Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. 06-04-16 10:51 #1
    Προεπιλογή Αναγκαία επιλογή υποδήματος
    Χαίρεται κυρίες και κύριοι,
    Ως νέος στο forum θα ήθελα την συμβουλή σας προς τους νεότερους.Αρχικά,είμαι 17 ετών υπέρβαρος (1,80 ύψος και μετρώντας μόλις 144 κιλά),ήδη εδώ και 3 εβδομάδες έχω ξεκινήσει διατροφή και crossfit μετρώντας -8,κιλά .Γιαυτό είναι κρίθηκε επιτακτική η ανάγκη για την επιλογή σωστού παπουτσιού για το crossfit.Η προπόνηση περιέχει και τρέξιμο οπότε απ'ότι γνωρίζω από τον αδερφό μου τα παπούτσια για crossfit (π.χ reebok nano 5.0) δεν βοηθούν στο τρέξιμο και είναι επιβαρυντικά.Επίσης θα πρέπει να τονίσω ότι έχω ταλαιπωρημένους αστραγάλους λόγω τραυματισμών από basket άλλα και τα νυν παπούτσια που φοράω είναι με αερόσολα τα οποία έχουν διαλυθεί και επιβαρύνουν τα πέλματα.Γιαυτό πιστεύω να αγοράσω κανονικά αθλητικά και όχι ειδικά για crossfit.Έχετε κάτι να μου προτείνετε σε παπούτσια προπόνησης ή crossfit;
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-04-16 19:04 #2
    Προεπιλογή
    Φιλε Γιωργο πιστευω πως τα παπούτσια που είναι καλυτερα για την περιππτωση σου είναι αυτά που χρησιμοποιούνται για τρεξιμο στο βουνο η σε ανωμαλο εδαφος.Εχουν πολύ σκηροτερη σολα από τα απλα παπούτσια τρεξίματος και είναι ικανα να αντεξουν την πιεση που ασκουν στο σωμα τα βαρη.Διαλεξε καποιο με φαρδυ πελμα ώστε να μοιράζεται καλυτερα το βαρος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 20-04-16 14:12 #3
    Προεπιλογή
    Asics, Brooks, Mizuno.

    Είναι εταιρείες που βγάζουν παπούτσια ανθεκτικά, με χοντρές απορροφητικές σόλες. Θα πάρεις τύπου cushioning ή stability ανάλογα με τον πρηνισμό σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 20-04-16 21:04 #4
    Προεπιλογή
    Το πιο σωστό είναι να πας σε κάποιο κατάστημα με running παπούτσια και να κάνεις το τεστ στο διάδρομο (gait test λέγεται), για να δουν πως πατάνε τα πόδια σου με το κάθε παπούτσι που δοκιμάζεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 21-04-16 21:56 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο razkal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πιο σωστό είναι να πας σε κάποιο κατάστημα με running παπούτσια και να κάνεις το τεστ στο διάδρομο (gait test λέγεται), για να δουν πως πατάνε τα πόδια σου με το κάθε παπούτσι που δοκιμάζεις.
    Σωστός . . .
    Αν όμως δεν πας να κάνεις το τεστ εγώ θα πρότεινα για τα κιλά σου mizuno wave prophecy 5 , Adidas springblade , Adidas ultra boost και asics kinsei 6. Είναι ακριβά όλα τους αλλά αν θες τα πόδια σου να έχουν διάρκεια αυτές είναι καλές λύσεις. Κοίτα αρχικά τα springblade. Έχουν κατέβει απότι είδα 80-90 ευρώ αυτή την περίοδο και παίζουν στα 120 με αρχική 200.
    Απάντηση με παράθεση