Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 09-03-16 08:49 #1
    Προεπιλογή Ενόχληση στον αγκώνα μετά τις προπονήσεις
    Τον τελευταιο καιρο εχω μια μικρή ενοχληση στον εναν αγκωνα..
    Ξερω πως ειναι μια άρθρωση που εμπλέκεται στις περισσότερες ασκησεις του πανω μέρους του σωματος. Ξέρετε ποια ασκηση μπορει να τον επιβαρύνει περισσοτερο;
    Οι ασκησεις που κανω για το πανω μερος ειναι: push ups, ελξεις στο μονόζυγο, πιεσεις και ανοίγματα ωμών με αλτήρες, κωπηλατικη πλάτης απο καθιστη θεση, ανοίγματα στήθους με αλτήρες και τελευταια πρόσθεσα αρσεις θανάτου με κιλα για 5-6 επαναλλήψεις και σανίδα (plank). Σκεφτομαι είτε ειναι απο τα deadlifts, είτε απο τη σανίδα που στηρίζομαι στους αγκώνες.
    Ευχαριστω για τη βοήθεια
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 09-03-16 21:13 #2
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Πού ακριβως σε ποναει,ποσο σε ποναει,ποτε σε ποναει,ποσο καιρο σε ποναει....?
    Για αρχη...
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 10-03-16 00:44 #3
    Προεπιλογή
    Ακριβώς στην άρθρωση του αγκώνα..Δε θα ελεγα έντονος πονος,αλλα ενόχληση..
    Εχει γυρω στις 5-10 μερες.
    Μαλλον διαπίστωσα πως ειναι απο τα πολλα κιλα των αρσεων θανάτου.. Τις εχω κόψει τις τελευταιες μερες κ βλεπω μικρή βελτίωση
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 10-03-16 08:55 #4
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Στις αρσεις εχει τεντωμενο τον αγκωνα λογικα,οποτε περιεργο που σ'ενοχλει.
    Αν εχεις δει διαφορα δεν εχεις λογο να κανεις κατι διαφορετικο
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 10-03-16 10:47 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nive Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις αρσεις εχει τεντωμενο τον αγκωνα λογικα,οποτε περιεργο που σ'ενοχλει.
    Αν εχεις δει διαφορα δεν εχεις λογο να κανεις κατι διαφορετικο
    Δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι ειναι απο τις αρσεις θανατου, απλα ειναι μια νεα ασκηση που εβαλα στο προγραμμα μου τελευταια, και απεδωσα εκει την ενόχληση..
    Σκεφτηκα μηπως οντας μη τοσο γερός ο αγκωνας, που να μπορει να σηκωσει πολλά κιλα απο το εδαφος, ..κατα τη διάταση, τραυματιζεται..

    Περα απο τις ασκησεις για τρικέφαλο, ποιες αλλες ασκησεις επιβαρυνουν τους αγκώνες;
    Μηπως και οι απλες καμψεις στηθους ή οι ελξεις στο μονοζυγο ειναι επιπονες; Η αληθεια ειναι οτι η προπονηση μου τελευταια εγινε γενικοτερα πιο εντατικη
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sailim : 10-03-16 στις 10:53
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 10-03-16 11:07 #6
    Προεπιλογή
    Διαβασα σε σχετικα αρθρα, οτι για προστασια των αγκωνων πρεπει να προσεχουμε να μην τεντώνουμε τελείως τα χέρια μας σε καμία άσκηση (πχ dead lifts, ασκηση που εκτελειται εκ των πραγματων με πληρως τεντωμενα χερια) και μην κανουμε υπερκάμψη της αρθρωσης γενικοτερα, αλλα να τα έχουμε ελαφρώς λυγισμένα..

    Ας με διορθώσει καποιος πιο ειδικός. Ευχαριστω
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 10-03-16 19:03 #7
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    καποια πράματα κανείς δεν μπορει να σου τα πεί παρα μόνο εσύ που ξέρεις σε ποια κίνηση σε πονάει

    πολλοι μπορει να λένε πονάει ο αγκώνας μου , σε άλλον μπορει να πονάει σε κάμψεις δικεφάλων και έλξεις τροχαλίας με κλειστη λαβη σε άλλον μπορεί σε πιέσεις η εκτάσεις κτλ
    οπότε στις γωνίες εξάσκησης που μας ενοχλεί απλα δεν τις κάνουμε , επίσης φροντίζουμε να ζεσταίνουμε την περιοχή σε ότι και να κάνουμε , εφόσον αυτή η άρθρωση συμμετέχει σε όλες τις κινήσεις

    αλλα ακόμη και στον γιατρό να πάει κάποιος πάλι η θα τον ρωτήσει που πονάει , η θα τον πιέσει η θα κάνει κινήσεις να διαπιστώσει απο που μπορεί να προέρχεται ο πόνος και πού ακριβώς εντοπίζετε , γιατι όταν λέμε πονάει ο αγκώνας είναι αόριστο , γιατι υπάρχουν σημεία , εσωτερικα εξωτερικά , πάνω δίπλα κτλ
    και ούτε είναι νορμάλ με καθε τσιμπημα η ψιλοενόχληση να τρέχουμε σε γιατρούς , απλα κάνουμε καλό ζέσταμα διατασεις και σωστη εκτελεση των ασκήσεων με σταδιακή επιβάρυνση και πολλες φορες οι ενοχλήσεις φευγουν ,η αφηνουμε ενα διαστημα για ξεκούραση με αποφόρτιση και πιθανό ερέθισμα να έχει φύγει
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση