Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2
  1. 19-05-16 22:42 #1
    Banned
    Εγγραφή
    27-02-2016
    Περ.
    Π.Φαληρο
    Μηνύματα
    208
    Προεπιλογή Ποσο ογκο βαζουμε και τι ποσοστο αυτου ειναι λιπος;
    Ξεκινησα εδω και 5 μηνες γυμναστηριο, ειμουν 170 και 62 κιλα, μαλλον ειμουν στην κατηγορια skinny fat (λιγο fat). Παρολο που ο αρχικος στοχος ηταν να χασω το μικρο σωσιβιακι που ειχε αρχισει να δημιουργειται απο το βρωμικο φαγητο αυτο αλλαξε αμεσως μολις ξεκινησα. Πλεον ο στοχος ειναι να παρω κιλα, εχω αλλαξει ριζικα την διατροφη μου, σιγουρα δεν ειναι τελεια αλλα προσπαθω να ακολουθησω τις οδηγιες που διαβαζω εδω, δεν μετραω μακρο ουτε υπολογιζω θερμιδες ακομη, αλλα ακολουθω τους γενικους κανονες, πρωτεινη αρκετη και καθαρη με καλο υδατανθρακα, αρκετα γευματα, προσπαθω να συγκεντρωσω τα δυο μεγαλυτερα γευματα πριν και μετα το γυμναστηριο, αμεσως μετα το γυμναστηριο whey με δεξτροζη κλπ (θα επανελθω γενικοτερα στο θεμα της διατροφης οταν το βρω λιγο καλυτερα γιατι ακομη ψαχνω διαφορα σχετικα με την διατροφη, ειπαμε αλλαξα παρα πολλα σε αυτον τον τομεα).

    Εδω και 5 μηνες εχω παρει περιπου 6 κιλα (πλεον 68 κιλα) και δειχνω πιο γεροδεμενος. Εκανα και λιπομετρηση σε καταστημα με συμπληρωματα διατροφης και μου εδειξε οτι ειμαι στο 18,5% λιπος. Δεν εχει νοημα να κανω κυκλους ογκου γραμμωσης γιατι δεν εχω κατι να φανει, οποτε θα συνεχισω με προγραμμα ογκου αρκετο καιρο, τουλαχιστον μεχρι του χρονου τετοια εποχη.

    Η ερωτηση ειναι η εξης. Μπορω να βαζω συνεχεια κιλα, περιπου 1 κιλο τον μηνα με την τρεχουσα διατροφη, ποσο να συνεχισω ομως; Πως μπορω να ξερω οτι αυτο που περνω ειναι εστω λιγο μυς και οχι καθαρο λιπος; Εννοω οτι εαν το παραξηλωσω και παρω 3 κιλα ενα μηνα το σωμα μπορει να ακολουθησει στην μυικη αναπτυξη η τα δυο επιπλεον κιλα που θα μπουν θα ειναι καθαρο λιπος; Στο γυμναστηριο πιεζω αρκετα συμφωνα με τις δυνατοτητες μου, στα ορια τα δικα μου, πολυ συχνα φτανω σε αποτυχια στα σετ.

    ΥΓ Ελπιζω να βγαζει νοημα η ερωτηση μου
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 20-05-16 20:15 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο orck Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ερωτηση ειναι η εξης. Μπορω να βαζω συνεχεια κιλα, περιπου 1 κιλο τον μηνα με την τρεχουσα διατροφη, ποσο να συνεχισω ομως; Πως μπορω να ξερω οτι αυτο που περνω ειναι εστω λιγο μυς και οχι καθαρο λιπος; Εννοω οτι εαν το παραξηλωσω και παρω 3 κιλα ενα μηνα το σωμα μπορει να ακολουθησει στην μυικη αναπτυξη η τα δυο επιπλεον κιλα που θα μπουν θα ειναι καθαρο λιπος; Στο γυμναστηριο πιεζω αρκετα συμφωνα με τις δυνατοτητες μου, στα ορια τα δικα μου, πολυ συχνα φτανω σε αποτυχια στα σετ.

    ΥΓ Ελπιζω να βγαζει νοημα η ερωτηση μου
    οι αριθμοι που αναφερεις ειναι τυχαιοι καθαρα, κ δεν μπορει να παρεις κατι σε εκτιμωμενο πανω σε αυτους.
    σιγουρα θα συνεχισεις την διατροφικη αυτη προσεγγιση που κανεις, οσο βλεπεις οτι βαζεις κιλα πανω σου..αν καπου οπτικα το αποτελεσμα δεν σε ικανοποιει, την αλλαζεις προς τα πανω, η προς τα κατω αναλογα.
    σιγουρα θα βαλεις κ λιγο λιπος με τα συνολικα κιλα που θα παρεις, (αυξανεται αναλογικα αυτο), αλλα εχει να κανει με την διατροφικηπροσεγγιση που θα χρησιμοποιησεις..

    δλδ, γραφεις πως δεν μετρας, αρα δεν ξερεις που εισαι απο θερμιδες..αν λοιπον, υποθεσουμε οτι εισαι πανω, θα βαλεις κ λιγο, η πολυ λιπος, αναλογα το ποσο "πανω" εισαι..
    αν εισαι υπθερμιδικα, δεν θα βαλεις λιπος..αν εισαι ελαφρως υποθερμιδικα, παλι δεν θα βαζεις λιπος, αλλα μπορεις να αυξανεις τον μυικο σου ιστο κ με αυτο τον τροπο..σιγουρα ειναι πιο αργος τροπος, αλλα στο τελος, θα φτασεις κ παλι στα ορια σου μυικα, οποτε ερθει αυτο το "τελος" μετα απο καποια χρονια..
    για το τελευταιο κομματι, μπορεις να ριξεις κ μια ματια εδω

    Μυικος ογκος σε περιοδο υποθερμιδικης διατροφης..Ειναι εφικτο?


    οσο για το τι κιλα θα ειναι αυτα τα παραπανω, εξαρταται καθαρα, απο τον οργανισμο του καθενος..αλλος μπορει να βαλεις σαν αρχαριος 3 κιλα σε ενα μηνα κ τα 2 να ειναι μυς, ενω αλλος να ειναι κ στα 3 (χοντρικα) κιλα λιπος αν κανει κατι λαθος, η αν δεν τον βοηθα το σωμα του, για διαφορους λογους..
    κ σιγουρα, οσο φευγουν τα χρονια, θα ειναι ολο κ πιο δυσκολο να βαζεις μυικα κιλα..αλλα, κ παλι σχετικα ειναι ολα αυτα..στην πορεια θα δεις..
    Απάντηση με παράθεση