Θέμα: Powerlifting

Σελίδα 3 από 16 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 226
  1. 20-01-09 15:05 #31
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    o huricaine είναι ο ειδικός
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 21-01-09 07:44 #32
    Προεπιλογή
    Βλεπω δεν σας πολυεψισε το θεμα γιατι???? .. γραφτε τιποτα ρε παιδια... σιγα..και ας μην ειστε P.L
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 21-01-09 16:10 #33
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    λίγες επαναλήψεις τέζα κιλά βασικές ασκήσεις.
    νομίζω αυτά με λίγα λόγια αλλά δεν ξέρω απο αυτά
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 21-01-09 16:33 #34
    Προεπιλογή
    Εμενα μου αρεσει σαν αθλημα και σκεφτομαι κατα καιρους να χρησιμοποιω προγραμματα powerlifting...τα κλασικα στοιχεια ειναι χαμηλες επαναληψεις πολλα κιλα μονο βασικες ασκησεις...αλλα ειναι πολυ γενικο υπαρχουν εξηδηκευμενα προγραμματα με περιοδηκοτητα τεχνικες tempo κτλ...

    Ψαξε και στο φορυμ ο φωταρας εχει ποσταρει μερικα προγραμματα η διαβασε βιβλια απο προπονητες οπως pavel tsatsouline και poliquin charles και google..
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 14-02-09 16:14 #35
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Steve KinG STyLe
    Εμενα μου αρεσει σαν αθλημα και σκεφτομαι κατα καιρους να χρησιμοποιω προγραμματα powerlifting...τα κλασικα στοιχεια ειναι χαμηλες επαναληψεις πολλα κιλα μονο βασικες ασκησεις...αλλα ειναι πολυ γενικο υπαρχουν εξηδηκευμενα προγραμματα με περιοδηκοτητα τεχνικες tempo κτλ...

    Ψαξε και στο φορυμ ο φωταρας εχει ποσταρει μερικα προγραμματα η διαβασε βιβλια απο προπονητες οπως pavel tsatsouline και poliquin charles και google..
    Οι powerlifters δεν κάνουν μόνο βασικές ασκήσεις και μόνο χαμηλές επαναλήψεις.
    Ακόμη και αυτοί έχουν στα πλάνα τους και απομωνοτικές ασκήσεις, αλλά και υψηλότερες επαναλήψεις, κυρίως και σαν βοηθητικές ασκήσεις/μέσα για τα 3 μεγάλες ασκήσεις του αθλήματός τους.
    Επίσης, προπονούνται και για ταχύτητα/έκρηξη.
    Στυλ προπόνησης powerlifting (όχι ακριβως για να αγωνιστεί κανείς σαν powerlifter) μπορει να έχει θέση και σε bodybuilders, αν λάβουμε υπόψιν και τις παραπάνω παραμέτρους (και ισως και με μερικές τροποποιήσεις) που ανέφερα για αυτούς σχετικά με τις προπονήσεις τους.

    Αν ψάξετε αυτούς του στυλ Westside Barbell, θα δείτε σχετικά.
    Ένα καλό site είναι το elitefitness (το σαιτ όχι ακριβως το φόρουμ τους)
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 14-02-09 20:11 #36
    Προεπιλογή
    εγω δεν ασχολουμε με το powerlifting με την ενοια να μπαινω σε συγκεκριμενα προγραμματα δυναμης κ.λ.π απλα γουσταρω να σηκονω πολλα κιλα... επισεις να προσθεσω οτι στο προγραμμα μου εχω πολλες αρσιβαριστικες ασκησεις...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 14-02-09 21:13 #37
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο _kwstas_
    εγω δεν ασχολουμε με το powerlifting με την ενοια να μπαινω σε συγκεκριμενα προγραμματα δυναμης κ.λ.π απλα γουσταρω να σηκονω πολλα κιλα... επισεις να προσθεσω οτι στο προγραμμα μου εχω πολλες αρσιβαριστικες ασκησεις...
    Και εγω έχω αρσιβαριστικές στο πρόγραμμα, κυρίως drills αν όχι ολοκληρωμένες καθαρές κινήσεις, όπως power snatch, power clean και τετοια, και πολύ καλά κάνεις που έχεις και εσυ.
    Επίσης, έχω και μεθόδους του powerlifting για εκρηξη/ταχύτητα όπως Dynamic Effort sets με Box squats και τετοια.
    Παρόλα αυτά τα παραπάνω, δεν σημαινει ότι κάνω συγκεκριμένο αποκλειστικό πρόγραμμα powerlifting ή Άρσης βαρών, απλά τα συνδιάζω στο δικό μου στυλ μποντυμπίλντιγκ.

    Τα βαριά κιλά δεν είναι αποκλειστικότητα των powerlifters ή του powerlifting, είναι και πρέπει να έιναι και μέρος όλων των δραστηριοτητων με προπόνηση δυναμης, όπως και το bodybuilding.
    Απλά οι powerlifters επικεντρώνονται περισσότερο στις 3 βασικές κινήσεις τους, και κυρίως με βαρια κιλά και για απόλυτη δύναμη σε αυτές.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 14-02-09 21:26 #38
    Προεπιλογή
    BRaWNy +10000000000
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 29-08-09 10:22 #39
    Το avatar του χρήστη drago

    Εγγραφή
    14-07-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    557
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BRaWNy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγω έχω αρσιβαριστικές στο πρόγραμμα, κυρίως drills αν όχι ολοκληρωμένες καθαρές κινήσεις, όπως power snatch, power clean και τετοια, και πολύ καλά κάνεις που έχεις και εσυ.
    Επίσης, έχω και μεθόδους του powerlifting για εκρηξη/ταχύτητα όπως Dynamic Effort sets με Box squats και τετοια.
    Παρόλα αυτά τα παραπάνω, δεν σημαινει ότι κάνω συγκεκριμένο αποκλειστικό πρόγραμμα powerlifting ή Άρσης βαρών, απλά τα συνδιάζω στο δικό μου στυλ μποντυμπίλντιγκ.

    Τα βαριά κιλά δεν είναι αποκλειστικότητα των powerlifters ή του powerlifting, είναι και πρέπει να έιναι και μέρος όλων των δραστηριοτητων με προπόνηση δυναμης, όπως και το bodybuilding.
    Απλά οι powerlifters επικεντρώνονται περισσότερο στις 3 βασικές κινήσεις τους, και κυρίως με βαρια κιλά και για απόλυτη δύναμη σε αυτές.
    μαν, κανεις τετοιου ειδους προπονηση??? ειναι πολυ καλη φαση. κι εγω προς τα εκει προσανατολιζομαι αν και ειμαι αρχαριος αλλα μ' αρεσει αυτο το ειδος προπονησης.

    βαζεις και λαστιχα, αλυσιδες κλπ?

    τωρα διαβαζω για το 5/3/1 το συστημα.

    τελευταια ξεκινησα και κανω ενα προγραμμα δικης μου πατεντας που ειναι μιγμα 3-5χ5 και 2-3χ8-12. δλδ κανω βαρια 3-5χ5 deadlifts bench semisumo deadlifts kai ta αλλα 2-3χ8-12.

    φαινεται να δουλεβει καλα αν και ειμαι στην αρχη και οτι και να κανω δουλεβει. το πλεονεκτημα του αρχαριου
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 26-08-10 19:56 #40
    Προεπιλογή
    Ασχολούμαι 7-8 χρόνια και με τα δυο αθλήματα (Άρση βαρών-Powerlifting)...Δεν υπάρχουν άλλες ασκήσεις για μέγιστες (90%-100%)....Συνήθως κάνω 2 χρόνια σερί το καθένα......Εάν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με τα βάρη, δεν υπάρχουν άλλοι δρόμοι....Εάν επιλέξετε το bodybuilding θα βρεθείτε σε αδιέξοδο....Τέλος, ως προς τις πληροφορίες που ίσως έχετε βρει στο διαδίκτυο, το 99,99% είναι βλακείες.....Αυτά τα περί dynamic efforts είναι ανώφελα για kg κάτω από 250-300......Πάντως χαίρομαι που αρχίζουμε να αυξανόμαστε...όταν πρωτο-ξεκίνησα κανείς δεν ήξερε τίποτα στην Ελλάδα.....Κάποτε ας ελπίσουμε να γίνουν και τα δυο ολυμπιακά αθλήματα....
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 26-08-10 20:08 #41
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Hellenic_Torque Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασχολούμαι 7-8 χρόνια και με τα δυο αθλήματα (Άρση βαρών-Powerlifting)...Δεν υπάρχουν άλλες ασκήσεις για μέγιστες (90%-100%)....Συνήθως κάνω 2 χρόνια σερί το καθένα......Εάν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με τα βάρη, δεν υπάρχουν άλλοι δρόμοι....Εάν επιλέξετε το bodybuilding θα βρεθείτε σε αδιέξοδο....Τέλος, ως προς τις πληροφορίες που ίσως έχετε βρει στο διαδίκτυο, το 99,99% είναι βλακείες.....Αυτά τα περί dynamic efforts είναι ανώφελα για kg κάτω από 250-300......Πάντως χαίρομαι που αρχίζουμε να αυξανόμαστε...όταν πρωτο-ξεκίνησα κανείς δεν ήξερε τίποτα στην Ελλάδα.....Κάποτε ας ελπίσουμε να γίνουν και τα δυο ολυμπιακά αθλήματα....
    γιατι ετσι?
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 26-08-10 21:15 #42
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Hellenic_Torque Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασχολούμαι 7-8 χρόνια και με τα δυο αθλήματα (Άρση βαρών-Powerlifting)...Δεν υπάρχουν άλλες ασκήσεις για μέγιστες (90%-100%)....Συνήθως κάνω 2 χρόνια σερί το καθένα......Εάν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με τα βάρη, δεν υπάρχουν άλλοι δρόμοι....Εάν επιλέξετε το bodybuilding θα βρεθείτε σε αδιέξοδο.....
    Εγώ ασχολούμαι αισίως 12 χρόνια με το bodybuilding και δεν έχω βρεθεί σε κανένα αδιέξοδο, καλά κάνεις και ασχολείσαι με άρση και powerlifting και καλό είναι να υπάρχει ενότητα στα αθλήματα δύναμης όχι να έχουμε άκυρες συγκρίσεις για το τι είναι το καλύτερο κτλ , ο καθένας κάνει ότι τον εκφράζει και δεν πάμε για πρωταθλητισμό.

    Αυτά τα περί dynamic efforts είναι ανώφελα για kg κάτω από 250-300....
    Γιατί ανώφελα ? Από εκεί και μετά αλλάζουν οι αρχές της προπόνησης ή της φυσικής? Σταματά να ισχύει το F=ma ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 26-08-10 23:57 #43
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Hellenic_Torque Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασχολούμαι 7-8 χρόνια και με τα δυο αθλήματα (Άρση βαρών-Powerlifting)...Δεν υπάρχουν άλλες ασκήσεις για μέγιστες (90%-100%)....Συνήθως κάνω 2 χρόνια σερί το καθένα......Εάν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με τα βάρη, δεν υπάρχουν άλλοι δρόμοι....Εάν επιλέξετε το bodybuilding θα βρεθείτε σε αδιέξοδο....Τέλος, ως προς τις πληροφορίες που ίσως έχετε βρει στο διαδίκτυο, το 99,99% είναι βλακείες.....Αυτά τα περί dynamic efforts είναι ανώφελα για kg κάτω από 250-300......Πάντως χαίρομαι που αρχίζουμε να αυξανόμαστε...όταν πρωτο-ξεκίνησα κανείς δεν ήξερε τίποτα στην Ελλάδα.....Κάποτε ας ελπίσουμε να γίνουν και τα δυο ολυμπιακά αθλήματα....
    δωσε περισσοτερες πληροφοριες

    οκ σε σχεση με το bb οτι κολλας ισχυει εν μερη αλλα δεν ειναι αδιεξοδος παντα υπαρχει λυση

    σε σχεση με το DE θα ηθελα περισσοτερες πληροφοριες

    οσο για το τελευταιο απο το στομα σου και στου θεου το αυτι
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 27-08-10 20:30 #44
    Προεπιλογή
    Θεωρώ πως το bodybuilding δεν είναι άθλημα....Μπορείτε εάν θέλετε να διαφωνείτε.....Συζήτηση κάνουμε....Το αδιέξοδο που ανέφερα οφείλεται στην εμμονή που αποκτάς με το χαμηλό ποσοστό λίπους συναρτήσει της κοινωνικής ζωής και της προπόνησης....π.χ. εάν είσαι σε χαμηλή κατηγορία (κάτω απο 100 kg) πρέπει να φτάσεις σε τρομακτικά χαμηλά ποσοστά λίπους....Άρα μιλάμε για επικίνδυνες καταστάσεις ως προς την υγεία.....Κανείς δεν σκέφτεται το κακό που προκαλείται στους τένοντες και στους συνδέσμους.....Για το dynamic effort....Ας συγκρίνουμε δυο ασκήσεις....Το επολέ και τις πιέσεις πάγκου για στήθος.....Σε περίπτωση 80-90% επιβάρυνσης, υπάρχει περίπτωση να δεις μια αργή εκτέλεση επολέ??? Θέλω να πω μην συγχέουμε δυο διαφορετικά πράγματα.....Όταν θέλεις να γίνεις κάπου καλός, πρέπει να επικεντρωθείς σε συγκεκριμένες ασκήσεις.....Διαβάζω πράγματα ανήκουστα....λ.χ. εάν κάνεις πολλές άρσεις θανάτου θα βελτιώσεις τις ολυμπιακές ασκήσεις.....Πρέπει να γίνεται σωστός καταμερισμός κατά την διάρκεια της ημέρας......Άλλες οι ασκήσεις απόλυτης δύναμης, άλλες εκρηκτικής δύναμης και άλλες αντοχής στην δύναμη...Τα rep/set εξαρτώνται από την επιβάρυνση και την άσκηση.....Ακόμα ένας σκόπελος για όποιον ασχοληθεί με το bodybuilding...
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 27-08-10 20:50 #45
    Προεπιλογή Powerlifting-Άρση βαρών, τι πραγματικά ισχύει????
    Όλοι λίγο εως πολύ έχουμε ακούσει ή διαβάσει για αυτά τα αθλήματα....Westside, Eastside, Texas, Metal Militia, Korte, Sheiko, Tate, Wendler, Schmitz, Abadjiev, Kono.....Άνθρωποι και μεθοδολογίες που λίγο εως πολύ έχουμε δει και διαβάσει.....Αντικρουόμενες πληροφορίες που διεκδικούν τις δάφνες της πρωτοκαθεδρίας στα αθλήματα.....Τι πραγματικά ισχύει όμως για την διατροφή, την προπόνηση και κυρίως την νοοτροπίας που πρέπει να διέπει έναν αθλητή??
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 16 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία