Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 34 από 34
  1. 09-04-16 13:52 #31
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο POWERPAPPOUS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε Alkean,

    Σε πρώτη φάση συμφωνώ με την παρατήρηση σου, ΕΑΝ το δεις καθαρά μαθηματικά. Όντως,το push υπερτερεί του pull στο συγκεκριμένο πρόγραμμα.
    Όμως, η χρησιμότητα του εκάστοτε προγράμματος έχει να κάνει με το τι στόχους έχουμε. το συγκεκριμένο έχει αποδώσει παρα πολύ στον τομέα αύξησης μυϊκής μάζας με παράλληλη (μεγάλη θα έλεγα) αύξηση δύναμης, αν ακολουθηθεί σε βάθος χρόνου (με αλλα λόγια αν έχουμε υπομονή να το τρέξουμε ένα εύλογο χρονικό διάστημα).
    Από την άλλη πλευρά, οι βασικές ασκήσεις /squat, πάγκος, deads, εκτος από τις "κυριες" μυϊκές ομάδες τις οποιες χτυπούν άμεσα, έχουν και παράπλευρο αναπτυξιακό αποτέλεσμα και σε πολλές άλλες.
    Παράδειγμα:
    1. Το ΒΑΘΥ squat εκτος από τετρακέφαλο, γλουτιαίο, χτυπάει επίσης(παράπλευρο αποτέλεσμα), δικέφαλο μηριαίο, γάμπες, κάτω πλάτη, και όλο το φάσμα των κοιλιακών.
    2. Τα deads χτυπούν κυριολεκτικά ΟΛΟ το σώμα.
    3. Η πίεση πάγκου όταν γίνεται με σοβαρά κιλά, επιδρά εκτος από το θωρακικό, ωμο και τρικέφαλο, ΕΜΜΕΣΑ και τους ανταγωνιστές μύες (ραχιαίους, δικέφαλους), οι οποιοι πρέπει .. να υποστηρίξουν τα..αδέρφια τους.
    Ελπίζω να καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου.
    Υπάρχει μια ερευνα πάνω σε αυτό.
    Θα την ανεβάσω σε πρώτη ευκαιρία.
    Να είσαι καλά με ΔΥΝΑΤΕΣ προπονήσεις!
    Συμφωνω σε ολα οσα ειπατε αν και για τα deads προσωπικα πιστευω οτι βοηθανε περισσοτερο το core,το grip strength και εμμεσα να ανεβουν και τα υπολοιπα lifts γιατι απο θεματα υπερτροφιας σιγουρα κανουν δουλεια αλλα σιγουρα καποιος μπορει να χτισει ενα σωμα και χωρις αυτα βεβαια εμενα μαρεσουν παρα πολυ για τους παραπανω λογους και για οτι αλλο μπορει να αποφερουν.

    Οσον αφορα το προγραμμα αποψη μου ειναι οτι το συγκεκριμενο μπορει να δουλεψει σε καποιον ο οποιος εχει ασχοληθει στο γυμναστηριο με τα βασικα lifts ενα 6μηνο με 1 χρονο διοτι πιστευω ο αρχαριος αμα τον βαλεις να κανει 5χ2 δυσκολα θα μαθει την σωστη εκτελεση των βασικων ασκησεων ενω ενα fullbody hlm θα ηταν καταλληλο στο να του δωσει μια βαση λογω της συχνοτητας και να τον απασχολησει για ενα ευλογο διαστημα τουλαχιστον 6 μηνων.Εγω προσωπικα ασχολουμαι 4 χρονια αυτο τον καιρο κανω fullbody 5x5 με λιγα accessories και εχω δει απιστευτη προοδο σε δυναμη αλλα κ σε αναπτυξη(ειδικα τα ποδια μου εχουν κανει το μπαμ )

    Θα ηθελα να ακουσω και τι δικια σας αποψη για τα παραπανω μιας και εχετε ενδιαφερουσες αποψεις και σιγουρα περισσοτερη εμπειρια
    Always Pushing And Pushin For More
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-04-16 23:31 #32
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    η κουβεντα για τις ορμονες κατα την προπονηση πηγε εδω
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-01-17 15:27 #33
    Προεπιλογή
    μετά από ολιγομηνη επαφή με τα βάρη Η οποία ήτανε μόνο λάθη προπονητικά
    και διατροφικά, έπεσε στην αντίληψη μου το forum και το πρόγραμμα σου. Το ακόλουθο για άλλους 8μηνες μέχρι τώρα. Αν και με ασήμαντη εμπειρία κατάλαβα ότι μου αρέσουνε τα σιδεραδικα προγράμματα και πραγματικά μου πήγε γάντι. Ακολουθώ υπερθερμιδικη διετα και φυσικά τις συμβουλές των αξιοσεβαστων μελών. Τα μέγιστα
    μου μέσα σε οχτώ μήνες από αρχικα νούμερα που ντρεπομαι να γραψω εχουνε παει squat 1 rep 140, d.lift 200, bench p. 140, military p. 65. Ηλικία 39.ύψος 180. Βάρος αυτήν τη στιγμή 86.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 11-01-17 23:24 #34
    Προεπιλογή
    Καθολου να μην ντρεπεσαι.Εγω O.H.P. στην αρχη εκανα με την μπαρα 8 επαναληψεις με δυσκολια.Ολοι απο καπου ξεκιναμε.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123