Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. 06-05-16 15:09 #1
    Το avatar του χρήστη Doritos

    Εγγραφή
    24-08-2015
    Περ.
    Λονδίνο
    Μηνύματα
    19
    Προεπιλογή Τραυματισμός
    Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά!

    Έχω μια πολύ κρίσιμη ερώτηση, με διατροφή και γυμναστική έχω φτάσει σχεδόν τον στόχο μου (στα κιλά, τώρα θέλω να περάσω σε γράμμωση), όμως εδώ και 2 μήνες νιώθω έναν πόνο πλάγια και πίσω από το αριστερό γόνατο (για όσους γνωρίζουν ανατομία, ίσως εκεί είναι δικέφαλος μυριαίος μυς?). κάποιες στιγμές δεν μπορούσα να κάτσω ούτε οκλαδόν, τιναζόμουν.
    Πριν από 3 εβδομάδες με έπιασε και στο δεξί πόδι, ακριβώς στο ίδιο σημείο, αλλά πιο ελαφρύς ο πόνος (παρ όλα ταύτα για καμία εβδομάδα δεν μπορούσα να κάτσω οκλαδόν επίσης - σήμα κατατεθέν!)

    το είπα σε έναν γυμναστή, μου έδωσε μια μπάλα να πιέζω με το βάρος μου και ας πονάω (αυτό δεν είναι για να απελευθερωθεί το γαλακτικό οξύ?), καθώς επίσης μου είπε πως ο πόνος αυτός δεν θα φύγει απλά θα μεταφέρετε στο πόδι.....

    τώρα πονάω μόνο στο αριστερό πόδι κυρίως. Ακόμα και που σκύβω π.χ για να βάλω κάλτσες πονάω.

    Κάποια παρακαλώ?

    Y.Σ: μήπως πειράζουν τα squats? έχω να πάω γυμναστήριο περίπου 3 εβδομάδες μην πιέσω άλλο το πόδι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-05-16 15:13 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Doritos Εμφάνιση μηνυμάτων

    το είπα σε έναν γυμναστή, μου έδωσε μια μπάλα να πιέζω με το βάρος μου και ας πονάω (αυτό δεν είναι για να απελευθερωθεί το γαλακτικό οξύ?), καθώς επίσης μου είπε πως ο πόνος αυτός δεν θα φύγει απλά θα μεταφέρετε στο πόδι.....

    ζορικο αυτο που σου πε...
    τηλεμεταφερομενος πονος

    αυτο, λογικα κατι σε τενοντα ειναι, αλλα ποτε δεν ξερεις αν δεν το κοιταξεις κανονικα σε γιατρο..
    το οτι σε πονεσε κ το αλλο γονατο μπορει να υποδηλωνει οτι εχεις μια ευαισθησια στα γονατα, μπορει κ οχι να ειναι απλα μυικος πονος..
    γενικα ειναι δυσκολο να σου πει καποιος τι κ πως, ετσι απο το νετ..

    τα σκουατ παντως δεν φταινε, εκτος αν κανεις εσυ κατι λαθος, η αν οπως εγραψα κ απο πανω εχεις θεμα με ευαισθησια εκει, οποτε οτιδηποτε κ να εκανες καποια στιγμη θα σε ενοχλουσε..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-05-16 15:21 #3
    Το avatar του χρήστη Doritos

    Εγγραφή
    24-08-2015
    Περ.
    Λονδίνο
    Μηνύματα
    19
    Προεπιλογή
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση Beefmeup !

    Έμα ναι, τηλεμεταφερομενος λέει

    Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τα γόνατα, ακόμα και όταν έπαιζα βολλευ, λες να βγήκε τώρα από τα όργανα και τα βάρη? θα πηδηχτώ από το παράθυρο που λέει και ο Λεβέντηs!
    Anyways, Αν είναι μυϊκός, τι προτείνεις? στην αρχή έκανα πολλές διατάσεις αλλά και εκεί ένιωθα τσιμπήματα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-05-16 15:28 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    δυσκολο να ειναι μυικος, γιατι συνηθως οι μυικοι πονοι ειναι κ τοπικοι..γιαυτο εγραψα οτι μαλλον κατι σε τενοντα σε ενοχλει..αλλα ειναι προσωπικη αποψη αυτη, δεν ειμαι γιατρος, ουτε μπορω να ξερω..απλα ειναι κατι που θα υπεθετα για μενα αν ειχα παρομοιο προβλημα, λογω εμπειριας..

    να ξερεις οτι καποια οργανα, επειδη "κλειδωνουν" ειδικα τα ποδια σε περιεργες στασεις για την ασκηση μπορει να σου δημιουργησουν τραυματισμους..εγω το ειχα παθει με μια μαλακια οργανο για δικεφαλους μηριαιους κ για γαμπες (αλλο οργανο αυτο) κ ειχα θεμα για κανα εξαμηνο εκει κ στα πελματα, στους τενοντες..
    κ αυτο αφου το πηρα πρεφα κ τα εκοψα τα μηχανημα αυτα..μετα απο ενα εξαμηνο περιπου μου περασαν οπως ηρθαν οι πονοι..

    τα ελευθερα αντιθετα, δεν στο κανουν αυτο, οποτε για αρχη περιορισε λιγο τα οργανα για τα ποδια κ κινησου με ελευθερα περισοτερο, εγω αυτο θα προτεινα..
    μπορει να παρει λιγο καιρο βεβαια να σταματησουν οι ενοχλησεις (αν ειναι κατι τετοιο), μπορει κ οχι τοσο, αναλογα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 06-05-16 15:58 #5
    Το avatar του χρήστη Doritos

    Εγγραφή
    24-08-2015
    Περ.
    Λονδίνο
    Μηνύματα
    19
    Προεπιλογή
    θεωρώ πως το έπαθα ή απο το lying leg curl ή απο το leg extension...

    πάντως τώρα που ξανακοιταζω την ανατομία είδα ότι υπάρχουν οι vastus lateralis kai biceps femoris, short head (νομίζω πως αυτός ο μυς είναι ο spot on)
    όπως και να έχει θα συνεχίσω κυρίως με ελεύθερα όπως proteines, θεωρώ πως είναι το πιο λειτουργικό.

    Σε ευχαριστώ πολύ beefmeup!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 06-05-16 17:36 #6
    Προεπιλογή
    Δεν έχεις πάει ακόμα σε γιατρό? Κοίτα μήπως είναι κανένας σύνδεσμος ή μηνίσκος. . . Αυτά που σου είπε να κάνεις ο "γυμναστής" είναι για γέλια. Το να έχεις πιθανή ρήξη χιαστού και να το πιέζεις μόνο χειρότερα μπορείς να το κάνεις. Οπότε για να μη σου λέει ο κάθε ένας (βάζω και εμένα μέσα) υποθέσεις καλύτερα πήγαινε σε ορθοπεδικό.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 06-05-16 18:15 #7
    Το avatar του χρήστη Doritos

    Εγγραφή
    24-08-2015
    Περ.
    Λονδίνο
    Μηνύματα
    19
    Post
    ενστικτωδώς!! δε νομίζω να είναι τόσο τραβηγμένο αλλά θα πάω να κάνω check up τώρα..
    βέβαια να είμαι ειλικρινής ο πόνος ξεκίνησε κάτω από το γόνατο και στα πλάγια (αριστερά) και μετά σα να ανέβηκε και να σταθεροποιήθηκε στα πλάγια (αριστερά) πάνω από το γόνατο.
    (τηλεμεταφερθηκε που λέει και ο beefmeup )

    πρώτη φορά τέτοιος τραυματισμός. την καρακατακατσαμε!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 06-05-16 20:00 #8
    Προεπιλογή
    Η μερική ρήξη χιαστού σε ορισμένες περιπτώσεις δεν πονάει πάρα πολύ . Οπότε μην το αφήνεις. Κοίταξε το όσο πιο γρήγορα μπορείς .
    Απάντηση με παράθεση