Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. 25-03-16 00:34 #1
    Banned
    Εγγραφή
    07-04-2014
    Μηνύματα
    77
    Προεπιλογή Πρόβλημα με τα ούρα
    Καλησπέρα παιδιά

    Τώρα τελευταία παρατηρώ ότι τα ούρα μου βγάζουν πολύ αφρό. Νερό πίνω άφθονο και δεν έχω αλλάξει τίποτα στην διατροφή μου.Τι συμβαίνει;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 25-03-16 00:51 #2
    Προεπιλογή
    Ισως λογω υπερκαταναλωσης πρωτεινης (πινε περισσοτερο νερο σε αυτη τη περιπτωση) η μηπως εχεις afrozo στη λεκανη. Μην το γελας ,εαν εχεις υπαρχει κ στο νερο της λεκανης απο την προηγουμενη φορα ,οποτε οταν κατουρας διμηουργειται αφρος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-03-16 12:10 #3
    Το avatar του χρήστη POWERPAPPOUS

    Εγγραφή
    25-03-2016
    Περ.
    Malmö Sweden
    Μηνύματα
    60
    Προεπιλογή
    Μια δημοσίευση σε μια σουηδική ιατρική εφημερίδα που απευθύνεται στον κόσμο μέσω ιστοσελίδας επισημαίνει:

    1. Αφρός στα ουρα, οφείλεται σε υψηλή περιεκτικότητα πρωτεΐνης.(κυρίως σύμπτωμα)

    2. Σύμφωνα με το γιατρούς, αυτό (υψηλή πρωτεΐνη στα ουρα)μπορεί να είναι χωρίς συνέπειες και είναι σύνηθες σε άτομα που γυμνάζονται και καταναλώνουν extra ποσότητες πρωτεΐνης.

    3.Αν όμως το παραπάνω σύμπτωμα (αφρός) συνοδεύεται και από οίδημα (πρήξιμο)σε σωματικά τμήματα η και όλο το σώμα (ΠΡΟΣΟΧΗ! Δεν εννοώ το πρήξιμο από την προπόνηση!!!)θέλει ψάξιμο γιατί μπορεί να συνδέεται με επιβάρυνση των νεφρών (νεφρικό σύνδρομο). http://www.privatmedicin.se/medicinb...vita-i-urinen/

    Έκανα μια μετάφραση των βασικών σημείων. Σου στέλνω το link,
    αν και είναι στα σουηδικά (αν έχεις κάποιο γνωστό που γνωρίζει τη γλώσσα μπορείς να βοηθηθείς). Για ότι άλλη απορία έχεις, και μπορώ (συμ. ΔΕΝ είμαι γιατρός!!)το συζητάμε
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 25-03-16 15:05 #4
    Banned
    Εγγραφή
    07-04-2014
    Μηνύματα
    77
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 25-03-16 18:28 #5
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Όσοι πάσχουν από νεφροσικό σύνδρομο,ή ΧΝΑ-ΟΝΑ,παρουσιάζουν αυτό το φαινόμενο.Τα οιδήματα παρουσιάζονται σε πρόσωπο,σφυρά και αφορούν τη μη απέκκριση νατρίου και νερού.
    Απάντηση με παράθεση