Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 11 από 11
  1. 27-03-16 18:12 #1
    Το avatar του χρήστη POWERPAPPOUS

    Εγγραφή
    25-03-2016
    Περ.
    Malmö Sweden
    Μηνύματα
    60
    Προεπιλογή Επιστροφή στα παλιά 2: "Σαδιστικό" squat (Όγκος-Δύναμη)
    Γεια σας Φίλοι και φίλες του Forum.

    Ξεφυλλίζοντας τα προπονητικά μου κιτάπια με παλιά προγράμματα (μαζί και τις αναμνήσεις μου) από τις ένδοξες εποχές μιας άλλης εποχής, ξέθαψα μερικά ενδιαφέροντα "προγραμματάκια" που εκτελούσαμε στα Γυμναστήρια I. Κωστογλάκη (το κολαστήριο όπως το αποκαλούσα εγώ).
    Σήμερα, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα τέτοιο "προγραμματάκι", αυτή τη φορα αυτούσιο στην αυθεντική του μορφή (χωρίς να το πειράξω καθόλου).
    Εσείς μετά θα το σχολιάσετε/κρίνετε και μέσω της συζήτησης που θα (αν) δημιουργηθεί, θα το αξιολογήσουμε (υπέρ και κατά). Είπαμε πως ο σκοπός μας (πρέπει να)είναι να εξελίσσουμε τις γνώσεις και παράλληλα προσπαθώντας να ...παντρέψουμε το παλιό με το νέο, να κάνουμε το βήμα παραπάνω στο άθλημα που αγαπάμε.
    Το πρόγραμμα αυτό, είναι SQUAT και εκτελούνταν στην περίοδο όγκου-δύναμης. Εφιστώ την προσοχή ότι
    ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν είναι κατάλληλο για έναν
    αρχάριο (Ο ίδιος ο Kωστογλακης, όπως και τα "ιερά τέρατα" του γυμναστηρίου απέτρεπαν τους αθλητές από τέτοια προπόνηση, αν προηγουμένως δεν είχαν "τρίψει τη μούρη" τους ένα εύλογο χρονικό διάστημα).

    Το πρόγραμμα (squat-ass το the grass)

    Προθέρμανση: 3 x 15-20

    λειτουργικά set:

    1 x 10
    1 x 8
    1 x 6
    2 x 4
    4 x 2
    1 x τελικής πτώσεως (set "εμετού")


    Όπως έγραψα στην εισαγωγή, επειδή θέλω να παρουσιάσω το πρόγραμμα στην αυθεντική του μορφή,δεν θα γράψω πρωτόκολλο εκτέλεσης. Αντί αυτού θα σας περιγράψω το "πρωτόκολλο" εκτέλεσης αυτών που το έκαναν. Μετά θα συζητήσουμε τα επίμαχα σημεία μέσω του forum (αν υπάρχουν). Πάμε λοιπόν:
    Οι "προχωρημένοι" στο γυμναστήριο είχαν δικη τους ..squatiera (δυο γαλβανισμένοι ορθοστάτες μεγάλης αντοχής που τους ρυθμίζαμε με πυρρούς). Συνήθως γυμναζόμασταν σε ζευγάρια η τρεις το πολύ.

    Τα set προθέρμανσης (3 τον αριθμό) γίνονταν ως εξής: set 1 σκέτη μπάρα (δεν είχαμε ολυμπιακές τότε).
    Set 2: ανέβασμα κιλών, τόσο ώστε στην τελευταία επανάληψη να λαχανιάσουμε ελαφρά (συνήθως 15 reps).
    set 3: ίδια κιλά με το προηγούμενο λιγότερες επαναλήψεις (10)

    Στα λειτουργικά set τώρα:
    Δεν παίζαμε με ποσοστά RM τότε. Σε κάθε set φορτώναμε τόσο, ώστε στην τελευταία επανάληψη να δεις "το Χριστό φαντάρο".
    Ο χρόνος ξεκούρασης ανάμεσα στα set ήταν τόσος ώστε να μπορέσει να βγει το επόμενο set ΧΩΡΙΣ να μειωθεί το βάρος. Από την άλλη είχαμε και το άγχος να μην...κακοχαρακτηριστούμε ως "λουλούδες" αν καθυστερούσαμε πολύ, και παράλληλα επειδή όπως είπα μερικές φορες γυμναζόμασταν τρεις τρεις, να μην χαλάσουμε το set του επομενου ("Άντε ρε m----a, κρυώνω!!!).
    Επίσης το βάρος ανέβαινε σε κάθε set. Αυτό ήταν ΝΟΜΟΣ ΑΠΑΡΑΒΑΤΟΣ.

    Στις τεσσάρες άρχιζαν τα "ηχητικά εφέ" (διάβαζε κραυγές) που έρχονταν να προστεθούν στη μουσική επένδυση του γυμναστηρίου (ένα φορητό κασετοφωνάκι στο γραφείο της διευθύνσεως που έπαιζε συνήθως Μητροπάνο.."μονος είμαι xare μου, την ψυχή μου πάρε μου".αυτό το άσμα μου έμεινε χαραγμένο στη μνήμη από τότε).
    Η "ιεροτελεστία" τελειωνε με το τελευταίο set (αυτό του...εμετού ).
    Μετά τις δυάρες, μειώναμε το βάρος στα 100 κιλά(τα 100kg θεωρούνταν ακατέβατη σταθερά: Ειδικά στο SQUAT αν σεβόσουν τον εαυτό σου σαν προχωρημένος, απαγορευόταν διά ροπάλου να παίξεις κάτω από 100 στο set εμετού).
    με αυτά τα κιλά λοιπόν, κάναμε επαναλήψεις κυριολεκτικά μέχρι τελικής πτώσης (οι "υποψιασμένοι" απέφευγαν να πάρουν προ-προπονητικό ρόφημα για ευνόητους λόγους).
    Αυτό το πρόγραμμα δημιουργούσε τεράστιες ανάγκες λήψης τροφής. Ωστόσο, δεν θα επεκταθώ στο συγκεκριμένο post πάνω στο πως τρώγαμε τότε /ίσως ποστάρω στη διατροφή αργότερα, πιστεύω θα ήταν αρκετά ενδιαφέρον, θα γράψω μονο ότι τρώγαμε ΠΟΛΥ!

    Κλείνοντας αυτήν την παρουσίαση/αναδρομη έχω να παρατηρήσω τα εξής:

    1, Είναι ένα πρόγραμμα που αποδεδειγμένα έχει χτίσει διαπλάσεις (Το squat είναι ο βασιλιάς των ασκήσεων).

    2. Ξέρω, ίσως μερικά από τα αξιώματα και η όλη φιλοσοφία του προγράμματος να μην ...κολλάνε με τις σημερινές αντιλήψεις περί μυϊκής ανάπτυξης και, αν θέλετε, "καλαισθησίας", αλλα για αυτό δεν υπάρχουν τα forums? Συζήτηση, βελτίωση, καινοτομία!
    Πάμε λοιπόν!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 27-03-16 19:24 #2
    Προεπιλογή
    Άλλη μια νοσταλγική αναφορά από τις old school εποχές, και τί καλύτερο αφού είναι σχετική με τον βασιλιά των ασκήσεων. Έχω διαβάσει πολλές ιστορίες από τους παλαιούς αθλητές και τα προγράματα τους που είχαν βάση το σκουώτ καθώς και τον συνδυασμό τους με τα pullovers με αλτήρα για στήθος, εκτελεσμένα σε σούπερ σετ, που καθαρό κίνητρο είχαν την ενεργοποίηση στο maximum της αύξησης μυικής μάζας.

    Αντώνη σε ποιά συχνότητα εκτελούσατε το πρόγραμμα αυτό και πόση διάρκεια είχε? Αναμένουμε και το φαγητό που το συνόδευε
    Go heavy or go home!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 27-03-16 20:00 #3
    Banned
    Εγγραφή
    07-04-2014
    Μηνύματα
    77
    Προεπιλογή
    Καθαρά σιδεράδικο πρόγραμμα.Πιστεύω πώς ένας λογικός άνθρωπος δεν θα μπορούσε να το βγάλει και να ξεπεράσει τον εαυτό του.Σήμερα τα πράγματα έχουν αλλάξει πάρα πολύ. Οι περισσότεροι προπονούνται για το pump,την σύσπαση και την αιμάτωση καθώς και το πρήξιμο και ειδικά όσοι κάνουν επαγγελματικό bodybuilding πλην ορισμένων εξαιρέσεων βέβαια.Οι αυξηντικοί παράγοντες πλέον κάνουν την δουλειά που κάποτε κάναν τα οριακά κιλά. Και αυτό σας το λέω από αγωνιστικούς που ξέρω και από άτομα που είναι η δουλειά τους αυτή και πώς προπονούνται.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 27-03-16 22:22 #4
    Το avatar του χρήστη POWERPAPPOUS

    Εγγραφή
    25-03-2016
    Περ.
    Malmö Sweden
    Μηνύματα
    60
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο goldenera Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλη μια νοσταλγική αναφορά από τις old school εποχές, και τί καλύτερο αφού είναι σχετική με τον βασιλιά των ασκήσεων. Έχω διαβάσει πολλές ιστορίες από τους παλαιούς αθλητές και τα προγράματα τους που είχαν βάση το σκουώτ καθώς και τον συνδυασμό τους με τα pullovers με αλτήρα για στήθος, εκτελεσμένα σε σούπερ σετ, που καθαρό κίνητρο είχαν την ενεργοποίηση στο maximum της αύξησης μυικής μάζας.

    Αντώνη σε ποιά συχνότητα εκτελούσατε το πρόγραμμα αυτό και πόση διάρκεια είχε? Αναμένουμε και το φαγητό που το συνόδευε
    Φιλε Goldenera!

    Παίρνω τις τοποθετήσεις σου με τη σειρά:

    1. Το pullover το είχαμε πράγματι σε μεγάλη εκτίμηση, και δεν έλειπε από τις προπονήσεις στήθους στο γυμναστήριο μας. Δεν το κάναμε όμως μετά το squat(αυτό που κάναμε μετά το squat, ήταν να...συρθούμε μέχρι τα ντούς).
    Όπως όμως πολύ σωστά αναφέρεις, ο συνδυασμός ενός set πολλών επαναλήψεων στο squat με ένα set pullover με ελαφρό βάρος μετά συμβάλλει στην ανάπτυξη και ειδικά στη διεύρυνση του θώρακα.
    Η φιλοσοφία πίσω από αυτή την προσέγγιση είναι η ακόλουθη: Έπειτα από ένα κοπιαστικό set πολλών επαναλήψεων,ο θώρακας διευρύνεται λόγω των βαθιών αναπνοών που απαιτώνται για να ολοκληρωθεί η παραπάνω διαδικασία. Το pullover που γίνεται κατόπιν, "σταθεροποιεί" θα λέγαμε τα αποτελέσματα με το να διευρύνει το θωρακικό κλωβό ακόμα περισσότερο, γυμνάζοντας συγχρόνως τους μύες εκατέρωθεν των πλευρών, τους οδοντωτούς (serratus anterior). Πάντως, με η χωρίς squat, το pullover συμβάλλει στο χτίσιμο ενός στήθους που εμείς τότε το ονομάζαμε "ΒΑΡΕΛΙ". Δηλαδή ψηλό στητό και στρογγυλό σε πλαγιες πόζες. Σκέφτομαι (αν υπάρχει επιθυμία από τους "συμφορουμιστες") να επανέλθω αργότερα στο κεφαλαιο pullover (old school πάντα).

    2.Η συχνότητα τώρα του παραπάνω προγράμματος για να απαντήσω και στο δεύτερο σκέλος είχε βασικά να κάνει με τους στόχους που είχαμε. Σε περιόδους όγκου για παράδειγμα γυμνάζαμε μια μυϊκή ομάδα την ημερα, με δυο βασικές και μερικές δευτερεύουσες.
    Πόδια παίζαμε δυο φορες. Τη μια φορα (τη γερή)παίζαμε αυτό που είδες πιο πάνω, το οποιο μετά συμπληρώναμε με μερικά leg curls (5 x 6-8 βαριά)και γάμπες. τη δεύτερη φορα (συνήθως έπειτα από την προπόνηση πλάτης), συμπληρώναμε με 3 x 10 leg extension και μια από τα ίδια front squat. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ με λίγο ηπιότερα κιλά αλλα η τελευταία επανάληψη με το ζόρι! (είπαμε: δε θέλαμε να μας σχολιάζουν για τεμπέληδες χα χα χα).
    Αν τώρα κάποιον δεν τον ενδιέφερε η λεπτομέρεια όπως και το να λιπωσει και λίγο παραπάνω, τότε έκανε μονο "τη γερή μέρα" δηλαδή μια φορα τη βδομάδα.
    Η διατροφή έρχεται σύντομα στο ανάλογο topic
    Να είσαι καλά. Χαίρομαι ειλικρινά που νέοι άνθρωποι δείχνουν ενδιαφέρον για αυτά που κάναμε εμείς παλιότερα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 27-03-16 22:42 #5
    Το avatar του χρήστη POWERPAPPOUS

    Εγγραφή
    25-03-2016
    Περ.
    Malmö Sweden
    Μηνύματα
    60
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο XPeterX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καθαρά σιδεράδικο πρόγραμμα.Πιστεύω πώς ένας λογικός άνθρωπος δεν θα μπορούσε να το βγάλει και να ξεπεράσει τον εαυτό του.Σήμερα τα πράγματα έχουν αλλάξει πάρα πολύ. Οι περισσότεροι προπονούνται για το pump,την σύσπαση και την αιμάτωση καθώς και το πρήξιμο και ειδικά όσοι κάνουν επαγγελματικό bodybuilding πλην ορισμένων εξαιρέσεων βέβαια.Οι αυξηντικοί παράγοντες πλέον κάνουν την δουλειά που κάποτε κάναν τα οριακά κιλά. Και αυτό σας το λέω από αγωνιστικούς που ξέρω και από άτομα που είναι η δουλειά τους αυτή και πώς προπονούνται.


    Φιλε Peter,

    Ασφαλώς και ένας λογικός άνθρωπος (με την κατάλληλη προϋπηρεσία στην προπόνηση ασφαλώς)θα μπορούσε να το βγάλει, αρκεί να..."γυαλίσει" το μάτι του για όση ώρα διαρκεί το πρόγραμμα. Με αλλα λόγια εννοώ ότι όλα τα λεφτά είναι να "οραματιστείς" τον εαυτό σου όπως θα ήθελες να είσαι σωματικά. Μετά με "γυαλισμένο μάτι" όπως είπα προχωράς προς το στόχο σου. Πίστεψε με, κανένα πρόγραμμα δε θα σου φανεί δύσκολο, γιατί "θα φας τα σιδερα " για να φτάσεις το στόχο.
    Με πόνο, με δάκρυα, με.. με..δεν έχει σημασία,όπως δεν έχει και σημασία ο χρόνος που θα απαιτηθεί. αυτά τα προγράμματα χτίζουν σε βάθος χρόνου. Και να ξέρεις εμείς οι παλιοί λέγαμε πως "ότι αργεί να χτιστεί, αργεί και να γκρεμιστεί". Και επίσης γιατί εσύ θα ξέρεις τι θέλεις και ποιος είναι ο τρόπος για να το πετύχεις.
    Ποιος είπε ότι δεν πετυχαίνεις pump με το παραπάνω πρόγραμμα? Εμείς μετά την οκταρα είμαστε ήδη πρησμένοι! Για να μην πω μετά το τελικό set (του εμετού). Πρήξιμο της αρκούδας!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 27-03-16 23:28 #6
    Το avatar του χρήστη POWERPAPPOUS

    Εγγραφή
    25-03-2016
    Περ.
    Malmö Sweden
    Μηνύματα
    60
    shake
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο XPeterX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καθαρά σιδεράδικο πρόγραμμα.Πιστεύω πώς ένας λογικός άνθρωπος δεν θα μπορούσε να το βγάλει και να ξεπεράσει τον εαυτό του.Σήμερα τα πράγματα έχουν αλλάξει πάρα πολύ. Οι περισσότεροι προπονούνται για το pump,την σύσπαση και την αιμάτωση καθώς και το πρήξιμο και ειδικά όσοι κάνουν επαγγελματικό bodybuilding πλην ορισμένων εξαιρέσεων βέβαια.Οι αυξηντικοί παράγοντες πλέον κάνουν την δουλειά που κάποτε κάναν τα οριακά κιλά. Και αυτό σας το λέω από αγωνιστικούς που ξέρω και από άτομα που είναι η δουλειά τους αυτή και πώς προπονούνται.

    Πολλοί θα έλεγα από τους bodybuilders που άφησαν εποχή είχαν ..δυναμικό backround:

    1. Reg Park /ασχολήθηκε με άρσεις δύναμης χρονια
    2. Sergio oliva (ο μύθος)/ αρσιβαρίστας
    3. Arnold (ο γνωστός)/προπονείτο σαν νέος με προγράμματα του Park.
    4. Ronnie Coleman/πριν powerlifting
    5. Και φυσικά..ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΩΣΤΟΓΛΑΚΗΣ (άρση βαρών, πάλη)

    η λίστα συνεχίζεται φυσικά...οποτε δεν μπορούμε να μιλήσουμε απλά για εξαιρέσεις.
    Τέλος πάντων, αυτό που συνάγεται, είναι ότι η παράλληλη προπόνηση δύναμης, δημιουργεί "συμπαγή" όγκο που μένει σε βάθος χρόνου, ακόμα κai αν αναγκαστούμε να διακόψουμε την προπόνηση για κάποιο διάστημα, θα διατηρήσουμε τα μυϊκά κέρδη για μεγαλύτερο διάστημα σε σύγκριση με κάποιον που δημιούργησε την οποια μυϊκή μάζα με μονο ασκήσεις και τεχνικές πρηξίματος. Χωρίς να θέλω να είμαι απόλυτος, η εμπειρία, τόσο η δικη μου όσον και πολλών άλλων, συγκλίνει σε αυτό.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 27-03-16 23:32 #7
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Δεν είναι μόνο θέμας εμπειρίας φίλε Αντώνη...Το έχουν δείξει και έρευνες...

    Δεν έχω κάποια πρόχειρη να παραθέσω, απλά όποιος θέλεις να διαβάσει κάτι για το συγκεκριμένο ισχυρισμό έχει γράψει ένα σχετικό άρθρο ο Greg Nuckols
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 27-03-16 23:37 #8
    Το avatar του χρήστη POWERPAPPOUS

    Εγγραφή
    25-03-2016
    Περ.
    Malmö Sweden
    Μηνύματα
    60
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Όπου_υπάρχει_θέληση_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι μόνο θέμας εμπειρίας φίλε Αντώνη...Το έχουν δείξει και έρευνες...

    Δεν έχω κάποια πρόχειρη να παραθέσω, απλά όποιος θέλεις να διαβάσει κάτι για το συγκεκριμένο ισχυρισμό έχει γράψει ένα σχετικό άρθρο ο Greg Nuckols
    +1000
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 27-03-16 23:58 #9
    Το avatar του χρήστη POWERPAPPOUS

    Εγγραφή
    25-03-2016
    Περ.
    Malmö Sweden
    Μηνύματα
    60
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Όπου_υπάρχει_θέληση_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι μόνο θέμας εμπειρίας φίλε Αντώνη...Το έχουν δείξει και έρευνες...

    Δεν έχω κάποια πρόχειρη να παραθέσω, απλά όποιος θέλεις να διαβάσει κάτι για το συγκεκριμένο ισχυρισμό έχει γράψει ένα σχετικό άρθρο ο Greg Nuckols
    Μπείτε εδώ και δέστε (αν δεν το έχετε κάνει ήδη)





    http://www.bodybuilding.gr/forum/sho...ριος-2011

    Εγώ το ανακάλυψα μόλις εχτές (νέος...στο forum γαρ)
    Και ειλικρινά..έτρεμα από συγκίνηση την ώρα που πληκτρολογούσα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 28-03-16 20:34 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο POWERPAPPOUS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε Goldenera!

    Παίρνω τις τοποθετήσεις σου με τη σειρά:

    1. Το pullover το είχαμε πράγματι σε μεγάλη εκτίμηση, και δεν έλειπε από τις προπονήσεις στήθους στο γυμναστήριο μας. Δεν το κάναμε όμως μετά το squat(αυτό που κάναμε μετά το squat, ήταν να...συρθούμε μέχρι τα ντούς).
    Όπως όμως πολύ σωστά αναφέρεις, ο συνδυασμός ενός set πολλών επαναλήψεων στο squat με ένα set pullover με ελαφρό βάρος μετά συμβάλλει στην ανάπτυξη και ειδικά στη διεύρυνση του θώρακα.
    Η φιλοσοφία πίσω από αυτή την προσέγγιση είναι η ακόλουθη: Έπειτα από ένα κοπιαστικό set πολλών επαναλήψεων,ο θώρακας διευρύνεται λόγω των βαθιών αναπνοών που απαιτώνται για να ολοκληρωθεί η παραπάνω διαδικασία. Το pullover που γίνεται κατόπιν, "σταθεροποιεί" θα λέγαμε τα αποτελέσματα με το να διευρύνει το θωρακικό κλωβό ακόμα περισσότερο, γυμνάζοντας συγχρόνως τους μύες εκατέρωθεν των πλευρών, τους οδοντωτούς (serratus anterior). Πάντως, με η χωρίς squat, το pullover συμβάλλει στο χτίσιμο ενός στήθους που εμείς τότε το ονομάζαμε "ΒΑΡΕΛΙ". Δηλαδή ψηλό στητό και στρογγυλό σε πλαγιες πόζες. Σκέφτομαι (αν υπάρχει επιθυμία από τους "συμφορουμιστες") να επανέλθω αργότερα στο κεφαλαιο pullover (old school πάντα).

    2.Η συχνότητα τώρα του παραπάνω προγράμματος για να απαντήσω και στο δεύτερο σκέλος είχε βασικά να κάνει με τους στόχους που είχαμε. Σε περιόδους όγκου για παράδειγμα γυμνάζαμε μια μυϊκή ομάδα την ημερα, με δυο βασικές και μερικές δευτερεύουσες.
    Πόδια παίζαμε δυο φορες. Τη μια φορα (τη γερή)παίζαμε αυτό που είδες πιο πάνω, το οποιο μετά συμπληρώναμε με μερικά leg curls (5 x 6-8 βαριά)και γάμπες. τη δεύτερη φορα (συνήθως έπειτα από την προπόνηση πλάτης), συμπληρώναμε με 3 x 10 leg extension και μια από τα ίδια front squat. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ με λίγο ηπιότερα κιλά αλλα η τελευταία επανάληψη με το ζόρι! (είπαμε: δε θέλαμε να μας σχολιάζουν για τεμπέληδες χα χα χα).
    Αν τώρα κάποιον δεν τον ενδιέφερε η λεπτομέρεια όπως και το να λιπωσει και λίγο παραπάνω, τότε έκανε μονο "τη γερή μέρα" δηλαδή μια φορα τη βδομάδα.
    Η διατροφή έρχεται σύντομα στο ανάλογο topic
    Να είσαι καλά. Χαίρομαι ειλικρινά που νέοι άνθρωποι δείχνουν ενδιαφέρον για αυτά που κάναμε εμείς παλιότερα.

    Xαχαχα ευχαριστώ Αντώνη για το κοπλιμέντο περί νέων ανθρώπων, στα 42 μου η αναφορά σου ήταν ότι πρέπει για την τόνωση του ηθικού μου

    Προσωπικά πιστεύω πως πέρα από επιστημονικές έρευνες, μακρόσυρτα άρθρα, και βαθυστόχαστες αναλύσεις, οι πραγματικές εμπειρίες του καθενός και τα συμπεράσματα τους είναι εξίσου αν όχι περισσότερο σημαντικά ως παράδειγμα και οδηγός. Γι'αυτό και πάντα η σκέψη μου όσο αναφορά την αποτελεσματικότητα των μεθόδων προπόνησης και διατροφής γυρνά στα πρώτα χρόνια όπου οι αθλητές των 60'ς, με στοιχειώδεις γνώσεις, και μέσα, πέτυχαν αξιοσημείωτες διαπλάσεις που συνδύαζαν δύναμη, μάζα και ομοιομορφία (Grimek,Park, Perl, Delinger, ασφαλώς Reeves, Ross και πολλοί άλλοι), χωρίς να κάνουν τη ζωή τους δύσκολη χωρίς να ζυγίζουν και χωρίς να ζουν αποστειρωμένα.
    Go heavy or go home!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 28-03-16 21:52 #11
    Το avatar του χρήστη POWERPAPPOUS

    Εγγραφή
    25-03-2016
    Περ.
    Malmö Sweden
    Μηνύματα
    60
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο goldenera Εμφάνιση μηνυμάτων
    Xαχαχα ευχαριστώ Αντώνη για το κοπλιμέντο περί νέων ανθρώπων, στα 42 μου η αναφορά σου ήταν ότι πρέπει για την τόνωση του ηθικού μου

    Προσωπικά πιστεύω πως πέρα από επιστημονικές έρευνες, μακρόσυρτα άρθρα, και βαθυστόχαστες αναλύσεις, οι πραγματικές εμπειρίες του καθενός και τα συμπεράσματα τους είναι εξίσου αν όχι περισσότερο σημαντικά ως παράδειγμα και οδηγός. Γι'αυτό και πάντα η σκέψη μου όσο αναφορά την αποτελεσματικότητα των μεθόδων προπόνησης και διατροφής γυρνά στα πρώτα χρόνια όπου οι αθλητές των 60'ς, με στοιχειώδεις γνώσεις, και μέσα, πέτυχαν αξιοσημείωτες διαπλάσεις που συνδύαζαν δύναμη, μάζα και ομοιομορφία (Grimek,Park, Perl, Delinger, ασφαλώς Reeves, Ross και πολλοί άλλοι), χωρίς να κάνουν τη ζωή τους δύσκολη χωρίς να ζυγίζουν και χωρίς να ζουν αποστειρωμένα.
    +1000

    ΕΛΑ ΝΤΕ!!!

    Το ψειρίζουμε...και ξανά-μάνα το ψειρίζουμε!!!!

    Όσο για τα 42 σου χρονια...E, μια χαρά νέος είσαι.

    Αν εγώ είμαι...παππούς, εσύ μπορείς να χαρακτηριστείς... "HMI-παππούς"
    (Άντε την είπα την κακια μου και σήμερα)
    Απάντηση με παράθεση