Θέμα: Μπαχαρικά

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 37 από 37
  1. 24-04-16 00:38 #31

    Εγγραφή
    30-11-2014
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    1.953
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΧΡΗΣΤΟΣ1961 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεκαδες λενε ειναι τα ωφελη του καγιεν (κουγκλαρισε να δεις) ,καποια απο αυτα τα διαπιστωσα ,χωρια οτι μ αρεσει κιολλας ενω το μαυρο πιπερι υπολειπεται γενικα.

    Γιωργια το δενδρολιβανο το δοκιμασα τελευταια ειδικα στα ψητα στα καρβουνα αλλα δεν μου αρεσε ,οποτε παραμενω στην ριγανιτσα. Ριγανη μου εχει δωσει 2-3 φορες ενας φιλος στο χωριο που την ειχε μαζεψει ο ιδιος σε βουνο σε δυσπροσιτες πλαγιες κ δεν ειχε καμια σχεση σε αρωμα με τις αγοραστες του εμποριου.
    δεδρολιβανο σε ψητα φουρνου ...εκτος κοτοπουλου
    στα καρβουνα παντα ριγανη
    Έρωτας είναι να αφήσει στη μέση το πιτόγυρο για να σου απαντήσει στο μήνυμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 24-04-16 02:27 #32
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Τα τελευταια χρονια αγοραζω ενα ετοιμο μειγμα μπαχαρικων αλλα πιο πριν στα κρεατικα εβαζα καγιεν,τσιλι,κουρκουμα,μουσταρδα σκονη και πολυ μπουκουβο καυτερο.. Στο κοτοπουλο πχ σιγουρα μουσταρδα γιατι το μαλακωνε κουρκουμα και μπουκουβο,σε μοσχαρισια και ψαρονεφρι μουσταρδα, ριγανη και ειτε καγιεν ειτε τσιλι.. Τα καυτερα ειναι φοβερα,τα περισσοτερα μπαχαρικα μονο καλο κανουν παρα κακο..Κυριως τα καυτερα! Γιατι αν βαλεις κανα μπουκουβο γλυκο η παπρικα γλυκια που εχουν τα δρακουλινια τοτε παει αλλου η δουλεια
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 24-04-16 18:37 #33
    Προεπιλογή
    Μιας και περί μπαχαρικών ο λόγος κάτι που δοκίμασα πρόσφατα και μου άρεσε πολύ ήταν σε ρεβυθάδα που είχε περισέψει την έλιωσα στο μπλέντερ και την έκανα 'αλοιφή' πρόσθεσα λίγο λάδι και λίγο ξύδι και μετά έβαλα και μια κουταλιά του γλυκού κουρκουμά.........πάρα πολύ καλή η γεύση από ένα μπαχαρικό που ονομάζεται και 'κρόκος των φτωχών (διότι μοιάζει αρκετά στη γεύση) και από ότι διαβάζω έχει και αντιφλεγμονώδη δράση.
    Go heavy or go home!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 25-04-16 23:34 #34
    Προεπιλογή
    Δοκίμασα το καγιέν σήμερα παιδιά αλλά μάλλον το παράκανα λίγο και έριξα λίγο παρά πανό καίει λέμε ! Χαχα ωραίο είναι πάντως με σωστή ποσότητα θα το κρατήσω σίγουρα


    Sent from my iPad using Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 19-11-18 17:29 #35
    Προεπιλογή
    Θέλω οι γνωστες να μου πουν ποια απ' αυτά δεν χρειάζεται/δεν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιω

    ριγανι,πιπέρι,καρυ,μουστάρδα,κακάο 100%,κανέλα Κεϋλάνης, πάπρικα,ξύδι, μοσχοκάρυδο,μπούκοβο, κύμινο, γαρύφαλλο,μπαχάρι,σουμακ,κάρδαμο,δάφνη,θυμάρι,δυόσμος, δενδρολίβανο, τζίντζερ,κόλιανδρος,σαφράν,γλυκάνισο,ξυνο,κουρκουμάς
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 20-11-18 21:57 #36
    Προεπιλογή
    Τι εννοεις? Κανενα μπαχαρικο δεν ειναι απαραιτητο να το χρησιμοποιεις. Τα βαζουμε για τη γευση και όχι επειδη ''χρειαζεται''.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 21-11-18 13:09 #37
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ!ποια απ' αυτά που έγραψα ταιριάζουν στο καστανό ρύζι, κοτόπουλο,σαρδέλα,σπανάκι, πιπεριές, ντομάτοπελτε?
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123