Θέμα: Μπαχαρικά

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 37
  1. 06-05-10 13:14 #1
    Προεπιλογή Μπαχαρικα
    Παιδια μηπως ξερει κανεις αν επιτρεπονται τα μπαχαρικα σε περιοδο αυστηρης γραμμωσης? Προσωπικα χρησιμοποιω λιγο πιπερι και ενα mix για κοτοπουλο για να σπασει λιγο τη γευση που εχει το στηθος
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-05-10 13:43 #2
    The Wolf
    Το avatar του χρήστη Zylo

    Εγγραφή
    26-03-2010
    Περ.
    Γουδή
    Μηνύματα
    1.433
    Προεπιλογή
    ειχα κανει thread για πιπερι μπες εκει και κοιτα....ειναι 1 σελιδα πισω αν οχι σε αυτη....πολλα μπαχαρικα ειναι καλα και διευκολινουν στην λιποδιαλυση...η κανελα ομως αποσο μου ειπε ενας τυπας στο γμναστηριο(δεν ξερω αν ισχυει) αν παιρνεις μεγαλες ποσοτητες θα εχεις πορβλημα στο "johnny" σου και δε θα σου κανει κουκου.....δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αν και δε τ πολυπιστευω!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 26-05-11 19:07 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    σκεφτηκα να ανοιξω τοπικ με μπαχαρικα και πως μπορουμε να τα συνδυαζουμε...να γραφουμε τι και ποση ποσοτητα αναμειγνυουμε και που το χρησιμοποιουμε...αλλα εφοσον υπαρχει αυτο,δεν υπαρχει λογος να γεμιζουμε με παροιμοια τοπικ...

    οποτε...

    σας λεω αυτο που χρησιμοποιω αυτον τον καιρο και το βαζω σε πιτακη βρωμης,σε γαλοπουλα ,σε πατατες...ειναι τελειο!!!!

    λοιπον...1κ.γ πιπερι μαυρο
    +3κ.γ.γλυκια παπρικα
    +3κ.γ.κανελλα!

    ειδικα η κανελλα ταιριαζει παρα πολυ!

    θα σας γραψω κ αλλα στο μελλον!!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 26-05-11 20:31 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Zylo Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειχα κανει thread για πιπερι μπες εκει και κοιτα....ειναι 1 σελιδα πισω αν οχι σε αυτη....πολλα μπαχαρικα ειναι καλα και διευκολινουν στην λιποδιαλυση...η κανελα ομως αποσο μου ειπε ενας τυπας στο γμναστηριο(δεν ξερω αν ισχυει) αν παιρνεις μεγαλες ποσοτητες θα εχεις πορβλημα στο "johnny" σου και δε θα σου κανει κουκου.....δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αν και δε τ πολυπιστευω!!
    Ισχυει, το εχω ξαναπει αρκετες φορες εδω μεσα. Οσον αφορα την κανελα, εχει μεσα καποιο συστατικο το οποιο προκαλει στειροτητα (δεν εχει σχεση με την στυση).

    Το συστατικο (που εμπεριεχει η κανελα) σε μεγαλες ποσοτητες, προκαλει στειροτητα, τωρα κατα ποσο εφικτο ειναι απο την κανελα να προκληθει, δεν ξερω..
    I love sweets
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 26-05-11 20:34 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giannistzn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισχυει, το εχω ξαναπει αρκετες φορες εδω μεσα. Οσον αφορα την κανελα, εχει μεσα καποιο συστατικο το οποιο προκαλει στειροτητα (δεν εχει σχεση με την στυση).

    Το συστατικο (που εμπεριεχει η κανελα) σε μεγαλες ποσοτητες, προκαλει στειροτητα, τωρα κατα ποσο εφικτο ειναι απο την κανελα να προκληθει, δεν ξερω..

    και εγω χρησιμοποιω πολυ την κανελα....1 κ.γ σε καθε ροφημα πρωτεινης...2 δηλαδη την ημερα!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 26-05-11 20:38 #6
    Προεπιλογή
    και το musclemag ελεγε οτι ο τονος μικραινει το πεος,εγω τρωω καθε μερα,ποσο θα επρεπε να μου χει γινει τωρα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 26-05-11 20:42 #7
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο terataki Εμφάνιση μηνυμάτων
    και το musclemag ελεγε οτι ο τονος μικραινει το πεος,εγω τρωω καθε μερα,ποσο θα επρεπε να μου χει γινει τωρα?
    καλα περαν τον ειρωνικο τιτλο του αρθρου,δεν επικεντρωνοταν εκει που λες..
    αλλα στο οτι το κανει αυτο,λογω μεγαλης συγκεντρωσης σε βαρια μεταλα που εχει..

    αλλα ειμαστε οφ τοπικ εδω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 30-05-13 16:04 #8
    Προεπιλογή Σχετικά με τα μπαχαρικά
    Ξέρω οτι το αλατι κανει κατακρατηση υγρων και σε περιοδο γραμμωσης απαγορευεται. Τί γίνεται όμως με τα μπαχαρικά ; Πάπρικα, κανέλλα, σκορδοπίπερο, τσίλι και τα συναφή; Επιτρεπονται σε περιοδο γραμμωσης ;
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 30-05-13 16:32 #9
    Προεπιλογή
    Μπαχαρικα αφοβα χρησιμοποιεις.

    Οσο για το αλατι που λες δεν απαγορευεται. Πρεπει να τρως και αλατι απλα με μετρο, το να το κοψεις καλο δεν θα σου κανει.
    I love sweets
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 30-05-13 20:30 #10
    Το avatar του χρήστη stef.

    Εγγραφή
    21-05-2013
    Περ.
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    333
    Προεπιλογή
    μετα την προπονηση το χρειαζεσαι το αλατι...ειδικα αμα κανεις τρεξιμο για αρκετη ωρα το καλοκαιρι μετα οπωσδηποτε!!
    τα μπαχαρικα που ανεφερες ειναι οκ!! μονο κατι ετοιμα mix που περιεχουν ζαχαρη απεφυγε
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 30-05-13 21:10 #11
    Το avatar του χρήστη MUSKLGEORGE

    Εγγραφή
    31-05-2012
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    270
    Προεπιλογή
    τα μπαχαρικα δεν προσθετουν θερμιδες και δινουν καλυτερη γευση στα φαγητα.ειδικα σε περιοδο γραμμωσης,αν ξερεις να τα χρησιμοποιησεις μονα τους ή σε συνδυασμο,θα φτιαχνεις απεριοριστα φαγητα με εντελως διαφορετικες γευσεις και δε θα βαριεσαι απο τα ιδια και τα ιδια.ΠΡΟΣΟΧΗ μονο στο αλατι,παντα με μετρο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 30-05-13 21:46 #12
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας... Το αλατι που βοηθα μετά από πολλή αερόβια όμως ; Τα φωτα σας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 09-06-13 19:37 #13
    Το avatar του χρήστη s0k0s

    Εγγραφή
    10-03-2012
    Περ.
    Baku - Azerbaijan
    Μηνύματα
    1.893
    Προεπιλογή
    Νομιζω δν ειμαι σιγουρος οτι παιζει ρολο με τους ηλεκτρολυτες...
    Είσαι αναβολικός . Δεν με νοιάζει πως έγινες μέσα σε 6 μήνες θα είσαι πάντα αναβολικός για μένα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 09-06-13 21:13 #14
    Το avatar του χρήστη ΠανοςΒ

    Εγγραφή
    04-12-2011
    Περ.
    Κορωπι
    Μηνύματα
    1.865
    Προεπιλογή
    Αναπληρωνει το οτι εχασες απο τον ιδρωτα και βοηθαει την ισορροπια των ηλεκτρολυτων στο οργανισμό σου.
    " Be strong, think positive. You never know who you are inspiring!"
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 09-06-13 23:06 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Efthimis__ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας... Το αλατι που βοηθα μετά από πολλή αερόβια όμως ; Τα φωτα σας.
    Η υπονατριαιμία ξέρεις τί είναι; Δεν είμαστε μαραθωνοδρόμοι αλλά καλό είναι να προσθέτεις αλάτι στο φαγητό εάν η διατροφή που κάνεις είναι όσο πιο καθαρή γίνεται και δεν περιέχει συσκευασμένα τρόφιμα που το περιέχουν.

    Δηλ. εάν κάνεις μια διατροφή χωρίς ψωμί, τυρί, αλλάντικά, δημητριακά πρωϊνού, μπισκότα κτλ. συσκευασμένα τρόφιμα που περιέχουν αλάτι, γυμνάζεσαι αρκετά και καταναλώνεις και αρκετό νερό κατα τη διάρκεια της άσκησης τότε επιβάλεται μετά να αναλπληρώσεις τα υγρά και τους ηλεκτρολύτες, νάτριο, κάλιο, ασβέστιο, μαγνήσιο, διαφορετικά με τον καιρό παρουσιάζονται διαταραχές, πέφουν δηλ. οι ηλεκτρολύτες αυτοί και πιο πολύ το νάτριο χωρίς να το καταλαβαίνεις άμεσα.

    Εάν δεν σου αρέσει το αλάτι στο φαγητό μπορείς να πάρεις ήλεκτρολύτες σε συμπλήρωμα αλλά το πιθανότερο είναι πως δεν τα χρειάζεσαι εάν δεν πας για μαραθώνιο.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία