Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 18
  1. 05-06-16 22:25 #1
    Προεπιλογή Η κέτωση μου άλλαξε την ζωή!
    Καλησπέρα σε όλους.
    Είμαι 47 ετών, 78 κιλά με 18% λίπος (απο 102 πριν 2 χρόνια και 29% λίπος)1.75 ύψος πρώην καπνιστής και ζαχαρούλης! χαχα
    Εδώ και 3 μήνες έχω προσαρμόσει την διατροφή μου για να είμαι σε κέτωση με στόχο να μειώσω το λίπος και σας γράφω για να ενημερώσω για τις άλλες συνέπειες ΕΚΤΟΣ απο την απώλεια λίπους στο σώμα. (υδατάνθρακες 20 γρ, πρωτεινη 90γρ, λίπη 120γρ περίπου την ημέρα) 1500-1800 θερμίδες.

    1. η πρώτες 2 εβδομάδες ήταν λές και έκοψα ξανά το τσιγάρο! Ζαλάδες, αδυναμία συγκέντρωσης, υπνηλία, κατάθλιψη, και ακόρεστη πείνα για γλυκά.
    2. μετά ξαφνικά λές και άνοιξαν οι κάνουλες και έφυγε ΟΛΟ το νερό απο μέσα μου! Κατούρημα καθε λίγο και η ζυγαριά κάτω 3 κιλά νερά.
    3. Μπόλικα νερά και αλάτι για να αναπληρώσω τους ηλεκτρολύτες μου και σταμάτησε η όρεξη για φαγητό εντελώς! Τρόμαξα στην αρχή με τις 500- 700 θερμίδες αλλά δεν πίεσα τον εαυτό μου να φάει με το ζόρι.
    4. Στο μήνα είχα σχετικά σταθεροποιηθεί και ήμουν πλέον ΠΟΛΥ καλά! Η όρεξη μου ήταν κανονική και τα λιπαρά μου έδιναν πληρότητα. Όρεξη για γλυκά τέλος και το μυαλό αρχισε να δουλεύει λές και είχε τούρμπο!
    5. Δυσκοιλιότητα στο φούλ με 1-2 φορές την εβδομάδα κένωση αλλά χωρίς δυσφορία απο την καθυστέρηση.
    6. Απώλεια λίπους αισθητή ( με μεζούρα, οι πόντοι έπεσαν 2-2) και κανένα αίσθημα αδυναμίας όταν έχω φυσική δραστηριότητα (στην αρχή ούτε σκάλες απο την αδυναμία).
    7. 3ο μήνα πλέον και τρώω όταν θέλω, ότι θέλω (απο αυτά που μπορώ) και ΔΕΝ νιώθω εξαρτημένος απο την τροφή μου, η μάλλον η τροφή μου δεν με εξουσιάζει πλέον.

    Στην αρχή δεν το πίστευα οτι μπορώ να απεξαρτηθώ απο τις τροφές πλούσιες σε υδατάνθρακες και ζάχαρα, αλλά είναι τελικά μια εξάρτηση σαν το τσιγάρο και το αλκοόλ!

    Παρενέργειες καλές:
    1. Τα τριγλυκερίδια απο 700 στα 350 με ωμέγα 3, στα 80 με κέτωση!
    2. Το ζάχαρο απο 110 στα 80.
    3. Χοληστερίνη HDL καλή απο 34 σε 54!
    4. Χοληστερίνη LDL κακή απο 140 στις 130
    5. Ολική απο 222 σε 200


    Παρενέργειες κακές:
    1. Η οσμή του σωματος μου απο την παραγωγή κετόνων ήταν αστα να πάνε! Σαν σαπισμένο μήλο! Μετά τον 2ο μήνα σταμάτησε και δεν είναι πρόβλημα με αποσμητικό. (γυμναστήριο ούτε για πλάκα... θα με έδιωχναν! χαχα)
    2. Η κακοσμία στο στόμα απο την εξαέρωση των κετόνων είναι το κύριο πρόβλημα μου και δεν φεύγει με την καμία, και η συχνή κατανάλωση τσίχλων είναι μόνο προσωρινή λύση. Αυτό που κάνω πλέον είναι να τρώω περίπου 12γρ υδατάνθρακες (μισή μπανάνα, ή μερικές φορές 1 ζάχαρη αντί για στέβια στον καφέ με γάλα) πρίν το γραφείο και μπορώ να βγάλω το 8άωρο καθαρός αλλά όχι πάντα. Σπόροι μάραθου που δοκιμάζω να μασάω κάνουν δουλειά, θα δούμε.
    3. Ζαλάδες έξω απο εδω αμα σηκωθείς απότομα με σκυμένο κεφάλι.
    4. Κράμπες τον πρώτο μήνα πολλές (δεν έκανα καθόλου γυμναστική για 3 μήνες)

    Το ποιό σημαντικό είναι οτι απόκτησα μια διαφορετική οπτική στην διατροφή μου οπου ΔΕΝ πεινάω πλεον ΠΟΤΕ και ας τρώω υποθερμιδικά, εχω ενέργεια να κάνω μαραθώνιο ΚΑΘΕ μέρα, εχω ΚΕΦΙ και καθαρότητα συγκέντρωση μυαλού που δεν έχω ξαναβιώσει στην ζωή μου και τρώω πράγματα που δεν έβαζα ποτέ στο στόμα μου, πάντα γούσταρα, αλλά "δεν έκανε για την χοληστερίνη" μου (μπείκον, λιπαρά, λάδια, τυριά κλπ) το οποίο απο μόνο του μου φτιάχνει την διάθεση!
    Το μόνο που δεν ξέρω ακόμα είναι τι θα γίνει οταν πέσει το % λίπους και δεν θα έχω αρκετά αποθέματα ενέργειας για να καλύψει τις ανάγκες μου. Μάλλον θα πρέπει να ανεβάσω ποσότητα.

    Τα παραπάνω είναι προσωπικές παρατηρήσεις και στόχος μου είναι να ενημερώσω την κοινότητα για την εμπειρία μου.
    Την καλησπέρα μου σε όλους.
    Λάζαρος
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-06-16 00:19 #2
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Ενδιαφερον ποστ φιλε! Θελω καποια στιγμη να περασω απο κετο μιας και ειμαι φαν ολων των τροφων που εχουν πρωτεινη-λιπαρα και οχι τοσο των γλυκων. Ετσι κι αλλιως δε τα παω καλα με τους υδατανθρακες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-06-16 09:46 #3
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Οντως ειναι ενδιαφερον να διαβαζουμε παντα, προσωπικες εμπειριες τετοιου τυπου..κ ο φιλος απο πανω τα εγραψε με αρκετα σχολαστικο τροπο για να δωσει λεπτομεριες σε ολους τους τομεις της διαιτας αυτης, τουλαχιστον οπως την βιωνει αυτος..

    η αληθεια ειναι ομως, πως ουσιαστικα αναφερομαστε μονο σε χασιμο λιπους απο ενα σημειο παχυσαρκειας σε κατι καλυτερο σωματικα..τωρα τι εφαρμογη μπορει να εχει σε καποιον που θελει να εχει ταυτοχρονα κ μυικη μαζα πανω του, ειναι λιγο αμφιβολο..ειναι τελειως διαφορετικα πραγματα, τονα χασεις απλα καποιο περιττο βαρος, απο το να κανεις καλες προπονησεις ταυτοχρονα κ να προσπαθεις να βαλεις και μυς πανω σου..
    χαρκτηριστηκα ο φιλος εγραψε οτι το αποτελεσμα αυτο, εγινε χωρις να πηγαινει γυμναατηριο..η τουλαχιστον για ενα μεγαλο διαστημα της..
    καλη συνεχεια ευχομαι..αν μπορεις κ εχεις ορεξη κ στο μελλον συνεχισε να ενημερωνεις για την συνεχεια της πορειας με την κετωση..
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-06-16 09:52 #4
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    λογικο αυτο να μην εχει πεσει ιδιατερα το ποσοστο δυναμης σου αφου ακομα το ποσοστο λιπους σου ειναι ψηλα στο σωμα σου αν και πιστευω καπου τα παραλες τεσπα αν ειναι να εχω κραμπες να φοβαμαι να μιλησω σε ανθρωπο και να κανω να προπονηθω τρεις μηνες το μονο σιγουρο ευχαριστω δεν θα παρω τα ιδια αποτελεσματα θα ειχες αν ακολουθουσες ενα συντιριτικοε διαιτολογιο χωρις υπερβολες και σιγουρα δεν θα ειχες και αυτες τις διολου ευκαταφρονητες παρενεργειες
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 06-06-16 14:55 #5
    Προεπιλογή
    Χωρίς φρούτα και λαχανικά δεν πάει μακρυά η βαλίτσα.
    Εκτός αν είσαι μονίμως με συμπληρώματα
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 06-06-16 15:36 #6
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Τα φρουτα τη σημερινη εποχη περα απο ζαχαρη και φυτοφαρμακα δε νομιζω οτι εχουν να προσφερουν τιποτα.. Βεβαια καλοκαιρι κι εγω δε παιζει να εκανα κετο γιατι τα κερασια,ροδακινα,καρπουζια και σταφυλλια πανε γονα.. Δε τρωω ομως επειδη κανουν καλο, αλλα γιατι μου αρεσουν πολυ
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 06-06-16 17:31 #7
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Ωραιος φιλε, πραγματικά ενδιαφερον αναγνωση και εισαι πολύ κατατοπιστηκος στο τι παρατηρησες πάνω σου, μηπως μπορείς να μου πείς απο τι πηγές επαιρνες τα λιπαρα?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Feth : 06-06-16 στις 17:34
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 06-06-16 19:55 #8
    Προεπιλογή
    Μπράβο για την προσπάθεια και τη βελτίωση στην υγεία σου πάνω απ όλα.

    Για την κακοσμια του στόματος ίσως να βοηθήσει λίγο λεμόνι σε νερό κατά τη διάρκεια της ημέρας , μην το παρακάνεις ίσως σου κάνει υπόταση.

    Ή δίαιτα σου πριν πως ήταν, τι τροφές ετρωγες, πιο πολύ σε αποτελέσματα απεξάρτησης είναι αυτά που αναφερεις. Απλά θα ήταν πιο ολοκληρωμένη η παρουσίαση αν έγραφες και το πρίν και το μετά . Και κυρίως τα τρόφιμα πριν και τα τρόφιμα μετά.

    Όπως και να έχει συγχαρητήρια

    Επίσης, βρες ένα αφιλτραριστο μηλοξυδο και ξεκίνα με 1κουτ του γλυκού σε ένα ποτήρι νερό, το διάλυμα καταναλώνεται κατά τη διάρκεια του γεύματος.

    Θα σε βοηθήσει με την εξισορρόπηση του pH μεταξύ άλλων και μη μύθων.

    Οι τροφές που καταναλώνονται σε μία κετωνικη δίαιτα είναι όλες όξινες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aepiskeptis : 06-06-16 στις 20:08
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 06-06-16 20:19 #9
    Προεπιλογή
    Μου φαίνεται λίγο υπερβολικό, ειδικά το σημείο με τις 500-700 θερμίδες. Δεν γίνεται να μην πεινάς με 500 θερμίδες. Εγώ και 2 κιλά μοσχάρι να φάω μέσα στη μέρα, αν το φάω σκέτο πάλι θα πεινάω. εκτός αν παίζει ρόλο το % λίπους, που και πάλι το 18% δεν είναι και τόσο μεγάλο, ή η ηλικία ή η σωματική δραστηριότητα μέσα στη μέρα, τι να πω.
    Όπως και να χει μπράβο για τις θετικές αλλαγές, θα βοήθαγε όντως αν βλέπαμε το πριν και το μετά σε τροφές και γεύματα.
    Για την κακοσμία του στόματος, ξυλάκι γαρύφαλλο,το πιπιλάς σαν καραμέλα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 06-06-16 21:06 #10
    Προεπιλογή
    Σας ευχαριστώ για την κατανόηση στο θέμα και την υποστήριξη για την εμπειρία μου!

    Σχετικά με μερικές απο τις ερωτήσεις, θα προσπαθήσω να σας καλύψω.

    - πρίν η γυμναστική μου ήταν 3-4 φορές την εβδομάδα με βάρη για 45 λεπτά και 30 λεπτά μέτρια αερόβια καθώς "έσκαγα" λόγο επιπτώσεων τσιγάρου ακόμα, με μερικά ομαδικά τύπου bodycombat, bodypump κλπ. για περίπου 4 χρόνια.

    - διατροφή πρίν, την είχα σχετικά ρυθμίσει με συντήρηση στις 1900 θερμίδες και δεν μέτραγα macros πράγμα που τώρα ξέρω οτι ήταν λάθος. (φρόντιζα να παίρνω 1 σκούπ πρωτείνης την ημέρα) ζάχαρη 2 στον καφέ, γλυκά πότε πότε, αλκοόλ σχεδόν καθόλου, και λιπαρά ουτε για πλάκα.

    -όταν είμαι σε "φούλ" κέτωση, κάτω απο 20γρ υδατάνθρακές, τότε είναι που η μηχανή δουλεύει φούλ και η "βρώμα" πάει σύννεφο. Στις 30-50γρ υδατάνθρακες είναι πολύ λίγη και μόνο αμα ιδρώσω.

    - στην αρχή και μέχρι να "προσαρμοστώ" στην κέτωση ένιωθα πιο αδύναμος και απο ποτέ και δεν μπορούσα να ανέβω ούτε μια 30άδα σκάλες.... λιποθυμία! Για αυτό τον λόγο και για τον ακριβώς προηγούμενο δεν έκανα γυμναστική αυτό το διάστημα.

    - το γεγονός οτι δεν πεινάω καθόλου μα καθόλου με έβαλε σε σκέψεις στην αρχή αλλά κατάλαβα διαβάζοντας οτι, ότι δεν έχει το σώμα μου ως ενέργεια το παίρνει απο το λίπος που έχω αποθηκευμένο και μέχρι περίπου 700-800 θερμίδες, οπότε για αυτό δεν "πεινάω". Επίσης ξέχασα να πω οτι δεν υπάρχει λόγος για πρωινό εδώ και 3 μήνες και τρώω μόνο μεσημέρι και βράδυ και είμαι κομπλέ να μήν πω οτι εχω σκάσει στο φαί! Πρίν με υδατάνθρακές κάθε 2 ώρες ήθελα να "βάλω κάτι στο στόμα μου"... σαν τσιγάρο ενα πράγμα, εθισμός!

    - Τα λιπαρά μου τα παίρνω με, βόμβες λίπους που φτιάχνω εγω (250γρ βούτυρο αγελάδος, 50γρ σοκολάτα 80%, 50γρ λάδι καρύδας) λάδι καρύδας, ελαιόλαδο, καρύδια, ηλιόσπορος, σαλάμι αέρος, τυριά τύπου έμμενταλ, κότατζ, μπείκον, σαντιγύ με στέβια
    - οι υδατάνθρακες μου είναι, μαρούλι, λάχανο, και οτι περιέχουν οι υπόλοιπες τροφές, και απο φρούτα μόνο 5 φράουλες την ημέρα (5 γρ υδατάνθρακες)
    - η πρωτείνη μου είναι χοιρινός λαιμός, κιμάς λάπα, κοτόπουλο φτερούγες (μπόλικο λίπος σαν μπόνους), μπιφτέκια μοσχαρίσια κλπ
    - συμπληρώματα, ωμέγα 3 και πρωτεινη άγευστη myprotein, μαγνήσιο (όταν ζαλίζομαι) και ψευδάργυρο (το βράδυ νηστικός).

    - τώρα πλέον μετά απο 3 μήνες έχω τόση ενέργεια που πραγματικά μπορώ να πάω γυμναστήριο και να κάνω 3 ώρες (αλλά δεν το κάνω ακόμα) καθώς απο ότι κατάλαβα, όταν η μηχανή του σωματος μου έκαιγε ως καύσιμο υδατάνθρακες είχα το πολύ 2000 θερμίδες αποθηκευμένες στους μύες και στο αίμα ως γλυκόζη. Με την κέτωση έχω περίπου 70000+ θερμίδες στην διάθεση μου!!! Το σημαντικό είναι οτι έχω κάνει "δοκιμές" με μέρα όπου έφαγα 50-70γρ υδατάνθρακές και δεν μπορούσα να σταματήσω να ονειρεύομαι πίτσες και παγωτά, αλλά την επόμενη μέρα που συνέχισα με κάτω απο 20 γρ το σώμα μου μπήκε σε κέτωση μέσα σε 24 ώρες. Πλέον νομίζω οτι μπορώ να μεταπηδώ στο να "καίω" και τις δύο πηγές ενέργειας με μεγαλύτερη ευκολία απο πρίν οπου ήμουν "'αρρωστος" για 2 εβδομάδες λές και είχα γρίππη όταν έμπαινα σε κέτωση!

    Θα επανέρθω σε περίπου 2-3 εβδομάδες που θα ξαναπάω γυμναστήριο αλλά ήδη βλέπω και νιώθω πολύ πιο δυνατός απο πρίν. Στο επανιδείν.

    Λάζαρος
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dLazaros : 06-06-16 στις 21:20
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 06-06-16 21:34 #11
    Προεπιλογή
    Ξέχασα να γράψω οτι διάβασα και επιβεβαίωσα με μηχάνημα φίλου οτι όταν είσαι σε κέτωση το μηχάνακι του αλκοολτέστ γράφει περίπου 1 -1,10 το οποίο είναι πάνω απο το όριο και σου παίρνουν και το δίπλωμα και την άδεια για 3 μήνες και 700 πρόστιμο! Όταν ήμουν στην αρχή σε φούλ κέτωση έφτασα και στο 1,4!!! Και δεν πίνω αλκοόλ εδώ και 10 χρόνια....
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 06-06-16 21:57 #12
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Αν ισχυει κατι τετοιο και πεσεις σε ελεγχο τοτε ζητας να σε πανε μεσα και να σου κανουν αιματολογικη. Εκει θα φανει λογικα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 09-06-16 16:05 #13
    Προεπιλογή
    Μπράβο φίλε μου! Δηλώνω φαν της κετωνικης δίαιτας, αφού είναι αποδεδειγμενα η καλύτερη δίαιτα για χάσιμο λίπους - υγρών, χωρις να χρειάζεται να τρελενεσαι με τις θερμίδες. Συνέχισε έτσι, και πιστεύω θα δεις θαύματα στο σώμα σου σε λίγο καιρό, απλά προσπάθησε να μην την σταματήσεις καθόλου,εφόσον δουλεύει και τρομερά πάνω σου

    Στάλθηκε από το HTC One_M8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    I followed her, beautiful as black sky
    but nothing i found.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 09-06-16 16:11 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Eddie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ισχυει κατι τετοιο και πεσεις σε ελεγχο τοτε ζητας να σε πανε μεσα και να σου κανουν αιματολογικη. Εκει θα φανει λογικα..
    Πείσε τον μπάτσο αν μπορείς
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 09-06-16 18:52 #15
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Δεν υπογραφεις τιποτα, πας δικαστηριο με μια ερευνα που να υποστηριζει τα λεγομενα σου και τελος
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία