Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 13 από 13
  1. 13-07-16 16:48 #1
    Angry Γυμναστήριo και κλιματισμός.
    Έχω αγανακτήσει με τους ιδιοκτήτες γυμναστηρίων που δεν ανοίγουν τα κλιματιστικά! Καταλαβαίνω ότι λόγω κρίσης κάποιοι προσπαθούν να κάνουν οικονομία αλλα με τέτοια ζεστη η προπόνηση δεν παλεύετε. Για να προλάβω κάποιον που θα πει "άλλαξε gym", δεν μένω Αττική αλλα επαρχία και σε 4 που έχω πάει κάνουν τα ίδια, όπως και σε κάποια αλλα που πάνε γνωστοί μου. Προπόνηση κάνω το βραδυ και 3 χρονια στο συγκεκριμένο μονο 1 φορα ένιωσα να με χτυπάει το κλιματιστικό (έλειπε ο ιδιοκτητης για αυτό). Δεν ξέρω αν το θέμα απασχολεί και άλλους, εμενα σίγουρα, όταν έρχεται ο Μάιος λέω πάντα πως θα την παλέψω και αυτό το καλοκαίρι!

    Δεν είναι υποχρεωμένοι να τηρούν κάποια πράγματα? Δεν πληρώνουμε για κάποιες υπηρεσίες? Για την Αττική μου λένε ότι είναι καλύτερα τα πράγματα, βρίσκεις και τέτοιους αλλα και τυπικούς, επίσης κάποιοι έχουν δωρεάν νεράκια, έχουν ψύκτες, αφήστε που τους κόβουν και αποδείξεις, ενώ εδώ δεν μου έκοψαν ποτέ!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 14-07-16 19:18 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    ο,τι πληρωνεις παιρνεις..
    εγω δινω συνδρομη 130 τον χρονο κ το ανοιγει φουλ μονο σε κατι 37+, αλλιως ειναι κατα το ημισυ, η κ καθολου μερες που φυσσαει, κ ενας φιλος που δινει 350+ το γυμναστηριο του ειναι ψυγειο παντα..
    προφανως κ αν εισαι επαρχεια δεν εχεις κ πολλες επιλογες, αλλα δεν μπορεις να κανεις κ τπτ γιαυτο..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 14-07-16 20:25 #3
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    δεν ειναι οτι πληρωνεις παιρνεις γιατι εγω πληρωνω 480 και εχει μεσα ενα ανεμιστηρα του κωλου ας ειναι ευτυχως που ειμαι ανωμαλος και δεν με νοιαζει ο κλιματισμος εγω θελω να γυμναζομαι και μεσα να ειναι σαουνα το καλοκαιρι
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-07-16 20:28 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    ε, καλα αμα εισαι σε μονοπωλιο ετσι ειναι, σου λεει ο αλλος πανε αλλου (που δεν εχει αλλου δλδ)..
    γιαυτο του εγραψα κ του φιλου απο πανω οτι στην επαρχεια, οκ, μπορει να ειναι κ αλλιως.

    εδω στην Αθηνα που εχεις επιλογες κ εχω παει σε αρκετα γυμναστηρια, ειναι ακριβως οτι πληρωνεις παιρνεις σε θεμα υπηρεσιων.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 14-07-16 20:56 #5
    Banned
    Εγγραφή
    27-02-2016
    Περ.
    Π.Φαληρο
    Μηνύματα
    208
    Προεπιλογή
    Κανε παραπονα στον ιδιοκτητη, κοσμια παραπονα, εξηγησε οτι θα σκεφτεις να φυγεις εαν συνεχιστει αυτη η κατασταση. Επισης μιλησε σε αλλους συναθλουμενους σου να κανουν και αυτοι παραπονα. Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι κανεις δεν μιλαει, κανουν ολοι υπομονη, και φυσικα ο ιδιοκτητης πινει το καφεδακι του σε καποια δροσερη καφετερεια.

    Σε εμας το ανοιγουν αλλα παλι σταζω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 14-07-16 21:20 #6
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Μεγαλε ειμαστε πολλοι.. 35 το μηνα, 420 το χρονο, με κλιματισμο μεσα ο οποιος δεν αναβει ποτε. Και μιλαμε για αποπνικτικη ζεστη. Ωστοσο πιστευω οτι δε γινεται απο τσιγκουνια αλλα επειδη εχουμε κατι φυντανια του τυπου "χαμηλωσε το θα παθουμε ψυξη", "βαλτο να χτυπαει αλλου θα πιαστουμε" κλπ. Τωρα ενας ανεμιστηρας δε νομιζω οτι επαρκει για το χωρο που κανεις βαρη.. Αν ηταν αλλιως τα πραγματα και ημουν σιγουρος οτι το χειμωνα λογο δουλειας δε θα εχανα προπονησεις, θα σκεφτομουν πολυ σοβαρα η να σταματαω για ενα διαστημα η να κατεβαινω στην πολη για κανα 2μηνο. Πραγματικα μερικες φορες μου ρχεται να λιποθυμησω,τυχαινει να σκεφτομαι μολις ζαλιστω να παω να καθισω μη τυχον πεσω με το κεφαλι σε καμια γωνια. Και επειδη ειναι και επαρχια, δε τολμας να βγεις στην πορτα να παρεις αερα..Ειναι σε κεντρικο δρομο και οταν το χωριο και οι χωριατισσες σε βλεπουν στην πορτα με το ραντακι νομιζουν οτι βγαινεις για μοστρα και σε κραζουν, αλλα που να ξερουν οτι λιγοθυμαμε
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 14-07-16 23:55 #7
    Προεπιλογή
    Οσο κ να ακουγεται υπερβολικο ,ο κλιματισμος σε χωρους συναθροισης κοσμου γενικα ειναι ενα μεγαλο προβλημα.
    Αλλοι το θελουν σε πολικες θερμοκρασιες κ αλλοι δεν το αντεχουν...αρωσταινουν στην κυριολεξια.
    Θελει μια λογικη θερμοκρασια κ μεγαλο ρολο παιζει η τοποθετηση του. Επειδη στην εργασια μου ηταν το μεγαλο μου προβλημα κ μου ειχε δημιουργησει ψυχολογικο ,αναμεσα στην σαουνα κ στο ψυγειο στο gym ,προτιμω την σαουνα. Βεβαια το ιδανικο ειναι μια μεση λυση ,οπως στο γυμναστηριο που παω στη αρχη τα βαζανε στους 24-25 βαθμους κ σε καποια σημεια δεν μπορουσες να κατσεις (τουλαχιστον εγω) ,τωρα το εχουν στους 27- 28 κ ειναι πολυ καλυτερα. Δεν ξερω εαν το εκαναν για οικονομια η παραπονεθηκαν καποιοι οτι τους παγωνε ενω ηταν ιδρωμενοι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 15-07-16 00:04 #8
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    εμας εχει κλιματιτικο αλλα το αναβει οταν εχει 40 βαθμους οπως ειπα εγω με τον ανεμιστηρα ειμαι κομπλε δεν θελω τιποτα αλλο ο κλιματισμος με αρρωστενει αυτο που απαιχθανομαι ειναι τον χειμωνα να μπαινω στο γυμναστηριο και να κρυωνω οι περισσοτεροι τραυματισμοι ερχονται στο κρυο περιβαλλον
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 15-07-16 00:17 #9
    Προεπιλογή
    Εισαι συμμαχος μου κ ομοιδεατης
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 15-07-16 01:21 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο,τι πληρωνεις παιρνεις..
    εγω δινω συνδρομη 130 τον χρονο κ το ανοιγει φουλ μονο σε κατι 37+, αλλιως ειναι κατα το ημισυ, η κ καθολου μερες που φυσσαει, κ ενας φιλος που δινει 350+ το γυμναστηριο του ειναι ψυγειο παντα..
    προφανως κ αν εισαι επαρχεια δεν εχεις κ πολλες επιλογες, αλλα δεν μπορεις να κανεις κ τπτ γιαυτο..
    Τυχερός, δυστυχώς τέτοιες συνδρομές δεν παίζουν ούτε για πλακα στην περιοχή μου!
    Είναι αυτό που λες, Αττική έχεις επιλογές και με μια καλή αναζήτηση βρίσκεις κάτι καλο. Έχω ένα φίλο και μου λέει κάτι πράγματα (planet gym) και πάω στο δικό μου ακόμα πιο νευριασμένος (τζάμπα pre workout λέμε).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaggan Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ειναι οτι πληρωνεις παιρνεις γιατι εγω πληρωνω 480 και εχει μεσα ενα ανεμιστηρα του κωλου ας ειναι ευτυχως που ειμαι ανωμαλος και δεν με νοιαζει ο κλιματισμος εγω θελω να γυμναζομαι και μεσα να ειναι σαουνα το καλοκαιρι
    Και μονο που διάβασα το μήνυμα σου ίδρωσα, εγώ φιλε δεν την παλεύω. Σκέψου ότι όλο τον χειμώνα μετά από κάθε επανάληψη πάντα βγαίνω στο μπαλκόνι να πάρω αέρα, όσο κρύο και να κάνει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο orck Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανε παραπονα στον ιδιοκτητη, κοσμια παραπονα, εξηγησε οτι θα σκεφτεις να φυγεις εαν συνεχιστει αυτη η κατασταση. Επισης μιλησε σε αλλους συναθλουμενους σου να κανουν και αυτοι παραπονα. Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι κανεις δεν μιλαει, κανουν ολοι υπομονη, και φυσικα ο ιδιοκτητης πινει το καφεδακι του σε καποια δροσερη καφετερεια.

    Σε εμας το ανοιγουν αλλα παλι σταζω.
    Είχαμε κάνει κάποια παράπονα φιλε με την παρέα μου αλλα συνεχεια πετάει κάτι δικαιολογίες του τύπου "το είχαμε ανοιχτό πριν και δεν κάνει καλο να κυκλοφορεί συνεχεια ο αέρας του κλιματιστικού, πρέπει να ανανεώνεται με του έξω χώρου." Εγώ πάντως κλιματιστικό 8.30-11 το βραδυ δεν πέτυχα ποτε (μονο 1 φορα). Ο ιδιοκτητης εκεί είναι αλλα αυτός δεν έχει πρόβλημα γιατί δεν γυμνάζεται, εμείς που λιώνουμε τρώμε την ζεστη. Καταλαβαίνω ότι λόγο κρίσης προσπαθούνε να γλιτώσουν κάποια έξοδα (δεν κόβουν αποδείξεις πχ), αλλα το κλιματιστικό τώρα που είναι απάλευτος ο καιρός δεν πρέπει να κλείνει!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Eddie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεγαλε ειμαστε πολλοι.. 35 το μηνα, 420 το χρονο, με κλιματισμο μεσα ο οποιος δεν αναβει ποτε. Και μιλαμε για αποπνικτικη ζεστη. Ωστοσο πιστευω οτι δε γινεται απο τσιγκουνια αλλα επειδη εχουμε κατι φυντανια του τυπου "χαμηλωσε το θα παθουμε ψυξη", "βαλτο να χτυπαει αλλου θα πιαστουμε" κλπ. Τωρα ενας ανεμιστηρας δε νομιζω οτι επαρκει για το χωρο που κανεις βαρη.. Αν ηταν αλλιως τα πραγματα και ημουν σιγουρος οτι το χειμωνα λογο δουλειας δε θα εχανα προπονησεις, θα σκεφτομουν πολυ σοβαρα η να σταματαω για ενα διαστημα η να κατεβαινω στην πολη για κανα 2μηνο. Πραγματικα μερικες φορες μου ρχεται να λιποθυμησω,τυχαινει να σκεφτομαι μολις ζαλιστω να παω να καθισω μη τυχον πεσω με το κεφαλι σε καμια γωνια. Και επειδη ειναι και επαρχια, δε τολμας να βγεις στην πορτα να παρεις αερα..Ειναι σε κεντρικο δρομο και οταν το χωριο και οι χωριατισσες σε βλεπουν στην πορτα με το ραντακι νομιζουν οτι βγαινεις για μοστρα και σε κραζουν, αλλα που να ξερουν οτι λιγοθυμαμε
    Φίλε, όλα όσα έγραψες περιγραφουν ακριβώς την ίδια κατάσταση που βιώνω και εγώ, εκτος από αυτό με τα φυντάνια που έχουν θέμα, δεν έχουμε τέτοιους. Ναι ρε συ δεν παλεύετε, από την μια αποπνικτικά από την άλλη ντρέπεσαι να βγείς έξω να πάρεις ανάσα (και μένα σε κεντρικό μέρος είναι).
    Φταίω εγώ μετά να σκάω μύτη με κάνα τέτοιο στο κεφάλι?
    https://www.youtube.com/watch?v=hVt34GLani4
    Δεν βγαίνει προπόνηση γαμώτο! Και σε κόβει τόσο ψυχολογικά όσο σωματικά που κάθε καλοκαίρι σκέφτομαι να σταματήσω για αρκετό διάστημα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΧΡΗΣΤΟΣ1961 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο κ να ακουγεται υπερβολικο ,ο κλιματισμος σε χωρους συναθροισης κοσμου γενικα ειναι ενα μεγαλο προβλημα.
    Αλλοι το θελουν σε πολικες θερμοκρασιες κ αλλοι δεν το αντεχουν...αρωσταινουν στην κυριολεξια.
    Θελει μια λογικη θερμοκρασια κ μεγαλο ρολο παιζει η τοποθετηση του. Επειδη στην εργασια μου ηταν το μεγαλο μου προβλημα κ μου ειχε δημιουργησει ψυχολογικο ,αναμεσα στην σαουνα κ στο ψυγειο στο gym ,προτιμω την σαουνα. Βεβαια το ιδανικο ειναι μια μεση λυση ,οπως στο γυμναστηριο που παω στη αρχη τα βαζανε στους 24-25 βαθμους κ σε καποια σημεια δεν μπορουσες να κατσεις (τουλαχιστον εγω) ,τωρα το εχουν στους 27- 28 κ ειναι πολυ καλυτερα. Δεν ξερω εαν το εκαναν για οικονομια η παραπονεθηκαν καποιοι οτι τους παγωνε ενω ηταν ιδρωμενοι.
    Συμφωνώ, αν είναι έτσι να το ρυθμίζουν ώστε να χτυπάει ψηλά για να μην υπάρχει πρόβλημα, να κόβει τουλάχιστον την αποπνικτική κατάσταση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 15-07-16 01:36 #11
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Τα γυμναστήρια έχουν κεντρικό κλιματισμό που τραβάνε το αέρα απο έξω και τον ψύχουν...(τουλάχιστον έτσι μου είπε φίλος μου ψυκτικός) αυτά περί ανανέωση του αέρα είναι λαλακίες....

    Πρέπει κάποιος να κάνει ότι λιποθυμάει απτη ζέστη και να καλέσουν κανά ασθενοφόρο να χεστεί πάνω του

    Εγώ ήταν ένας απτους λόγους για τους οποίους άλλαξα γυμναστήριο....Αν θέλει να γλυτώσει χρήματα ας κόψει τις εξόδους και τα ποτάκια του ή ας πάρει ποδήλατο για να γλυτώνει την βενζίνη, τα λεφτα που παίρνει πρέπει να τα σέβεται αλλιώ ας μην ανοίγει γυμναστήριο
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 15-07-16 03:10 #12
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    πιστεύω για οικονομία το κάνουν γιατι ξέρω ότι στις πολλες ζέστες καίνε τρελά τα κλιματιστικά ειδικά αν δεν είναι ινβέρτερ , αλλα επειδη 28 χρόνια γυμναστήριο έχω , ξέρω ότι όταν λυπάσαι το καρφί θα χάσεις το πέταλο , γιατι αν η ατμόσφαιρα είναι αποπνικτική ποιός θα γυμνάζετε πλήν κάποιων πορωμένων και αυτοι με το ζόρι

    σήμερα πρόσεξα και η θερμοκρασία ήταν απο 24 έως 27 βαθμούς στις τρελές ζέστες και επειδη ο κρύος αέρας πάει χαμηλα τα έχω να χτυπάνε ψηλα και να μην νιώθει κανείς τον αέρα κατευθείαν επάνω του και απλα να έχει μια δροσιά και στους επάνω ορόφους στις αίθουσες έχω άλλα ξεχωριστα γιατι η ζέστη ανεβαίνει πάνω και δεν παλεύεται αλλιώς
    και λέω πάντα αν ήμουν σε μεγάλη πόλη μόνιμα θα είχε μια ιδανική θερμοκρασία και περιβάλον γιατι όταν έχει κόσμο θα έρθει και στο γυμναστηριο κόσμος και θα βγαίνουν τα έξοδα πιο εύκολα

    έπειτα θέλουν 2 φορες το χρόνο καθαρισμό γιατι δημιουργούν εστίες μόλυνσης και μέσω του αέρα μεταφέρονται και μπορεί να αρρωστήσει κάποιος σοβαρα και όχι απο το κρύο , όπως και τα κλιματιστικά των αυτοκινήτων , γιατι εκείνη η υγρασία που δημιουργείτε όταν κλείνουν σε συνδιασμό με την σκόνη είναι αρρώστια σκέτη και όποιος δεν τα συντηρεί σωστα καλύτερα να μην τα ανάβει γιατι θα αρρωστησει κόσμος
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 15-07-16 15:51 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Όπου_υπάρχει_θέληση_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα γυμναστήρια έχουν κεντρικό κλιματισμό που τραβάνε το αέρα απο έξω και τον ψύχουν...(τουλάχιστον έτσι μου είπε φίλος μου ψυκτικός) αυτά περί ανανέωση του αέρα είναι λαλακίες....

    Πρέπει κάποιος να κάνει ότι λιποθυμάει απτη ζέστη και να καλέσουν κανά ασθενοφόρο να χεστεί πάνω του

    Εγώ ήταν ένας απτους λόγους για τους οποίους άλλαξα γυμναστήριο....Αν θέλει να γλυτώσει χρήματα ας κόψει τις εξόδους και τα ποτάκια του ή ας πάρει ποδήλατο για να γλυτώνει την βενζίνη, τα λεφτα που παίρνει πρέπει να τα σέβεται αλλιώ ας μην ανοίγει γυμναστήριο
    Συμφωνώ, για μένα φέτος είναι το τελευταίο μου καλοκαίρι εκεί, δεν θα το ξανά επιτρέψω και δεν πάω σε άλλον που δεν θα έχει a/c. Εάν πάλι δεν βρω θα πηγαίνω με τα πόδια στο δημοτικό στάδιο που έχουν κάποια όργανα και αλτήρες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    πιστεύω για οικονομία το κάνουν γιατι ξέρω ότι στις πολλες ζέστες καίνε τρελά τα κλιματιστικά ειδικά αν δεν είναι ινβέρτερ , αλλα επειδη 28 χρόνια γυμναστήριο έχω , ξέρω ότι όταν λυπάσαι το καρφί θα χάσεις το πέταλο , γιατι αν η ατμόσφαιρα είναι αποπνικτική ποιός θα γυμνάζετε πλήν κάποιων πορωμένων και αυτοι με το ζόρι

    σήμερα πρόσεξα και η θερμοκρασία ήταν απο 24 έως 27 βαθμούς στις τρελές ζέστες και επειδη ο κρύος αέρας πάει χαμηλα τα έχω να χτυπάνε ψηλα και να μην νιώθει κανείς τον αέρα κατευθείαν επάνω του και απλα να έχει μια δροσιά και στους επάνω ορόφους στις αίθουσες έχω άλλα ξεχωριστα γιατι η ζέστη ανεβαίνει πάνω και δεν παλεύεται αλλιώς
    και λέω πάντα αν ήμουν σε μεγάλη πόλη μόνιμα θα είχε μια ιδανική θερμοκρασία και περιβάλον γιατι όταν έχει κόσμο θα έρθει και στο γυμναστηριο κόσμος και θα βγαίνουν τα έξοδα πιο εύκολα

    έπειτα θέλουν 2 φορες το χρόνο καθαρισμό γιατι δημιουργούν εστίες μόλυνσης και μέσω του αέρα μεταφέρονται και μπορεί να αρρωστήσει κάποιος σοβαρα και όχι απο το κρύο , όπως και τα κλιματιστικά των αυτοκινήτων , γιατι εκείνη η υγρασία που δημιουργείτε όταν κλείνουν σε συνδιασμό με την σκόνη είναι αρρώστια σκέτη και όποιος δεν τα συντηρεί σωστα καλύτερα να μην τα ανάβει γιατι θα αρρωστησει κόσμος
    Καταρχάς συγχαρητήρια για την νοοτροπία και τις υπηρεσίες που προσφέρεται! Σίγουρα για το ρεύμα είναι το θέμα και νομίζω δεν είναι inverter διότι φαίνονται κάπως παλιά, σαν λευκα που τώρα έχουν κάπως κιτρινίσει. Το ξαναλέω για πολλοστή φορα, το να έχεις επιχείρηση στην Ελλάδα του σήμερα είναι πολύ δύσκολο, δέχομαι να μην μου κόβουν αποδείξεις, ή να μου πούνε ξέρεις λόγο 23% δεν βγαίνω και ανέβασα τον μηνα κατά 3-5 ευρώ. Απλά το καλοκαίρι με τέτοια ζεστη είναι πολύ δύσκολο να κανεις προπόνηση!
    Απάντηση με παράθεση