση λογω δουλειας.
    πληροφοριακα, ουτε για πλακα μην κανεις στο σμιθ καθισματα αφου εχεις θεμα..εγω δεν μπορω να κανω ουτε 60 κιλα στο σμιθ χωρις να με χτυπησει..το ιδιο συμβαινει κ με τις περισοτερες πρεσσες ποδιων..η καλυτερη λυση για πρεσσα, ειναι ενα ποδι την φορα, κ για καθισματα μονο ελευθερο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 16-03-16 01:11 #35
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο death4glory Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνώμη μου ως σπουδαστής φυσικοθεραπείας αλλά και ως παθών είναι να βγαλεις μια μαγνητική για να δεις το πρόβλημα κυρίως αν είναι μεγάλο, και να δεις δε ποιον σπόνδυλο είναι το πρόβλημα.. Ένας καλός νευρολόγος θα μπορούσε να καταλάβει που και ποιο είναι το πρόβλημα χοντρικά.. Αφού έφτασε σε σημειο να μουδιάζει το πόδι σου θεωρώ πως είναι μεγάλη κήλη και είναι χρόνια, και αφού δεν έφυγε τον πρώτο καιρό δεν πρόκειται να απορροφηθεί.. Το μόνο που μπορείς να κάνεις ( εάν είναι δισκοκηλη) είναι να περιορίσεις τα συμπτώματα με φυσικοθεραπείες, κολύμπι και αλλα μέσα.. Το πρόβλημα όμως εκεί θα είναι, δεν θα φύγει.. Απλά θα περιορίσεις τα συμπτώματα, και στο επόμενο λάθος που θα κάνεις θα επιστρέψει ο πόνος μεγαλύτερος.. Επίσης γνώμη μου είναι να απευθυνθεις σε νευρολόγο αρχικά, διότι αν πας σε νευροχειρουργό θα κοιτάξει να σε πείσει για εγχείρηση, το ίδιο και ορθοπεδικός.. Επίσης ο νευρολόγος μπορεί να σου γράψει μαγνητική.
    Πλεον γινεται αντιμετωπιση και με θεραπευτικη γυμναστικη και manual...

    Υ.γ. πού σπουδαζεις?
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 16-03-16 01:21 #36
    Προεπιλογή
    Η ισχιαλγια συνηθως οφειλεται σε δισκοκηλη αλλα οχι παντα ! Δεν μπορεις να κανεις διαγνωση ποσο μαλλον να λες οτι ειναι χρονια χωρις καποιο κριτηριο πχ ηλικια, βαρος, τροπος ζωης κλπ..
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 16-03-16 01:25 #37
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nive Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλεον γινεται αντιμετωπιση και με θεραπευτικη γυμναστικη και manual...

    Υ.γ. πού σπουδαζεις?
    Προφανώς. Γι αυτό ειπα και "αλλά μέσα". Όπως βελονισμός, ειδικές ασκησεις mckenzie. Όταν λες θεραπευτική μέση γυμναστική εννοεις εκγύμναση κοιλιακών και ραχαιων ώστε η πίεση να πηγαίνει σε αυτούς τους μύες και όχι στην σπονδυλική στήλη? Σαφώς.. Αλλά δε το ανεφερα γιατί δεν έχει γίνει ακόμα διάγνωση, οπότε θα προέτρεχα πολύ λέγοντας αποθεραπεία-αποκατασταση για κάτι που δεν είναι σιγοθροτ αφού δεν υπάρχει μαγνητική.. Σε κολλέγιο είμαι
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 16-03-16 01:26 #38
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Anirene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ισχιαλγια συνηθως οφειλεται σε δισκοκηλη αλλα οχι παντα ! Δεν μπορεις να κανεις διαγνωση ποσο μαλλον να λες οτι ειναι χρονια χωρις καποιο κριτηριο πχ ηλικια, βαρος, τροπος ζωης κλπ..
    Γι αυτό έγραψα πιο πάνω για μαγνητική. Χωρίς μαγνητική βαδιζεις στα τυφλά
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 16-03-16 01:35 #39
    Προεπιλογή
    Συμφωνω αλλα πιο πολυ αναφερομαι στο πρωτο σου μηνυμα ! Τωρα παντως που εχει περασει καιρος , περιπου 3 εβδομαδες, μπορω να πω οτι εντοπιζω το προβλημα οχι στη μεση αλλα στη συνδεση της λεκανης με το ποδι :/
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 16-03-16 01:44 #40
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Anirene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνω αλλα πιο πολυ αναφερομαι στο πρωτο σου μηνυμα ! Τωρα παντως που εχει περασει καιρος , περιπου 3 εβδομαδες, μπορω να πω οτι εντοπιζω το προβλημα οχι στη μεση αλλα στη συνδεση της λεκανης με το ποδι :/
    Το πρώτο μου μήνυμα το έγραψα διότι καλώς ή κακώς σχεδόν όλοι οι άνθρωποι έχουμε κήλες.. Αλλά είναι ασυμτωματικες.. Οπότε δεν ξερουμε ότι έχουμε.. Εάν πειστεί ή κήλη με τον καιρό δημιουργείται ισχιαλγία.. Ή ηλικία δεν είναι απόλυτη.. Π.χ. εγώ κήλη απέκτησα στα 14... Δεν είχα κανένα σύμπτωμα μέχρι πέρσι, σε μια προπονηση έκανα αρσεις θανάτου χωρίς καλο ζεσταμα και την επαθα. Μεγάλωσε η κήλη και άρχισε να μουδιάζει το δεξί μου πόδι.. Όλα αυτά στα λέω με την λογική ότι υπάρχει κήλη.. Λεπτομερειες και 100% διάγνωση, μόνο μαγνητική..
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 16-03-16 01:51 #41
    Προεπιλογή
    Σε περιπτωση βέβαια που θες να αποφύγεις τόσο πολύ την μαγνητική,μπορείς να ξεκουραστεις όπως σου είπε ο γιατρός μέχρι να σου περάσει και μετά να αρχισεις ειδικές ασκήσεις, και εκγύμναση κοιλιακών και ραχαιων.. Αλλά το πρόβλημα παραμένει και υπάρχει το ενδεχόμενο να σε ξανά χτυπήσει στο μέλλον. Γι αυτό δωσε βάση στην εκγύμναση
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη death4glory : 16-03-16 στις 01:57
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 16-03-16 01:58 #42
    Προεπιλογή
    Κατι ακομα, η εξεταση lasegue δεν ειναι ενδεικτικη για κηλη ? Πχ σε αυτην δεν πονπυσα καθολου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 16-03-16 02:00 #43
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Λοιπόν παιδαρά... εγώ δεν ξέρω τι είχα πάθει...απλά μετά από κωπηλατική (που την κάνω με περιεργο τρόπο) με "τράβηξε η μέση"...

    Να ξες ότι οι τραυματισμοί συμβαίνουν συχνότερα λόγω ανισσοροπιών που έχουμε αποκτήσει στο σώμα....

    Εμένα μου ζήτησαν να κάνω μαγνητική, δεν έκανα για οικονομικούς λόγους τεσπά και μετά από τρεις μέρες πήγα γυμναστήριο και επικεντρώθηκα να λύσω το πρόβλημα....

    Δεν έχω ειδικές γνώσεις απλά έκανα whatever felt good....Δεν μ'έχει ξαναενοχλήσει από τοτε...Πήγαινε gym και ξεκίνα με ένα εύρος κίνησης που θα σε βοηθάει να κινήσεις την μέση αλλά να νιώθεις και σιγουριά, μετά σιγά σιγά αύξανε το εύρος....


    Μην κάνεις smith και λαλακίες αυτά είναι για τις γιαγιάδες και για τους χέστηδες....Στην τελική στο ελεύθερο squat άμα δεν μπορείς να σηκωθείς αμολάς τα κιλά και γλύτωσες...στo smith θα διπλώσεις στα δύο
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 16-03-16 02:06 #44
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Anirene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατι ακομα, η εξεταση lasegue δεν ειναι ενδεικτικη για κηλη ? Πχ σε αυτην δεν πονπυσα καθολου.
    Το τεστ αυτό δείχνει μόνο αν υπάρχει ριζοπάθεια.. Δεν υπάρχει καμία λεπτομέρεια.. Ο λόγος που θέλεις να αποφύγεις την μαγνητική είναι λόγο κόστους η λόγο ακτινοβολίας?

    Καλό θα ήταν να πας και σε έναν δεύτερο γιατρό πάντως κυρίως νευρολόγο αφού πιέζεται το νευρο στο πόδι σου.. Ίσως να κάνεις κάποιο ηλεκτρομυογραφημα..

    Αν θέλεις ακόλουθα την συμβουλή του φίλου πάνω, που λέει να συνεχίσεις γυμ και θα περάσει..
    Εσύ αποφασίζεις
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη death4glory : 16-03-16 στις 02:10
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 16-03-16 02:23 #45
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Αν θέλεις ακόλουθα την συμβουλή του φίλου πάνω, που λέει να συνεχίσεις γυμ και θα περάσει..
    Εσύ αποφασίζεις
    Καλά δεν του βαλα και το μαχαίρι στο λαιμό....

    Δεν λέω να πάει να κάνει 200kg άρσεις και 150kg squat λέω να πάει λίγο να την κουνήσει...
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags for this Thread