Θέμα: Καφές

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 124
  1. 12-05-11 21:22 #31
    Το avatar του χρήστη eri_87

    Εγγραφή
    23-02-2010
    Περ.
    Άρτα/Καλλιθ
    Μηνύματα
    1.624
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DrNio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γαλλικό-αρωματικό έχω.Για να θέσω λίγο πιο συγκεκριμένα το ερώτημα μου:30 λεπτά με 1 ώρα μετά το μεσημεριανό πειράζει να πιεις έναν τέτοιο καφέ?(τότε μου έρχεται νύστα συνήθως)Μετά το 2ωρο δεν τίθεται θέμα,δεν είμαι τόσο αυστηρός με τον εαυτό μου,δεν υπάρχει και λόγος.

    Προς το παρών πάω να τον φτιάξω,αλλά όποιος ξέρει ας απαντήσει,να γνωρίζουμε για το μέλλον.χεχε.
    Νομίζω είναι ΟΚ αυτό που περιγράφεις.... Και ο καφές φίλτρου με άρωμα δεν έχει επιπλέον θερμίδες, μην ανησυχείς! Πίνε άφοβα... Μοσχοβολάει πάντως ο άτιμος!
    It is a shame to grow old without ever seeing the STRENGTH and BEAUTY body is capable...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 13-05-11 16:41 #32
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο eri_87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω είναι ΟΚ αυτό που περιγράφεις.... Και ο καφές φίλτρου με άρωμα δεν έχει επιπλέον θερμίδες, μην ανησυχείς! Πίνε άφοβα... Μοσχοβολάει πάντως ο άτιμος!
    Είναι απίθανος καφές.Μάλιστα αυτός που έχω είναι συνδιασμός βανίλια-σοκολάτα,για extra άρωμα.GOD!!!

    χαιρετίσματα στην Άρτα
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-05-11 13:57 #33
    Προεπιλογή
    Εχω σταματησει τον καφε εδω κ περιπου 1 βδομαδα καθως κ δ χρησιμοποιω πια καποιο αλλο σκευασμα που να περιεχει καφεινη.Ολον αυτον τον καιρο αισθανομαι μια κοπωση ακομα κ μετα τον υπνο κ δεν εχω την προηγουμενη ορεξη που ειχα για gym.Υπαρχει καποιος τροπος να παιρνω τις τσιτες που επαιρνα με τν καφεινη πριν τη σταματησω,φυσιολογικα κ χωρις σκευασματα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 25-05-11 14:38 #34
    Το avatar του χρήστη eri_87

    Εγγραφή
    23-02-2010
    Περ.
    Άρτα/Καλλιθ
    Μηνύματα
    1.624
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο the_mechanic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω σταματησει τον καφε εδω κ περιπου 1 βδομαδα καθως κ δ χρησιμοποιω πια καποιο αλλο σκευασμα που να περιεχει καφεινη.Ολον αυτον τον καιρο αισθανομαι μια κοπωση ακομα κ μετα τον υπνο κ δεν εχω την προηγουμενη ορεξη που ειχα για gym.Υπαρχει καποιος τροπος να παιρνω τις τσιτες που επαιρνα με τν καφεινη πριν τη σταματησω,φυσιολογικα κ χωρις σκευασματα?
    Αν δοκίμαζες μαύρο τσάι ή πράσινο τσάι που περιέχουν αρκετή καφεΐνη; Μπορεί όμως να είναι κ η ιδέα σου, ψυχολογικό δηλ. Πάντως ένα πράσινο τσάι καλό κάνει...
    It is a shame to grow old without ever seeing the STRENGTH and BEAUTY body is capable...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 25-05-11 14:41 #35
    Προεπιλογή
    απλα φαε πολυ υδατανθρακα πριν την προπονηση να χεις ενεργεια και ετσι θα τσιτωνεις καλυτερα
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 25-05-11 14:52 #36
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο the_mechanic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω σταματησει τον καφε εδω κ περιπου 1 βδομαδα καθως κ δ χρησιμοποιω πια καποιο αλλο σκευασμα που να περιεχει καφεινη.Ολον αυτον τον καιρο αισθανομαι μια κοπωση ακομα κ μετα τον υπνο κ δεν εχω την προηγουμενη ορεξη που ειχα για gym.Υπαρχει καποιος τροπος να παιρνω τις τσιτες που επαιρνα με τν καφεινη πριν τη σταματησω,φυσιολογικα κ χωρις σκευασματα?
    Ναι,να ξεσυνηθισεις το κνς....αν επαιρνες μεγαλες δοσεις καφεινης,μην παρεις τιποτα για 1-2 βδομαδες και μετα πιες εναν απλο καφε π.χ εσπρεσσο.Θα τσιτωθεις για πλακα,και μαλιστα αρκετα.
    Παπκες,παπκες που μου κανουν πα πα πα
    και με αγχωνουν μου θυμωνουν μου τσακιζουν τα φτερα
    κ ετσι μετα δεν θα πετω μες στο κεφαλι το ρηχο σαν χορωδια μοναχος μου δυνατα θα τραγουδω
    Παπκες,παπκες στο μυαλο μου...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 25-05-11 17:15 #37
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Αντωνης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι,να ξεσυνηθισεις το κνς....αν επαιρνες μεγαλες δοσεις καφεινης,μην παρεις τιποτα για 1-2 βδομαδες και μετα πιες εναν απλο καφε π.χ εσπρεσσο.Θα τσιτωθεις για πλακα,και μαλιστα αρκετα.
    Ακριβως για να ξεσυνηθισω το κανω γτ επαιρνα αρκετη δοση καθημερινα.Ισως ειναι κ ψυχολογικο.Ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 25-05-11 18:43 #38
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο eri_87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εεε... Είχα μια απορία για τον καφέ και αφού υπάρχει το τοπικ, είπα να το "ξεθάψω"!
    Από καφέδες, ξέρω ότι ο νες, ο φραπέ, ο ελληνικός, ο εσπρέσο κ ο φίλτρου είναι χωρίς θερμίδες (σκέτοι εννοείται).
    Αλλά μήπως ξέρει κανείς τί γίνεται με τον φίλτρου που έχει γεύσεις?
    Έχω ακούσει πως στον ελληνικο καφέ το ίζημα αποτελείται από λίπος, 20% του κόκου του καφε είναι λιπος.

    Οι γεύσεις συνήθως είναι τεχνητές (οπως και στις πρωτείνες whey), μπορεί όμως να περιέχουν λίγο ζάχαρη ή υποκατάστατα της ζαχαρης, αυτό εξαρτάται από την εταιρία.
    (αν κοιτάξεις πίσω λέει τι περιέχει)
    shut up and squat!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 26-05-11 12:25 #39
    Προεπιλογή
    πως γινεται ο espresso να ειναι ο πιο δυνατος καφες και να χει λιγοτερη καφεινη απο τον καφε φιλτρου?
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 26-05-11 13:43 #40
    Το avatar του χρήστη eri_87

    Εγγραφή
    23-02-2010
    Περ.
    Άρτα/Καλλιθ
    Μηνύματα
    1.624
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nico Cárdenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ακούσει πως στον ελληνικο καφέ το ίζημα αποτελείται από λίπος, 20% του κόκου του καφε είναι λιπος.

    Οι γεύσεις συνήθως είναι τεχνητές (οπως και στις πρωτείνες whey), μπορεί όμως να περιέχουν λίγο ζάχαρη ή υποκατάστατα της ζαχαρης, αυτό εξαρτάται από την εταιρία.
    (αν κοιτάξεις πίσω λέει τι περιέχει)
    Τελικά έμαθα την απάντηση... στον Γιακομπς πχ δεν έχει θερμίδες γιατί η γεύση είναι απλό άρωμα, ενώ στην καφετέρια αν ζητήσεις γεύση βάζουν σιρόπι, οπότε έχει πολλές θερμίδες...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lexo Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως γινεται ο espresso να ειναι ο πιο δυνατος καφες και να χει λιγοτερη καφεινη απο τον καφε φιλτρου?
    Γιατί το εσπρέσο είναι ένα "σφηνάκι" ενώ ο φίλτρου ολόκληρη κούπα... Στην ίδια ποσότητα ο φίλτρου είναι πιο ελαφρύς-λιγότερη καφεινη.
    It is a shame to grow old without ever seeing the STRENGTH and BEAUTY body is capable...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 26-05-11 15:20 #41
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lexo Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως γινεται ο espresso να ειναι ο πιο δυνατος καφες και να χει λιγοτερη καφεινη απο τον καφε φιλτρου?
    χμμ...

    ο εσπρεσο δεν ειναι ο πιο δυνατος καφες κ αυτο γιατι ειναι αποσταγμα..
    απλα η πικρη γευση που εχει το χαρμανι του σε κανει να νομιζει οτι ειναι δυνατος..
    εκτος αν τον πινεις στην ιταλια,που εκει τον κανουν μπομπα,αλλα λογο δοσολογιας.

    οι πιο δυνατοι καφεδες ειναι αυτοι που πινεις αυτουσιο τον καφε(οπως διαλυεται δλδ),βλ νες/ελληνικος(που μενει στον πατο του φλυτζανιου το κατακαθι)..
    κ μετα πανε οι καφεδες φιλτρου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 26-05-11 15:24 #42
    Το avatar του χρήστη dionisos

    Εγγραφή
    12-01-2010
    Περ.
    ΑΡΤΑ
    Μηνύματα
    1.057
    Προεπιλογή
    έχω βρει έναν πίνακα σχετικό http://www.homeopathy.gr/homeopathy/...decafeine.html
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 26-05-11 16:33 #43
    Προεπιλογή
    Fredo capucino h εσπρεσσο?

    Ποιος εχει λιγοτερες θερμιδες?
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 26-05-11 16:35 #44
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beatshooter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Fredo capucino h εσπρεσσο?

    Ποιος εχει λιγοτερες θερμιδες?
    αυτος με την περισοτερη ζαχαρη κ γαλα μεσα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 26-05-11 16:39 #45
    Προεπιλογή
    Νομίζω ο Espresso γιατί ο Cappuccino είναι ο Espresso με γάλα!
    Εκτός αν κάνω λάθος!
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags for this Thread