Θέμα: Μπαχαρικά

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 37
  1. 09-06-13 23:13 #16
    Το avatar του χρήστη s0k0s

    Εγγραφή
    10-03-2012
    Περ.
    Baku - Azerbaijan
    Μηνύματα
    1.893
    Προεπιλογή
    Ξεφευγω λιγο απο το θεμα, ηλεκτρολυτες που να με συμφερουν που μπορω να βρω;
    Ειχα ακουσει κ για δημιουργια δικου μας ηλεκτρ. αλλα δν θυμαμαι συστατικα ακριβως... κατι με αλατι ζαχαρη κ χυμο νμζω..
    Είσαι αναβολικός . Δεν με νοιάζει πως έγινες μέσα σε 6 μήνες θα είσαι πάντα αναβολικός για μένα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 09-06-13 23:23 #17
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο s0k0s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεφευγω λιγο απο το θεμα, ηλεκτρολυτες που να με συμφερουν που μπορω να βρω;
    Ειχα ακουσει κ για δημιουργια δικου μας ηλεκτρ. αλλα δν θυμαμαι συστατικα ακριβως... κατι με αλατι ζαχαρη κ χυμο νμζω..
    Ψάξε εδώ στα προηγούμενα θέματα κάπου το έχουν ποστάρει. http://forum.runningnews.gr/forum.asp?FORUM_ID=20

    Εάν χρεισιμοποιήσεις χυμό δεν νομίζω να χρειάζεται και επιπλέον ζάχαρη. Δεν ξέρω όμως σίγουρα. ψάξε και πες μας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 09-06-13 23:46 #18
    Το avatar του χρήστη s0k0s

    Εγγραφή
    10-03-2012
    Περ.
    Baku - Azerbaijan
    Μηνύματα
    1.893
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο margarita02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάξε εδώ στα προηγούμενα θέματα κάπου το έχουν ποστάρει. http://forum.runningnews.gr/forum.asp?FORUM_ID=20

    Εάν χρεισιμοποιήσεις χυμό δεν νομίζω να χρειάζεται και επιπλέον ζάχαρη. Δεν ξέρω όμως σίγουρα. ψάξε και πες μας.
    ΘΕΝΞ! Εβρηκα.

    http://www.fitday.com/fitness-articl...yte-drink.html

    Αλλος λεει το εξης: Homemade Energy Drink:
    2 κουταλιές σούπας ζάχαρη
    ¼ κουταλιάς σούπας αλάτι
    ¼ κούπας καυτό νερό
    ¼ κούπας χυμός πορτοκάλι ή 2 κουταλιές σούπας χυμός λεμόνι
    3 ¾ κούπας κρύο νερό
    Ανακάτεψε τα 3 πρώτα συστατικά και μετά όλα μαζί σε ένα μεγάλο μπουκάλι
    200 Θερμίδες – 12 γραμμάρια Υδατάνθρακες, 100 mg αλάτι, 30 mg κάλιο


    Και αλλος: μια κουταλιά αλάτι, 2 ζάχαρη, και όλο χυμό πορτοκάλι φρεσκοστημένο. ΤΑ ΣΠΑΕΙ. Καλό ανακάτεμα, σέικερ, αντί για ζεστά και κρύα νερά μαζί.
    Είσαι αναβολικός . Δεν με νοιάζει πως έγινες μέσα σε 6 μήνες θα είσαι πάντα αναβολικός για μένα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-06-13 11:42 #19
    Προεπιλογή
    μια δεκαετια εχω να φαω αλατι..τρεχω και κανω βαρη 6 ημερες την εβδομαδα...εκανα και εξετασεις μια χαρα οι ηλεκτρολητες...και βεβαια πως να εχω προβλημα οταν τα ασπραδια αυγου εχουν τοσο φυσικο αλατι"?
    οι τροφες περιεχουν τα παντα το προσθετο αλατι δεν κανει καλο.αν εισαι βεβαια μαραθωνοδρομος και χανεις σε καθε τρεξιμο 7 κιλα χρειαζεται να προσθεσεις ηλεκτρολητες.
    αληθεια τζιτζερ τριμενο κανεις δεν βαζει??
    ειναι παρα πολυ καλο για ολους οσους τρωνε πολες πρωτεινες επισης δεν ειναι τυχαιο οτι ειναι σε ολους τους λιποδιαλυτες συστατικο,,μαζι με το πιπερι καγιεν
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 14-06-13 15:13 #20
    Προεπιλογή
    Συμφωνούμε στο ότι το επιπλέον αλάτι κάνει κακό. Υπάρχουν όμως άνθρωποι που τρώνε λίγο, γυμνάζονται πολύ και πίνουν και αρκετό νερό. Βάλε και τη ζέστη το καλοκαίρι. Εάν τρως π.χ. τυρί (κότατζ) ή τόνο δεν χρειάζεται να προσθέσεις επιπλέον. Όπως και αν τρως αρκετά. Σκέψου όμως έναν που κάνει δίαιτα ή κάποιον που δεν μπορεί να φάει πολύ π.χ. ηλικιωμένο. Ξέρεις πόσοι νοσηλεύονται κάθε καλοκαίρι με υπονατριαιμία; Πέρνουν χάπια για την πίεση, δεν μπορούν να φάνε αρκετά, δεν προσθέτουν αλάτι γιατί έτσι τους εχουν πει με αποτέλεσμα στο τέλος να αφυδατώνονται.

    Το επιπλέον νάτριο χρειάζεται σε περίπτωση που τρως τροφές χαμηλές σε νάτριο όπως φρούτα και λαχανικά, λίγο κρέας ή αυγά κτλ. και τρέχεις πχ. 8 και πλέον χιλιόμετρα κάθε μέρα συν ό,τι άλλο κάνεις και πίνεις και αρκετό νερό. Τότε εκεί με τον καιρό το νάτριο στον οργανισμό μειώνεται χωρίς να το καταλαβαίνεις. Υπάρχουν δηλ. άνθρωποι που το νάτριό τους είναι χαμηλό. Εκεί είναι που φωνάζει ο γιατρός και λέει καλά αλάτι δεν προσθέτεις στο φαγητό;

    Δεν σημαίνει πως θα συμβεί σε όλους. Ειδικά εάν το ξέρεις και προσέχεις. Λίγο νάτριο είναι απαραίτητο. Το περιέχουν οι τροφές απλά εξετμίζεται αρκετά εύκολα με τη ζέστη, το νερό που πίνουμε και την αερόβια γυμναστική για αυτό και κάποιοι άνθρωποι χρειάζονται επίπλέον.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 03-07-13 14:37 #21
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mauro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια μηπως ξερει κανεις αν επιτρεπονται τα μπαχαρικα σε περιοδο αυστηρης γραμμωσης? Προσωπικα χρησιμοποιω λιγο πιπερι και ενα mix για κοτοπουλο για να σπασει λιγο τη γευση που εχει το στηθος
    Ναι επιτρεπονται ολα , απλα κοιτα α εχει χαμηλο sodium
    When you look in the mirror and see no change and still keep faith , knowing that in
    time you will get there if you stay focused and on track, that's the difference between those who
    succeed and those who failed.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 23-04-16 22:45 #22
    Προεπιλογή Μπαχαρικά
    Παιδιά συνήθως δεν βάζω στο φαγητό μου μπαχαρικά κ αλάτι παρά μόνο λεμόνι . Υπάρχει κάποιο μπαχαρικό που θα προτείνατε να βάζω ;
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 23-04-16 22:50 #23
    Προεπιλογή
    Πιπερι καγιεν φιλε μου! Εγγυημενα κ δοκιμασμενα! Κ καλυτερα μετα το μαγειρεμα στο πιατο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 23-04-16 22:51 #24
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΧΡΗΣΤΟΣ1961 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιπερι καγιεν φιλε μου! Εγγυημενα κ δοκιμασμενα! Κ καλυτερα μετα το μαγειρεμα στο πιατο.
    Βοηθάει πουθενά το πιπέρι ; Άκουσα για μεταβολισμό ! Γι αυτό ρωτάω κιόλας . Επίτηδες απέφευγα τα μπαχαρικά
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 23-04-16 22:53 #25

    Εγγραφή
    30-11-2014
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    1.953
    Προεπιλογή
    αν δεν τρως αλατι βαζε ριγανη η δεντρολιβανο μαζι με το λεμονι .βοηθαει σε πολλα φαγητα τη γευση , ειδικα στα ψητα ...
    και το ξυδι επισης(κυριως σε σαλατες και καποια οσπρια ) . εννοειται και το πιπερι που λεει ο χρηστος ...
    Έρωτας είναι να αφήσει στη μέση το πιτόγυρο για να σου απαντήσει στο μήνυμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 23-04-16 23:11 #26
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο parex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βοηθάει πουθενά το πιπέρι ; Άκουσα για μεταβολισμό ! Γι αυτό ρωτάω κιόλας . Επίτηδες απέφευγα τα μπαχαρικά
    τα μπαχαρικα τα βάζουμε γιατι μας αρέσουν και νοστιμίζουν τοπ φαγητό , όλα καλα είναι και όλα κάτι προσφέρουν αλλα η ουσία είναι τι αρέσει στον καθένα , περι ορέξεως που λένε κολοκυθόπιτα , δηλαδη αν εμένα μ αρεσουν τα καυτερα και με πεί ο άλλος βάλε ρίγανη θα βάλω ρίγανη ? πλάκα κάνουμε , γούστο είναι αυτο , τι θα πάθω δηλαδη θα χαλάσω το σχήμα , η θα αρρωστήσω ?
    μόνο το αλάτι θέλει μέτρο γιατι όποιος συνηθίσει στο πολυ αλάτι όλα ανάλατα τυον φαίνονται και θέλει σταδιακα ελάττωση γιατι η υπερκατανάλωση αλατιού και ζάχαρης κάνει ζημιά στον οργανισμό
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 23-04-16 23:14 #27
    Προεπιλογή Γενικές Ερωτήσεις-Aπορίες
    Ευχαριστώ παιδιά . Εμένα μου αρέσει πολύ το λεμόνι κ η ρίγανη . Γενικά ασχολούμε με βάρη γύρω στα 16 χρόνια χωρίς να ψάχνομαι παραπάνω αλλά τώρα θέλω να ασχοληθώ ,κάνω διατροφή και υπάρχει και όρεξη .


     6s plus 
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 23-04-16 23:17 #28
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο Κόμπρας είναι σκαθάρι και τα σκαλίζει αυτα ότι έχει σχέση με επιδόσεις (αλτικές ενοώ) τον ενδιαφέρει γιατι θέλει να εντυπωσιάζει στα άλματα επι κοντώ
    αλματα επι μακρύ κανει...
    το πιπερι το εχουν κ σαν συστατικο οι περισοτεροι θερμογενετικοι λιποδιαλυτες που ρωταει ο φιλος απο πανω..διεγειρει την θερμογενεση στο σωμα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 23-04-16 23:19 #29
    Προεπιλογή
    Δεκαδες λενε ειναι τα ωφελη του καγιεν (κουγκλαρισε να δεις) ,καποια απο αυτα τα διαπιστωσα ,χωρια οτι μ αρεσει κιολλας ενω το μαυρο πιπερι υπολειπεται γενικα.

    Γιωργια το δενδρολιβανο το δοκιμασα τελευταια ειδικα στα ψητα στα καρβουνα αλλα δεν μου αρεσε ,οποτε παραμενω στην ριγανιτσα. Ριγανη μου εχει δωσει 2-3 φορες ενας φιλος στο χωριο που την ειχε μαζεψει ο ιδιος σε βουνο σε δυσπροσιτες πλαγιες κ δεν ειχε καμια σχεση σε αρωμα με τις αγοραστες του εμποριου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 23-04-16 23:23 #30
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΧΡΗΣΤΟΣ1961 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεκαδες λενε ειναι τα ωφελη του καγιεν (κουγκλαρισε να δεις) ,καποια απο αυτα τα διαπιστωσα ,χωρια οτι μ αρεσει κιολλας ενω το μαυρο πιπερι υπολειπεται γενικα.

    Γιωργια το δενδρολιβανο το δοκιμασα τελευταια ειδικα στα ψητα στα καρβουνα αλλα δεν μου αρεσε ,οποτε παραμενω στην ριγανιτσα. Ριγανη μου εχει δωσει 2-3 φορες ενας φιλος στο χωριο που την ειχε μαζεψει ο ιδιος σε βουνο σε δυσπροσιτες πλαγιες κ δεν ειχε καμια σχεση σε αρωμα με τις αγοραστες του εμποριου.
    Θα το δοκιμάσω αύριο σίγουρα
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία