Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 11 από 11
  1. 12-07-16 16:08 #1
    Προεπιλογή Γαλλικες Πιεσεις
    Καλησπερα σε ολα τα μελη.Θα ηθελα να ρωτισω για την συγκεκριμενη ασκηση.Ξεκινησα αυτη την περιοδο να την κανω,και δινει τρομερα αποτελεσματα.Το θεμα ειναι οτι διαβαζω για παρα πολλους τραυματισμους στους αγκωνες.Και πιο συγκεκριμενα για καπια τενοντιτιδα που προκαλει.Την κανω ξαπλωμενος στο πατωμα φερνοντας την μπαρα 1-2 εκατοστα απο το κουτελο μου.Υπαρχει κατι που πρεπει να κανω για να προστατεψω τους αγκωνες μου?Ηδη μετραω ενα χρόνιο θεμα με τον αυχενα μου,και δεν θελω να αποκτισω κι'αλλο.Να ειστε ολοι καλα,και καλες προπονησεις!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 12-07-16 18:54 #2
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Ολες οι ασκησεις περιεχουν το ενδεχομενο ενος τραυμαρισμου, ειδικα αν κανεις την ασκηση λαθος
    Στο θεμα σου, εφοσον τη κανεις, σε πιανει, εχεις καλα αποτελεσματα, δε σε εχει ενοχλησει εως τωρα, απλα προσεχεις να μη το παρακανεις στα κιλα.
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 17-07-16 11:26 #3
    Προεπιλογή
    Εγω την κάνω στον επικλινή κιόλας και πιάνει και περισσότερο χωρίς να με εχει ενοχλήσει ποτά κ την κάνω κ χρόνια . Τα κιλά πρόσεξε μονο να μην κανεις πολλά , να κανεις όσα νιώθεις ότι σε πιάνει μονο
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 17-07-16 19:42 #4
    Προεπιλογή
    Εγώ φίλε την έκανα αυτήν την άσκηση (και ακόμα την κάνω αραιά και που) αλλά σε bodyweight, triceps extensions ψάξε, το ίδιο πραμα ακριβώς.

    Περιττό να σου πω πως τραυματίστηκα στον αγκώνα παρόλο που είχε τρομερά αποτελέσματα η άσκηση...
    Ο τραυματισμός έγινε απότι κατάλαβα επειδή ο αγκώνας έκλεινε τελείως και λόγο μεγάλου βάρος και εν συνέπεια έπεφτε τρομερή πίεση πάνω του..

    Κοντολογίς μην επιχειρήσεις να κάνεις την άσκηση με βαριά κιλά, ειδικά χωρίς σπόττερ, θα φοβόμουν πολύ να φτάσω σε failure
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες  
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 17-07-16 20:26 #5
    Banned
    Εγγραφή
    27-02-2016
    Περ.
    Π.Φαληρο
    Μηνύματα
    208
    Προεπιλογή
    Αυτη η ασκηση δεν μου αρεσει ιδιατερα με την στραβομπαρα, φοβαμαι μην μου ερθει πιο κατω και την φαω στο μετωπο. Προτιμω αλτηρες νομιζω οτι ειναι πιο ασφαλες, και για το μετωπο και εαν κατι στραβωσει τα αφηνεις να πεσουν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 17-07-16 20:36 #6
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο orck Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτη η ασκηση δεν μου αρεσει ιδιατερα με την στραβομπαρα, φοβαμαι μην μου ερθει πιο κατω και την φαω στο μετωπο. Προτιμω αλτηρες νομιζω οτι ειναι πιο ασφαλες, και για το μετωπο και εαν κατι στραβωσει τα αφηνεις να πεσουν.
    +1
    Νομίζω κι 'όλας πως με τους αλτήρες επιβαρύνονται λιγότερο οι αγκώνες όταν έχεις τα αντιβράχια σε ημιπρηνισμό.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 17-07-16 23:03 #7
    Προεπιλογή
    Εγω παλι την προτιμουσα με στραβομπαρα αντι με ισια ,μια κ μου ελλατωνε την πιεση κατα πρωτον στους καρπους κ μετα στους αγκωνες. Με αλτηρα την εκανα σε ορθια θεση απο πισω.
    Πολυ καλη ασκηση με αποτελεσματα αν κ δεν την κανω πια ,προτιμω τις πιο ευκολες τροχαλιωδεις συνηθως.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 22-07-16 00:59 #8
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    όλες οι ασκήσεις κάτι προσφερουν , αυτη η άσκηση μπορει πιο εύκολα να προκαλέσει τραυματισμούς αν δεν γινετε σωστα και αν δεν έχει προηγηθεί καλό ζέσταμα
    επίσης η στραβόμπαρα σε συνδιασμό με το κατέβασμα της μπάρας όχι στο μέτωπο αλλα πίσω απο το κεφάλι , αλλαζει την γωνία εξάσκησης και αποφορτίζει τους αγκώνες
    οι βραχίονες δηλαδή να μην είναι κάθετοι αλλα να έχουν μια κλίση πρός το κεφάλι και εκεί μπορεί να μεταφέρετε μεγαλύτερη ένταση στον τρικέφαλο αλλωστε είναι και το ζητούμενο αλλα δεν πιέζετε ο αγκώνας
    δηλαδη μικρές λεπτομέρειες που φαντάζουν ασήμαντες κάνουν την διαφορά , εκτός αν πονάει σε όλες τις κινήσεις οπότε και δεν πάμε γυρεύοντας
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 22-07-16 07:45 #9
    Banned
    Εγγραφή
    27-02-2016
    Περ.
    Π.Φαληρο
    Μηνύματα
    208
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    όλες οι ασκήσεις κάτι προσφερουν , αυτη η άσκηση μπορει πιο εύκολα να προκαλέσει τραυματισμούς αν δεν γινετε σωστα και αν δεν έχει προηγηθεί καλό ζέσταμα
    επίσης η στραβόμπαρα σε συνδιασμό με το κατέβασμα της μπάρας όχι στο μέτωπο αλλα πίσω απο το κεφάλι , αλλαζει την γωνία εξάσκησης και αποφορτίζει τους αγκώνες
    οι βραχίονες δηλαδή να μην είναι κάθετοι αλλα να έχουν μια κλίση πρός το κεφάλι και εκεί μπορεί να μεταφέρετε μεγαλύτερη ένταση στον τρικέφαλο αλλωστε είναι και το ζητούμενο αλλα δεν πιέζετε ο αγκώνας
    δηλαδη μικρές λεπτομέρειες που φαντάζουν ασήμαντες κάνουν την διαφορά , εκτός αν πονάει σε όλες τις κινήσεις οπότε και δεν πάμε γυρεύοντας
    Μπραβο Ηλια. Αυτο δεν το ηξερα.
    Υπαρχει ηδη καποιο θεμα στο φορουμ με τετοιες λεπτομεριες που κανουν την διαφορα; Θα ηταν πολυ χρησιμο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 22-07-16 14:02 #10
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Τρομερη ασκηση, με στραβομπαρα ηταν η αγαπημενη μου για τρικεφαλους αλλα ηρθε και σε μενα ο πονος στους αγκωνες. Απο κει και περα οτι κι αν εκανα,ειτε αποχη για λιγο καιρο, ειτε καλο ζεσταμα, ειτε την αφηνα τελευταια με λιγα κιλα, παντα θα μου ριχνε σουβλιες. Δοκιμασα παραλλαγες,μια καλη που δε ζοριζει τοσο οπως λεει κι ο Ηλιας (με τη διαφορα οτι εγω την κανω με ισια μπαρα) ειναι ξαπλα με αρκετο περιθωριου παγκου πισω απ το κεφαλι,λαβη στο ανοιγμα των ωμων σχεδον και τη μπαρα να ακουμπαει στον παγκο ελαφρως σε καθε αρνητικη.

    Υστερα μια αλλη ειναι ορθιος με ισια μπαρα και λαβη σχετικα ανοιχτη παλι.. Πολυ δυνατο πιασιμο. Τα κιλα που λετε μερικοι δε παιζουν και τοση σημασια νομιζω, αν εχεις την προδιαθεση να βγαλεις τραυματισμο θα τον βγαλεις..Επισης ειναι ασκηση που θελει κιλα,αν μιλουσαμε για εκτασεις τροχαλιας κλπ οκ, αλλα σε γαλλικες να πηγαινεις συντηρητικα δε νομιζω οτι λεει κατι. Μια φορα εδωσα τη μπαρα σε ενα παλικαρι στο γυμναστηριο που εκανε γαλλικες στραβομπαρα σε ελαφρως επικλινη με 110 κιλα! Τον ρωτησα αν ειχε ποτε ενοχληση και μου πε οχι.. Γι αυτο γνωμη μου καντε την μεχρι εκει που δεν εχετε ενοχληση, αν νιωσετε πονο την αφηνετε και επιλεγετε αλλη ασκηση, υπαρχουν πολλες που δουλευουν και ειναι λιγο μ@λακια να κολλαμε με ασκησεις που ξερουμε οτι μας προκαλουν ζημια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 19-08-16 20:40 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Eddie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τρομερη ασκηση, με στραβομπαρα ηταν η αγαπημενη μου για τρικεφαλους αλλα ηρθε και σε μενα ο πονος στους αγκωνες. Απο κει και περα οτι κι αν εκανα,ειτε αποχη για λιγο καιρο, ειτε καλο ζεσταμα, ειτε την αφηνα τελευταια με λιγα κιλα, παντα θα μου ριχνε σουβλιες. Δοκιμασα παραλλαγες,μια καλη που δε ζοριζει τοσο οπως λεει κι ο Ηλιας (με τη διαφορα οτι εγω την κανω με ισια μπαρα) ειναι ξαπλα με αρκετο περιθωριου παγκου πισω απ το κεφαλι,λαβη στο ανοιγμα των ωμων σχεδον και τη μπαρα να ακουμπαει στον παγκο ελαφρως σε καθε αρνητικη.

    Υστερα μια αλλη ειναι ορθιος με ισια μπαρα και λαβη σχετικα ανοιχτη παλι.. Πολυ δυνατο πιασιμο. Τα κιλα που λετε μερικοι δε παιζουν και τοση σημασια νομιζω, αν εχεις την προδιαθεση να βγαλεις τραυματισμο θα τον βγαλεις..Επισης ειναι ασκηση που θελει κιλα,αν μιλουσαμε για εκτασεις τροχαλιας κλπ οκ, αλλα σε γαλλικες να πηγαινεις συντηρητικα δε νομιζω οτι λεει κατι. Μια φορα εδωσα τη μπαρα σε ενα παλικαρι στο γυμναστηριο που εκανε γαλλικες στραβομπαρα σε ελαφρως επικλινη με 110 κιλα! Τον ρωτησα αν ειχε ποτε ενοχληση και μου πε οχι.. Γι αυτο γνωμη μου καντε την μεχρι εκει που δεν εχετε ενοχληση, αν νιωσετε πονο την αφηνετε και επιλεγετε αλλη ασκηση, υπαρχουν πολλες που δουλευουν και ειναι λιγο μ@λακια να κολλαμε με ασκησεις που ξερουμε οτι μας προκαλουν ζημια.
    Μπορείς να με βοηθήσεις; Τι εννοεί καλό ζεσταμα;
    Απάντηση με παράθεση