Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. 23-05-16 00:40 #1
    Προεπιλογή Βάρη με Ακρώμιο τύπου 3
    Καλησπέρα σε όλους! Δεν έχω ξαναγράψει εδώ καθώς σπάνια έβρισκα το χρόνο, αλλά παρακολουθώ το forum από τότε που άρχισα τις προπονήσεις με βάρη.

    Είμαι 23 χρονών και κάνω προπονήσεις με βάρη γύρω στα 5 χρόνια με κάποια ολιγόμηνη διακοπή. Σωματικά ανώτερο ποσοστό λίπους που έχω φτάσει είναι γύρω στο 17% (84kg) και χαμηλότερο γύρω στο 8% (78kg) , ενώ είμαι 1.75m. Σε επιδόσεις 1Rep σε πιέσεις στήθους είχα φτάσει 135kg, squat και άρσεις θανάτου είχα βάλει cap τα 170 και δεν τα ξεπέρασα ποτέ. Τώρα είμαι γύρω στα 75kg με 12-14% λίπος (εκτίμηση χωρίς μέτρηση) και 1Rep γύρω στα περίπου 120 150 150 αντίστοιχα χωρίς όμως να είμαι σίγουρος αν πρόκειται για το 100% που μπορώ να δώσω.
    Μετά από ενόχληση στον ώμο, επισκέψεις σε γιατρούς, μαγνητικές κλπ ανακάλυψα ότι έχω μια κατασκευαστική ιδιομορφία σε οστό των ώμων που λέγεται ακρώμιο τύπου 3. Τι είναι αυτό; Το ακρώμιο οστό στον ώμο μου είναι γαμψό με αποτέλεσμα να εκφυλλίζει τους τένοντες και σιγά σιγά να τους καταστρέφει. (Υποκρωμιακή προστριβή )
    Ο υποκρωμιακός μου χώρος είναι κανονικός με μια μικρή τάση προς μικρός. (εικονα) Όνομα: Screen-Shot-2014-04-02-at-1.07.54-AM.png Εμφανίσεις: 870 Μέγεθος: 82,4 KB

    Αν μπορούσα να περιγράψω τον πόνο θα έλεγα ότι νιώθω "κλικ κλακ" στις πιέσεις στήθους, έναν οξύ διαπεραστικό πόνο σαν τενοντίτιδα όταν αφήνω τα βάρη στις βάσεις, ή όταν αφήνομαι, ύστερα από human flag. Εκεί το εχω νιώσει. Δεν το νιώθω σε overhead press καθόλου ενώ σε όλα τα hang/power clean, snatch και swings το νιώθω όλο και κάπου.

    Η θεραπεία που προτείνει ο γιατρός εκτός από την ακραία λύση (εγχείριση με όλα όσα συνεπάγεται μια εγχείριση ακρωμιοπλαστικής) ενέσεις κολαγόνου ώστε να λιπανθεί η άρθρωση και ενώ τρίβεται το οστό στον τένοντα να μην του προκαλεί ζημιά. Εγώ αυτη τη περίοδο ψάχνω διάφορες ασκήσεις και τακτικές ώστε να αποφύγω τον πόνο αλλά δεν βρίσκω και πάρα πολλά. Δυστυχώς αυτός ο τραυματισμός/ιδιομορφία με διαλύει και ψυχολογικά οπότε έχω πέσει σημαντικά στις προπονησεις μου και σωματικά εννοείται εκτός από τους φυσικούς περιορισμούς που θέτει, έντονη αδυναμία του ώμου. Επίσης δυσάρεστο, είναι το γεγονός ότι ο γιατρός με πληροφόρησε ότι και το άλλο οστό στον άλλο ώμο θα είναι τύπου 3, απλά μπορεί να μην είναι τόσο γαψό πάντως σίγουρα θα αρχίσει και αυτό να πονάει.

    Αυτά τα δυσάρεστα από εμένα! Όποιος έχει το παραμικρό tip, θα το υπερεκτιμούσα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-05-16 22:20 #2
    Προεπιλογή
    Φίλε λυπάμαι που θα στο πω αλλά εγώ θα προτεινα την εγχείρηση. Γίνεται και αρθροσκοπικα , κάθεσαι κάποιες εβδομάδες εκτός και μετά σταδιακά επανερχεσαι.
    Οι τενοντες που βρίσκονται στον υπακρωμιακο χώρο όπως σωστά λες εκφυλλιζονται. Και αν τώρα τα προβλήματα δεν είναι έντονα δεν μπορώ να σου υποσχεθώ για το μελλον. Θα μου πεις γιατί να μην την αφησεις για πιο μετά. Σωστό κι αυτο. Μπορείς οταν δεις τα σκούρα να το επιχειρήσεις.

    Να ξέρεις βέβαια ότι ο εκφυλλισμος αυτός οδηγεί σε ρήξη σταδιακά του πεταλου (της μανσετας που λένε , γιατί οι 4 αυτοί τενοντες κάνουν τη μανσετα). Θα μου πεις και τι έγινε , το ξαναραβουμε. Βρε εγω μαζί σου.

    Είσαι μικρός σε ηλικία. Αν ήσουν 65 χρόνων θα σου λεγα άστο. Αλλά απ τη στιγμή που και μετά το χειρουργείο μπορείς να προπονήθεις (με τη ΣΩΣΤΗ αναρρωση βεβαια) καλά , εγω θα το σκεφτόμουν σοβαρά. Ίσως όχι τώρα , αλλά αν το πρόγραμμα ζοριζε θαήμουν σταντ μπαι.

    Χειρουργείο της ώρας και κάτι (μια ώρα και κατι καθαρα χειρουργικα) , νάρκωση ολική, και αρθροσκοπικα αρα καμία τομή παρα μονο 2 τρυπουλες , ανάρρωση καλή αργή και φυσιοθεραπεία, και αναλγητικά φυσικά , και πάμε παρακάτω.

    Αυτή είναι η άποψη μου. Γίνεται και ανοικτο χειρουργειο. Και κλειστό όμως ωραιότατα.

    Καλή συνέχεια, καλή απόφαση!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Levrone : 23-05-16 στις 22:22
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 24-05-16 00:08 #3
    Προεπιλογή
    Φίλε Levrone σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου ήταν πολύ κατατοπιστική και συμπυκνωμένη.

    Τα έχω σκεφτεί όσα λες το κακό είναι ότι ο γιατρός μου μίλησε για την εγχείρηση με αποστροφή και δεν μου εξήγησε απολύτως τίποτα σε σχέση με την διαδικασία και την αποθεραπεία. Θα επισκεφτώ έναν άλλο γιατρό που έχω κατά νου και με είχε βοηθήσει παλιότερα καθώς αυτός ήταν κάπως ραντεβού της τελευταίας στιγμής. Για την εγχείρηση προτίστως υπάρχει το οικονομικό ζήτημα και δευτερευόντως (όχι με σειρά σοβαρότητας για μένα, απλή σειρά σκέψηςς) το ζήτημα της αποθεραπείας και της περιόδου μετά την εγχείρηση (σίγουρα θα με πιάσει κατάθλιψη).

    Θέμα επίσης για μένα είναι ότι δεν γνωρίζω τις επιπτώσεις της παρέμβασης στο ακρώμιο, δλδ τι χάνουμε από την εγχείρηση, ή δεν έχουμε κανένα μειονέκτημα μετά από την ανάρρωση;

    και το άλλο που προκύπτει από τα λεγόμενα του γιατρού είναι ότι και ο άλλος ώμος έτσι θα είναι, παρ'όλα αυτά στον άλλο ώμο δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 26-05-16 03:56 #4
    Προεπιλογή
    Φίλε μου κοίτα, καταρχήν για το οικονομικό κομμάτι δεν ξέρω τι να σου απαντήσω Εσύ ξέρεις τις υπάρχουσες δυνατότητες.

    Για το θέμα του χειρουργείου Θα σου πω τα εξής
    Πρώτον δεν είναι ανάγκη τωρα να βιαστείς. Εχεις το νου σου , παρακολουθείς , περιμένεις. Χωρις ουσιαστικα συμπτώματα δε θα πας να κάνεις χειρουργειο.

    Δευτερον. Για το χειρουργείο θα μιλάς με χειρουργό. Όχι με Ορθοπαιδικο που δε χειρουργει , οχι με φυσικοθεραπευτη που ετσι κι αλλιως θα ψαξει αλλα μονοπατια. Αν καποιος δε χειρουργει προφανως θα κατηγορει καθε τι χειρουργικο. Απ την άλλη αν κάποιος χειρουργει ξέρει ότι για να πας σ αυτόν σημαινει οτι τον βλεπεις σαν τελευταία λύση. Άρα θα σου πει ανοιχτά ότι είναι να σου πει. Αλλά για να σου μιλήσει κάποιος για την εγχείρηση πρέπει ο ίδιος να χειρουργει.

    Η αποθεραπεία θα είναι αυτή που πρέπει. Να χεις κατά νου πάνω από 2 μηνες. Να σε πιάσει κατάθλιψη γιατί? Που δε θα κάνεις βάρη? Αν τα βάρη είναι για μια καλή υγεία και η αποθεραπεία βοηθάει σε μια καλή αποκατάσταση και αρα υγεία. Και στο φινάλε αν αύριο λόγω υποχρεώσεων δεν κάνεις βάρη 5 μηνες , 1 χρόνο τι θα κάνεις? Θα πεθάνεις? Έτσι λέγαμε πολλοί και τώρα απέχουμε και χρόνια μη σου πω.

    Επίσης πιάσε άτομο που να γνωρίζει. Όταν ήμουν μικρος ακουγα στο Ηράκλειο για ένα ορθοπεδικό που όλοι τον έλεγαν σφαγέα, χασάπη, που θέλει όλους να τους χειρουργει. Και άκουγα τότε "κάνει -λέει- αρθροσκοπησεις".. Σφαγή η αρθροσκοπηση!!!!!

    Και πρόκειται για την πιο απλή και απ τις πιο ακίνδυνες επεμβασεις. Η καλύτερη διαγνωστική μέθοδος. Σε μισή ώρα ξεμπερδευεις και την άλλη μέρα πας σπίτι σου. Θέλω να πω το τι θα ακούσεις μέχρι το ποιος θα στο πει έχει τεράστια διαφορά.

    Θα υπάρχει πάντα κόσμος που το χειρουργειο δεν το θέλει. Ε χαίρω πολύ. Αλλά πληροφορίες θα πάρεις απ αυτον που το κάνει . Όχι απ αυτον που δε χειρουργει. Οι περισσότεροι έχουν λύση για όλα τα ορθοπεδικά ζητήματα με θεραπεία συντηρητική (οχι χειρουργικη) και πάει λέγοντας. Και ανάθεμα αν έχουν δει ποτε χειρουργειο.

    Αυτά από μένα και μην τρελαίνεσαι και μη βιάζεσαι. Υπάρχουν λύσεις για όλα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 26-05-16 21:22 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου κοίτα, καταρχήν για το οικονομικό κομμάτι δεν ξέρω τι να σου απαντήσω Εσύ ξέρεις τις υπάρχουσες δυνατότητες.

    Για το θέμα του χειρουργείου Θα σου πω τα εξής
    Πρώτον δεν είναι ανάγκη τωρα να βιαστείς. Εχεις το νου σου , παρακολουθείς , περιμένεις. Χωρις ουσιαστικα συμπτώματα δε θα πας να κάνεις χειρουργειο.

    Δευτερον. Για το χειρουργείο θα μιλάς με χειρουργό. Όχι με Ορθοπαιδικο που δε χειρουργει , οχι με φυσικοθεραπευτη που ετσι κι αλλιως θα ψαξει αλλα μονοπατια. Αν καποιος δε χειρουργει προφανως θα κατηγορει καθε τι χειρουργικο. Απ την άλλη αν κάποιος χειρουργει ξέρει ότι για να πας σ αυτόν σημαινει οτι τον βλεπεις σαν τελευταία λύση. Άρα θα σου πει ανοιχτά ότι είναι να σου πει. Αλλά για να σου μιλήσει κάποιος για την εγχείρηση πρέπει ο ίδιος να χειρουργει.

    Η αποθεραπεία θα είναι αυτή που πρέπει. Να χεις κατά νου πάνω από 2 μηνες. Να σε πιάσει κατάθλιψη γιατί? Που δε θα κάνεις βάρη? Αν τα βάρη είναι για μια καλή υγεία και η αποθεραπεία βοηθάει σε μια καλή αποκατάσταση και αρα υγεία. Και στο φινάλε αν αύριο λόγω υποχρεώσεων δεν κάνεις βάρη 5 μηνες , 1 χρόνο τι θα κάνεις? Θα πεθάνεις? Έτσι λέγαμε πολλοί και τώρα απέχουμε και χρόνια μη σου πω.

    Επίσης πιάσε άτομο που να γνωρίζει. Όταν ήμουν μικρος ακουγα στο Ηράκλειο για ένα ορθοπεδικό που όλοι τον έλεγαν σφαγέα, χασάπη, που θέλει όλους να τους χειρουργει. Και άκουγα τότε "κάνει -λέει- αρθροσκοπησεις".. Σφαγή η αρθροσκοπηση!!!!!

    Και πρόκειται για την πιο απλή και απ τις πιο ακίνδυνες επεμβασεις. Η καλύτερη διαγνωστική μέθοδος. Σε μισή ώρα ξεμπερδευεις και την άλλη μέρα πας σπίτι σου. Θέλω να πω το τι θα ακούσεις μέχρι το ποιος θα στο πει έχει τεράστια διαφορά.

    Θα υπάρχει πάντα κόσμος που το χειρουργειο δεν το θέλει. Ε χαίρω πολύ. Αλλά πληροφορίες θα πάρεις απ αυτον που το κάνει . Όχι απ αυτον που δε χειρουργει. Οι περισσότεροι έχουν λύση για όλα τα ορθοπεδικά ζητήματα με θεραπεία συντηρητική (οχι χειρουργικη) και πάει λέγοντας. Και ανάθεμα αν έχουν δει ποτε χειρουργειο.

    Αυτά από μένα και μην τρελαίνεσαι και μη βιάζεσαι. Υπάρχουν λύσεις για όλα.
    Φίλε Levrone πραγματικά εκτιμώ την βοήθειά σου σε αυτό το thread και δεν περίμενα να βρω τέτοια ανταπόκριση. Με βρίσκεις σύμφωνο σε όσα είπες, αλλά δες κι αυτό:

    άλλαξα γιατρό κι επιτέλους πέτυχα έναν επιστήμονα με εμπεριστατωμένη και διαπιστευμένη γνώση, που δίνει λύσεις/απαντήσεις και πάνω απ'όλα καθοδήγηση και συμβουλές. Δυστυχοευτυχώς
    δεν έχω προδιάθεση για προστριβή κι ας έχω ακρώμιο τύπου ΙΙΙ, η κλινική μου εικόνα περισσότερο οδηγεί στο SLAP (αποκόλληση του τένοντα της μακριάς κεφαλής του δικεφάλου) . Για αρχή πήρα τη βασική τετράδα με λάστιχο για ενδυνάμωση και βλέπουμε. Θα ήθελα να ανοίξω ένα σχετικό ποστ γι'αυτό καθώς δεν νομίζω να το έχουν πολλοί υπ'όψιν τους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 26-05-16 22:13 #6
    Προεπιλογή
    Περιμένω με ανυπομονησία τη συνέχεια γιατί και εγώ έχω θέμα με τον ώμο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 27-05-16 09:55 #7
    Προεπιλογή
    Ο γιατρός μου είπε πως η μαγνητική μου φαίνεται καθαρή παρ ολο το άκρωμιο τύπου 3 δεν επηρεάζεται ο τένοντας. Το ακαθόριστο σύμπτωμα του πόνου μαζι με το αίσθημα της τριβής και τον ήχο του κλικ σε συνδυασμό με τις κινητικές δυσκολίες που δεν παρουσιάζω στα ανάλογα τεστ μας οδηγεί στο συμπέρασμα του συνδρόμου slap στον τένοντα της μακριές κεφαλής του δικεφάλου που χάνεται μεσα στον ώμο. Μου έδειξε το σημείο και την διαδρομή του τένοντα , ποτέ δεν φαντάστηκα πως υπήρχε εκει ο τενοντας αυτός. Ο γιατρός μου είπε οτι οι δελτοειδεις ειναι η "κατάρα" των ωμων καθώς αντέχοντας αρκετό φορτίο κάνουν τρομερό κακό στον "εσωτερικό" ώμο που δεν γυμνάζεται απο τις κλασικές ασκήσεις με βάρη. Επίσης ύπουλη βλάβη ειναι γιατι δεν φαίνεται στην μαγνητική αφου δεν κινείται το μέλος. Για να φανεί χρειάζεται μαγνήτης αρκετά μεγάλης ισχύος πχ 2 τεσλα και χρήση σκιαγραφικου. Προς το παρόν δεν θα παω για μαγνητική. Μου έδωσε ενα λάστιχο και 4 βασικές ασκήσεις για την ενδυνάμωση του ωμού και 4 ασκήσεις για τη πισίνα. Η αντιμετώπιση του slap σε προχωρημένο στάδιο απ οτι κατάλαβα ειναι η αρθροσκόπηση και η τοπική ερέθιση ώστε να κολλήσει πάλι ο τενοντας. Για το τελευταίο δεν ειμαι 100% σίγουρος, είχε περάσει αρκετή ώρα και ημουν ήδη κουρασμένος και απογοητευμένος απο την όλη ιστορία. Ίσως ανοίξω ενα λογκ για την παρακολούθηση του τραυματισμού. Προς το παρόν παρατηρώ αδυναμίες ανάμεσα στους δυο ώμους αλλα το ελπιδοφόρο ειναι οτι η βασική τετράδα ενδυνάμωσης εκτελείται χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία έως και μηδενική ενόχληση θα έλεγα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 27-05-16 22:17 #8
    Προεπιλογή
    Κοίταξε τα νέα τελικά δεν είναι και τόσο άσχημα. Ίσως είναι λίγο πρόωρος ο συναγερμός. Έκανες πολύ καλά που το εψαξες διεξοδικά με την ακριβέστερη των εξετάσεων , τη μαγνητική.

    Τι θα πρότεινα εγώ?
    Τώρα ενοχλήσεις ιδιαίτερες δεν έχεις. Άρα (δε συζητάμε καν για χειρουργειο) αφου ο γιατρός είδε όσα είναι να δει , μπορεί λίγο να περιμένει.
    Νομίζω πως εδώ πρέπει να αναλάβει ο φυσικοθεραπευτης. Θες άλλη δουλειά τώρα εσύ. Καταλαβαίνεις τι εννοώ? Θες επιλεγμενες ασκήσεις, ενδυνάμωσης. Εδώ ο γιατρός δε μπορεί να σου κάνει κάτι. Ο φυσικοθεραπευτης όμως μπορεί.

    Αν είσαι Αθηνα θα σου πρότεινα να στείλεις ένα pm στο Φυσικοθεραπευτη του Φορουμ τον nive , και να οργανώσετε την υπόλοιπη πορεία. Άλλωστε αν σκοπευεις να κάνεις άλλο λογκ για το θέμα θα μπορεί και ο ίδιος ο nive να πάρει θέση αφού θα σ έχει δει.

    Εγώ απ την πλευρά μου , από εδώ που βρίσκομαι , (μακάρι να μη χρειαστει) πρωτα ο Θεος να είμαστε καλά μπορώ να σου πω τα πάντα για το χειρουργειο. Από φωτογραφίες και επιπλοκές μέχρι ότι θες. Τα πάντα. Αλλά υπάρχει -όπως τα περιγράφεις- σαφές ενδεχόμενο να μη χρειαστει καν. Τουλαχιστον προσεχως. Και μακάρι δηλαδη.

    Πάντως μπραβο ξανα που το ψαξες. Η τακτική σου ήταν αξία συγχαρητηρίων. Ηρέμησε τωρα, εκανες οτι επρεπε. Μικρός είσαι. Υπάρχουν και χειροτερα στη ζωη.
    Εδειξες υπευθυνοτητα. Θα τα πας καλα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 29-05-16 17:40 #9
    Προεπιλογή
    Σ ευχαριστω για το ενδιαφέρον σου και την συνεχή υποστήριξη στο θρεντ. Απο Δευτέρα θα κοιτάξω πως θα κινηθώ για την αποκατάσταση. Αισθάνομαι λιγο πιο τυχερός τωρα αν και ειναι αρκετά νωρίς.
    Απάντηση με παράθεση