Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 27
  1. 22-03-16 18:39 #1
    Προεπιλογή Η διατροφη ογκου μου και μερικες αποριες
    Καλησπερα σε ολους
    Πρωτα απ'ολα θα ηθελα να πω πως ειμαι 72 κιλα και 1,78 υψος.

    Τους τελευταιους 6-7 μηνες λοιπον ακολουθω αυτο το πλανο διατροφης (αυξανοντας σταδιακα τον υδατανθρακα) αλλα χωρις να καταφερνω να κερδιζω σε βαρος (το βαρος μου διατηρειται σταθερο και καμια φορα μπορει να πεσω και μισο κιλο πιο κατω), κερδιζοντας ομως λιγο λιγο αλλα σταθερα σε λιπος...

    Η διατροφη μου λοιπον περιλαμβανει:
    120γρ ζυμαρικα
    400 γρ στηθος κοτοπουλου την ημερα (συνολικα- το χωριζω σε 2 γευματα απο 200 γραμμαρια περιπου το γευμα)
    80 γρ. ρυζι καστανο
    400 γρ πατατα βραστη
    και 10 αυγα (5 το πρωι και αλλα 5 στο 3ο γευμα)
    +1 ροφημα πρωτεινης το πρωι (+1 μετα την προπονηση)
    +/- ενα μικρο cheat meal ανα βδομαδα
    (Τα γευματα καταναλωνονται με κενο 3ων- 4ων ωρων περιπου)

    Θεωρειτε πως πρεπει να αυξησω κατα πολυ περισσοτερο τον υδατανθρακα προκειμενου να παρω εστω 2-3 κιλακια ακομα για αρχη;
    Το θεμα ειναι οτι οσο αυξανω τον υδατανθρακα νιωθω πως ''πρηζομαι'' (στο προσωπο πχ) χωρις ομως παλι διαφορα σωματικα, αλλα μπορει να ειναι και η ιδεα μου, τι να πω..

    Απο το γυμναστηριο μου ειπαν να τρωω γυρω στα 500 γραμμαρια ρυζι (100 ανα γευμα) την ημερα και το δοκιμασα εχθες αλλα πραγματικα δεν μπορουσα να κοιμηθω απο την βαρυστομαχια, εχει καποιος μηπως να μου προτεινει κατι περισσοτερο ''ευελικτο'';

    Σας ευχαριστω προκαταβολικα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 25-03-16 12:36 #2
    Προεπιλογή
    Καλό είναι να μας πεις την καθημερινότητα σου, τι ένταση έχει η μέρα σου, και το προπόνηση κάνεις.
    Αν με μια διατροφή βάζεις λίπος, τοτε μειωνεις τα κακα λιπαρα. Αν συνεχίσεις και βάζεις λίπος, μειωνεις υδατανθρακα. Για να βάλεις μυικα κιλα, θέλεις να ανεβάσεις πρωτεινη συν σωστή γυμναστικη για ογκο.
    Κανένα δεν πάει μόνο του.

    Πολύ σωστά πρηζεσαι όπως λες, αφού τρως περισσοτερο υδατανθρακα. Γεμίζεις ενέργεια φαντάσου, την οποία μάλλον δεν εξαντλεις, και γίνεται λίπος.

    Ριξε να δούμε τι πρόγραμμα κάνεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-03-16 12:48 #3
    Προεπιλογή
    Οντως αυτο ειναι κατι που ξεχασα να διευκρινησω.

    Λοιπον το προγραμμα μου αυτη την στιγμη χωριζεται σε 4ις ημερες στο γυμναστηριο.

    1η μερα: Στηθος, δικεφαλο
    2η μερα: Πλατη
    3η μερα: τρικεφαλο, ωμοι
    4η μερα: ποδια

    Οι περισσοτερες αν οχι ολες οι ασκησεις ειναι σουπερσετς αρκετα μεγαλης εντασης και συνολικα πανω κατω (μαζι με κοιλιακους και ενα 10 λεπτο αεροβιο πριν και 5 μετα την προπονηση) το ολο προγραμμα για να βγει (την φορα) μου παιρνει καμια ωρα,

    Απο κει και μετα στην καθημερινοτητα μου θα ελεγα πως κινουμαι σε δραστηριοτητες μετριας εντασης. Αλλα γενικα ειναι λιγο ασταθες αυτο γιατι παιζει ρολο η μερα (μπορει μια μερα πχ να μην εχω ουτε να παω στο πανεπιστημιο και να τυχει να καθομαι ολη μερα μεσα, η να παω μονο γυμναστηριο και αλλες να εχω να παω και σε μαθημα, να βγω εξω για υποχρεωσεις η/και για καφε(το περπατημα μετραω σε αυτα οχι το καθησιο στην ουρα η στον καναπε της καφετεριας)- γυμναστηριο, κλπ). Οποτε θα ελεγα καπου μεταξυ ηπιας και μετριας εντασης δραστηριοτητες.


    Τωρα τα κακα λιπαρα που λες απο που μπορει να τα προσλαμβανω (περα απο τα cheat meals) ;
    (ευχαριστω για την απαντηση)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη N.G : 25-03-16 στις 12:53
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 25-03-16 20:20 #4
    Προεπιλογή
    Λόγω του τίτλου που έχεις στο thread σου, για να πάρεις ογκο, θέλεις συνδυασμό διατροφής και άσκησης. Αναφέρεις στην άσκηση, Σούπερ σετ μεγάλης έντασης. Αυτό που χρειάζεται είναι να χτυπήσεις τους μύες στο έπακρο, και από πολλές πλευρές.

    Πχ κάνεις μπαρα. Βάζεις κιλά και βγάζεις 12 επαναληψεις. Θα ανεβάσεις κιλα, ώστε να σου βγαίνουν 8 επαναληψεις, η 8η θέλω να νιώθεις ότι δεν μπορείς 9η.. (νταξει όχι να πέσει η μπάρα στο κεφάλι σου!!!)

    Σε όλες τις ασκησεις αυτήν την λογική να κρατάς. 1'διάλειμμα ανάμεσα στα σετς.

    Από διατροφή τώρα, μια καλή αρχή είναι τα 120-140 γρ πρωτεΐνης ημερησίως. Αυτό μοιρασε το σε 5 γεύματα ανά 3 ώρες περίπου. Ύστερα θα βάλεις υδατανθρακα. Παρατηρείς αν παίρνεις λίπος ή τίποτα ή ογκο. Λίπος =κόβεις 200 θερμιδες υδατανθρακα. Τιποτα =ανεβαζεις 100 θερμιδες πρωτεΐνη ογκο = είσαι τυχερός, συνεχίζεις έτσι.


    Κακα λιπαρα =γλυκα, λάδι τηγανιτο, αρνι κτλ

    Καλα λιπαρα ω3 ψαριου, ξηροι καρποι
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 25-03-16 23:34 #5
    Προεπιλογή
    Διόρθωση. Εκεί που λεω "ύστερα θα βάλεις υδατανθρακα, εννοώ στο πρόγραμμα, θα μοιρασεις ισες ποσοτητες υδατανθρακα στα γεύματα. Πχ 5 γεύματα με 25 γρ πρωτεινη και 75γρ υδατανθρακα. Από αυτά και μόνο θα έχεις (25+75)*4*5=2000 θερμίδες. Συν τα λιπαρά των τροφων γραμμάρια επι 9 =θερμίδες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 26-03-16 00:09 #6
    Το avatar του χρήστη POWERPAPPOUS

    Εγγραφή
    25-03-2016
    Περ.
    Malmö Sweden
    Μηνύματα
    60
    Προεπιλογή
    Να σε ρωτήσω κάτι όσον αφορά τις ασκήσεις που κανεις:
    Έχεις συμπεριλάβει squats, deadlifts και πιέσεις πάγκου? Και αν ναι σε τι έκταση και με τι σύστημα (set/reps)τις εκτελείς?
    Όσον αφορά τα super sets: αντικατάστησε τα με απλά sets (range 6-8 reps).
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 26-03-16 00:24 #7
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο N.G Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους
    Πρωτα απ'ολα θα ηθελα να πω πως ειμαι 72 κιλα και 1,78 υψος.

    Τους τελευταιους 6-7 μηνες λοιπον ακολουθω αυτο το πλανο διατροφης (αυξανοντας σταδιακα τον υδατανθρακα) αλλα χωρις να καταφερνω να κερδιζω σε βαρος (το βαρος μου διατηρειται σταθερο και καμια φορα μπορει να πεσω και μισο κιλο πιο κατω), κερδιζοντας ομως λιγο λιγο αλλα σταθερα σε λιπος...

    για να μην παιρνεις βαρος, εδω κ 7 μηνες με ο,τι τρως, μαλλον δεν τρως οσες θερμιδες σου χρειαζονται..
    απο την αλλη αν κανεις προπονησεις, μπορει κ να εχεις "παρει" βαρος κ να μην το εχεις καταλαβει..
    ο καλυτερος τροπος να το δεις αυτο, ειναι να παρεις ενα παντελονι παλιο που δεν σου εκανε ποτε οριακα, κ να δεις αν σου κανει τωρα..αν συμβαινει αυτο, εχεις κανει recomp, αρα εισαι σε καλο δρομο..κ ασε την ζυγαρια να λεει..


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο N.G Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο το γυμναστηριο μου ειπαν να τρωω γυρω στα 500 γραμμαρια ρυζι (100 ανα γευμα) την ημερα και το δοκιμασα εχθες αλλα πραγματικα δεν μπορουσα να κοιμηθω απο την βαρυστομαχια, εχει καποιος μηπως να μου προτεινει κατι περισσοτερο ''ευελικτο'';
    αυτο που σου ειπαν ειναι μαλακια..με τοσο υ/α θα παραγεις περισοτερο αεριο κ απο τον Μπουργκας-Αλεξανδρουπολη, χωρια οτι θα υποφερεις οπως γραφεις..
    αυτο που βλεπω στην διατροφη σου ειναι οτι πλην των αυγων (υποθετωντας οτι τα τρως ολοκληρα), δεν εχεις λιπαρα..το 30% τουλαχιστον των θερμιδων σου, πρεπει να ειναι απο καλα λιπαρα..
    επισης αν δεις οτι παλι δεν παιρνεις βαρος, πρεπει να ανεβασεις θερμιδες..
    κ δες κ καποιο gainer κυριως για μεταπροπονητικο που θα σου δωσει ευκολες θεμριδες..αυτο μπορει να ειναι κ σκονη πρωτεινης, με βρωμη σε σκονη που κυκλοφορουν πλεον αρκετα,κ μπορεις να το παρεις χωρις να εχεις θεμα με την διαλυτοτητα της βρωμης στο σεηκερ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 26-03-16 03:03 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jakektm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διόρθωση. Εκεί που λεω "ύστερα θα βάλεις υδατανθρακα, εννοώ στο πρόγραμμα, θα μοιρασεις ισες ποσοτητες υδατανθρακα στα γεύματα. Πχ 5 γεύματα με 25 γρ πρωτεινη και 75γρ υδατανθρακα. Από αυτά και μόνο θα έχεις (25+75)*4*5=2000 θερμίδες. Συν τα λιπαρά των τροφων γραμμάρια επι 9 =θερμίδες.
    Ουσιαστικα αυτο κανω μηχανικα γιατι δεν μπορω να φαω τοσο πολυ ρυζι οσο με παροτρινουν... Απλα με την διαφορα οτι προσθεσα σε καποια γευματα υδατανθρακα που δεν ειχαν (πχ το ενα γευμα με 4 ασπραδια αυγων που εχω ηταν μονο τα αυγα και τιποτα αλλο, εκει προσθεσα 70 γρ ρυζι) και στα υπολοιπα προσθεσα 20 γρ υδατανθρακα παραπανω, πχ στο 4ο γευμα με το κοτοπουλο και το ρυζι απο 70 γρ ρυζι τρωω 90. Ειναι σωστο η παλι κανω μαλακιες; Γιατι το μισο κιλο ρυζι μου το εδωσαν αναλογικα οπως λες για να μοιραστει ομοιομορφα ο υδατανθρακας (δηλαδη 100 γρ ρυζιου ανα γευμα + την στανταρ ποσοτητα πρωτεινης που παιρνω η οποια νομιζω πως για την ωρα με καλυπτει με βαση το σωματικο μου βαρος (με βαση τον τροπο υπολογισμου περι των 3ων γραμμαριων ανα κιλο)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο POWERPAPPOUS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σε ρωτήσω κάτι όσον αφορά τις ασκήσεις που κανεις:
    Έχεις συμπεριλάβει squats, deadlifts και πιέσεις πάγκου? Και αν ναι σε τι έκταση και με τι σύστημα (set/reps)τις εκτελείς?
    Όσον αφορά τα super sets: αντικατάστησε τα με απλά sets (range 6-8 reps).
    Και εγω αυτο σκεφτομαι να κανω αλλα με περισσοτερες επαναληψεις καθως με απλα σετ, δεν κουραζομαι σε μεγαλο βαθμο, (παντως σιγουρα εχω καλα πιασηματα την επομενη-παραεπομενη μερα και με το παρον προγραμμα) ανοιγματα παγκου εχω μαζι με πιεσεις σε μηχανικο παγκο σουπερσετ εαν πιανεται σαν απαντηση στην ερωτηση σου (8+8), deadlifts δεν κανω λογω θεματος με την μεση (τα ειχα ξεκινησει και με ζωνη κι ολας και με τραβουσε η μεση πολυ αποτωμα και με πολυ ασχημο πονο) και για τον ιδιο λογο δεν κανω και σκουοτς με πολλα κιλα. εχω βλαισιοπλατιποδια στο ενα ποδι σε πολυ μεγαλο βαθμο και καταπονειται η μεση μου αρκετα (+θεμα με τον αυχενα μου). Γενικα με τα ποδια μου παρ'ολο που θελω να ασχοληθω αυτη την περιοδο δεν μπορω γιατι μονιμως μουδιαζουν νευρα στα γονατα η τα νιωθω πολυ σφιγμενα και μου δημιουργει και αγχος και τρομερο πονο ( σε σημειο να μην μπορω να κοιμηθω το βραδυ ). Αυριο θα παω να δοκιμασω να ξανακανω ποδια μετα απο 2 βδομαδες αποχης...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    για να μην παιρνεις βαρος, εδω κ 7 μηνες με ο,τι τρως, μαλλον δεν τρως οσες θερμιδες σου χρειαζονται..
    απο την αλλη αν κανεις προπονησεις, μπορει κ να εχεις "παρει" βαρος κ να μην το εχεις καταλαβει..
    ο καλυτερος τροπος να το δεις αυτο, ειναι να παρεις ενα παντελονι παλιο που δεν σου εκανε ποτε οριακα, κ να δεις αν σου κανει τωρα..αν συμβαινει αυτο, εχεις κανει recomp, αρα εισαι σε καλο δρομο..κ ασε την ζυγαρια να λεει..



    αυτο που σου ειπαν ειναι μαλακια..με τοσο υ/α θα παραγεις περισοτερο αεριο κ απο τον Μπουργκας-Αλεξανδρουπολη, χωρια οτι θα υποφερεις οπως γραφεις..
    αυτο που βλεπω στην διατροφη σου ειναι οτι πλην των αυγων (υποθετωντας οτι τα τρως ολοκληρα), δεν εχεις λιπαρα..το 30% τουλαχιστον των θερμιδων σου, πρεπει να ειναι απο καλα λιπαρα..
    επισης αν δεις οτι παλι δεν παιρνεις βαρος, πρεπει να ανεβασεις θερμιδες..
    κ δες κ καποιο gainer κυριως για μεταπροπονητικο που θα σου δωσει ευκολες θεμριδες..αυτο μπορει να ειναι κ σκονη πρωτεινης, με βρωμη σε σκονη που κυκλοφορουν πλεον αρκετα,κ μπορεις να το παρεις χωρις να εχεις θεμα με την διαλυτοτητα της βρωμης στο σεηκερ.

    Το βαρος μου αυξηθηκε μονο σε περιοδο που επαιρνα κρεατινη κατα 2 κιλα τα οποια ηταν νερα και εφυγαν, βλεπω καποια αλλαγη στο σωμα μου στο διαστημα αυριο αλλα ειναι μικρα θα ελεγα (πχ το στηθος μου μεγαλωσε στο πανω μερος του αλλα ακομα φαινεται αρκετα φλατ, η πλατη μου ανοιξε αλλα ειναι δεν γεμισε καθολου). Γενικα τα παντελονια μου απο τοτε που ξεκινησα το γυμναστηριο (κλεινω χρονο σε λιγο καιρο) μου πεφτουν, τωρα τελευταια βεβαια ενα συγκεκριμενο που εχει λιγο πιο στενη μεση αρχισει και με αγκαλιαζει σωστα το σωμα, εαν αυτο εννοεις.

    Τα αυγα δεν τα τρωω ολοκληρα και οντως δεν το ανεφερα, 1 κροκο τρωω συνολικα και 9 ασπραδια. Για καλα λιπαρα μου προτειναν ξυροκαρπια ωμα (αμυγδαλα κυριως) και τρωω ας πουμε 2 χουφτες χ2 φορες την ημερα μεταξυ των γευματων.
    Αυτο με την πρωτεινη δεν το ειχα σκεφτει και πραγματικα μοιαζει πολυ καλη ιδεα και ευχαριστω παρα πολυ!!

    Επισης θα ηθελα να ρωτησω ποια εναλλακτικη πηγη υδατανθρακα πλην μακαρονιου στην παρουσα φαση; Γιατι 3ης μερες τωρα κοντευω να γινω κινεζος...
    Και κατι ακομα, επειδη εχω αστατο προγραμμα υπνου καμια φορα μπορει να σηκωθω 14:00 με αποτελεσμα να φαω το τελευταιο γευμα μου (τονος με ρυζι η πατατα) στις 2:00 και να πεσω να κοιμηθω... Ποσο μεγαλες επιπτωσεις εχει αυτο; Ειναι οντως σφαλμα η ειναι μυθος;


    Και κατι που επισης ξεχασα να αναφερω σαν γενικη πληροφορια ειναι πως περισυ τον απριλιο που μπηκα στο γυμναστηριο ζυγιζα 73 κιλα με 22% λιπος, τον αυγουστο με υποθερμιδικη διατροφη εφτασα στα 66 κιλα με 9% λιπος και μετα μεχρι τον Δεκεμβριο εφτασα στα κιλα που ειμαι σημερα, τοτε με 11% λιπος. Απο τοτε μεχρι σημερα τα σωματικα κιλα μου παραμενουν τα ιδια αλλα το λιπος πρεπει να εχει αυξηθει γυρω στο 14-15 % (εχω καιρο να κανω μετρηση για αυτο το λεω με επιφυλαξη, απο αρχες Φεβρουαριου συγκεκριμενα). Για αυτο και νιωθω πως ειμαι λιγο σε αδιεξοδο γιατι παρ'ολο που δεν ανεβαινουν τα κιλα στις ασκησεις μου, ουτε τα σωματικα μου κιλα, το λιπος λιγο λιγο αυξανεται και εχω ψιλο μπερδευτει... Βεβαια μπορει να ειναι και νερακια αλλα δεν νιωθω αρκετα εμπειρος για να το κρινω
    Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη N.G : 26-03-16 στις 03:15
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 26-03-16 11:50 #9
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    οπως κ να χει μαλλον σωστα μαντεψα, εχεις κανει ενα καλο rcomp, γιαυτο δεν βλεπεις τα κιλα να ανεβαινουν τοσο, γιατι μαλλον τοσο καιρο επαιζες με υποθερμιδικη/ισοθερμιδικη.
    που σημαινει οτι βελτιωσες την σωματικη σου συσταση οσον αφορα τις αναλογιες μυικης μαζας/λιπους που κουβαλουσες, αλλα εμεινες στα ιδια κιλα, πραγμα λογικο.
    γενικα εσαι σε καλο δρομο..χωρις να το ξερεις καταφερες κατι που αλλοι πολεμανε κ δεν μπορουν.
    το οτι αρχισε να σχηματιζεται το σωμα σου, ειναι κ αυτο καλο σημαδι..

    τωρα πρεπει να προσεξεις γιατι εχεις 2 επιλογες..
    α)η θα αυξησεις θερμιδες για να βαλεις βαρος πανω σου, αρα κ σιγουρα καποιο λιπος παραπανω.
    β) θα συνεχισεις ως εχει με καποιες μικρο αλλαγες στην διατροφη κ βλεπεις..

    επειδη εισαι ελαφρυς για το υψος σου, σε παιρνει να αυξησεις λιγο τις θερμιδες, αλλα βαλε λιπαρα μεσα οχι αλλο υ/α..κ να κοιταξεις να εισαι τουλαχιστον στο 1.4γρ πρωτεινη ανα κιλο αβρους σου.

    για καλα λιπαρα δες ψαρια, ξηροκαρπια, αβοκαντο, φυστικοβουτυρο (με μετρο)...αυγα τρως ηδη..
    για υ/α μπορεις να τρως πατατα, ακομα κ ψωμι αν το τραβαει η ορεξη σου..

    αποτι βλεπεις απο το τελευταιο γευμα που ρωτας πριν τον υπνο, ειναι μυθος γιατι αν δεν ηταν δεν θα ειχες τα αποτελεσματα που γραφεις..δατς ιτ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 26-03-16 19:57 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    οπως κ να χει μαλλον σωστα μαντεψα, εχεις κανει ενα καλο rcomp, γιαυτο δεν βλεπεις τα κιλα να ανεβαινουν τοσο, γιατι μαλλον τοσο καιρο επαιζες με υποθερμιδικη/ισοθερμιδικη.
    που σημαινει οτι βελτιωσες την σωματικη σου συσταση οσον αφορα τις αναλογιες μυικης μαζας/λιπους που κουβαλουσες, αλλα εμεινες στα ιδια κιλα, πραγμα λογικο.
    γενικα εσαι σε καλο δρομο..χωρις να το ξερεις καταφερες κατι που αλλοι πολεμανε κ δεν μπορουν.
    το οτι αρχισε να σχηματιζεται το σωμα σου, ειναι κ αυτο καλο σημαδι..

    τωρα πρεπει να προσεξεις γιατι εχεις 2 επιλογες..
    α)η θα αυξησεις θερμιδες για να βαλεις βαρος πανω σου, αρα κ σιγουρα καποιο λιπος παραπανω.
    β) θα συνεχισεις ως εχει με καποιες μικρο αλλαγες στην διατροφη κ βλεπεις..

    επειδη εισαι ελαφρυς για το υψος σου, σε παιρνει να αυξησεις λιγο τις θερμιδες, αλλα βαλε λιπαρα μεσα οχι αλλο υ/α..κ να κοιταξεις να εισαι τουλαχιστον στο 1.4γρ πρωτεινη ανα κιλο αβρους σου.

    για καλα λιπαρα δες ψαρια, ξηροκαρπια, αβοκαντο, φυστικοβουτυρο (με μετρο)...αυγα τρως ηδη..
    για υ/α μπορεις να τρως πατατα, ακομα κ ψωμι αν το τραβαει η ορεξη σου..

    αποτι βλεπεις απο το τελευταιο γευμα που ρωτας πριν τον υπνο, ειναι μυθος γιατι αν δεν ηταν δεν θα ειχες τα αποτελεσματα που γραφεις..δατς ιτ.
    Σε ευχαριστω πολυ . Σκεφτομαι να ανεβασω και γω φωτογραφιες με την σειρα μου εδω να μου πειτε την γνωμη σας.

    Ωραια οποτε με βαση αυτα που μου ειπατε σαν συνολο το νεο πλανο διατροφης που ''σχεδιασα'' εχει ως εξης:

    1ο γευμα 5 αυγα (4 ασπραδια-1 κροκος) + 200 γρ. πατατα+ 2 χουφτες ξηροι καρποι η μια φετα ψωμι με φυστικοβουτυρο
    2ο γευμα 200 γρ. κοτοπουλο + 100 γρ ρυζι
    3ο γευμα 4 αυγα (4 ασπραδια)+ 50 γρ ρυζι + 2 χουφτες ξηροι καρποι
    4ο γευμα 200 γρ κοτοπουλο + 100 γρ ρυζι
    5ο γευμα ενας τονος μεγαλος η 150,160 γρ. ψαρι + 250 γρ πατατα η 100 γρ ζυμαρικα.

    Παρ'ολο που ειπες να μην αυξησω αλλο τον υδατανθρακα θελω να τον αυξησω λιγο για να δω πως θα αντιδρασω και εαν θα ανεβω λιγο μυικα ( σε αποδοση βασικα και για να δω πως θα αντιδρασει το σωμα μου, εαν θα εχω περισσοτερη ενεργεια στο γυμναστηριο γιατι η αληθεια ειναι πως τελευταια παω και νιωθω μια ατονια, ενω με το που αυξησα τον υδατανθρακα εβγαζα τις ασκησεις πιο ανετα και πιο προσεγμενα).

    Θεωρειται πως τα νουμερα υδατανθρακα που γραφω ειναι αρκετα αυξημενα; Θα επρεπε πχ να αφαιρεσω απο το 3ο γευμα το ρυζι πχ και να αυξησω μονο κατα 30-40 γρ τον υδατανθρακα συνολικα μεσα στην μερα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 26-03-16 20:34 #11
    Banned
    Εγγραφή
    07-04-2014
    Μηνύματα
    77
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα και από μένα.

    Συγχαρητήρια για την προσπάθεια καταρχήν. Το κακό με τον κάθε αρχάριο στα βάρη, στο fitness και στο bodybuilding (αρχάριος μπορεί να θεωρηθεί και κάποιος που κάνει 20 χρόνια αλλά δεν ξέρει τι του γίνεται) είναι ότι τρώνε "πολύ καθαρά" να το πω έτσι. Στην φάση που βρίσκεσαι χρειάζεσαι
    θερμιδικά πυκνά τρόφιμα
    .Το να είσαι με το ζόρι 70 κιλά στο άνθος της νιότης σου (που παρεπιπτόντως δεν μας είπες ηλικία) σημαίνει ό,τι κάτι δεν κάνεις σωστά τόσο από διατροφή όσο και από προπόνηση. Χρειάζεσαι ποιοτικές θερμίδες όχι από σκατά πηγές όπως σουβλάκια και πίτσα αλλά good quality food που σημαίνει ότι σε ένα βαθμό θα τρως το αυγό ολόκληρο π.χ και θα τρως κάθε 1,5-2 ώρες. Το να λιπώσεις και να βάλεις νερά δεν νομίζω να σε απασχολεί ιδιαίτερα σε αυτή την περίπτωση. Κρέας προσπαθείς να βάλεις. Γενικά χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω όσοι έχουν όγκο (ποιοτικό και μη) τρώνε 8-10+ φορές την ημέρα. Αν δεν μπορείς να το κάνεις σαν τρόπο ζωής και να ασχοληθείς εντατικά,κάτι που απαιτεί χρόνια -δεκαετίες ολόκληρες σε καποιες περιπτώσεις φαγητού και προπόνησης ασχολήσου με κάτι άλλο. Σ'τα λέω όλα αυτά για να μην ξενερώσεις.Επίσης θα πρέπει όσο περνάει ο καιρός να προοδεύεις σε κιλά που σηκώνεις και επαναλήψεις. Όχι απαραίτητα να γίνεις αρσιβαρίστας ή powerlifter αλλά σίγουρα θα πρέπει να δυναμώσεις και να ξεπεράσεις τα όρια του πόνου που προκαλεί η σοβαρή προπόνηση bodybuilding.Βάλε τα πράγματα κάτω, σκέψου τα.Παντα ότι κάνεις θα έχεις ένα γιατρό από πίσω σου που θα σε στηρίζει σε θέματα υγείας και καλό είναι να βρεις ένα άτομο να σε κατευθύνει προς τον στόχο σου. Το άθλημα μας είναι δύσκολο και αυτό φαίνεται από το γεγονός ότι οι περισσότεροι είναι χοντροί και χαλί μαύρο και όχι μυώδεις και υγείεις.Με άλλα λόγια αν ήταν εύκολο όλοι θα το κάνανε.Μεινε προσηλωμένος,φάε, πιες,προπονησου και τα αποτελέσματα θα έρθουν. Ελπίζω να σε βοήθησα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 26-03-16 21:13 #12
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο XPeterX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω όσοι έχουν όγκο (ποιοτικό και μη) τρώνε 8-10+ φορές την ημέρα.
    Δεν ισχύει αυτό το πράγμα που λες σε καμία περίπτωση! Δεν είναι απαραίτητο να τρώει ο φίλος μας 10 φορές μέσα στην ημέρα για να πάρει όγκο, αλλά θα πρέπει να φροντίσει να αυξήσει την συνολική ημερήσια πρόσληψή του κι ας είναι σε 3-4 γεύματα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 26-03-16 21:27 #13
    Banned
    Εγγραφή
    07-04-2014
    Μηνύματα
    77
    Προεπιλογή
    Με 3-4 γεύματα κανείς δεν έκανε τίποτα και ποτέ.Ειδικά στο bodybuilding.Όσοι είναι γομάρια τρώνε. Απλά τρώνε. Και τρώνε πολύ... Τώρα αν με 4 γεύματα κάποιος νομίζει ότι θα κάνει (σωστή) δουλειά, καλή τύχη...θα την χρειαστεί.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 26-03-16 21:35 #14
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Εγώ 70kg είμαι και τρώω 8-9 φορές την μέρα...και μάλιστα υπερθερμιδικά....

    Δεν υπάρχει ΑΠΟΛΥΤΗ αλήθεια...Υπάρχουν κάποιες γενικές αρχές.

    Το πώς θα μπει ο όγκος πάνω σου, τι όγκος θα ναι αυτός εξαρτάται από πολλά πράγματα...

    Γενικά πρέπει να τρως παραπάνω απτην συντήρηση. Τώρα είτε το κάνεις σε δύο, είτε σε τέσσερα, είτε σε 14 γεύματα δεν έχει μεγάλη σημασία....

    Εμένα προσωπικά με βολεύει έτσι γι'αυτό και το κάνω....Δεν μπορεί ΟΛΟΣ ο κόσμος να τρώει όμως έτσι γτ έχει και υποχρεώσεις και τρεχάματα κλπ κλπ

    Σκοπός της διατροφής είναι πάνω απόλα να είναι εφικτή και να ταιριάζει στο προγραμμά μας για να μην την παρατήσουμε με την πρώτη δυσκολία...

    Πέτρο όσα γράφεις ΔΕΝ ισχύουν....έχεις λάθος εικόνα και δίνεις και λάθος συμβουλές...Φιλικά στο λέω.
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 26-03-16 23:40 #15
    Banned
    Εγγραφή
    07-04-2014
    Μηνύματα
    77
    Προεπιλογή
    Θυμήθηκα σε μια συνέντευξη του ο Dennis James είπε : "Guys,if you want to get big like me,EAT".Θέλω να πω,όγκο 100,120 κιλά και παραπάνω δεν βάζει κάποιος με ψέμματα και σκόνες. Με πορδές δεν βαφουν αυγά που λέγανε και στο χωριό μου.Όταν είσαι 70 κιλά με πέτρες στις τσέπες και θες να κάνεις το βήμα να πας π.χ στα 80 πρέπει να φας παραπάνω.Αλλιώς μένεις μια ζωή ο ίδιος σε κιλά σωματικού βάρους,κιλών που σηκώνεις και επαναλήψεις.Το bodybuilding θέλει φαγητό και για κατά ένα παράξενο λόγο οι άνθρωποι δεν μπορούν να το καταλάβουν αυτό το πράγμα.Διάολε,ο άλλος είναι ολόκληρο γομάρι και νομίζει ότι θα τραφεί με ασπράδι και μαρούλια και θα μεγαλώσει.Δεν πάει έτσι.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία